Vánoce zaklepou na dveře za necelý měsíc, a tak se logicky naše rozhovory na Žena-in.cz začínají stále více zaměřovat na tento nejmilejší svátek v roce. Ne jinak tomu bylo se skladatelem a zpěvákem Davidem Deylem, který navíc pro své fanoušky připravil předvánoční dárek v podobě nového CD.

Se sympatickým mužem s mimořádnou barvou hlasu jsem se setkala v jednom showroomu v Pařížské ulici. Už to místo jako by předznamenávalo určitou noblesu, s kterou tento umělec vystupuje. Jeho image dokonale ladí s líbivým repertoárem, jenž učaroval v hojné míře českým, moravských a slovenským ženám.

Jeho fanouškovská skupina na facebooku se může pochlubit téměř šedesáti tisíci příznivci, kteří hltají každou novinku, kterou pro ně David na zeď nasdílí. A to, že mu na fanoušcích skutečně záleží a dá na jejich názor, připomínal také během celého našeho rozhovoru.

David Deyl, foto: Ondřej Pýcha

Začněme na rozjezd vaším vánočním koncertem, který je téměř vyprodaný. Víte, že bylo prakticky nemožné sehnat nějaké dobré lístky do předních řad?
Můj vánoční koncert vykoupily fanynky z Moravy a ze Slovenska. Mám z toho velkou radost a věřím, že tento koncert bude také pro mne tím nejlepším vánočním dárkem!

Když jsem se dívala do nabídky předprodeje, která mizela prakticky před očima, napadlo mě, proč takových akcí neděláte vlastně víc? Aby se také dostalo na fanynky z Prahy...
Teď se soustředím hlavně na promo k novému albu, takže vánoční koncert dělám jen jeden. Ale příští rok možná nějaký přidám.

Rok je dlouhá doba, co aspoň nějaké kratší setkání ještě před Vánoci?
V prosinci vystupuji na různých vánočních trzích a plesech, namátkou 5. prosince v Havířově, 10. prosince v rámci Česko zpívá koledy v kostele v Ústí nad Labem a 11. prosince na trhu v Ostravě. Dokonce ještě 26. prosince se můžeme potkat na vánočních trzích v Chebu.

Ještě mi prozraďte, když se nějaká fanynka na takovou akci rozjede, kolik tam s vámi stráví času? Předpokládám, že se nejedná o pět minut u jedné písničky.
Program by měl být dlouhý 30 až 40 minut a já pak hlavně zůstávám na místě a věnuji se fanynkám i po vystoupení.

To zní dobře, možná lépe než samotný koncert. A které písně na takových akcích zazní?
Repertoár bude převážně vánoční, ale přidám také moje klasické hity a nebudou chybět ani písně z nového alba, na které mám skvělé ohlasy.

Ještě než se pustíme do těch novinek, pojďme zůstat ještě u Vánoc. Které písničky ve vašem podání zazní?
Určitě Svatý čas, Nádherná zář, Moje Vánoce... Svatý čas je v originále známá Santa Claus Is Coming To Town, kterou zpíval mimo jiných famózně Frank Sinatra, umělec, jenž na mě velmi zapůsobil. V češtině písničku ještě nikdo neudělal, tak jsem neodolal. Má velkolepé aranžmá a zní opravdu svátečně. Těším se, až ji budu moci fanouškům před Vánoci zazpívat.

Když už jste jmenoval hudební hvězdu z New Jersey, která zlákala na svůj styl nejednu hudební generaci, kdo další ještě ovlivnil vaši tvorbu?
Ze začátku to byli popoví interpreti - Ronan Keating, Robbie Williams. Čím jsem starší, tím více mám rád interprety jako je Lara Fabian, Michael Bublé aj.

A hlavně jsem přišel na to, že toto je žánr, který jsem hledal. Už nechci uvažovat, že by se ze mne stal folkař nebo roker. V tom, co teď zpívám a na čem je založeno moje nejnovější CD, se cítím jako ryba ve vodě - i díky mému klasickému vzdělání. Budu věrný Classical Crossover. I v tom je právě nové CD pro mě přelomové...

Jak byste jej tedy přiblížil našim čtenářkám? Co mohou očekávat?
Prvních šest věcí jsem si napsal já, jde o popové písničky se silným refrénem, další věci jsou převzaté, takové ty kousky, které jsem vždy chtěl nazpívat - zkrátka šlágry, například Feeling.

Když mám na albu převzatou věc, tak je to proto, že tu píseň miluji... Musí mít nádhernou melodii. A protože jsme v Čechách, kde čeština funguje nejlépe, nesmí chybět krásné české texty.

Na albu je dvanáct příběhů ve dvanácti písních a podle ohlasů vím, že se v nich lidé nacházejí... Jeden text k zahraniční melodii mi napsal například Xindl X, jde o hudbu ze seriálu Ptáci v trní. Na ten koukaly moje mamka i babička - a já jako malej to vůbec nepochopil, co tam ty lidi řeší. Až teď mi došlo, že tam šlo o souboj lásky k bohu a k lidské bytosti. Je to nádherná a silná záležitost.

David Deyl, foto: Ondřej Pýcha

A na závěr tedy ještě jednou svátky lásky a pohody. Když se řekne Vánoce, co se vám vybaví?
První, co se mi vybaví - upřímně - je dobré jídlo, rodina pospolu a pohádky. To jídlo je vážně na prvním místě, protože moje maminka umí fantastický bramborový salát, výborné řízky, skvělou rybu a polévku z ní. A jak jsme hudební rodina, mamka má dětský sbor, tak si zazpíváme před štědrovečerní večeří - ta atmosféra je taky důležitá.

Když jsem byl malý, tak mě zajímaly nejvíc dárky, ale teď - nebudu lhát - je to pohoda, relax a k tomu dobré jídlo, pohádky. Jsem pohádkovej...

Tak tedy ještě úplná tečka, ať skončíme skutečně pohádkově. Které pohádky máte nejraději?
Jsem konzervativní a pořád jsem věrný těm osvědčeným vánočních hitům. Princezna se zlatou hvězdou na čele, Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, kde cítím, že herci byli herci, filmy byly výpravné, měly v sobě atmosféru. Ale líbí se mi i nějaké nové, Princezna ze mlejna, Z pekla štěstí, to jsou pohádky, kterým se na tu tradici navázat podařilo.

Děkuji za rozhovor a krásné svátky.

Přečtěte si také:

Reklama