Čtenářce Datuře vychází jako nejoblíbenější historická osobnost českých dějin Otec vlasti. A touží po návratu monarchie. Díky Vám Daturo za příspěvek.

Dobrý den,

Která historická osobnost je mým vzorem ? Těžká otázka. Třeba dnes tak opěvovaný T.G.Masaryk. Vlastně o něm skoro nic nevím. O něm, ani o prezidentovi Benešovi jsme se ve škole neučili. Přesto třeba Benešovi byli pro mé rodiče vzorem / nevím, jestli se to nezměnilo po podpisu Mnichova/, nebo Jan Masaryk, ministr zahraničí, toho měli taky rádi, jenže záhadně zemřel, proč asi?

Žasnu, co se dovídám o osobnostech, kterých jsme si museli vážit povinně. Třeba první dělnický prezident Gottvald, pamatuju si jeho fotky s dýmkou v ruce, nebo s krojovanou holčičkou v náručí a kolik lidských životů měl na svědomí .Ani pana Havla nemůžu určit jako svůj vzor. Určitě to myslel dobře, ale nějak se to nepovedlo Od dob jeho panování tu hlavní moc mají peníze.

Když tak beru jednoho po druhém, vychází mi nejlíp Karel IV., právem nazývaný Otcem vlasti. Docela bych brala zase království s jedním opravdu vzdělaným a moudrým panovníkem, který by měl kolem sebe radu odborníků / a ne chemika na státní rozpočet, to pak není divu, když to občas vybouchne,/. sněmovnu i senát bych zrušila, stejně se nikdy nedohodnou a jsou to jen vyhozené peníze. O důležitých věcech by rozhodoval lid v referendu. Ale to už fantazíruju moc.

Každá historická osobnost má své klady a zápory, konečně je to člověk, jako každý z nás. Záleží na době a historicích, jak  jsou ochotni nám jejich život a dílo přiblížit.Ale znáte to, kdo moc vyčnívá z davu, nebývá od všech chválen.

Zdraví Datura 
Text nebyl redakčně upraven


Která historická postava našich dějin je vám nejsympatičtější a proč?

Obdivujete staré hrdiny z českých pověstí?

  • Nebo snad Přemyslovce?
  • Obdivujete naše královny?
  • Nebo snad Marii Terezii?
  • Nedáte dopustit na obrozence?
  • Nebo na zakladatele samostatného českého státu?
  • Jste hrdé na některého našeho prezidenta?
  • Nebo vojáky ze světových válek?

No, napadá mne ještě spousta otázek. Tak věřím, že vás ještě více odpovědí. Jen s Cimrmanem na mě nechoďte. O tomhle velikánovi si můžeme povídat někdy jindy.

Vaše příspěvky směřujte na redakční e-mail

redakce@zena-in.cz

A já dnes v 16 hodin jednu z vás, která přispěje, odměním. Mám tu velkou encyklopediiPraha a národní dědictví České republiky a také kontroverzní knihu Černá kniha církve s podtitulem …A neuveď nás v pokušení.

Reklama