Určitě i vás už na ulici někdo zastavil s prosbou o přispění do vánoční sbírky. Existují ale i jiné možnosti, jak pomoci neziskovému sektoru. Neziskové organizaci totiž nemusíte přispět jen finančně, můžete darovat sebe.

Vánoce bývají každoročně spojeny s řadou charitativních akcí, benefičních koncertů pro různé neziskové organizace, ale i sbírek hraček pro dětské domovy či potřeb pro útulky pro zvířata a podobně. Určitě i vás už na ulici někdo zastavil s prosbou o přispění do vánoční sbírky nebo vám v e-mailu přistála pozvánka na benefiční akci. Do těchto dobročinných aktivit se zapojují tisíce lidí a pomáhají tak vylepšovat pověst Vánoc jako svátků konzumu a nestřídmosti. Existují ale i jiné možnosti jak pomoci neziskovému sektoru. Neziskové organizaci totiž nemusíte přispět jen finančně, můžete darovat sebe.

Ke konci se blížící rok 2011 byl Evropským rokem dobrovolnictví a Češi podle průzkumů nejsou v této oblasti žádnými přeborníky. Pro neziskový sektor pracuje pravidelně dobrovolně bez nároku na odměnu jen 12 % Čechů, tedy zhruba každý osmý. V Evropě je to přitom podle průzkumu Eurobarometr téměř každý třetí Evropan. Přitom taková jednodenní pomoc neziskové organizaci vás bude stát maximálně jeden den volno. A možná ani to ne. Přibývá firem, které umožňují dobrovolničit až několik dní v roce během placené pracovní doby nebo pro své zaměstnance dobrovolničení samy zorganizují jako určitou formu teambuildingu. Při těchto akciích většinou vyměníte kancelářské oblečení za pracovní rukavice a montérky a vrhnete se na sázení stromků nebo natírání plotů. Stále častěji se objevují možnosti, jak pomoci díky tomu, co víte a umíte.

Formou, jak darovat sama sebe, a to nejen na Vánoce, ale třeba na celý rok nebo na jeden až tři měsíce, je také například grantový program Nadace Vodafone Rok jinak. V tomto programu Nadace Vodafone každý rok podpoří několik odborníků z komerční sféry tak, aby se mohli rok věnovat práci pro neziskovku dle svého výběru. Plat, na který byli zvyklí z komerční sféry jim uhradí Nadace Vodafone.

Řada zejména menších, nicméně velmi prospěšných neziskových organizací, si často nemůže dovolit například nákladné právní služby, konzultace IT odborníků či profesionálů v oboru reklamy či komunikace, potřebují pomoci vytvořit letáky, zpropagovat benefiční akci či pomoci s rozpočtem na příští rok. Darujte jim sebe a své znalosti a zkušenosti alespoň na jeden den.

Simona

Foto: Jednou z těch, kteří loni darovali sami sebe, byla Simona Votyová, která se věnovala propagaci Asociace pomáhající lidem s autismem.

Reklama