Rodina

Dcera chce bydlet s přítelem, jenže je jí teprve šestnáct

Tak to jsou slova jedné slečny, která jsem nedávno zaslechla při jízdě vlakem. Nejdřív jsem si pomyslela, že má zvláštní rodiče, já budu ráda, když se dcera v dospělosti osamostatní a odstěhuje. Ale pak jsem pochopila a už se nedivím, protože slečna dodala: Nevím, proč mi to nedovolí, vždyť už mi bylo šestnáct!

To mě tedy dostalo. Bára (jak jsem také zaslechla) mluvila celou cestu a tak nahlas, že se to nedalo přeslechnout. Stěžovala si kamarádce a vůbec nechápala důvody rodičů, kteří chtějí, aby bydlela doma, aspoň dokud chodí na střední školu.

Přečtěte si také:

bydlet„Už je ukecávám docela dlouho, ale rodiče si pořád melou svou. Že jsem ještě mladá, že chodím na střední školu a nemám moc dobré známky, tak mě chtějí mít pod kontrolou, že bych se přestala učit úplně a že můj kluk Matěj není ten typ, který by mě ve škole podporoval. Prostě kecy.

Matěj je úžasný chlap, má super práci a krásný byt, občas u něj přespávám, když mi to naši dovolí. Hlavně o víkendech. Jsem pak ráda, že můžu celý víkend prolenošit, když v pátek a v sobotu večer paříme až do rána. To u našich spát nemůžu, mamka mě vždycky nejpozději v jedenáct vzbudí, abych neprospala celý den, a musím pomáhat vařit... A neexistuje, že bych byla do rána na diskotéce, to tak nejvýš do dvou, to je otrava.

Tak ráda bych se odstěhovala! Doma je to nuda. Ale naši mi to asi nikdy neodvolí. Nevím proč. Matěje znají, už jsem jim ho představila a doufala jsem, že když ho poznají, nebudou mi bránit s ním bydlet. Ale je to naopak. Naši jsou prostě divní, nechápou mě a vůbec mi nepřejí, abych byla šťastná...“

Konec už jsem neslyšela, protože slečny vystoupily z vlaku. Ale myslím, že to pokračovalo ve stejném duchu. No, šestnáctileté slečny asi často nechápou názory svých rodičů. Ale těm jejím se vůbec nedivím, Bára se mi zdála jako pěkné kvítko, tu bych radši měla doma nejméně do 18 let. A mimochodem, zapomněla jsem zmínit, že tomu jejímu příteli Matějovi je 36 let. Tím spíš bych trvala na tom, aby bydlela ještě nějaký čas doma.

Co vy na to?

Nechala byste bydlet šestnáctiletou dceru s přítelem?

Možnost%
Určitě ne, dokud jí není osmnáct, ať bydlí doma.73,6
Spíš ne, radši ať ji máme pod kontrolou.2,3
Nevím, o tom jsem nepřemýšlela.2,3
Asi ano, pokud bude dodržovat nějaká pravidla.3,4
Určitě ano, nevidím na tom nic špatného, jen ať se osamostatní co nejdřív.0
Tohle jsem zatím nemusela řešit.16,1
Jiná odpověď (napište do diskuse).2,3

Další články v našem magazínu:

   
24.10.2013 - Děti - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [13] Atal [*]

  Dobrý den, jen abych napsal něco z pohledu nás mladých. S přítelkyní řešíme / budem řešit stejný problém. Je mi 22 a jí 16 mám dobrou práci a ona chodí na gympl. Bydlíme od sebe 250km a jsme spolu rok. Vídáme se každý víkend pokud to jde jen cesta výjde na 700+-. Nejdřiv jsme chtěli počkat až si dodělá střední a půjde na vysokou ale poslední dobou uvažujeme o tom že by jsme spolu chtěli být dřív. A co tu čtu názory tak je na jednu stranu chápu ale na druhou stranu mně uraží omezenost některých lidí. V dnešní době kdy se vše dá kontrolovat elektronickou cestou jako známky a docháka. Docela by se někteří lidé divili co jejich dcerky dělají s kamarády venku a že spaní u kamarádky je vastně vstupenka do nočního clubu. Je mi jasné že každá holka je jiná stejně tak jako její přítel a ne vždy to bude dorá volba jí nechat bydlet s přítelem ale vždy se dá nějako dohodnoout a né tvrdohlavě zakazovat a nedát šanci dokázat to že i 16tiletí nemají v hlavě jen sex alkohol a drogy... Mně moje drahá polovička podporovala v tom abych přestal kouřit, a od doby co jsme s ní a každý víkend trávím s ní pokud to jde tak nechodím ani do hospody či na koncerty od nového roku jsme měl asi 2x pivo k obědu v restaruraci. Nevidím jediný důvod osuzovat mladé za to že chtějí být spolu ale je mi jasné že podle rodičů prostě 16 let nění dostatečně na to aby člověk měl rozum tam kde ho má mít a od 18 ho najednou má. Já sám vím že nejsme nejzodpovědnější člověk ale pokud něco chci tak jsme pro to schopný udělat co je potřeba a postavit se k tomu čelem a řeči jako že by jí přítel odrazoval od učení je zase věc dané situace. A nevím jestli by jste byli radši aby vaše dítě bylo doma do 30 let a nechtělo odejít z domu nebo aby se osamostatnilo a vidělo jaké je mít povinnosti. Nikdo neřiká že pokud se odstěhuje tak už se nemůže vrátit nebo že svého potomka navždy ztratíte. Stačí si vzpomenout na to jak jste se osamostatněli Vy. Každý má jinou zkušenost ale každé mu to dalo něco do života a neznamená že pokud to byla chyba u vás že to bude i chyba u vašeho potomka. Jen něco málo k zamyšlění :)

  superkarma: 0 16.05.2016, 15:52:02
 2. [12] Rikina [*]

  Ovšem když si tak vzpomenu, co provozovali spolužáci a spolužačky ze střední školy, když byli přes týden na internátu... A že tam měli nějaké vychovatele? Haha. Sml57Uhlídat -náctiletý pytel blech, kterému se zapalují lýtka, je nadlidský úkol.

  superkarma: 1 24.10.2013, 23:38:18
 3. [11] Rikina [*]

  No tak minimálně do těch 18 let mají rodiče za slečnu zodpovědnost. To, že má občanský průkaz, neznamená, že tím automaticky získala také rozum. Sml57 V tomto případě je víc než žádoucí, aby slečna byla v dohledu rodičů. Sml80

  superkarma: 2 24.10.2013, 23:35:57
 4. avatar
  [10] risina [*]

  Chybí mi v hlasování ještě jedna možnost - ne do 18, ale do maturity zůstabydlet doma..

  Mě osobně zaráží to, že 16letou holku nechávají přespávat u přítele, byť "jen" o víkendu.

  superkarma: 4 24.10.2013, 14:51:57
 5. avatar
  [9] enka1 [*]

  Utnout finance a běž siSml24

  superkarma: 3 24.10.2013, 13:12:37
 6. avatar
  [8] kobližka [*]

  Když oni ti mladí to asi mají nakoukané z těch přiblblých amerických seriálů,kdy prostě študáci spolu bydlí.Ono to vypadá úžasně zajímavě.Ale co se dívat až do Ameriky,koukněte se na českou Ulici Sml31 tam je to přece docela běžné a snadné.Gympláci bydlí sami,dokonce bez problémů mají na nájmy a hned seženou práci i při studiu ....jo,to je  život....Sml24

  Rozhodně v 16 letech by moje dcera nemohla bydlet mimo rodinu.To ať jsem klidně staromódní....

  superkarma: 2 24.10.2013, 13:00:29
 7. [7] Alena Dohnalová [*]

  dnešní doba je na tyhle situace plná... není to dobré,mrazí mě  z toho i když nemám dceru ale dva kluky... ale i sněma je to někdy na roučník na hlavuSml15Sml15

  superkarma: 0 24.10.2013, 10:48:18
 8. [6] prababka [*]

  Po bezproblémovém dospívání se dcera dostala na internát SŠ do vzdálenějšího města, aby tam absolvovala první rok,pak jí slíbili přestup na SŠ  v místě bydliště.Za ten rok se z ní stal někdo jiný,chovala se jako puštěná z řetězu.Ve 2. ročníku už doma se po nocích toulala,otěhotněla a po porodu odmaturovala.Vdala se za staršího kluka, museli jsme jí dokoupit u soudu roky, neměla ještě 18.Manželství skončilo teprve před lety rozvodem, kdy už spolu partneři nežili asi 15 let .Bývalýzeť je těžký alkoholik,je na invalidním důchodu,v jeho šlépějích kráčí mladší syn,ten je nyní ve svých 30 rovněž alkoholik ,nepracuje a žije mezi bezdomovci..Často si všechno kladu za vinu, ale být svobodná matka v malém městě se tehdy nenosilo.

  superkarma: 0 24.10.2013, 09:43:44
 9. [5] ellienka [*]

  tak moje sestra si se svou dcerou taky užila. Byla dlouho taková dětská, držela se máminy sukně, a najednou začala pařit, samá diskotéka apod. Našla si kluka - taky v 16ti. Aby ji neztratili a měli pod dohledem, povolili tomu klukovi, aby bydlel u nich. Vydrželo jim to rok. Problémy měla i ve škole, ale nakonec jakž takž odmaturovala a vydala se do světa. Tam pobyla pár let, dospěla, a vrátila se úplně vyměněná. Po pár letech se vdala, je z ní úžasná mamina, výborná hospodyně co se stará o domácnost, dům i zahradu, pořádá společenské akce, v práci exceluje (chodí i při mateřské, pokud to jde)..

  superkarma: 0 24.10.2013, 09:39:03
 10. avatar
  [4] gerda [*]

  Holce nejde o nic jiného, než aby se zbavila povinností. Jsou děsně otravné a hlavně nás pronásledují celý životSml57 Pokud by u toho chlapa zůstala, měla by životní dráhu dobře nasměrovanou - od jednoho k dalšímu, jako hlavní zaměstnáníSml24Pochybuju, že by ji její přítel nutil do učení, spíš by jí ho rozmluvilSml15.

  superkarma: 2 24.10.2013, 07:42:56
 11. avatar
  [3] kuzle [*]

  no nazdar, doufam, ze moje holcicky budou mit rozum Sml28 tahle teleci leta to je pak ditko na zabiti Sml22

  superkarma: 0 24.10.2013, 07:39:00
 12. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Na Sml64el by potřeboval ten její přítel.

  superkarma: 0 24.10.2013, 07:28:24
 13. [1] pramati [*]

  Jen at mne toto nepotka a nemusim to sama resit..

  superkarma: 0 24.10.2013, 06:11:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme