Bulvár

Darina Kuźmová, fotografka ženských duší: Každá žena je krásná!

S andělskou fotografkou z Třince mě svedla dohromady opět náhoda, resp. šťastná souhra okolností. Kamarádka, kterou Darina před časem fotografovala, totiž umístila nově vzniklou fotku na svůj Facebook. Až mi vyrazilo dech, jak jediný snímek naprosto dokonale vykreslil charakter ženy, kterou znám roky a zřejmě bych potřebovala k popisu její úžasné osobnosti opravdu hodně slov...

Mám mezi přáteli díky své práci řadu skvělých fotografů. Až nyní jsem si vlastně uvědomila, že jsou to samí muži. Možná je jim tato branže více nakloněna, možná mají jejich snímky ten potřebný náboj, který prodává. Nevím. Neumím posoudit. V každém případě - i když kluci dělají opravdu nádherné fotky, jsem si uvědomila, že když žena fotí ženu, vzniká úplně jiné dílo.

Darina Kuźmová

Darina Kuźmová

Darina se specializuje se na focení žen, zejména od pětatřiceti let nahoru. Další bod k dobru, neboť to je přesně ten věk, kdy se už - až na výjimky - stydíme stoupnout si před cizího chlapa, jehož fotoobjektivem navíc prošlo tolik bezchybných modelkovských těl.

To Darina prý nejraději objevuje v ženách hloubku krásy, kterou ony samy na sobě nevidí. Jak sama říká: Jsem obyčejná žena a fotím obyčejné ženy neobyčejně.

Na svých stránkách píšete, že fotografováním žen, dětí a rodin vyjadřujete svůj úhel pohledu na krásu, na emoce a na vnímání osobností jako jedinečných originálů. Moje kamarádka Lenka byla z focení u vás přímo nadšená a přiznala, že uronila i nějakou tu slzu. Výsledkem jsou krásné fotky, které mají skutečně něco navíc - snad duši?
Ano, já vidím krásu ve všech kolem sebe. A proto ji zachycuji. Nestalo se mi, že by se mi moje modelka, tj. ne profesionální, ale klientka, nelíbila. Nemohla bych fotit něco nebo někoho, když se mi nelíbí. Uvedu příklad: nefotografuji děti s hračkami, právě proto, že se mi to nelíbí. Miluji dětský údiv, líbí se mi dětský smích - ten skutečný, ne na povel, nepotřebuji mít na fotografii dřevěný vláček nebo cokoli jiného. Proto i ženy fotografuji jen lehce ovíjeny šperkem, látkou, nebo krajkou. Považuji za nejdůležitější výraz ve tváři, který detailně nastiňuje náladu. A ten já zvěčňuji. Přitom nejde primárně o smích, pocity štěstí, život není jen radostný. Půvab života tkví právě v těch všech emočních sinusoidách, které prožíváme. A právě tam je ta obrovská nádhera, kterou já spatřuji. Máme ji všichni.

foto: Darina Kuźmová

Fotografujete už řadu let. Poznáte na první pohled, že bude někoho těžké rozpovídat, tj. otevřít se, a jak případně postupujete, aby takové případné ledy roztály?
Víte, jsem žena a my, ženy, víme, jak nejednou rozjímáme nad svým vlastním „já“. Komunikace mezi mnou a modelkou je to nejdůležitější. Je nesmírně důležité, abychom si obě důvěřovaly. Na začátku fotografování se projeví určitá skulinka nervozity, obav, de facto je to z neznáma, na které není fotografovaná žena připravena. My si povídáme, témata jsou různá. Hlavní roli hraje důvěra, jak už jsem zmínila. Žena, která se nechává mnou nafotit, tak samozřejmě netuší, jak se bude v mé přítomnosti cítit. Avšak již při objednání na focení se mnou hovoří telefonicky a tudíž my obě si povídáme často o tom, proč má zájem o své vlastní snímky. Při osobním setkání klientky zjišťují, že jsem velmi empatická, jsem prostě „normální“ ženská, která má své vlastní nedostatky a tudíž si vždy skvěle rozumíme. My se vlastně během focení skamarádíme. Vězte, je to tak. Fotografování žen je o skutečné důvěře.

