Početí nového lidského života je pro většinu žen jedním z hlavních smyslů života. Ne všem se ale dostane toho štěstí, aby mohly svého potomka zplodit přirozenou cestou. Právě pro tyto případy však mezi námi žijí i muži, kteří jsou ochotní anonymně darovat život, a učinit tak mnohé ženy šťastnými. A právě s jedním z nich jsme si popovídali.

Darování spermatu je aktem, který mnohé z nás žen nechápe. Pokud navíc víme o někom, kdo tímto způsobem pomáhá ženám darovat nový život a jejich sen o vlastním dítěti přeměnit v realitu, začne nám v hlavě běhat mnoho neobjasněných otázek - „praktickými“ důvody počínaje, etickými normami konče. My jsme se setkali s mužem, jmenovitě Liborem Kodlem III., který je pravidelným dárcem 5 let a jehož geny v tuto chvíli jistě nese nejedno dítě. Co ho k dárcovství vede a jaká musí splňovat pro dárcovství kritéria? Nejen o tom jsme si s Liborem (28) v následném rozhovoru popovídali....

liborLibore, jsi pravidelným dárcem již pět let, co tě vlastně k dárcovství vedlo?
Když jsem začínal, neměl jsem dívku a motivací byly tři zásadní věci: Připadat si užitečný a konat dobré skutky, což bylo mé novoroční předsevzetí, a darování je, myslím si, velice dobrý skutek, co lepšího můžeš pro po dítěti toužící matku, co nemá doma funkční penis, protože všichni nosí slipy, notebook na klíně a kouří, udělat, než jí to umožnit s poměrně kvalitním genovým základem?

Co například finance? Patří mezi tvé avizované tři zásadní motivy?
Když jsem s dárcovstvím začínal, tak samozřejmě také. Za dárcovství dostaneš 500 Kč hned a 500 za půl roku po prokázání pohlavního zdraví, což za ulevení si do zkumavky není špatné. I když čím více nyní vydělávám, tím víc se mi to nevyplácí, ale tenkrát to pro mě, coby pro studenta, byly slušný šušně.

A co tedy onen poslední, zásadní důvod?
Tak ten nás zavede do minulosti a připomene evoluční vývoj. Úděl samiček je vzhledem k omezeným možnostem reprodukce vyhledat nejvhodnějšího samce, co dá nejvyšší možnost přežití potomkům. Naproti tomu cílem samce je plodit co nejvíce, aby alespoň jeden potomek zachoval genetický fond. A já jsem v tomto ohledu typický ješitný muž a toužím své sémě zasévat, jak to jen lze, a vůbec mi nevadí, že po světě běhá mnoho mých dětí, spíš naopak. Jediné, co mě mrzí, je, že je nikdy neuvidím.

Libore, jaká kritéria musíš jako dárce splňovat?
Celou řadu, podmínky jsou velmi přísně. Před procesem musíš podstoupit několik testů na pohlavní zdraví, hustotu ejakulátu, přežití ejakulátu po zmrazení a samozřejmě chodím na pravidelné opakující se testy.

Je dárcovství nějak věkově ohraničeno?
Ano, dárci mohou být muži od 18 do 38 let a jejich vzdělání nesmí být nižší než středoškolské s maturitou nebo výučním listem.

Mohou si tedy ženy vybrat, jak má jejich dárce „vypadat“?
Jistě, ženy si vybírají z katalogu, kde se udává fyzický vzhled dárce, jeho vzdělání a záliby apod...

Libore, v tomto katalogu jsi anonymní. Nevadí ti, že teď jsi uveřejnil svou identitu?
Ne, za svými názory a činy si totiž pevně stojím!

Libore, děkuji za rozhovor!

Čtete také:

Reklama