Tak třeba košíček z mýdla a korálky z hřebíčků. Některé čtenářky určitě ví, o čem mluvím. A ty, co ne, tak se podívejte na fotografie. Jedná se totiž o jedny z nejrozšířenějších dárků, které dostávaly v sedmdesátých letech téměř všechny maminky od svých dětí pod stromeček (nebo k MDŽ). Ta moje taky.

kosicek

slavné mýdlové košíčky

koralky

korálky z hřebíčků, nového koření a badyánu

Vyšivky

Od mýdlových košíčků a korálků z hřebíčků jsem postupně prešla k vyšívání. A tak všichni kolem, počínaje babičkami, tetičkami a konče sestřenicemi a kamarádkami, nacházely zhruba tři roky po sobě pod vánočním stromečkem různé vyšívané dečky s motivy, které byly té dané osobě nejbližší.

drhaniDrhání - jó, to bejvávaly časy

V pubertě mě chytlo drhání. Vlastně mě drželo hodně dlouho a patřilo k mým nejoblíbenějším. Všem klukům i holkám z party jsem drhala náramky a tašky, a to už dávno předtím, než se tady po revoluci objevily jakési „náramky přátelství“. My je měli už dávno. :)

Svetr pro bigbíťáka

Chvilku mě drželo i pletení a háčkování, ale opravdu jen chvilku, nikdy jsem nic nedokončila. Vlastně ano, jednou ano. Manžel rok po svatbě pod stromečkem jeden ručně upletený svetr našel, a jako na správného bigbíťáka musel být samozřejmě hóóódně dlouhý. Měl ohromnou radost a nosil ho až do samého roztrhání, dalšího už se bohužel nedočkal. Další rok přišlo na řadu holení a ponožky.

Dárky od dětí

Narodily se děti a nastala doba, kdy začaly vyrábět dárky ony nám. Už to nebyly mýdlové košíčky ani korálky z hřebíčků, ale různá keramika, malované sklo, důmyslné hlavolamy, syn se mi dokonce pokusil vyrobit malou čarodějničku, které sbírám, ale ta se chudinka rozpadla už při rozbalování.

Dárky z lásky

Ale tak jako moje maminka měla velkou radost z našich dětských, ručně dělaných dárků (mýdlové košíčky měla na stolku v ložnici, dokud se úplně nerozdrolily, a korálky si dala přede mnou na krk, než šla na ples, byť je pak na chodbě sundala), tak stejnou radost jsem měla z ručně vyrobených dárků od svých dětí i já.

Už jen kupuji :(

Děti už jsou dospělé. Dárky nevyrábí. A já už také ne, není na to čas. Ale stýská se mi... asi si půjdu koupit kulaté mýdlo, lýko a nějaké kytičky a vyrobím mýdlový košíček. Myslím, že by maminka byla hodně překvapena. :)

Dárky vlastnoručně vyráběné, a teď nemyslím jenom ty od dětí, ale i od „šikovných dospělých“ (a že jich třeba právě na Ženě-in je) přece vždycky potěší.

Téma dnešního dne 9. prosince: Dárky kupované i ručně vyráběné

  • Kdy jste dostala naposledy nějaký ručně vyrobený dárek?
  • Očekáváte ho i letos na Vánoce?
  • Vyrábíte sama dárky?
  • Vyplatí se dnes vyrábět dárky, když je v obchodech prakticky všechno?
  • Jaký je váš názor na ručně vyráběné dárky?
  • A jaký na obchodní?
  • Co kupujete a dostáváte nejčastěji?

Napište nám o dárcích. Na vaše příspěvky se těším na redakčním e-mailu: redakce@zena-in.cz
a můžete přiložit i fotografii

Jednu pisatelku odměníme malým vánočním dárkem: mini mixérem Zespresso a CD Verner Collegium s krásnou hudbou Mozarta, Beethovena, Purcella ad.

darecekk

Reklama