Prý za svou oblíbenou výzvu považujete focení ženy, která si o sobě myslí, že má nějaké nedostatky... Láká vás vnuknout ženě, že ona je krásná, že ona má v sobě něco, co nemá žádná jiná... Jak to dokážete?
Pravdou je, že drtivá většina žen řeší na sobě to, co se neslučuje s „jakousi“ formou dokonalosti, která je dána obecným míněním. Mé zkušenosti jsou takové, že při fotografování průběžně ukazuji snímky klientkám, samy nevěří, že to jsou ony. Líbí se sobě. Je to pro mne velká radost, ba dokonce mne dojímají zprávy od klientek, když pak předávají své vlastní fotografie jako dárek. Není potřeba klientku nabádat na to, aby viděla svou krásu. Já mám na to důkaz - její vlastní fotografie. K tomu není třeba slov.

foto: Darina Kuźmová

Při fotografování si s ženami povídáte, odvádíte pozornost od namířeného objektivu, takže fungujete - předpokládám - také trochu jako terapeut. Jste opravdu připravena na vše, co uslyšíte? Musí to být někdy náročné. Řídíte se citem, nebo jste prošla nějakým odborným psychologickým kurzem?
Neprošla jsem žádným psychologickým kurzem, jsem jen člověk. Jsem žena. Jsem matkou dvou dětí. Mám srdce na dlani. Můj osobní život prošel hlubokou bolestí ve formě lékařské zprávy o zdravotním stavu mé dcery. Rehabilitovala jsem s ní osm let 2,5 hodiny denně. Uronila jsem mnoho slz, avšak každý nový den přinesl mnoho krásy, kterou jsem si začala uvědomovat a vážit si obyčejných dnů. Toto změnilo mé vnímání světa a života kolem mne. Jsem proto citlivější, empatičtější, lidštější, jsem otevřená pro jakékoli téma. Nemám žádná tabu. Dokážu vést rozhovor o čemkoli.

Pokud se nějaká fotka ženě nelíbí, tak ji prý smažete. Jak řešíte situaci, kdy se vám zdá snímek opravdu povedený, ale klientka jej z nějakého jejího čistě osobního a třeba i nepochopitelného důvodu odmítá? Snažíte se diplomaticky přemlouvat, nebo si prostě uvnitř povzdychnete a záběr skutečně sprovodíte ze světa?
Tvorba krásných fotografií mých klientek je zásluha nás obou. Povídám si s klientkou o jejích fotografiích v průběhu focení. Postupně si získávám důvěru, a když ji navedu na odvážnější pózu, které se ona sama obává, tak jí nabízím, že pokud se jí fotografie nebude líbit, smažu ji. Nikdy se to ještě nestalo. Jsem za to šťastná.

To věřím, že musí být skvělý pocit. Máte ze své praxe nějaký pozitivně naladěný příběh, jak focení u vás změnilo nějaké ženě život, který byste mohla prozradit? Samozřejmě anonymně... beze jména.
Jedna žena vedle druhé mění svůj postoj k sobě samé po fotografování se mnou. Když se objednávají na fotografování, tak to je moment, kdy dostanou odvahu a pak se malinko obávají, co bude v den D (den fotografování). Fotografuji ženy z úhlu jejich krásy, který ony samy vůbec nevnímají. Najednou se vidí na fotografiích a líbí se sobě. To je pro mne nejvíc.

foto: Darina Kuźmová

Když vás tak poslouchám, tak mám pocit, že každá žena kolem čtyřicítky (nebo i později) by si měla pořídit pro radost nějaké opravdu povedené fotografie. A možná tak postupně i časem mapovat svou cestu zrání, aby ji vnímala pozitivněji? Doporučujete toto svým klientkám? A jaké ženy vlastně vaše služby nejčastěji vyhledávají?
Ve fotografii vidím obrovskou hodnotu. Zachytí moment, který se NIKDY neopakuje. Téměř každá žena si přeje mít své krásné fotografie, kde je zvěčněna její něha, láska, ženskost... její osobnost. Fotografuji kolekci „já a moje dcera“ - fotografování matek ve věku nad 50, 60 a více let se svými dcerami. Vězte, když jednou máma opustí tento svět, je pak společná fotografie naprostý skvost. A to, že si pak dcera bude listovat společnými fotografiemi, o tom není pochyb.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho šťastných chvil nejen při fotografování.

Taktéž děkujeme za poskytnutí fotografií a souhlas modelek se zveřejněním.

Přečtěte si také:

   
19.08.2016 - Rozhovory - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [28] Rikina [*]

  kobližka — #27 No... však já se nerada koukám do zrcadla Sml57 ono mi nic moc pěknýho neukazuje, a kazí to iluze, má-li člověk ještě jaké. Sml16

  superkarma: 0 21.08.2016, 11:26:59
 2. avatar
  [27] kobližka [*]

  Rikina — #25 A to zase mě se líbí staré fotky mých předků,teda hlavně rodičů.Nebýt jich,nejsem tu ani já Sml32 Taky mám pár fotek mojí maminky za mlada i její svatební fotku s tatínkem na zdi v mém pracovním pokojíku.Proč ne? Je to hezká připomínka,jak šel život.Kdybych měla vymazat všechno,co bylo,protože teď už je to jiné,byl by můj život holý a smutný.

  P.S.To bych se nemohla ani podívat do zrcadla,protože zítra už budu jiná,než včera Sml16

  1. na komentář reaguje Rikina — #28
  superkarma: 2 21.08.2016, 10:56:27
 3. [26] Rikina [*]

  Do třetice - v přímém rozporu s již napsaným už nějakou dobu hledám fotografa, co mi udělá portrét (lichotivý, samozřejmě, abych vypadala mladá, půvabná, jiskřivě inteligentní a vůbec dělala dojem, a zároveň aby to mělo nějaký vtip, nápad). Na co ten portrét chci, radši psát nebudu, ale na zeď si ho fakt nepověsím Sml57 nicméně zatím jsem nenašla osobu, které bych se svěřila do rukou, právě proto, že nechci, aby z toho vyšlo něco, jako jsou fotky této paní fotografky. Nechci psychologický rozbor "duše", chci fotku. Sml80

  superkarma: 0 21.08.2016, 09:45:45
 4. [25] Rikina [*]

  A k tématu - pamatuju si z dětství, že u babičky visela v parádním pokoji na zdi velká fotografie krásné mladé dámy v úžasných šatech a klobouku. Vypadala jako vznešená šlechtična... jednou jsem se zeptala, a bylo mi řečeno, že je to babička, v době, kdy ještě byla mladá a neprovdaná. To byl teda šok - vůbec si nebyla podobná, ani trošičku. Čas a životní zkušenosti se podepsaly velmi nemilosrdně... tenkrát jsem byla dítě, ale dodnes nechápu, proč - co vede člověka k tomu, aby si pověsil na zeď připomínku toho, že takhle vypadat už nikdy nebude. Sml80

  1. na komentář reaguje kobližka — #27
  superkarma: 0 21.08.2016, 09:38:31
 5. [24] Rikina [*]

  kobližka — #20 Sml22 taky jsem se odstěhovala, takže lidi ze ZŠ nevídám, a na střední škole jsme byli snůška ze všech krajů, takže se přirozeně po maturitě všichni vrátili do svých domovů. Časem se mnozí rozprchli i po světě, takže sejít se je i logistický problém, už jen najít místo, kam by to měli všichni relativně blízko a dostupné... Pokud vím, vytvořily se takové party, které se scházejí nezávisle na ostatních, a zorganizovat sraz celé třídy se už ani nikdo nesnaží. Sml80

  superkarma: 0 21.08.2016, 09:31:44
 6. avatar
  [23] gerda [*]

  kobližka — #20Já budu mít sraz po 50 letech - základka - dva tři lidi občas potkávám, tak to nebude takový šokSml30 Ale jsem zvědavá, jak se kdo proměnil a kam ho vítr zavál. Taky se těším na své dvě nejlepší kamarádky z té doby.

  superkarma: 0 21.08.2016, 06:16:31
 7. avatar
  [22] denkas [*]

  Já byla na srazu asi po 42letech a přišlo mi to úžasnýSml59Líbilo se mi to.Sml22 Nikdo se tam ničim nechlubil, ani nevim,co te´d kdo děláSml80 Jen sme se napřed poznávali, pak vzpomínali. Od té doby sem byla ještě několikrát,ale ten první sraz byl nejlepšíSml22.

