Bulvár

David Novotný: Jsou dětské domovy, které o dárky nestojí

Na zajímavý problém narazil organizátor a dnes již také herec Davit Novotný. Od svých patnácti let se věnuje charitativním akcím. Uvažoval však o tom, že charity nechá, když zjistil, jak ji některé organizace přijímají.

David NovotnýOrganizuje Muže roku. Vymyslel Večer pro dobrou věc a Den dobrých skutků. Hraje ve filmech Tomáše Magnuska. S organizováním začal ve svých patnácti letech. O koho se jedná? Možná už tušíte organizátor a dnes již také herec David Novotný.

S Davidem jsem se sešel v jedné kavárně v centru Prahy a povídání to bylo vskutku zajímavé...

Hrajete ve filmu Školní výlet. Před tím jste hrál ve filmu Bastardi.
Už mám nabídku na další tři filmy.

Vy ale nejste povoláním herec, tak jak jste se k hraní dostal?
V patnácti letech jsem pořádal na střední škole vánoční besídku pro své spolužáky.

To jste to vzal zeširoka...
No... tak ta besídka se líbila. Předtím jsem byl takový zamlklý, že za mě museli referáty číst spolužáci. Byl jsem v prvním ročníku obchodní školy v Náchodě. Besídku jsem dostal za úkol od svého třídního učitele. Před tím jsem moc se spolužáky nekomunikoval.

Tak vám tříďas řekl: „Novotný, jste nějaký zamlklý, uděláte besídku.“
Byl jsem takový šprt, takový Hujer (směje se) – seděl jsem v první lavici, tak to bylo hned. Vymyslel jsem pro spolužáky takové bingo. Učitelky nám losovaly čísla, spolužáci měli tikety a vyhrávaly se trička a takové věci. Ta besídka se moc líbila, tak jsem se rozhodl udělat televizní pořad.

Koukám, vzal jste to hopem...
Chtěl jsem upozornit na postižené lidi, kteří jsou zavření v různých zařízeních. Je to asi 17 let nazpátek. Bylo mi líto, že postižení lidé mají jen jednou za rok vánoční besídku, a jinak jsou zavření. Chtěl jsem to nějak změnit. Zašel jsem za paní ředitelkou a ona mi řekla: „Davide, dobře, škola tomu udělá patronaci, ale když se něco nepovede, tak si poneseš následky, nebo když na to neseženeš peníze. Musíš si udělat rozpočet, sehnat osobnosti...“

Takže, když jste dělal podnikatelskou školu, tak to vlastně bylo jako vaše praxe...
Už to pro mě byl vlastně podnikatelský projekt. Přes naše místní rádio jsem dostal kontakt na Pavla Zedníčka, kterému jsem zavolal, a on se mě zeptal: „Kolik vám je?“ Já říkám: „Patnáct.“ Tak byl takový nedůvěřivý, ale nakonec na akci přijel. Uspořádal jsem opět bingo, ale tentokrát pro celkem 400 lidí.

David Novotný

Byla to už tedy úplně veřejná akce?
Bylo to v sokolovně a přišli tam spolužáci, veřejnost, ale i lidé z dětských domovů a ústavů, protože jsem chtěl postižené zapojit mezi zdravé lidi. Z osobností kromě Pavla Zedníčka přijela také Eva Jurinová, Nikol Lenertová, Honza Musil, Václav Faltus, Zora Jandová... byla to velká akce. Dodnes si toho vážím, že mě podpořili při mé první akci. Zorka Jandová mi pak nabídla, abych jí uspořádal vánoční koncert. Výtěžek z toho koncertu šel do obce Dobré.

Rád bych se ještě vrátil k té vaší první charitě – kolik se vybralo. Pamatujete si to ještě?
Bylo to 48 tisíc - což byly tenkrát obrovské peníze. Výtěžek jsem věnoval nadaci Duha pro děti postižené mozkovou obrnou.

