.

Dáme šanci „outsiderům“? Časosběrné Počátky sledují tři dívky na cestě z výchovného ústavu

Novinky

Dáme šanci „outsiderům“? Časosběrné Počátky sledují tři dívky na cestě z výchovného ústavu

Vybavené výučním listem opouštějí brány výchovného ústavu, aby začaly žít svůj život v reálném světě.  Režisérka Linda Kallistová Jablonská sleduje osudy tří dívek z výchovného ústavu v časosběrném dokumentárním filmu Počátky, který diváci uvidí v úterý 13. června ve 20.55 hodin na ČT2.

kl

Adéla, Denisa a Pavla vyrostly ve výchovném ústavu pro děti a mládež v Počátkách, odkud je nevyhnutelně čeká cesta k samostatnému životu. Aby přechod nebyl tak tvrdý, plné radosti ze svobody i obav z toho, co je čeká, začínají v domě na půli cesty. Jejich startovní pozice je řadí do role outsiderů, z níž není snadné se bez podpory vymanit. Přesto se o to pokusí -  každá svým způsobem a každá také s jiným výsledkem. Režisérka sledovala dívky téměř dva roky, aby zaznamenala jejich snažení, každodenní malá vítězství i prohry. „S dívkami z našeho dokumentu jsem se poprvé setkala před devíti lety, kdy jsem přijela do Počátků na obhlídky,“ vzpomíná režisérka a autorka námětu Linda Kallistová Jablonská a pokračuje: „Od začátku mě zajímal fenomén pasťáku jakožto státní instituce, která má svým způsobem nahrazovat rodinu. Protože jsem sama matkou a představa, že své děti odložím do ústavu, je pro mě naprosto nepochopitelná, zajímají mě i rodiče a sourozenci našich hrdinek. A především mě zajímá, zdali se někdy naše hrdinky stanou matkami a jak situaci ustojí. Jestli jejich vlastní děti nenastoupí podobnou cestu jako ony samy.“ Jedna z nich v současné době této výzvě čelí.

Režisérka dokumentem navazuje na snímek Ústav, který se vysílal v rámci cyklu Rodinné křižovatky. V Počátkách dívky sleduje při každodenních starostech nebo nejrůznějších důležitých setkáních. Zároveň si všímá, jak velká je síla předsudků a jaké šance dává společnost outsiderům. Linda Kallistová Jablonská jejich životy i nadále pozoruje a zaznamenává.

5

Česká televize se problematice sociálně znevýhodněných dětí věnuje dlouhodobě. Téma reflektuje formou osvětových a benefičních kampaní a eventů. V letošním roce se například díky projektu Pomozte dětem, který Česká televize podporuje již devatenáct let, podařilo vybrat přes deset miliónů korun pro děti v dětských domovech, v pěstounské péči a děti určené k adopci nebo stovky dětí ze sociálně slabých rodin.

   
12.06.2017 - Redakční novinky - autor: Kristina Vodičková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] datura [*]

  Dívala jsem se a když jsem slyšela holčinu, jak říká, už třetí den mě to v práci nebavilo, tak jsem odjela jinám. Nevím, jak chce tyhle naše spoluobčany někdo naučit pracovat, když to neznají ani z domova. Nastavit ruku na sociální dávky je přece jednodušší.

  superkarma: 0 29.06.2017, 15:04:42
 2. [4] iřka [*]

  Podívám se.

  superkarma: 0 12.06.2017, 19:40:34
 3. avatar
  [3] lennulik [*]

  Časosběrné dokumenty mám ráda. Je zajímavé sledovat ty lidské osudy, i když často nejsou veselé.

  superkarma: 0 12.06.2017, 15:17:37
 4. [2] MARIE MATEJKOVA [*]

  Není jednoduché začít znovu a hlavně lépe. Ať se zadaří

  superkarma: 0 12.06.2017, 11:43:01
 5. [1] Milca97 [*]

  velmi těžký start do života, moc jim přeji aby to zvládly

  superkarma: 0 12.06.2017, 10:13:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme