Domácnost

Daň z příjmu – stále 15 procent


Poslanecká sněmovna schválila návrh, aby daň z příjmů fyzických osob od příštího roku zůstala na 15 %. Podle dosud platného zákona měla naopak klesnout na 12,5 %.

Výměnou za vyšší daň se mají snížit odvody na sociálním pojištění o 1,5 %. Novela nyní míří do Senátu, a pokud ten ji schválí, dostane ji k podpisu prezident.

 

Návrh však prošel jen těsně, podpořilo ho 86 přítomných poslanců, což byl přesně potřebný počet. Rebelující poslanec ODS Vlastimil Tlustý, který opakovaně prohlásil, že návrh nepodpoří, se zdržel. Stejně tak se zdrželi i jeho straničtí kolegové Juraj Raninec a Jan Schwippel. Sociální demokraté byli proti, zdrželi se poslanci KSČM.

 

Bez novely by si asi polovina lidí v Česku pohoršila. Kdo nemá rodinu, prodělal by i s 20tisícovým platem. Bohatší lidé by si sice polepšili i za původních pravidel, přesto i pro ně je novela výhodnější. A podobně na tom jsou rodiny s dětmi, díky novele neprodělají ani ti nejchudší. Podle stávajícího zákona by se do plusu dostali jen ti, kteří vydělají alespoň 21 tisíc.

 

Nová úprava znamená proti původním plánům úbytek příjmů státní kasy o 11 miliard korun. „Vzhledem k tomu, že by to zaplatily jenom nižší příjmové skupiny, tak raději těch 11 miliard oželím,“ okomentoval rozhodnutí sněmovny ministr financí Miroslav Kalousek.

 

Poslanci přišli s několika pozměňovacími návrhy. Například Michal Doktor z ODS chtěl snížit daně i firmám, od roku 2010 by státu odváděly jen 15 % z příjmu. Neuspěl. „Je to nepochybně jeden z instrumentů, kterými lze čelit důsledkům ekonomické krize,“ vysvětloval poslanec za ODS Michal Doktor. Podle teď platných zákonů by firmy v roce 2010 platily ne patnácti, ale devatenáctiprocentní daň z příjmu.

 

„Myslím si, že novela je nezbytné minimum toho, jak upravit daně, aby si lidé v nastávajících horších časech minimálně nepohoršili,“ uvedl analytik David Marek.

   
11.12.2008 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [3] Karla Wusova [*]

  Já si s tímhle nikdy nevěděl moc rady, nechávám to na ženě, zařídila výpomoc.

  superkarma: 0 13.12.2013, 10:03:41
 2. avatar
  [2] maje [*]

  jenže ono to není 15%, ve skutečnosti to je přes 20%. a to, co vymysleli a teď platí z toho by jeden škoda, že nejsem cikán, měla bych se daleko lépe než teď

  superkarma: 0 11.12.2008, 11:11:28
 3. [1] Lindaa [*]

  Tohle bych mohla povazovat za reklamu, abych se prestehovala zpátky do Cech

  superkarma: 0 11.12.2008, 09:51:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme