Zdraví

Dámy, vyrazily jsme na mamograf!

Rakovina prsu opravdu není žádná legrace. Naštěstí existuje několik možností, jak se můžeme nechat zkontrolovat, abychom měly jistotu, že máme prsa v pořádku. Jednou z metod prevence je vyšetření na mamografu. My jsme to zkusily a přinášíme vám čerstvé zážitky!

Na mamograf jsme vyrazily v úterý do nemocnice Na Bulovce. Kolegyně Saša Stušková byla objednaná na vyšetření, já jsem ji doprovázela, fotila a trochu překážela. Ten den byla docela zima, na ulicích ještě ležel sníh, ale naštěstí tramvaj č. 3 jela z Karlova náměstí až skoro k nemocnici.

mmg

Cestou jsme si povídaly. „Cítím se dobře, že jdu na prohlídku, mám radost, že jsem taková zodpovědná. Ale vůbec si nepřipouštím, že by mi něco našli,“ svěřila se Saša. A taky řekla, že panu doktorovi na gynekologii sama připomněla, aby ji poslal na mamograf, že už na to má věk. Takže dámy, pokud je vám přes 45 let a váš gynekolog nebo praktický lékař zapomene, řekněte mu, aby vám vypsal žádanku na mamograf. Máte na to nárok.

Vyšetření zabralo pět minut

V areálu nemocnice jsme našly pavilon Ústavu radiační onkologie v budově B16. Saša se nahlásila v okýnku, kde si zapsali všechny informace a zkontrolovali žádanku. „Pan doktor o vás ví, jen ještě chvíli počkejte,“ řekl nám sympatický mladík a podal Saše oboustranný dotazník. Jeho vyplnění trvalo asi pět minut. „Tak podle toho dotazníku zjišťuji, že jsem v podstatě zdravá jako rybička. Samé: ne, ne. Jo, a připadám si tu trochu jako VIP, všichni se tady usmívají, jsou milí a vstřícní,“ komentovala situaci Saša. Po další chvilce nás zavolali do vyšetřovací místnosti. Ženám se tu věnují dvě sestry, obě byly velmi příjemné.

mmg

Saša se musela v kabince svléknout do půli těla, jedna ze sester ji připravovala na focení k přístroji a druhá vše kontrolovala v počítači. „Přístroje jsou různé, záleží na každé nemocnici. My ho tu máme dva roky, je výborný,“ dozvěděly jsme se. Celkem se každé ženě dělají čtyři snímky, dvě u obou prsů, to vše trvalo jen 5 minut. Snímky se pak rovnou v počítači posílají lékařům, kteří vše pečlivě prověří, a pokud je potřeba, doporučí další vyšetření, např. na ultrazvuku nebo magnetické rezonanci.

„Nebylo to nic hrozného, nebolelo to, čekala jsem, že to bude tlačit víc,“ řekla Saša, když jsme po vyšetření vyšly na chodbu a čekaly na přijetí u paní doktorky MUDr. Lenky Pleschingerové. Ta Saše doporučila ještě vyšetření ultrazvukem, protože je Saša mladá, a v takovém případě bývá většinou v prsou víc žláz než tuku, takže ne všechno může být stoprocentně dobře vidět. Jak žena stárne, v prsou se tvoří víc tuku a na snímcích se pak zobrazí jen průhledná místa, kde je všechno přesně vidět na první pohled. Zaujalo mě, že Saša musí jít na ultrazvuk nejpozději do půl roku od mamografu, jak je napsáno na žádance. Pokud by se objednala jen o den později od této lhůty, už by jí to pojišťovna neproplatila a musela by si vyšetření hradit sama. Takže pozor na to!

V České republice má každá žena ve věku od 45 let právo na jedno preventivní mamografické vyšetření za 24 měsíců bez úhrady. V případě, že jsou vyšetření prováděna v kratších intervalech, můžete být vyzvána k úhradě tohoto ošetření.

Skoro polovina žen nechodí

V nemocnici Na Bulovce vyšetří denně na mamografu 80 pacientek (kromě pátku, kdy je kratší ordinační doba). Zdá se Vám to hodně? A to na mamograf ještě mnoho žen vůbec nechodí, i když by měly! „Bohužel. Když vezmeme celorepublikový průměr, tak vloni přišlo na vyšetření na mamografu jen něco málo přes 50 % žen, ještě jsou tu velké rezervy. Je zajímavé, že na Moravě chodí na vyšetření víc žen, přitom v Praze si mohou vybrat ze sedmi pracovišť,“ sdělila paní doktorka Pleschingerová. Podle ní se při vyšetření najde nějaký nádor zhruba sedmi ženám z tisíce.

Výhodou mamografu je, že lékaři odhalí i velmi malé nádory (od velikosti několika milimetrů), zatímco pohmatem zjistíte nádor nejmenší asi dva centimetry. Díky mamografu se tak nachází čím dál víc časnějších nádorů, které mají větší šanci na vyléčení. Z toho plyne, že pokud už vám je více než 45 let, měly byste si na vyšetření na mamografu zajít. Těch deset minut, co zabralo celé vyšetření, za klid v duši určitě stojí.

A tady pro vás máme ještě obrazovou dokumentaci:

mmg

Vstupujeme do budovy, kde je pro pacientky k dispozici mamograf

mmg

Saša vyplňuje dotazník. „Ne, ne... připadám si zdravá jako rybička.“

mmg

Jdu na to, kabinka č. 2 je volná pro mě

mmg

U mamografu, jedna sestra pomáhá, druhá sleduje počítač

mmg

Tady už je vidět jeden snímek, další tři přibudou

mmg

Po každé pacientce se přístroj samozřejmě čistí

mmg

S oběma sestrami po vyšetření

mmg

V ordinaci s paní doktorkou Lenkou Pleschingerovou

mmg

MUDr. Lenka Pleschingerová při práci

Důležité odkazy:

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

Pro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Čtěte také:

   
22.03.2013 - Zdravá prsa - autor: Lucie Paličková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [33] Jindriska8 [*]

  Letos mě taky čeká kontrola.Sml22

  superkarma: 0 22.04.2013, 08:59:38
 2. [32] spavec [*]

  Alexandra Stušková — #21  Na mamograf chodím, jsem sledována kvůli rodinné anamnéze. Moje maminka zemřela na rakovinu prsu. Raději jít zbytečně, než pozdě.

  A raději 5x na mamograf než na trhání zubů

  http://zena-in.cz/images/smiles/sml80.gi...http://zena-in.cz/images/smiles/sml15.gi...

  Díky za článek. Také si vždycky říkám: Jsem zdravá, neboj, bude to dobrý...

  :-))

  superkarma: 0 19.04.2013, 22:08:25

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [31] spavec [*]

  Rikina — #22 Na mamograf chodím, jsem sledována kvůli rodinné anamnéze. Moje maminka zemřela na rakovinu prsu. Raději jít zbytečně, než pozdě.

  A raději 5x na mamograf než na trhání zubů 

  Sml80Sml15

  Díky za článek. Také si vždycky říkám: Jsem zdravá, neboj, bude to dobrý...

  :-))

  superkarma: 0 19.04.2013, 22:04:06
 2. avatar
  [30] Alena613 [*]

  monkee — #16

  jo, mě dělala ultrazvuk paní doktorka co vyhodnocovala mamograf, protože se jí něco nepozdávalo.Jenom mě upozornila, že od lonského roku se ultrazvuk musí platit. Jeden rok chodím na ultrazvuk a další rok na mamograf.. Pokud ti ten ultrazvuk udělá přímo při vyhodnocení  mamografu tak nic neplatíš.

  superkarma: 0 26.03.2013, 10:42:20
 3. avatar
  [29] Alena613 [*]

  cicinka — #9

  jako samoplátce můžeš jít všude kde provádí ultrazvuk.. žádánku nepotřebuješ, on ti ji stejně nikdo nenapíše. Mě ji nechtěla napsat ani gynekoložka i když jsem měla problémy. Na ultrazvuku nebyl problem, zaplatila jsem 350,-Kč a bylo to.

  superkarma: 0 26.03.2013, 10:37:03
 4. avatar
  [28] danap [*]

  danap — #27 a Lucko..... Sml16

  superkarma: 0 25.03.2013, 10:11:24
 5. avatar
  [27] danap [*]

  Alexandra Stušková — #21 opravdu mohu potvrdit, že objednavací doby jsou poměrně dlouhé...a kdyby to přimělo jen jednu další kočku, které to pomůže proč ne?

  Sašo díky za článek

  1. na komentář reaguje danap — #28
  superkarma: 1 25.03.2013, 09:55:11
 6. avatar
  [26] Žábina [*]

  jdu na mamograf 3.5., objednala jsem  se přes internet...už jsem na něm jednou byla asi před 3 lety

  superkarma: 1 23.03.2013, 12:49:25
 7. avatar
  [25] pajda [*]

  Takže moje zkušenost: mamograf i ultrazvuk dělají v Brně současně. Netřeba se objednávat nadvakrát. Jenže čekací lhůta je asi tak 5 měsíců...a výsledek? "Nějakou bulku tam máte, ale my stejně nevíme, co to je..." a další, poněkud tristní:"no, výtok z prsu máte, nějaký nález taky, ale nepřejte si, abych vás hnala na další vyštření, to bolí, as tejně asi nic nejdeme..." povzbudivé, když vám v rodině někdo na rakovinu prsu umře, že jo?

  superkarma: 1 23.03.2013, 12:04:40
 8. avatar
  [24] denkas [*]

  Eva_Fl — #1 a ty nemáš foťák??Sml30

  superkarma: 0 22.03.2013, 22:38:43
 9. [22] Rikina [*]

  Alexandra Stušková — #21 Nebaví. Sml57 Proto to píšu. Kdyby tu byly články, které by bavily... ale to je hrách na zeď. Sml80 Tady nebýt ty reklamy a komerční věci, a soutěže se zmatenými pravidly, kolik by toho zbylo? Sml80 A kolik z toho se dá číst, aniž by člověk nelitoval, že nešel radši něco dělat? Sml80 Chápu, že máte raději ty sluníčkové čtenářky, co všude stokrát zkopírují "hezký příspěvek" nebo jenom smajlíka Sml59 a jsou spokojené - nebo aspoň zticha. Sml57 No, co už, já tohle dělat nebudu, abych se zavděčila. Sml80 

  1. na komentář reaguje spavec — #31
  superkarma: 4 22.03.2013, 16:14:32
 10. [21] Alexandra Stušková [*]

  Rikina — #20 Shoda náhod, na mamograf jsem byla objednaná už před kampaní - a vůbec -že Vás to baví Sml80

  1. na komentář reaguje Rikina — #22
  2. na komentář reaguje danap — #27
  3. na komentář reaguje spavec — #32
  superkarma: 3 22.03.2013, 15:07:16
 11. [20] Rikina [*]

  Alexandra Stušková — #12 těžko uvěřit, že by právě tento článek nebyl komerční, když reklama na ING pojišťovnu a projekt For You se na tomto serveru vnucuje už hezkých pár dnů. Sml80 

  1. na komentář reaguje Alexandra Stušková — #21
  superkarma: 0 22.03.2013, 14:40:37
 12. avatar
  [19] kobližka [*]

  Zrovna včera jsem tam byla.

  superkarma: 0 22.03.2013, 12:30:50
 13. avatar
  [18] Milea [*]

  Patřím do mladší věkové kategorie, takže mamografické vyšetření  jsem zatím neabsolvovala, ale určitě budu jednou chodit. Byla jsem 2x na UV vyšetření prsou. Nezdála se mi bulka v jednom prsu. Už jsem dávno nekojila. Po vyšetření bylo vše v pořádku, měla jsem a mám hodně vyvinuté mléčné žlázy a ono se někdy taková jakoby bulka utvoří. Tak jsem si oddychla.Sml73

  superkarma: 0 22.03.2013, 12:14:28
 14. [17] Alexandra Stušková [*]

  monkee — #16 Taky mě překvapilo, že to nejde hned, při jednom.Bylo by to lepší.

  A jinak já prožívám všechno, taková prostě jsem... Sml54

  superkarma: 1 22.03.2013, 11:50:05
 15. avatar
  [16] monkee [*]

  Není třeba to prožívat tak jako p. redaktorkaSml80, je to vyšetření jako jiné, navíc neinvazivní. Jen mě překvapilo, že na ultrazvuk je potřeba se znovu objednat. U nás (pokud lékař uzná za potřebné) se provádí UZ vyšetření hned po MMG, což šetří čas pacientky a lékař má kompletní informaci.

  1. na komentář reaguje Alexandra Stušková — #17
  2. na komentář reaguje Alena613 — #30
  superkarma: 0 22.03.2013, 11:18:55
 16. avatar
  [15] Tulinka [*]

  Před x lety jsem mívala vždy několik dnů před MS strašné bolesti prsou.Stačilo se zmínit své gynekoložce a už jsem šupajdila na mamograf a to mi bylo nějakých 22let.

  Dnes pro svůj dobrý pocit chodím 2x do roka na vlastní náklady (300kč) na ultrazvuk Sml16

  superkarma: 0 22.03.2013, 11:03:22
 17. avatar
  [14] peetrax [*]

  Jo, tohle se mi líbí. Osvěta spojená s pohledem do "zákulisí". Sml67

  superkarma: 1 22.03.2013, 10:35:51
 18. [13] Alexandra Stušková [*]

  lenig — #4 Smích Ti odbourá strach a stres, neboj se Sml23Sml16

  superkarma: 0 22.03.2013, 09:39:15
 19. [12] Alexandra Stušková [*]

  Rikina — #2 To není žádné PR!!!!!

  Z nabízených center jsem si dobrovolně - s mým panem gynekologem - NE s marketingovým zaměstnancem Bulovky - vybrala tuto nemocnici.

  Je to moje osobní záležitost, ne dohoda mezi redakcí a nemocnicí!! Ti z toho nic nemají (ale já mám dobrý pocit)

  matysek — #7 ANO, berou každého, vzali by i Rikinu

  1. na komentář reaguje Rikina — #20
  superkarma: 3 22.03.2013, 09:37:06
 20. avatar
  [11] risina [*]

  Na mamografu jsem byla několikrát, poprvé už ve 40, protože jsem si nahmatala bulku. Po sdělění,  že o nic závažného nejde, jsem se uklidnila, a když teď chodím na pravidelné vyšetření jednou za 2 roky, nepociťuji žádný stres - resp. o nic větší, než když se při gynekologickém vyšetření dělají stěry z čípku děložního. Tam je také možnost, že se ukáže rakovina, a neslyšlea jsem, že by to někdo prožíval tak intenzivně, jako se to píše o mamografii.

  K (ne)příjemnosti mamografie - z mého pohledu to není nic, co by se nedalo vydržet. Ten stisk je několikavteřinový a personál se chová tak, jako všude jinde - někdo je příjemný, někdo méně, někdo má starosti a je zamračený, někdo si povídá, někdo mlčí. Celkově musím říct, že je to kratší a méně nepříjemné, než preventivní prohlídka u zubaře a odstraňování zubního kamene Sml16.

  superkarma: 1 22.03.2013, 09:11:57
 21. avatar
  [10] Linde [*]

  cicinka — #9 na samoplacení nepotřebuješ žádanku - aspoň u nás. Jen si do mamocentra zavoláš, že se chceš objednat a že jsi samoplátce. Ověř si u nich po telefonu, jestli žádanku opravdu nepotřebuješ a pak už jen čekáš na termín- čeká se nekonečně dlouho, tak to neodkládej, pak se to zdá věčnost. U nás se čeká i dva měsíce.

  superkarma: 0 22.03.2013, 09:06:59
 22. avatar
  [9] cicinka [*]

  linde — #8 Já chtěla právě to sono, že si ho i zapaltím. Tak asi ukecám praktika. Jenže ten je ze mně už asi hotovej. Já furt něco chci. Nicméně paltím si tu novou metodu cytologie a tam se to projevilo.

  1. na komentář reaguje linde — #10
  2. na komentář reaguje Alena613 — #29
  superkarma: 0 22.03.2013, 09:01:58
 23. avatar
  [8] Linde [*]

  Rikina — #2 sto lidí, sto přístupů, já bych to nevzdala jen kvůli jedné zkušenosti. Určitě bych to nepodceňovala a na prevenci si zašla. Já si platím jednou za rok vyšetření za 450 Kč pro svůj klid (pouze ultrazvuk, jsem mladá) a můžu říct, že i když mám hluboko do kapsy, tohle jsem dobře vynaložené peníze. Raději oželím jídlo, výdaje jinde. A přístup sester je mi ukradený, jde o mé zdraví - co je důležitější? Sml79Ale zase můžu říct, že u nás je personál školený, že ženy jsou ve stresu a sestry jsou usměvavé, upovídané, hodné. Tedy až na jednu, ale tu přehlížím Sml16.

  cicinka — #5 nečekej, objednej se jako samoplátce, ten klid a jistota za tu částku stojí, ne? Čekat 5 let? A pak litovat, že možná něco šlo ovlivnit už dříve? Na Tvého doktora nemám pěkný názor Sml31

  1. na komentář reaguje cicinka — #9
  superkarma: 1 22.03.2013, 08:56:40
 24. [7] matysek [*]

  Dobrý den, toto téma je pro mě aktuální. Jdu dnes poprvé - ještě mi není 40 let. Mám potíže - bulka a bolesti. Praktická dr. mě varovala, že na Bulovce mě nevezmou, neboť nebydlím na správném místě (Praha 1, Bulovka je Praha 8). Ve středu jsem se objednala na Prahu 4 a dnes v poledne jdu na vyšetření. Na Praze 1 jsem akreditované pracoviště nenašla, to je důvod, proč se cpu mimo oblast svého bydliště. Máte někdo zkušenost s tou Bulovkou - jestli vezmou člověka odkudkoli a jaké mají objednací termíny?

  1. na komentář reaguje Alexandra Stušková — #12
  superkarma: 0 22.03.2013, 08:14:52
 25. [6] murat [*]

  ani toto není samospasitelné. byla jsem víckrát, nikdy si nebyli jistí výsledkem, takže ještě na ultrazvuk, znovu mamo...a nakonec biopsie. a to už několikrát, přestože je to pořád to samé. příště už nejdu.Sml23 někdy mi přijde, že ty přístroje musí využít aby se jim zaplatily...a to neplatí jen o mamografu

  superkarma: 0 22.03.2013, 08:02:36
 26. avatar
  [5] cicinka [*]

  lidicka — #3 Právě proto, že spousta žen an to kašle a pak se diví, když je něco špatně. Proto je třeba taková reportáž.

  Sašo super...já chtěla jít už teď ve 40 a doktor ne a ne mě tam pustit, že když nic nemám tak je to zbytečné. Ale já jsem hrozný nervák a musím vědět, že nikde nic nenašli Sml30 tak se nakonec budu těšit až mi už bude 45. Sml24

  1. na komentář reaguje linde — #8
  superkarma: 5 22.03.2013, 07:43:06
 27. avatar
  [4] lenig [*]

  téééda, Sašo, Ty se na fotkách chechtáš, i vyfotit ses tam nechala....to já mám vždy z tohoto vyšetření strach a stažené půlky a do smíchu mi je, až když mi později řeknou, že je to OK a mohu odejít Sml80

  1. na komentář reaguje Alexandra Stušková — #13
  superkarma: 0 22.03.2013, 06:50:46
 28. [3] lidicka [*]

  To je snad tak významná příležitost dělat z vyšetření na mamografu reportáž??? Na mamografické vyšetření chodím pravidelně tento rok už po 6 - a nevidím na tom nic exkluzivního. Ale že by ty pracovnice byly nějak moc usměvavé jako v Praze, to nemůžu říct. Ale nejsem VIP osobaSml30Sml52Sml30

  1. na komentář reaguje cicinka — #5
  superkarma: 0 22.03.2013, 06:00:25
 29. [2] Rikina [*]

  Tak si mě zařaďte mezi tu "skoro polovinu", co nechodí. Jednou jsem na mamografu byla, zkušenost příšerná, už jsem zde kdysi popisovala, a jako ukázka mi to tenkrát stačilo, víckrát nejdu. Jasně, tohle je PRko, tak se chválit musí, a na Bulovce jsem v životě nebyla, třeba je to perla mezi nemocnicemi a i k normální pacientce se tam budou chovat stejně jako k novinářce, když je to navíc fotografováno. Ale stejně nejdu. Sml24

  1. na komentář reaguje linde — #8
  2. na komentář reaguje Alexandra Stušková — #12
  superkarma: 0 22.03.2013, 00:56:29
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Sml67 chodim kazdorocne, jen fotky koz nemam. Sml15

  1. na komentář reaguje denkas — #24
  superkarma: 0 22.03.2013, 00:39:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme