Novinky

Dávala jsem si rozvod rodičů za vinu

Na zajímavou situaci v posunu myšlení lidí poukazuje čtenářka Janaa1. Když byla malá, bylo rozvodů málo, pro rozvedené to byla ostuda. Rozvodový boom nastal prý po revoluci v listopadu ´89.

Čtenářka Janaa1 považovala rozvod rodičů za svoji vinu. Více se dočtete v jejím příspěvku k dnešnímu tématu...


Hezký pátek všem.
Dnešní téma je myslím pro všechny trochu bolavé a asi se všem o něm hodně špatně píše.
Když jsem byla malá, bylo rozvodů hodně málo, pro všechny to byla velká ostuda, často spolu lidé zůstávali „kvůli dětem „ nebo prostě jen proto, že být rozvedená žena bylo dost těžké. Já sama jsem asi žádného spolužáka z rozvedeného manželství neměla. Rozvodový boom nastal až po revoluci, kdy začala být celá společnost tolerantnější a vstřícnější.
Přesto byly v rodinách myslím krize běžné a časté- jen se o tom nemluvilo.
I moji rodiče ji měli, občas se hádali tak, že jsme se sestrou seděli pod stolem a brečely. Asi jako každé dítě, které je zmatené, a neví co se děje.
Dodnes si pamatuju, jak se naši pohádali, máma si začala balit tašku a odcházela. A já tam seděla a nechápala jsem kam to máma jde, a proč nás tam nechává...Byla jsem dost malá, ale ten obraz mám v sobě dodnes. postupem času takových scén bylo ještě pár, ale jak rodiče stárli, už nebyly tak intenzivní a nakonec spolu zůstali.
Proto když jsem se rozváděla já, snažila jsem se, aby moje děti pochopily, že ve mě mají oporu a že rozvod není jejich vina. Exmanžel vyváděl psí kusy, ale děti to zvládly myslím dobře. Není totiž vůbec nutné, aby děti věděly podrobnosti- stačí, když vědí, že za rozchod rodičů nemůžou, a že je mají rodiče stále rádi, i když spolu už nechtějí být. Potom se s tou situací lépe vyrovnají, i když jedno jim to nikdy asi není. Nejhorší je, když si rodiče začnou dělat z dětí „vrby“ a tahají je do svých sporů. Každý rozchod bolí a myslím, že děti bolí dvojnásob. já jsem si ale občas říkala, že by snad bylo lepší, kdyby se naši rozvedli, než snášet hádky a italskou domácnost...Dnes už chápu víc, co se dělo, jsem ráda, že svoje krize rodiče ustáli, ale dávám si velký pozor, aby moje děti nevyrostly v takovém chaosu. Dodnes je mi totiž z toho smutno.

Janaa1

Pozn: red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 25. května 2012: Rozvod či krize rodičů

Zasílání příspěvků na toto téma již skončilo. Krátce po 16.00 hodině se dozvíte, která z přispěvatelek dostane slíbený dárek, totiž MEGA BALÍK DELI.

DELI

   
25.05.2012 - Čtenářské příspěvky - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [7] Jala [*]

  Opět smutné!

  superkarma: 0 27.05.2012, 23:01:25
 2. [6] Trefa [*]

  Trefa:neberte si vinu na sebe.hlavne ze vy mate rodinu v poradku.preju Vam hodne stesti a lasky.

  superkarma: 0 27.05.2012, 21:11:29
 3. avatar
  [5] Jindriska8 [*]

  Je to vždy těžké rozhodnutí,ale zásádně do rozvodu netahat děti,tím se jim moc ubližuje.

  superkarma: 0 26.05.2012, 10:53:31
 4. [4] Reni [*]

  To je těžké hodnocení neboli vina rozvodu. Sml80 Sml15

  superkarma: 0 26.05.2012, 02:00:36
 5. avatar
  [3] Kytinkak [*]

  to jo, ta vrba je od rodičů nehezká

  superkarma: 0 25.05.2012, 22:00:15
 6. avatar
  [2] ekleinovka [*]

  Také jsem trpěla pocitem,že za jejich neshody mohu já,ač malá holkaSml15Sml15Sml15

  superkarma: 0 25.05.2012, 19:12:40
 7. [1] Berus77 [*]

  Neávno jsem na toto téma mluvila se svými spolužačkami a jak píšete, po revoluci nám bylo 13 a rodiny mých spolužáků se začaly z různých důvodů rozpadat. Zajimávé, dříve se o tom moc nemluvilo, nebo jsem to tolik nevnímala. Ale shodly jsme se na tom, že když už se něco takového stalo. Se spolužákem či spolužačkou jsme všichni velmi soucítili. Ve mne to vzbuzovalo téměř stejný pocit, jakoby někdo umřel.

  superkarma: 0 25.05.2012, 15:13:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme