Angelice je 14 let a chce být modelkou. Ono už i to samotné jméno míří k nějaké neobvyklé profesi. Ale co na to říká její matka?

Vymodlené dítě

modelkaAngelika je vymodlené dítě. Její, dnes už třiapadesátiletá, matka Věra ji měla poměrně pozdě. Dlouho nemohla přijít do jiného stavu. Nakonec se podařilo. A jméno Angelika dostala holčička opravdu po Věřině oblíbené filmové hrdince.

Věra je už šest let rozvedená. Byť doufala, že narození dcery jejich manželství zachrání, nestalo se. Oba měli s manželem poněkud rozdílné názory na život, ale rozešli se v dobrém. Věra Angelice ve styku s otcem nikdy nebránila, chodí k němu, kdy chce. Bydlí nedaleko od nich, s jeho novou přítelkyní a jejich čtyřletou dcerou.
A právě ona otcova přítelkyně poprvé navedla Angeliku na myšlenku být modelkou.
„Aguš, ty jsi tak krásná holka, máš nádherné oči, vlasy... kdybys ještě trochu shodila, klidně bys mohla být modelkou.“

Angelika si nikdy tlustá nepřipadala, ale myšlenka na profesi modelky v ní zakotvila natolik, že se najednou začala omezovat v jídle, nebo ho tajně vyhazovala. Věře se vymlouvala, že už jedla u táty, nebo že ji bolí břicho a nemá hlad. Bývala také často unavená a pořád spala.

Chci být modelkou

Věra dostala strach, jestli její dcera netrpí anorexií, neboť nápadně pohubla, a právě v tomto věku by jíst měla. Když se jí na to zeptala, Angelika odpověděla, že žádnou anorexií netrpí, jen začala méně jíst, protože chce být modelkou.
„Modelkou? Proboha jak jsi na to přišla?“
„Hanka (tátova přítelkyně) mi řekla, že jsem moc hezká, že stačí jen trochu zhubnout a že na to mám.“
„Hanka? Ta ať se radši stará o svoji dceru. Hezká Aguš samozřejmě jsi, ale být modelkou? Víš, co to všechno obnáší?“

Protože má ale svoji dceru ráda a přeje jí samozřejmě jen to nejlepší, pod příslibem, že nebude bláznit s žádnými dietami a bude normálně jíst, se s ní vydala Věra po telefonické domluvě a zaslání několika fotografií do modelingové agentury.
Tam si Angeliku ještě jednou ze všech možných stran nafotili s tím, že se ozvou.

Ale už se neozvali, a tak Věra na popud Angeliky zavolala do agentury znovu, aby se přeptala, zda má její dcera vůbec nějakou šanci.
Bylo jí řečeno, že Angelika má sice krásné oči i vlasy, ale takových holek že jsou mraky. A to jsou holky, které mají navíc sebevědomé vystupování a jsou otrlejší, což u Angeliky postrádali. Zdála se jim příliš zakřiknutá a málo sebevědomá.
„Copak vy jste měla ve čtrnácti nějaké sebevědomí?“ bránila trochu dotčeně Věra svoji dceru asistentce v telefonu.  
„Ale o mě tady paní přece vůbec nejde. Ať to vaše dcera zkusí třeba za rok, neříkáme, že se jí to musí podařit, ale třeba více zaujme. Teď nás prostě nezaujala. A dnešní modelky jsou už i čtrnáctileté, hodně sebevědomé holky.“
Když to Věra své dceři přetlumočila, tak se naštvala a nadávala, že jsou tam všichni blbí.

Že by nakonec hééérečka?

Věra si uvědomila další důležitou věc, kterou jí asistentka v telefonu sdělila, a to že začínající modelka se musí také naučit přijímat kritiku. Není si jistá, zda by to Angelika, vzhledem k její vzdorovité povaze, dokázala.
Jestli se bude chtít příští rok přihlásit rovnou na casting, nebude jí bránit. Teď je ale ráda, že Angelika začala normálně jíst a nově se shlédla v jiné profesi. V herectví.
Jenomže tam je sebekritika a sebevědomí ještě potřebnější...

Přečtěte si také:

Reklama