  superkarma: 1 20.08.2016, 20:32:36
 8. avatar
  [21] denkas [*]

  gerda — #7 Taky se ráda hrabu ve starých fotkách. Vždy sem byla nefotogenická ,na fotkám Sml15děs,ale zas s odstupem času už mě to tak hrozný nepřipadáSml30 a hlavně si připomenu zapomenutéSml80. Od profesionála sou fotky hezký. Ale stejně není nad momentkySml22 kobližka — #10 Jo,taky by se mě líbila fotka s celou rodinou. Nojo,ale kde mají tak velký ateliérSml30

  superkarma: 0 20.08.2016, 20:27:07
 9. avatar
  [20] kobližka [*]

  Rikina — #18 To je fakt.Já byla na srazu spolužáku jen jednou a docela mě to vyléčilo jezdit na ty další.Ač jsme spolu chodili do školy,já nikdy neuzavřela nijak pevná přátelství,nemusím nikoho z nich vidět.Pro mě to jsou po těch dlouhých letech cizí lidé,nic mě s nimi nepojí,nevím ani o čem bych s nimi hovořila.Vracet se do školních let a vytahovat všelijaké vzpomínky? Díky,to mě neláká.Možná,kdybych se z města mého mládí neodstěhovala a dál jsem byla v styku s těmi lidmi,tak možná ano,ale jet na sraz po 30 letech pro mě postrádá smyl.

  1. na komentář reaguje gerda — #23
  2. na komentář reaguje Rikina — #24
  superkarma: 2 20.08.2016, 18:06:29
 10. avatar
  [19] Matinea [*]

  Davidek — #14 A co vnitřní krása, kouzlo osobnosti apod?

  Ale je fakt, že to také každá nemá...

  superkarma: 0 20.08.2016, 17:56:52
 11. [18] Rikina [*]

  gerda — #15 Na srazech spolužáků to bylo napřed tak půl na půl, a později asi jedna ku třem - část lidí dávala kolovat fotky dětí/vnuků, psů, domů, zahrad, aut a dovolených, a ta zbývající část si je teda ze zdvořilosti (někdo i ze zvědavosti) prohlédla, a řekla "hmm, hezký". Na poslední dva srazy jsem už ani nešla. Budou-li nějaké další, tak taky nejdu. Co tam. Většina spolužáků jsou pro mě dneska úplně cizí lidi. Nemám si s nima co říct. Uplynulo už strašně moc let a všichni jsme dnes jiní, než když nám bylo 15 nebo 18 let, podle toho, jestli je to sraz základky, nebo střední školy. Sml80 Nemáme už nic společného, než těch pár blednoucích vzpomínek. Pokud někdo tenkrát navázal celoživotní přátelství, tak se ti lidi vídají spolu nezávisle na nějakých srazech. No a navíc v dnešní době sociálních sítí, kdy je ta potřeba zveřejnit soukromí saturována tam, už ani žádné srazy vlastně nejsou potřeba. Sml57

  1. na komentář reaguje kobližka — #20
  superkarma: 2 20.08.2016, 15:54:44
 12. avatar
  [17] kobližka [*]

  gerda — #15 Teda,promiň,ale neznám nic nudnějšího,než se dívat na fotky dětí nebo dokonce vnuků spolužáků,nebo si prohlížet obrázky z dovolených kde byli,či obdivovat jejich domy a víly.K čemu je to dobré,tohle fakt někoho zajímá?

  superkarma: 5 20.08.2016, 15:21:39
 13. avatar
  [16] chanahd [*]

  gerda — #15 My na sraz spolužáků také nevozíme fotky. Nehledě na to, že ze školy jsme snad měli jen tu hromadnou, kde je celá třída. My si spíš povídáme, vzpomínáme...

  superkarma: 0 20.08.2016, 15:02:20
 14. avatar
  [15] gerda [*]

  Rikina — #13A co si tam teda ukazujete, na těch sjezdech?Sml58

  1. na komentář reaguje chanahd — #16
  2. na komentář reaguje kobližka — #17
  3. na komentář reaguje Rikina — #18
  superkarma: 0 20.08.2016, 13:11:41
 15. avatar
  [14] Davidek [*]

  .. Každá žena není krásná .. omyl hned v titulku Sml58

  1. na komentář reaguje Matinea — #19
  superkarma: 2 19.08.2016, 23:41:21
 16. [13] Rikina [*]

  gerda — #7 Na sjezdech - jako spolužáků? Tam jsem nikdy žádné fotky nebrala, a pokládám to za druhou nejhorší příšernost, co se na takových akcích dělá. Sml15 Na to mě nenalákáš. Sml57 Jsem si naprosto jistá, že netoužím po tom, aby mi někdo fotil duši. Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #15
  superkarma: 3 19.08.2016, 23:17:24
 17. [12] vintage [*]

  v mailu mi to přišlo jako " Lze vyfotit ženská duše ". tak nevím, jestli jsem čecha já nebo ten anoncák ...

  superkarma: 2 19.08.2016, 21:15:32
 18. avatar
  [11] SNÍŽEK [*]

  nerada se fotím a nedělá mi dobře dívat se na fotky mrtvých lidí Sml80

  superkarma: 0 19.08.2016, 19:52:34
 19. avatar
  [10] kobližka [*]

  Já se chystám s celou rodinou na focení k nám do fotostudia.Pána znám,dělá nádherné fotky.Jenže za půl roku jsme se ještě nedali dohromady a nevybrali termín,který by vyhovoval všem Sml80Sml16

  1. na komentář reaguje denkas — #21
  superkarma: 0 19.08.2016, 19:07:30
 20. [9] Andreadornova [*]

  Sml79

  superkarma: 0 19.08.2016, 15:48:45
 21. avatar
  [8] risina [*]

  Docela by me lakalo to foceni s dcerami...

  superkarma: 1 19.08.2016, 15:37:00
 22. avatar
  [7] gerda [*]

  Rikina — #6Nikdy neříkej nikdySml58. Já se vždycky focení bráním, neb na fotkách podle mého mínění vypadám jak blbecSml30. Nejsem ani trochu fotogenická. Ale přistihla jsem se, že teď, když nám nemoc dočista změnila situaci s dovolenými a tak vůbec, se docela ráda probírám staršími fotkami. Muž tvrdí, že fotka zastavuje čas. Postupně mu dávám za pravdu. Neříkám, že bych chtěla fotku od profesionála, který mě tam naaranžuje a udělá ze mě zajímavou krasavici v letech dětem na památku. Ale jsem vděčná za ty snímky, co máme v albech. To dnes vyšlo z módy, všichni fotí mobilama a třeba na sjezdech pak není co přinést a nechat kolovat. A ne nadarmo lidi po povodních nejvíc litovali toho, že přišli o všechny rodinné fotografie.

  1. na komentář reaguje Rikina — #13
  2. na komentář reaguje denkas — #21
  superkarma: 4 19.08.2016, 11:25:13
 23. [6] Rikina [*]

  Aby nedošlo k mýlce - neříkám, že ty fotky nejsou dobré. Některé, co má na svých stránkách, docela i zaujmou. Ale řekněme si otevřeně - že bych to musela mít? Sml80 Že bych si jednou v důchoďáku nostalgicky prohlížela, jaká jsem bejvala kóča v padesáti? Sml57 To snad ani nepotřebuju... Sml30

  1. na komentář reaguje gerda — #7
  superkarma: 1 19.08.2016, 10:55:59
 24. [5] kantor10 [*]

  Davidek — #1dobrý oči,já nic nevidím

  superkarma: 0 19.08.2016, 09:44:23
 25. [4] bobani [*]

  originální fotky

  superkarma: 0 19.08.2016, 09:13:27
 26. avatar
  [3] sarce [*]

  Jsem z Třince a už jsem minulý rok uvažovala nad focením s paní Darinou, jen mě odradila cenaSml80

  superkarma: 1 19.08.2016, 07:11:17
 27. avatar
  [2] gerda [*]

  Dobrého fotografa mám doma, fotek spoustu a vím, že focení není jen o zmáčknutí spouště. Na to musí být nejen dobrý přístroj, ale hlavně talent. Za rozhovor děkuji, je přínosný, pěkný a paní fotografka musí být skvělá baba.Sml67

  superkarma: 1 19.08.2016, 06:52:33
 28. avatar
  [1] Davidek [*]

  .. osma plomba vlevo nahoře Sml52

  1. na komentář reaguje kantor10 — #5
  superkarma: 0 19.08.2016, 06:47:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme