Bulvár

Daruj krev se Ženou – in!

Život člověka často visí skutečně jen na vlásku. Mnohdy je pro člověka tou jedinou záchranou darovaná krev....

Díky lidem, kteří nejsou sobečtí a nemyslí jen a jen na sebe, se už podařilo zachránit stovky životů... A takovým lidem patří veliký dík.

 

Žena-in s potěšením může oznámit, že i čtenářky tohoto magazínu se rozhodly pravidelně darovat krev.

 

Akce Daruj krev se Ženou-in se letos koná již potřetí. Tentokrát v pondělí 13. 12. 2004. Sraz je v 8:00 u východu z metra Želivského.

 

Žena-in si váží toho, že právě její čtenářky jsou ochotny pomoci, že dokáží myslet na druhé.... Za to jim jménem redakce děkujeme a věříme, že se řady takovýchto lidí budou i nadále rozšiřovat.

 

Pokud byste se rozhodly přidat k našim čtenářkám, bližší informace naleznete na diskusi Dárcovství krve, kostní dřeně...

 

Nejčastější otázky ohledně dárcovství krve:

Kdo vlastně může dávat krev? A kdo nemůže?

Každý člověk dlouhodobě žijící v ČR může krev dávat, pokud pro něho neplatí omezení uvedená v Informacích pro dárce.

Může odběr krve dárce poškodit?
Rizika spojená s odběrem krve jsou pro zdravého dárce nevýznamná.

Mohu se na transfuzní stanici nakazit?
Ne, všechen materiál je na jedno použití.

Budu vyšetřen na AIDS?
Ano. Vaše krev bude vyšetřena na přítomnost protilátek proti HIV. Negativní nález však nevylučuje, že jste se nakazil(a) v nedávné době. Pokud máte obavu, že jste se nakazil(a), nechte se vyšetřit (zdarma) na nejbližší hygienické stanici. Darováním krve v podobné situaci byste ohrozil(a) příjemce transfuze.

Musí se odběr provádět ráno a nalačno?
Ne, odpolední odběry krve nejsou časté pro doposud malý zájem dárců. Dárce by na odběr neměl jít hladový. Před odběrem je ale nutné dodržet dietu s omezením tuků, nepít alkohol, neužívat léky.

Musím před odběrem k obvodnímu lékaři?
Ne, lékařské vyšetření je součástí předodběrového vyšetření. Domluva s obvodním lékařem je nutná jen tehdy, pokud si dárce není jist všemi údaji o svém zdravotním stavu.

Kolik ztratím času?
Podle druhu odběru 45 minut až 2-3 hodiny.

Bolí to?
Stejně jako každý vpich jehlou do žíly.

Co se děje s odebranou krví?
Odebraná krev je zpracována na řadu přípravků. Vaše krev pomůže několika příjemcům.

Je transfuze pro příjemce bezpečná?
Ne zcela. Příjemce je ohrožen přenosem infekce a nežádoucí reakcí na některou složku podaného přípravku. S přípravky z krve odebrané placeným dárcům je spojeno prokazatelně větší riziko pro příjemce, placený dárce častěji neuvede všechny rizikové faktory.

Je dárce krve nějak zvýhodněn?
Dárce krve by neměl být motivován finančním ziskem. Dárce by měl být uvolněn na dobu spojenou s odběrem (Vyhl. FMPSV 18/1991), mohou mu být hrazeny cestovní výdaje a poskytnuto občerstvení po odběru. Dárce může uplatnit odpočet z daňového základu. Dárcům je poskytována lékařská preventivní prohlídka. Opakované bezplatné dárcovství je společensky oceňováno mj. formou čestných uznání a plaket prof. Janského.

Kde mohu krev darovat?
Transfuzní oddělení nebo odběrové středisko je prakticky v každém okresním městě (přesné informace Vám poskytne nejbližší nemocnice). V Praze můžete krev dávat v několika transfuzních zařízeních.

Mám zájem o darování krve, ale mám lupénku. Je tu nějaký problém?
U lupénky záleží na rozsahu a místě poškození. Rozsáhlé postižení (zejména vyžaduje-li celkovou léčbu) a postižení v místě vpichu jsou na závadu. Trvale znemožňují dárcovství některé léky, které obsahují psoraleny.

Může darování krve způsobit leukémii?
Žádná souvislost mezi odběry krve a leukémií nebyla prokázána. Dopad odběru krve na zdravotní stav byl opakovaně a dlouhodobě studován a žádné nepříznivé důsledky (při dodržení intervalu mezi odběry) nebyly prokázány. Naopak, část naší populace (zejména muži) má sklon k hromadění železa (což poškozuje tkáně), odběr červených krvinek má u těchto lidí pozitivní vliv.

Mohu darovat krev, když používám hormonální antikoncepci?
Hormonální antikoncepce není na závadu při darování krve.

Kolik krve se odebírá (zatím jsem krev nedaroval)?
Standardni odběr je 450 ml krve, tj. asi 10 % obíhajícího množství.

Mohu po odběru krve řídit auto?
Ano, pokud nejste řidič hromadné dopravy. Po odběru se doporučuje trochu klidnější režim, řízení auta ne dříve než po cca 15 minutách (dárce po odběru i z toho důvodu, aby hned nespěchal pryč, dostává občerstvení).

V minulosti jsem překonal mononukleózu, mohu se stát dárcem krve?
Ano. Darovat krev mohou i ti, kteří v minulosti překonali mononukleózu. To se samozřejmě nevztahuje na akutně nemocné. Dále pak nemohou darovat krev ti, kteří překonali mononukleózu v uplynulých 6-12 měsících a jsou dosud v rekonvalescenci.

Mám sennou rýmu a celé jaro a léto užívám léky. Mohu darovat krev?
Krev lze darovat pouze v období bez příznaků alergie. Lidem, kteří mají celoroční projevy alergie, dárcovství nedoporučujeme. Každý alergik by však měl tuto otázku konzultovat se svým lékařem - alergologem.

Zdroj: www.darujkrev.cz

   
10.12.2004 - Společnost - autor: Sabina

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [43] hermína [*]

  Zdravím taktéž všechny dárkyně,já chodím už moooooooc let pravidelně

  superkarma: 0 14.12.2004, 18:44:13
 2. avatar
  [42] Smetanová [*]

  Já bohužel krev dávat nemohu.Chodim na kontroly s cukrovkou (i když ji mám velmi malou ).Moc mně to mrzí,protože mám tři dcery a dvě vnučky a v září měl můj manžel dopravní nehodu a musel dostat krev.
  Fandím všem co to mohou udělat

  superkarma: 0 13.12.2004, 20:00:23
 3. avatar
  [41] danca79 [*]

  Vivian: proste to ma same plusy Ja tam chodim hrozne rada, mam z toho vzdycky takovy maly svatek A ze jste byly jen tri? I to se pocita!!!!

  superkarma: 0 13.12.2004, 16:46:19

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [40] Vivian [*]

  Tak jsme dneska byly jen tři
  Kdo s námi chcete jít příště, tak počítejte, že někdy za 4 měsíce půjdeme zase A uvítáme rády všechny nové dušičky Nebojte se, staré mazačky všechno vysvětlí, sestřičky tam jsou hodné, doktoři taky, píchání tam nebolí a dobře se tam vaří

  superkarma: 0 13.12.2004, 16:26:56
 2. [38] Ditunek [*]

  ráda bych krev darovala, ale nemohu a tak děkuji všem kteří krev darují protože je to vzácná tekutina

  superkarma: 0 12.12.2004, 11:45:24
 3. avatar
  [36] zeva [*]

  Škoda že jsem to nevěděla dřív, byla jsem minulý týden ve středu, jinak bych se v pondělí přidala. Zdravím všechny dárkyně a nezapoměňte pak doplnit tekutiny

  superkarma: 0 10.12.2004, 17:15:10
 4. avatar
  [35] Dickie [*]

  Eliza: máš ověřený, že nesmíš dávat? já jsem celoživotní atopik s atopickým ekzémem a současně mám bronzovou plaketu.
  nesmím přijít k odběru, pokud mám zrovna aktivní ložisko, který mažu kortikoidy. v promazávacím mezidobí klidně přijít můžu (když kortikoidy nemažu alespoň týden).

  superkarma: 0 10.12.2004, 16:19:07
 5. avatar
  [34] Petique [*]

  No, já jdu 21.12. ale do práglu kvůli tomu teda nepoletím

  superkarma: 0 10.12.2004, 15:52:50
 6. avatar
  [33] Vivian [*]

  Susina: to je divný... třeba je to starší dotazník, z doby, kdy piercing nebyl tak rozšířený Ono je to tam možná obecně stanoveno jako "drobné chirurgické výkony". Patří tam piercing (včetně "píchání uší"), tetování, trhání zubu... prostě jakýkoli výkon, při němž je porušena celistvost kůže. Otázka je, jak (a zda) to dárce pochopí... i když pokud ten piercing nemá na genitáliích, tak ho lékař při prohlídce objeví

  superkarma: 0 10.12.2004, 15:51:30
 7. avatar
  [32] Susina [*]

  Vivian: víš, co je zajímavý?? v Krči v dotazníku piercing není, dívaly jsme se na to s holkama...

  jo a když už se tady propagujou Vinohrady, tak kdo budete chtít dávat v Praze v Krči, tak se k nám přidejte, plánujeme konec března, byly jsme před 14 dny..

  superkarma: 0 10.12.2004, 15:44:43
 8. avatar
  [31] Susina [*]

  Vera1: ahoj, no tak to těžko, přes 65 kilo, to je divný, moje kolegyně chodí, ta mi právě první o tom řekla, a ona má postavu jak špageta, tipuju ji tak max. na 50 kilo... a byla dávat už několikrát.. ale i kdyby, já ten limit budu splňovat, mám pár kilo navíc.. ale když jsme se tam ptaly minulý týden s holkama, tak o nějaké limitní hmotnosti sestřička nic neříkala, jen, že máme přijít nalačno na kontrolní odběr..

  superkarma: 0 10.12.2004, 15:43:28
 9. avatar
  [30] navia [*]

  Bydlím daleko od Prahy, a letos jsem už byla třikrát, takže mám vybráno. Užijte si to, myslím, že je čím dál míň vhodných dárců - jsou taky čím dál přísnější ty vstupní dotazníky, alespoň co já za těch posledních 8 let, kdy dávám krev vím. Např. mně při mém prvním odběru nikdo neřekl, že neberou kojící matky, asi to nečekali, přesto, že jsem hlásila, že jsem na MD, takže jsem krev dala a teď se prý ještě půl roku po ukončení kojení nesmí.

  superkarma: 0 10.12.2004, 15:08:03
 10. avatar
  [29] vládík [*]

  Vivian: bohžel s vámi jít nemůžu, neb v pondělí jsem se už upsala jinde. Škoda, kdybych to jen byla bývala věděla dřív ... půjdu s kamarádkou o týden později tamtéž

  superkarma: 0 10.12.2004, 13:40:17
 11. avatar
  [27] Vivian [*]

  Žábina: dárce musí svým podpisem stvrdit, že za uplynulých 6 nebo 12 (teď nevím přesně) měsíců neměl rizikový pohlavní styk, nenechal si udělat tetování nebo piercing apod. (vylučují se aktivity, které jsou rizikové možností nakažení virem HIV - pokud k nim došlo před těma 6 měsíci, dala by se už infekce virem HIV spolehlivě prokázat z krve).
  Pokud by ten člověk potvrdil něco, co není pravda (např. by zatajil, že se před měsícem vyspal s neznámou ženou), vystavuje se možnosti trestního stíhání podle paragrafu nevímkolik (úmyslné šíření přenosné choroby nebo obecné ohrožení nebo něco takového - nevím přesně, v každém případě je to trestné, když se na to přijde).
  Krev od dárce pak prochází několika testy, které by případnou infekci měly odhalit, ale opravdu nevím, jak to teoreticky je v případě, že tu krev daruje někdo, kdo se nakazil virem HIV před několika týdny a jeho organismus ještě nestačil zareagovat vytvořením specifických protilátek Ty testy na HIV totiž nezjišťují samotný virus, ale protilátky proti němu, které organismus infikovaného člověka vytvoří až za asi 2 - 3 týdny od okamžiku nakažení... ale co když daruje dříve, než po těch dvou týdnech? To nevím, bohužel nejsem odborník ... Ale možná už existují přesnější a citlivější testy
  Fakt nevím , musel by se k tomu vyjádřit nějaký hematolog nebo někdo, kdo dělá na transfúzní stanici...

  superkarma: 0 10.12.2004, 13:21:15
 12. avatar
  [26] Vera1 [*]

  Susina: na destičky ale chtějí lidičky s tělesnou hmotností přes 65kg...proto mám smůlu, jsem vhodný dárce destiček, ale mám málo kilo ..to je snad poprvé, kde mi řekli, že jsem na něco příliš hubená

  superkarma: 0 10.12.2004, 13:17:15
 13. avatar
  [25] Vivian [*]

  danca79: počítáme s tebou, držíme místo

  Eliza: myslíš, že s ohledem na ty, kteří krev darovat nemohou, bychom se na to měly vykašlat? Já si to nemyslím a tímto se ti za újmu, kterou ti naše "slzopudná masáž" způsobila, omlouvám a prosím tě zároveň o trochu pochopení . Dárců je pořád málo. Já chápu, že lidí, kteří jsou způsobilí darovat krev, je málo, ale nikdy by mě nenapadlo, že by to někoho mohlo takhle rozčílit .

  Jinak všem, které by v pondělí chtěly jít s námi, bych chtěla říct, ať se ničeho nebojí, na webových stránkách (http://www.fnkv.cz/kliniky/transfuzni_oddeleni/html/) si mohou transfúzní oddělení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady virtuálně prohlédnout, přečíst si nějaké informace, a pokud budou chtít cokoliv vědět, něco jim nebude jasné nebo se s námi budou chtít domluvit na pondělí, pak ať navštíví diskusi "Daruj krev" - http://www.zena-in.cz/auditoria/auditorium_osobni.asp?stranka=1&id=485 , tam se pravidelně domlouváme a odpovídáme na všechny dotazy .

  Zatím, pokud vím, jsme jen čtyři Ženy-in, takže rády uvítáme kohokoliv dalšího

  Jinak redakci opět moc děkuji za upoutávku

  superkarma: 0 10.12.2004, 13:07:18
 14. avatar
  [24] marcellina* [*]

  taky jsem byla v srpnu poprve darovat. Kvuli malo hemoglobinu mne nevzali. Takze pujdu pristi tyden zas. Zobala jsem zelezove pilule, tak uvidim, jestli to pomohlo

  superkarma: 0 10.12.2004, 12:39:05
 15. [23] Jaňula [*]

  Beeruška: tak to potom jo

  superkarma: 0 10.12.2004, 11:55:51
 16. [21] Jaňula [*]

  Beeruška: darování krve vůbec neškodí. Nedávno jsem četla že odebraná krev v množství 450 ml se v našem těle obnoví za 90 dní

  superkarma: 0 10.12.2004, 11:48:30
 17. [20] Jaňula [*]

  Beeruška: darování krve vůbec neškodí. Nedávno jsem četla že odebraná krev v množství 450 ml se v našem těle obnoví za 90 dní

  superkarma: 0 10.12.2004, 11:48:13
 18. [19] Jaňula [*]

  Taky chodím pravidelně darovat . Minulý měsíc jsem dokonce dostala stříbrnou plakenu Janského . Mám z toho dobrý pocit, že to pomůže jiným lidem.Jsem také v registru dárců kostní dřeně, ale ještě jsem asi nikomu nesedla . Takže vám ženský držím palce ať se vás tam co nejvíce sejde.

  superkarma: 0 10.12.2004, 11:46:42
 19. avatar
  [14] Susina [*]

  Eliza: ale to je jasný, že každej dávat nemůže.. můj brácha taky ne, a to by jako doktor dával hrozně rád - ale má dost silnou alergii na mák a ořechy a doktor mu to nedoporučil. Prostě kdo dávat nemůže, nemůže...

  superkarma: 0 10.12.2004, 09:49:27
 20. avatar
  [13] Eliza [*]

  hmm, tahle slzopudna masaz me rozciluje. Jsem od 3 let alergik - atopicky ekzem a mazu se kortikoidy protoze jinak bych se udrbala. Takze moje krev by nikomu neprospela chapu ze to ma navnadit dalsi darce, ale co ty kteri by davali ale nemuzou ????????
  mejte soucit

  superkarma: 0 10.12.2004, 09:45:44
 21. avatar
  [12] Jupíí [*]

  to je hezké, tak ať se vás hodně sejde. Krev dávám ˇpravidelně a do Prahy daleko

  superkarma: 0 10.12.2004, 09:44:14
 22. avatar
  [11] Jupíí [*]

  to je hezké, tak ať se vás hodně sejde. Krev dávám ˇpravidelně a do Prahy daleko

  superkarma: 0 10.12.2004, 09:43:26
 23. avatar
  [10] Susina [*]

  jo a ještě chci dávat krevní destičky, řekli mi, že by mě brali všema deseti s mojí O Rh negativní, tak půjdu mezi vánocema na odběr a zaregistruju se..

  superkarma: 0 10.12.2004, 09:32:56
 24. avatar
  [9] Susina [*]

  na transfúzce mi řekli, že třeba lék na vyšší tlak si klidně ráno před odběrem vzít můžu, ale stejně to radši dělám až po odběru...
  a do zvýhodnění by bylo dobré doplnit, že dárce má daný pracovní den nárok na celodenní pracovní volno...

  superkarma: 0 10.12.2004, 09:32:05
 25. avatar
  [8] Lůca [*]

  Já sice bydlím od Prahy 100 km, ale daruji krev pravidelně. Taky spolupracujis nadací pro transplantaci kostní dřeně a jsem v registru dárcovství dřeně. Je super když můžete někomu pomoci . Toho AIDS bych se tak nebála. Myslím, že vědí co dělají, doktůrkové ... Tedy snad.

  superkarma: 0 10.12.2004, 09:15:00
 26. avatar
  [7] skolacka [*]

  Já se teda taky nepřipojim, protože letošní odběry mám už za sebou a těším se na pozvánku příští rok

  superkarma: 0 10.12.2004, 08:57:47
 27. avatar
  [6] Žábina [*]

  když se nakažení virem HIV pokud proběhlo nedávno nepozná hned z krve, není to riziko odebrat krev od neznámého dárce, když nevím jestli není nositelem viru?

  superkarma: 0 10.12.2004, 08:54:49
 28. avatar
  [4] weisova [*]

  Taky bydlím dost daleko, takže do Prahy nedorazím, ale zrovna mi přišla pozvánka na úterý tady k nám, takže se k vám přidávám alespoň virtuálně

  superkarma: 0 10.12.2004, 08:01:01
 29. avatar
  [3] misapoho [*]

  holubice,muzes jit na jakoukoli transfuzku v Cechach, ja chodim do Benesova, je jedno, jestli das krev v nejaky akci nebo ne. Naopak je to pohodlnejsi, kdyz davas krev pri normalnich oteviracich hodinach transfuzky, neni to zalezitost minuty a pak je neprijemne cekat. Preci jen skoro pul litru krve je pul litru a clovek potrebuje trosku klidu

  superkarma: 0 10.12.2004, 07:44:34
 30. avatar
  [1] danca79 [*]

  Holky, pristi leto az budu zpet v CR jdu zase s vami. Drzim palce at se vas tentokrat sejde jeste vic nez minule

  superkarma: 0 10.12.2004, 03:21:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme