Už za pár dní, na svátek sv. Martina, budeme moci ochutnat mladá a svěží vína z první letošní sklizně. Tradice koštování svatomartinského vína ožívá...

wine

Koštování mladého vína má dlouhou tradici. V den svatého Martina byla již všechna nová vína uschována a čekala na svůj den. Symbolicky se tato událost konala vždy 11. 11. Tato tradice se společně s oslavami a hodováním dochovala do dnešního dne a nabývá na oblibě. Je to slavnostní den, na který čekají všichni vinaři a milovníci vín. Dle nich se dá prý určit, jak kvalitní letošní vína budou.

Svatomartinské nemůže být každé víno

Označit své víno jako Svatomartinské ale nemůže každý vinař. Držitelem ochranné známky Svatomartinské víno je Vinařský fond ČR. Vína, která o toto označení usilují, prochází každoročně testováním nezávislé komise, která vína degustuje.

V letošním roce získalo ochrannou známku celkem 238 vín z 90 vinařství.

 Značku „Svatomartinské“ mohou nést vína vyráběná z těchto odrůd:

  • bílé víno: Müller-Thurgau a Veltlínské červené rané
  • růžové víno a claret: Modrý Portugal a Svatovavřinecké
  • červené víno: Modrý Portugal a Svatovavřinecké

Nebojte se ho koupit kdekoliv

Víno označení jako Svatomartinské se nemusíte bát koupit kdekoliv. Všechna vína pod tímto označením prošla rukama degustátorů, kteří jsou zárukou kvality tohoto mladého a svěžího vína.

Po celé republice se v restauracích, vinárnách i veřejných prostorách konají degustační akce spojené s oslavou příchodu nového vína. Vinařský fond, který stojí za propagační kampaní „Svatomartinské“, pořádá největší Svatomartinský košt v Brně na náměstí Svobody 11. 11. od 11 hodin.

Další akce v celé České republice najdete ZDE.

V Praze je možné si na některých trzích objednat i domácí svatomartinskou husu nebo kachnu. Více ZDE.

husa

 

Reklama