A pak jste tedy začal organizovat další charitativní akce...
Vymyslel jsem si Večer pro dobrou věc, který dělám dodnes. Tento rok bude 23. března a vystoupí tam právě Zorka Jandová, Věra Martinová, Sisa Sklovská, Tereza Mátlová a řada dalších osobností. Potom ještě Den dobrých skutků - ten letos oslaví 15 let.

Vy ale také organizujete Muže roku – jak jste na tohle přišel?
To bylo o dva roky později. Tak nějak jsem si říkal, že je tu miss mlíko, miss plachta, miss kde co, ale pro kluky tady žádná pořádná soutěž není, tak jsem si vymyslel Muže roku, který bude letos po dvanácté zvolen v srpnu v Náchodě. Poprvé to byla jen regionální akce, které se ale zúčastnily Monika Absolonová a Leona Machálková.

David Novotný

Takže jste na podnikatelské škole rozjel hned v prvním ročníku vlastní podnikání.
Nejdřív to bylo pod záštitou školy a časem jsem to začal dělat na vlastní pěst. Už se mi podařilo věnovat přes pět milionů korun do dětských domovů a stacionářů. Dávám to do konkrétních zařízení – třeba když chce škola koupit keramickou pec na výuku. Vždycky se domluvím s konkrétními lidmi, co se za peníze nakoupí.

Z čeho žijete? Hodně lidí má charitu spojenou s tím, že z jejich věnovaných peněz jde na ty dobré účely jen část a zbytek jde na platy zaměstnancům charity a na platy třeba osobnostem, které charitu zaštiťují. Jak je to u vás?
Je pravda, že část vybraných peněz jde do nákladů, třeba na cestování. Ale snažím se vždy co nejvíc peněz dát tam, kam patří, tedy na vybrané projekty. Sám se živím děláním PR. Dostal jsem se k tomu postupně – když jsem studoval, tolik peněz jsem k životu nepotřeboval, časem jsem je ale potřebovat začal, takže dělám akce pro různé společnosti, plesy, otevírání poboček...

Tedy charita vám vlastně dala kontakty.
Tak – charita mi dopomohla k práci, která mě baví. Dělám ji dál, protože mě také baví, a navíc si říkám, že mě dostala tam, kde jsem, je to moje mimino, se kterým jsem začínal.

To musí být docela náročné – jak to všechno stíháte?
Je to docela mazec, člověk někdy spí jen pět hodin, aby všechno stíhal. Ale už jsem i vymezil dávání peněz, protože se na mě začalo obracet hrozně moc lidí a nadací: Že pán potřebuje na zuby a paní potřebuje bublinkovou podložku do sedavého zaměstnání, tak to si hodně hlídám, aby to mělo smysl. Během těch let jsem měl několik krizí, kdy jsem si říkal: Tak a teď končím. Když vám třeba ředitelka dětského domova řekne, poté, co jí seženete stavebnice (drahé stavebnice) pro děti, že je ani nepotřebují. To člověka zamrzí, protože s tím má hrozně moc lítání a zařizování. Ale zase jsou dětské domovy a stacionáře, které už mám vytipované, a spolupracuje se s nimi dobře. Jezdím s nimi i na výlety...

David Novotný

Kolik vlastně za rok uspořádáte charitativních akcí?
No, s adventními koncerty je jich určitě nejméně šest. Je pro mě teď třeba velkou ctí, že se Náchod stane hostitelským městem Festivalu zdravotně postižených a zvláštních škol. Bude to umělecký festival, kde účastníci ukážou, co dovedou.

Proč jste si vybral jako dějiště většiny svých akcí Náchod, kvůli střední škole?
Narodil jsem se tam, tak mám k tomu městu velký vztah.

Na začátku jsme se bavili, že teď hrajete i ve filmech – jak jste se k tomu dostal?
První film byl Bastardi jednička – je to takový drsný film. Režisér a scénárista toho filmu Tomáš Magnusek pochází z Náchoda. Věděli jsme o sobě, ale nikdy jsme se nesetkali, až jednou jsme se potkali a zašli na kafe. Bavili jsme se o možnostech spolupráce a on mi říká: „Budu natáčet film Bastardi.“ A já říkám: „Jé, já chci nějakou roli.“ Nejdřív řekl, že přece nejsem herec, ale já na to, že jsem hrál divadlo ve škole a komediant jsem dost velký. Nakonec řekl: „Dobře, tak já ti tam něco dám.“ A dal mi roli právníka. Měl jsem dvě věty. Rytmus – Patrik Vrbovský – mi hrál ochranku a docela jsme se skamarádili.

Jaký to byl pocit vidět sám sebe na plátně?
No, když byla premiéra, seděl jsem vedle Jarky Obermaierové a říkal jí: „Teď přijde moje scéna.“ Tak jsem se těšil. Jenže na to koukám, a měl jsem zvýšený hlas postsynchrony. Tak jsem z toho byl smutný, že je to předabované, a ona mi říká: „Nic si z toho nedělej, Toma Criuse a Brada Pita taky dabujou.“
Ve dvojce jsem dostal také roli – tu stejnou. Když už to je ve dvojce, musí to být v trojce...

David Novotný

A ve Školním výletě?
Tam jsem dostal velkou příležitost, hraju doktora Káju, který se stará o důchodce, kteří jedou po šedesáti letech na školní výlet a probíhají mezi nimi různé lásky, přátelství a nevraživost. Úsměvný příběh, kde se Honza Bendík zamiluje do Sandry Novákové, Libuška Švormová se spustí s panem Zindulkou... je to velká legrace.

Jaké to je hrát s takovými osobnostmi?
Velká čest – hrozně si těch lidí vážím. Zahrát si s Janou Švandovou, Uršulou Klukovou, Kamilou Moučkovou, Libuškou Švormovou. Člověk se s nimi „sčuchne“ večer po natáčení a jsou moc fajn. Vyslechl jsem si spoustu zajímavých vyprávění, třeba jak se točilo dřív...

Čtěte také...

   
22.02.2012 - Rozhovory - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [33] edith1975 [*]

  Je fajn, že ještě takoví lidé jsou mezi námi

  superkarma: 0 07.04.2012, 23:42:11
 2. avatar
  [32] tepito [*]

  šikovný pán...

  superkarma: 0 24.02.2012, 07:23:52
 3. avatar
  [31] saruz [*]

  Pěkný rozhovor,je úžasné,co vše David Novotný stíhá dělat. Sml67

  superkarma: 0 22.02.2012, 23:32:52

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] kqkkatka [*]

  pinokio — #19 hracky potom odniest na charitu tam nech si ich vezme kto chce Sml80

  superkarma: 0 22.02.2012, 20:23:54
 2. [29] Jala [*]

  Jeho aktivity jsou obdivuhodné!

  superkarma: 0 22.02.2012, 20:15:14
 3. [28] kf [*]

  ja se detskym domovum nedivim, ze nechteji neco, co nepotrebuji, dar je snad od toho, aby obdarovanemu byl k uzitku (ale melo by byt samozrejmosti slusne odmitnuti)..u nas pred par lety par nadsencu misto penez venovalo svuj volny cas a s detma z domova delali ruzne aktivity (vylety, skladani pisnicek, malovani...)to je podpora, pred kterou hluboce smekam..Sml59

  superkarma: 0 22.02.2012, 18:48:03
 4. [27] free [*]

  Pracovala jsem v ústavu a povím vám, že je spousta "sponzorů" kteří se jenom chtějí zbavit nefunkčních věcí.  Do jisté míry je to v pořádku, ale jak se toho nahromadí, potom musíte řešit co s tím.... naopak k potřebným věcem se nedostanete.

  superkarma: 0 22.02.2012, 18:02:28
 5. avatar
  [26] PBD [*]

  ekleinovka — #23 děkuju za důveru:)

  ten film je prostě..mrazivy..a realný..bohužel..Každopádně vyborně natočený..výborně obsazený..atd..

  superkarma: 0 22.02.2012, 15:47:24
 6. avatar
  [25] Jakub D. Kočí [*]

  risina — #22 pinokio — #19 Myslím, že nešlo jen o tu jednu zkušenost a to právě pan Novotný říká - jsou domovy, se kterými se mluvit dá a domovy, se kterými se mluvit nedá. Stejně tak opačně - neziskovky, se kterými se dohodnete a neziskovky, se kterými ne.

  superkarma: 0 22.02.2012, 15:40:47
 7. [24] pinokio [*]

  Ten první díl je hodně drsný,dívala jsem se na něho v noci a musela jsem se uklidnit třemi cigaretami,jde z toho mráz po těle,ale je super

  superkarma: 0 22.02.2012, 15:26:46
 8. avatar
  [23] ekleinovka [*]

  PBD — #12 Tobě věřím,že můžou být k shlédnutí fakt dsobří,půjdeme na ně,dík

  1. na komentář reaguje PBD — #26
  superkarma: 0 22.02.2012, 13:53:20
 9. avatar
  [22] risina [*]

  pinokio — #19 Taky mě napadlo něco podobného.

  Bylaby škoda nechat tak chvályhodné činnosti kvůli jednomu nedorozuměnín. Neměl by přeci být problém domluvit se s konkrétním dětským domovem, co opravdu potřebují. Proč dávat drahé stavebnice, když by třeba raději využili jiný dárek?

  1. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #25
  superkarma: 0 22.02.2012, 13:43:36
 10. avatar
  [21] ToraToraTora [*]

  Klára Wimmerová — #14 Věřím. Povolání je mu koníčkem i náplní života. Sml67

  superkarma: 0 22.02.2012, 13:07:55
 11. avatar
  [20] Suzanne [*]

  Davida znám, je to živoucí perpetuum mobileSml30Sml67

  superkarma: 0 22.02.2012, 12:26:31
 12. [19] pinokio [*]

  K nám chodí na návštěvu kamarádka mé dcery,která je z dětského domova.Když u nás byl pan zástupce s paní sociální obhlídnout situaci/jestli neberem drogy,máme doma zameteno apod./svěřil se nám s tímto:Spousta lidí nám nabízí hračky,ale my bychom spíše potřebovali peníze na dovybavení prostor.Teď zrovna potřebujeme novou kuchyňskou linku,kde se děti učí samy vařit.Když jsem jednomu podnikateli řekl,že plyšáky opravdu nepotřebujeme,máme jich plno,peníze ochoten dát nebyl.A to jsem mu nabídl,ať se mnou linku vybere,přesvědčí se o jejím nákupu a potvrzení bych mu samozřejmě vystavil.

  Tak jenom pro srovnání.

  1. na komentář reaguje risina — #22
  2. na komentář reaguje Jakub D. Kočí — #25
  3. na komentář reaguje kqkkatka — #30
  superkarma: 0 22.02.2012, 11:53:46
 13. [18] Alina [*]

  Obdivuji Davida a jeho energii a vytrvalost. Je opravdu skvělý. Přeji mu, ať se mu daří vše i nadále. Sml67 

  superkarma: 0 22.02.2012, 11:52:37
 14. [17] JustitiaJ [*]

  To je báječné:-) Držím palce a jen tak dál.

  Jednou jsem byla tlumočit v dětském domově, cizinci dětem přivezli hračky a bylo nám vysvětleno, že o to až takový zájem není, protože se snaží, aby ty děti měly co nejpřirozenější prostředí a neměly pocit, že to, co jim chybí, jsou hračky. Bohužel 2/3 z nich byly blokované - tu a tam se za nimi někdo z rodiny stavil, a tím pádem nemohou být adoptované.

  Myslím, že než věci, je potřeba lidí, jejich zájmu sdílet,... ale je fakt, že některé charity mají zvláštní chování - jenže tím strašně škodí těm jiným :-(

  superkarma: 0 22.02.2012, 11:42:15
 15. avatar
  [16] ladouch [*]

  Je to obdivuhodný člověk a rozhodně patří mezi ty, kterým není osud jiných lidí a dětí lhostejný.Sml59Sml59

  superkarma: 0 22.02.2012, 11:29:50
 16. avatar
  [15] femme [*]

  Žofie — #8  jo to znám, přítel vezl do charity oblečení, ještě nevybalené z obalů, po své matce a vyhodili ho s tím Sml80

  superkarma: 0 22.02.2012, 11:06:26
 17. avatar
  [14] Klára Wimmerová [*]

  ToraToraTora — #4 U tohoto rozhovoru jsem nebyla, ale s Davidem spolupracujeme už delší dobu a vždycky je velmi milý, sdílný a pozorný. Sedět vydrží a ještě máte pocit, že jste opravdu ve středobodu jeho zájmu. :)

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #21
  superkarma: 0 22.02.2012, 09:20:52
 18. [13] tadá [*]

  Davit?

  superkarma: 0 22.02.2012, 08:58:54
 19. avatar
  [12] PBD [*]

  ekleinovka — #1Bastardy doporučujuSml22

  1. na komentář reaguje ekleinovka — #23
  superkarma: 0 22.02.2012, 08:29:56
 20. avatar
  [11] PBD [*]

  Žofie — #8taky už jsem něco podobného slyšela..

  superkarma: 0 22.02.2012, 08:28:43
 21. avatar
  [10] enka1 [*]

  Sml67No vida a já ho neznala

  superkarma: 0 22.02.2012, 08:27:11
 22. [9] dtcalounictvi [*]

  Jsem spíše pro potřebné dary jsou děti a lidé kteří potřebují více věcí na sebe nežli peníze.Peníze nejsou vše.Ale jinak mu fandím ale vůbec nezávidím protože ho někteří zneužívají.

  superkarma: 0 22.02.2012, 08:14:45
 23. avatar
  [8] Žofie [*]

  Také jsem už slyšela: chceme jenom nové a pěkné věci - obnošené nám nedávejte. To si to potom člověk s tou dobročinností rozmyslí...

  1. na komentář reaguje PBD — #11
  2. na komentář reaguje femme — #15
  superkarma: 0 22.02.2012, 08:14:14
 24. [7] funnka [*]

  ekleinovka — #1 Bastardy doporučuju.Druhej Českej film co se mi líbyl

  superkarma: 0 22.02.2012, 08:12:19
 25. [6] jithule [*]

  moc hezký článek

  superkarma: 0 22.02.2012, 07:43:58
 26. avatar
  [5] PBD [*]

  Ten chlap je lavina energie:) To se jen tak nevidíSml67

  superkarma: 0 22.02.2012, 07:31:08
 27. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Obdivuji jeho energii a činorodost. To musí být radost se s takovým člověkem setkat. Vydržel sedět alespoň během rozhovoru? Sml16

  1. na komentář reaguje Klára Wimmerová — #14
  superkarma: 0 22.02.2012, 07:27:31
 28. avatar
  [3] selinka [*]

  Výraz paní v pozadí na druhé fotce = děkuji za rozesmání Sml30

  a abych napsala k věci,ve škole, kam chodí moje děti, pořád ještě organizují sbírky, vybírají se peníze, ale pořád ještě i hračky.

  superkarma: 0 22.02.2012, 07:14:21
 29. [2] lidicka [*]

  O dárky dětské domovy nestojí, stojí o penízeSml22

  superkarma: 0 22.02.2012, 06:50:04
 30. avatar
  [1] ekleinovka [*]

  Charita = dobro pro potřebné.filmy jsem ještě neviděla,bude - li možnost,polepším se

  1. na komentář reaguje funnka — #7
  2. na komentář reaguje PBD — #12
  superkarma: 0 22.02.2012, 01:07:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme