Domácnost

Dary, dárky, dárečky

Koupit dárek nebývá až tak složité, obzvláště jestli budoucí novomanželé dbají dobrých zvyků a mají předsvatební seznam, podle kterého můžeme nakupovat. S balením to bývá horší. Koupením dárku starost nekončí, ale spíš začíná - aspoň pro mě.

Neumím totiž balit. Co neumím, já k tomu mám odpor! Jistě, můžu odnést dárek do nejbližšího "dárkového balení", a tam jej nechat za nemalý peníz narvat do unifikované krabičky a převázat stále stejnou mašlí, ale nějak to není ono.  Nic jiného s dárkem, ať už v krabici nebo bez ní, většinou neudělají. Existují ovšem výjimky - třeba v pražském obchodním domě Kotva vám dárek zabalí vtipně a originálně. Ne každý ale může běhat s balíčky do Kotvy, že?

Co s tím? Dát dárek jen tak se nesluší, originálně zabalit ho neumím... Nezbylo mi, než si zajít pro odpověď. Kam? Nejprve do knížky o balení dárků a potom i na kurz - speciální kurz dárkového balení k paní Radce Křivánkové.

A o něco z toho, co jsem se dozvěděla, se s vámi podělím. Začneme papírem:  měl by být hlavně dost velký. Potřebujeme jej totiž nejen na zabalení, ale i na ozdoby kolem. A druhy? klasické dárkové, natur papíry - mohou být potištěné z jedné strany nebo i z obou, na některé typy balení jsou vhodné folie nebo průhledné celofány.

Stuhy, mašle a doplňky: nejběžnější jsou vázací stuhy, které se vyrábějí v nejrůznějších barvách a provedeních. Z látkových se dobře používají ty, které mají okraje vyztužené drátkem. Dá se použít i juta, papír nebo papírový provázek - ty zvolíme v případě, že budeme používat přírodní balení. A z ozdob? Protože jde o balení svatební, budou to nejspíše umělé bílé květy, mohou být i papírové nebo látkové květiny, květiny ze stuh, svatební stuhy, snubní prstýnky z drátku...

Tak, to by byla teorie. Jak to ale vypadá s praxí? Základní zabalení je jednoduché - odměříme papír o něco širší, než je obvod dárku, obalíme dárek kolem dokola a slepíme papír lepicí páskou. Pak přeložíme papír na jednom konci směrem dovnitř a dolů, uhladíme a urýhujeme, a opět přilepíme. Totéž na druhém konci - a máme pěkný balíček. Je to rychlé, úhledné, ale pramálo originální.

To pravé totiž teprve přijde.

Abychom dosáhli stejného balíčku, jako je na obrázku, musíme vystříhnout z téhož balícího papíru dva čtverce, které mají přibližně stejný rozměr jako vrchní strana dárku. Po úhlopříčce je naskládáme a uprostřed přelepíme lepicí páskou. (Můžeme si pomoci i sešívačkou.) Oba vějířky slepíme k sobě tak, aby vytvořily květ, a nalepíme je na dárek pomocí tavné pistole nebo oboustranně lepicí pásky.

A potom si dáme záležet na mašli, kterou střed kytičky zakryjeme. A teď máme opravdu dárek dárkovatý v dárkovém balení. :-)

 

Podle knížky "Ozdobné balení dárků" od paní Radky Křivánkové

   
19.03.2004 - Dům a byt - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [19] risina [*]

  EvaFl - 1. Dárk yod emě vypadají tak ytek. Ještě předloni byly hůř zabalené dárky od nejmladší dcery, ale o loňských vánocích jem už zas "vedla" já - křivě ustřižené papíry, halabala zabalené, nouzově zalepvané , nečitelně napsaná jména obdrarovaných... A občas zapomenutá cenovka. Aspoň si rodina má z čeho (a koho) dělat legraci.

  superkarma: 0 20.03.2004, 13:44:02
 2. avatar
  [18] Andula [*]

  Hmm, muj muz se snazi zabalit uzasne darky pro me, protoze semi to libi, nicmene sam je nejradsi dostava asi tak v igelitce

  superkarma: 0 19.03.2004, 21:23:20
 3. avatar
  [17] pajda [*]

  Dašenka: knihu má, předmluvu jsem extra nečetla...moje chyba.

  superkarma: 0 19.03.2004, 14:11:43
 4. avatar
  [16] Dašenka [*]

  pajda: V předmluvě této knihy, kterou též vlastním píše autorka, že připravuje pokračování.

  superkarma: 0 19.03.2004, 12:33:20
 5. avatar
  [15] Zluta [*]

  Konkrétně na svatbě jsem byla před týdnem své sestře.Protože se ženichem již nějaký ten rok žili a tudíž nechtěli klasické dary,"roznesli" po všech pozvaných svatebčanech zprávu,že dary jakožto takové nechtějí,ale že chtějí prašule. No jasně,že těch obálek na tom stolku pro dary bylo nejvíc,ale pravdou je, že někdo ještě něco zabaleného přinesl. Můžu Vám říct,že originalita zabalení mě uchvátila, a to hlavně u velkého,krásně zabaleného daru,na kterém visely do vějířků složené bankovky! Vzhledem k tomu,že papír byl sice krásný svatební,tak když na něm visely ty barevné finanční vějířky (většinou červené padesátikoruny a zelené stovky),tak to vypadalo moc krásně. Dárce spojil obé v jednom - dal dar i penízky Vřele doporučuji - je to dobrý tip! Paaa

  superkarma: 0 19.03.2004, 12:30:10
 6. avatar
  [14] pajda [*]

  ireda: o druhé knize nevím - neříkala nic, ale když mi dala souhlas využít tenhle návod, tak jsem měla děsnou radost...u ní na kurzu jsem se naučila báječné věci.

  superkarma: 0 19.03.2004, 12:11:35
 7. avatar
  [9] ireda [*]

  *Kotě*: někde jsem slyšela, že by měla vydat druhou knihu.

  superkarma: 0 19.03.2004, 09:34:12
 8. avatar
  [8] ireda [*]

  *Kotě*: s tím balením dárků si můžeme podat ruce Stejně ujetá Vždycky mě baví pozorovat ,jak když obdarovaný nejdříve dárek obhlíží ze všech stran a pak řekne, že je to škoda rozbalit

  superkarma: 0 19.03.2004, 09:33:28
 9. avatar
  [7] ireda [*]

  omlouvám se , správný odkaz :http://www.zena-in.cz/fotoalba/album.asp?stranka=1&id=1701

  superkarma: 0 19.03.2004, 09:29:52
 10. avatar
  [6] ireda [*]

  Knihu od p. Radky Křivánkové /199,- Kč/ vřele doporučuji. Návody popsány do podrobna .Už jsem pár dárků podle této knihy zabalila :http://www.zena-in.cz/fotoalba/admin.asp?stranka=1&album=1701

  superkarma: 0 19.03.2004, 09:26:45
 11. avatar
  [5] Dudlajlama [*]

  No, ja darky taky, jen s tim balenim nemam trpelivost, jakkoliv ma fantazie vytvari atraktivni predstavy. Zvlast, kdyz ten darek ma trochu netradicni tvar, u krabic to jeste jakztakz zmaknu, tam vrtulky nedelam.

  superkarma: 0 19.03.2004, 04:26:14
 12. avatar
  [4] *Kotě* [*]

  Galadriel: Já prostě miluju dávání dárků a všechno, co je s tím spojené... strašně ráda vymýšlím, čím své blízké překvapit. Vždycky chci, aby to bylo něco, co absolutně nečekají, ale z čeho budou mít ohromnou radost. A chci, aby měli radost i z toho, že jsem na ně myslela a dala si práci s tím, aby měli dáreček i krásně zabalený. Jsem na tohle opravdu trochu cvok...

  superkarma: 0 19.03.2004, 04:15:07
 13. avatar
  [3] Dudlajlama [*]

  Kote, moje darecky jsou taky proslule, bohuzel v tom negativnim smyslu. Vezmu kousek papiru, navrchu zakroutim do takove te vrtulky a stahnu ozdobnym spagatkem. Nicmene se samotnymi darky si davam praci a snazim se opravdu udelat radost. Pokud je to darek "zivotne" dulezity, necham ho radsi zabalit v prodejne, tady to na pozadani udelaji, tedy ve vetsine. P.S. Ty ozdobne tasky taky obcas pouzivam, je jich tu nastesti milion druhu pro kazdou prilezitost.

  superkarma: 0 19.03.2004, 03:41:32
 14. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  Ač mě jiné manuální činnosti zcela míjejí, na balení dárečků jsem hrozně ujetá... základy balení jsem se naučila právě podle knížky Radky Křivánkové a teď už experimentuju s vlastními nápady. Dárečky ode mě jsou už balením proslulé a lidi se na ně moc těší, což zase hrozně těší mě.

  superkarma: 0 19.03.2004, 00:46:17
 15. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Neumim nic zabalit, nenavidim baleni a co muzu, vrazim do ozdobne tasky...
  Posilane darky jedine do obalky - jak sis, Pajdo, zajiste vsimla!
  Neforemne hroudy, zespoda polepene bilyma samolepkama, - to jsou moje, z celeho davane, vanocni darecky...

  superkarma: 0 19.03.2004, 00:35:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme