Zdraví

Daň z frajeřinky: zánět močových cest


Tenká rozepnutá bundička. Krátký svetřík odhalující nahé bříško. Pod džínami ukrytá, sotva znatelná tanga. Miniaturní minisukně. Lehká obuv.

 

Takové je oblečení mladých žen a dívek i v tomto nečase, kdy pára stoupá od úst a teplota se už i přes den stabilně usadila pár stupínků pod nulou.

A pak už si tělo jen může vybírat, zda se nám odmění pořádnou rýmou a kašlem, nebo jestli náš lehkomyslný hazard odstůňou ledviny, vaječníky či močový měchýř.

Právě v sychravém ročním období se nejčastěji ozve časté nutkání na močení, pálení při vyměšování a také neustupující bolesti v oblasti podbřišku. Téměř vždy se jedná o typické projevy zánětu močového měchýře.

Odolnější muži, či ženy?

Počet zánětů močových cest je u žen dvacetkrát až padesátkrát vyšší než u mužů. Příčinou je kratší močová trubice, kterou choroboplodné zárodky snáz proniknou.

Po většinu roku chrání ženské břicho složitý imunitní systém, který ale dokáže narušit právě chlad a zima. K zónám velice citlivým na chlad patří nohy (hlavně chodidla) a zadeček.

 

Teplo jako prevence
Nejdůležitější je neprochladnout. Proto se do vlhkého počasí a do zimy musí každá žena důkladně obléci. Břicho ani nohy nesmějí prochladnout, a pokud se promáčejí střevíčky, je nutné se okamžitě přezout a „nesušit“ boty na nohách.

 

Je samozřejmě nutné zároveň posilovat imunitní systém. Základem je správná strava s dostatkem vitaminu C i spotřeba tekutin. Každodenní pitná dávka 2–3 litry chrání i před vznikem ledvinových kamenů. Nejvhodnější jsou ovocné čaje a minerálky.

 

Dále imunitu posiluje přiměřený sport a saunování.

 

Rady našich babiček

Každodenní pití šťávy bohaté na taniny – z brusinek – zabrání usazování dalších bakterií ve sliznici močového měchýře.

 

Močopudný efekt má také petržel, která dehydruje tělo a podporuje vyplavování choroboplodných zárodků. Antibiotické vlastnosti má řeřicha.

 

Pomoc alternativní medicíny
Urologové a imunologové doporučují tzv. Kneippovy procedury, z nichž nejjednodušší je střídavé šlapání v horké a studené vodě.

 

Vědecké studie dokazují, že akupunktura a akupresura pomáhají při často se opakujících zánětech močového měchýře.

 

Tradiční čínská medicína pomocí jehliček zas spolehlivě povzbuzuje speciální body v těle, které ovlivňují příliv energie. Světová zdravotnická organizace doporučuje zasáhnout akupunkturou  především proti chronickým zánětům.

 

Antibiotika nejsou nutná

První zánět močového měchýře může bez horečnatých příznaků odeznívat poměrně záhy, pokud pacientka dodrží klidový režim. Je třeba strávit několik dnů v klidu na lůžku a dostatečně pít.

Dbejte na hygienu!

Hygienu intimních partií je třeba dodržovat uměřeně. Intimní spreje, navoněná mýdly i antikoncepční čípky zeslabují ochranný plášť kůže a usnadňují průnik bakterií. Proto je lepší používat mýdla s neutrálním pH.

 

Ženy by neměly zadržovat moč a neměly by otálet s návštěvou toalety.

 

Rada lékaře

MUDr. Eva Mazánková–Outlá, gynekoložka: 
 

Zánět močového měchýře dokáže během okamžiku
   udělat ze života peklo. Je důležité nejen léčit příčinu 
   antibiotiky, ale i dodržovat pitný režim. To se týká
   také dětí.

Nedoporučuji džusy z citrusových plodů, jsou kyselé
   a dráždí. Pro dospělé je vhodné desetistupňové pivo.

 

Při opakovaných zánětech močového měchýře je
   vhodné kontaktovat urologa pro vyloučení jiných příčin.

 

Odborná pomoc
U opakujících se zánětů močového měchýře musí lékař pátrat po tělesných příčinách zánětů, což mohou být například močové kameny, změny polohy pánevních orgánů po porodu nebo cukrovka.

 

Nositelem infekce může být i muž, který o svém chronickém zánětu neví, ale nakazí partnerku při sexuálním styku. Proto při opakujících se zánětech močového měchýře ženy bývá vyšetřován také partner.

   
25.11.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [78] PavlaM [*]

  Baggina — #76 Dobrý den, nerada bych, aby to znělo jako nějaká reklama, ale já osobně si prožila odskoušení několika výrobků, většina z nich byla na doporučení a spousta z nich si lidé chválili a mě nepomáhali, takže je to asi jak každý jedinec reaguje na složky v léčivech. Já osobně zakotvila až u Urovalu Manosa Akut, který mi doporučila má tchýně. Na mě působí opravdu jako prevence, užívám ho takřka pořád. www.unikatnilekarna.cz je shop pro firmu Valosun,k de se dají všechny jejich přírodní doplŇky stravy po registraci koupit se 30% slevou. Takže za mě doporučuji.

  superkarma: 0 05.10.2014, 10:36:39
 2. [77] Kateřinka23

  Já jsem taky na ty záněty močových cest dost trpěla, od té doby co beru jako prevenci Urinal a jím sušené brusinky, tak to mám o 100% lepší :)

  superkarma: -1 15.04.2009, 12:01:39
 3. [76] Baggina [*]

  Já trpím na ty záněty močáku pořád a to se oblékám maximálně a v létě nosím pomalu spodní košilku a stále se mi ty záněty opakují, nemáte nějaký tip na prevenci?

  1. na komentář reaguje PavlaM — #78
  superkarma: 0 13.04.2009, 11:25:34
 4. avatar
  [75] Kassy [*]

  Solei: Já taky

  superkarma: 0 26.11.2008, 17:10:27
 5. avatar
  [74] Solei [*]

  shb: nosím Lowe Alpine a Sensor

  superkarma: 0 26.11.2008, 10:34:23
 6. avatar
  [73] Ťapina [*]

  šája: Řekla bych, že tohle je jediné prochladnutí, ze kterého se něco chytit dá, když člověk někde usne, nebo se opije do bezvědomí. Protože to nefunguje termoregulace. Když si někdo vyjde málo oblečený ven, tak i když třeba stepuje na zastávce, zahřeje se, tělo není debil.

  superkarma: 0 26.11.2008, 10:30:30
 7. [72] gentiana [*]

  Ne, ne, ne. to, že dostanu zánět vaječníků, mi a mým spolužačkám vysvětlovala každý čtvrtek hodná paní učitelka, která šla z oběda, zatímco jsme čekaly, až přijde naše učitelka a pustí nás do odborné učebny, normálně zamčené, aby někdo neukradl vycpaného pásovce.
  Krom toho nemám zadeček a nenosím střevíčky, protože nejsem šišlavá kráva.
  Nicméně, ač chodím naboso do sněhu, punčocháče považuju za sprosté slovo a těžkou obuv nosím, až když je sněhu tak půl metru, nikdy mi neomrzly vaječníky a něco s močákem jsem měla jednou: když jsem se učila jezdit na snowboardu a ryla prdelí, pardon, zadečkem, a držkou a všema jinýma kouskama v závějích. Jeden den jsem se třicektkrát vyčurala a pak zas nic.
  S návštěvou toalety neotálím, ovšem když je k mání pouze hajzl, tak to radši vydržím. Připadá mi to méně riskantní.
  Řešit šutry minerálkou je asi jako odvykat alkoholu lihem.
  Mokré boty pochopitelně suším na nohách, protože nemám na každém rohu převlíkací stanoviště. Totéž platí o plavkách, fakt ze sebe budu dělat debila a furt se převlíkat - nádhernej nápad.
  Alternativní medicína je povětšině žvást.

  superkarma: 0 25.11.2008, 23:12:14
 8. avatar
  [71] Suzanne [*]

  Já můžu nastydnout jak chci, vždycky z toho mám rýmu nebo chrapot. Problémy s močákem jsem měla jednou z česneku a třikrát z vedra a vlhka. Jediné, co mi na to zabere, když se včas ponořím do ledové vody v rybníce nebo v bazénu. Halt studenej obklad

  superkarma: 0 25.11.2008, 20:51:18
 9. avatar
  [70] Ariesek67 [*]

  Trocha legrace z vážného tématu já piji matonku v práci a po práci pivo tak to aspoň vyplavím.

  superkarma: 0 25.11.2008, 18:26:25
 10. avatar
  [69] šája [*]

  A k těm kamenům - to jsem taky štamgast....za radu, že na kameny to chce ovocný čaj a minerálky, bych dala přes držku Obojí je špatně. Ovocné čaje jsou příliš kyselé a minerálky jsou kameny v dárkovém balení taková matonka třeba je na kameny fakt moc prima

  superkarma: 0 25.11.2008, 18:22:30
 11. avatar
  [68] šája [*]

  Hm, tak já teda ten první měla skutečně z prochladnutí, ale pořádného na chmelový brigádě se mi na noční šichtě podařilo při výpadku mašiny usnout na valníku plném mokrého listí z pásu A já vůl tehdy nešla k doktorovi hodně dlouho, neb mi to bylo blbý. Mladá a blbá Od té doby stačí chvilku nohy v chladu a trpím jak pes. Teď je to obzvlášť aktuální, sousedka pod náma renovuje byt a netopí. Včera jsem byla na kontrole po poslední letošní události, naštěstí se to nestihlo moc rozjet. Kromě mě fňukal minulý týden na hajzlíku i kluk, tomu stačil brusinkový čaj a teplý bačkory. Rada od lékaře - tekutiny v nadbytku a neprochladnout

  superkarma: 0 25.11.2008, 18:20:10
 12. avatar
  [67] átéčko [*]

  Solei: Tak které značky?

  superkarma: 0 25.11.2008, 18:02:38
 13. avatar
  [66] Kassy [*]

  Já jsem všechny svoje záněty měla v létě nebo koncem jara či začátkem podzimu. V zimě ještě nikdy Doktorka mi vysvětlila, že delší prochladnutí samozřejmě oslabí organizmus, ale nedá se považovat za příčinu, to je mýtus.
  Jinak si taky myslím, že té slečně v sukni na fotce může být klidně větší teplo než v upnutých džínách. Narozdíl od nich se pod sukní drží vrstva vzduchu a ta má izolační schopnost. Jenom nesmí foukat, aby se jí tam nedostal studený vzduch zvenku . Osobně za nejlepší oděv téměř do jakéhokoli počasí (snad vyjma hustého vytrvalého deště) považuju širokou dlouhou sukni - tam je toho izolujícího vzduchu haba kuk.

  superkarma: 0 25.11.2008, 17:50:38

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [65] Petunie [*]

  Rikina: tak s koledováním o záněty i jejich výskytem to mám naprosto stejně.

  superkarma: 0 25.11.2008, 17:43:53
 2. [64] Rikina [*]

  funkční prádlo po vyzkoušení mnoha jedině Craft. Seveřani holt umí. Dámské dlouhé spodky v několika barvách, pod kalhoty na zimní celodenní výlety k nezaplacení. Jinak tedy už jsem prochladla mockrát, z mokrých plavek do suchého se taky nepřevlíkám, pitnou dávku 2-3 litry nevypiju ani náhodou, a zánět močových cest jsem neměla ani jednou jedinkrát. Nevidím důvod, proč by to tak nemělo zůstat i nadále.

  superkarma: 0 25.11.2008, 17:22:10
 3. avatar
  [63] Mánička [*]

  shb: výbornej je Craft, Lowe Alpine... nežmolkovatí to hned. Ona Moira asi funguje, ale velmi záhy vypadá eklhaftně

  superkarma: 0 25.11.2008, 16:59:12
 4. avatar
  [62] Mánička [*]

  Koukám, že jsem naprosto mimo realitu. Jestli jsem nosila punčocháče pod kalhoty jako dítě si fakt nepamatuju, ale teď by mě to ani ve snu nenapadlo . Punčocháče pod kalhoty už nenosí ani můj šestiletý syn. Pokud by byl jó samec, tak nafásne jégrhózn Craft, co má na lyže. Vůbec mi ty punčocháče připadaj těžce nepraktický. Trochu si zamokří prsty u nohou a je to na kompletní převlíkačku - takhle stačí vyměnit ponožky a boty

  superkarma: 0 25.11.2008, 16:58:09
 5. avatar
  [61] shb [*]

  Solei: a jakou bys doporučila, jsi první od koho slyším že se moira moc neosvedcila, ja mam stejny pocit - z ni, tak porad , dik

  superkarma: 0 25.11.2008, 16:57:43
 6. avatar
  [60] Ariesek67 [*]

  Meander: Proč? Měl jsem ze 70% ochrnuté nohy a od té doby se mi pořádně neprokrvují a tak je mi od nohou pořád zima.

  superkarma: 0 25.11.2008, 16:22:30
 7. avatar
  [59] Ťapina [*]

  Ch.Z. Kochanská: Ono je to pohodlný, to jsem si uvědomila, když jsme se včera někde bavily o těch kalhotách škrtících v pase

  superkarma: 0 25.11.2008, 16:16:11
 8. avatar
  [58] Ariesek67 [*]

  Meander: Proč?

  superkarma: 0 25.11.2008, 16:15:50
 9. avatar
  [57] Ariesek67 [*]

  Manx: No jak se dají definovat jegrovky.

  superkarma: 0 25.11.2008, 16:14:57
 10. avatar
  [56] punh [*]

  moje kolegyně nenosí holej pupík, obléká se uvážlivě a stejně má šílený problémy s infekcí močových cest. Myslím, že to není jen v tom prochladnutí, ale jak už tady někdo poznamenal, třeba i ze stresu. Mě vždycky ze stresu začnou bolet záda. Ale jak má člověk zařídit, aby byl v pohodě?

  superkarma: 0 25.11.2008, 16:05:54
 11. avatar
  [55] Ch.Z. Kochanská [*]

  Ťapina: Měla jsem kolegu. Z nábytku v kanclu si vytvořil jakousi šatnu. Tam se každý den převlékl komplet do doktorského. Projektant.

  superkarma: 0 25.11.2008, 15:33:11
 12. avatar
  [54] Ťapina [*]

  Manx: No ona je kosa, ale venku Já se naštěstí můžu navlíct do čeho chci, protože na pobyt v práci v teple se pak kompletně převlékám.

  superkarma: 0 25.11.2008, 15:24:29
 13. avatar
  [52] KatherineDickinson [*]

  já taky nosím punčocháče pod rifle, jinak bych umrzla...ale že by mi ten pocit dělal nějak dobře jak už tu kdosi psal..nesnáším ty švy mezi nohama

  superkarma: 0 25.11.2008, 15:13:10
 14. avatar
  [50] prece ja [*]

  jedna moudrá paní řekla: zima se nestydí
  takže já v zimě nosím klidně i jegrovky pod kalhoty i košilky.

  superkarma: 0 25.11.2008, 15:11:10
 15. avatar
  [49] Meander [*]

  Ariesek67: Tebe pustili po dvaceti letech ze sklepa?

  superkarma: 0 25.11.2008, 15:04:59
 16. avatar
  [48] gwen [*]

  Punčocháče bavlněné pod džíny taky nosím. Na tuto zimu jsem si opatřila funkční termoprádlo od Helly Hansen, je skvělé.

  superkarma: 0 25.11.2008, 14:21:27
 17. avatar
  [47] Solei [*]

  átéčko: doporučuji jinou značku než moiru - natolik se mi neosvědčila, že už jsem všechny jejich kousky povyhazovala

  superkarma: 0 25.11.2008, 14:06:03
 18. avatar
  [46] Ariesek67 [*]

  Aja: Proč blbé každému co jest mu pohodlné..

  superkarma: 0 25.11.2008, 13:52:51
 19. avatar
  [45] Aja [*]

  Ťapina: A ty košilku máš? Já dneska jo, protože mě jinak koušou vlněný kalhoty v pase...a nosit bombecky až pod lopatky je hodně blbý

  superkarma: 0 25.11.2008, 13:38:52
 20. avatar
  [44] Meander [*]

  Ťapina:

  Sranda je, že košilku nosím. Nosím ji od té doby, co jsem zhubla, povadl mi dekolt a je mi tam vidět Ale tu otázku nenávidím.

  superkarma: 0 25.11.2008, 13:29:48
 21. avatar
  [43] Ariesek67 [*]

  Manx Mě je 42,a ne 10 a punčocháče nosím protože je to pohodlnější jako spodky...

  superkarma: 0 25.11.2008, 13:24:08
 22. avatar
  [42] shb [*]

  Hm, tak to teda není můj problém, jsem zimovřivka takže jsem vždy navlečená od hlavy k patě. Tyhle bokovky v zimě nechápu, kór když chtěj ukazovat jak jsou hubený...na tý kose akorát začnou přibírat špeky právě na těch odhalených partiích, tělo není debil a postará se samo, když mozek nestíhá. Myslím, že taky už slavní naši oblíbení vědci dávno zjistili, že tuk se neodbourává při míň jak 37C takze kosenka na špeky je jak dělaná...

  superkarma: 0 25.11.2008, 13:22:34
 23. avatar
  [41] Ťapina [*]

  Meander: A košilku máš?

  superkarma: 0 25.11.2008, 13:05:28
 24. avatar
  [40] Meander [*]

  Ariesek67: Zasekl se ti otazník či co?

  Punčocháče pod kalhoty jsem nenosila ani jako dítě. Slezla by mi kůže hrůzou. To si radši vezmu teplé punčocháče a sukni. Ostatně, netušila jsem, že chlad je infekční

  superkarma: 0 25.11.2008, 12:33:12
 25. avatar
  [39] Ch.Z. Kochanská [*]

  tyrkys: Nyotaimori: Když je nejhůř, vezmu pod rifle funkční prádlo, co mám na motorku. Skvělé.

  superkarma: 0 25.11.2008, 12:31:22
 26. avatar
  [38] Dante Alighieri [*]

  Asi budu originál - já nosím pod džínama volné bokové tepláky, z docela tlusté látky, ještě k tomu dole rozšířené. Džíny totiž samy o sobě studí a cokoli přiléhavého pod nimi nesnesu. Tak proto ty volné tepláky.

  superkarma: 0 25.11.2008, 12:20:38
 27. avatar
  [37] átéčko [*]

  Bébina: tyrkys: To já také. Ale teď se chystám na podvlékačky z moiry. Mně nedělají dobře punčoccháče na chodidla. Chladí mě

  superkarma: 0 25.11.2008, 12:18:18
 28. avatar
  [36] átéčko [*]

  teb: Já je řeším tak, že si koupím k plavkám dvoje kalhotky, ale stejně u moře plavky vůbec neoblékám. A od té doby už nemám zánět močáku

  superkarma: 0 25.11.2008, 12:16:57
 29. [35] Bébina [*]

  tyrkys: Pripojuju se k nosickam puncochacu pod kalhotama.

  superkarma: 0 25.11.2008, 12:16:19
 30. avatar
  [34] tyrkys [*]

  Nyotaimori: Já taky. Je mi furt zima, no.

  superkarma: 0 25.11.2008, 12:02:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme