Bulvár

Dáme děti homosexuálům?

Nedávno proběhla médii zpráva, že anglický parlament schválil zákon o rovnoprávnosti - takzvaný Equality Act, v jehož rámci je mimo jiné umožněna homosexuálním párům adopce dětí. Již dlouhá léta probíhající spor o této otázce tak znovu získal na aktuálnosti.
Konference biskupů Anglie a Walesu, Skotská biskupská konference i anglikánská církev ve vzácné shodě protestovaly především proti tomu, aby byly k adopci homosexuálním párům vydávány i děti z křesťanských dětských domovů. Jejich názor podpořila dokonce i Muslimská rada Británie. Křesťané tvrdí, že jsou tímto zákonem nuceni jednat proti své víře. Odmítnutí jednat proti víře je přitom ve většině zemí považováno za dostatečný argument například při odmítnutí provést potrat či euthanasii (Holandsko) a v ČR bylo svého času uznáváno jako argument pro volbu civilní služby. Britské církve ovšem dostaly jen odklad jednadvacet měsíců, pak má zákon začít platit i pro ně.

 

Shrňme si nyní argumenty pro a proti adopci dětí homosexuálními (mužskými i ženskými) páry:

Pro svědčí především skutečnost, že většina studií prokázala, že pro dítě je lepší vyrůstat i v neúplné nebo ne zcela funkční rodině než v ústavu. Přitom i v případě homosexuálních párů by samozřejmě docházelo k pečlivému posuzování vhodnosti páru - stejně jako u párů heterosexuálních by se zvažovala harmoničnost a trvalost vztahu, předpoklady k výchově dítěte a řada dalších skutečností. Jen homosexuální orientace by se položila na roveň orientaci heterosexuální.

Dalším argumentem pro adopce je fakt, že „tradiční“ rodina se rozpadá už řadu let a mnohdy je nahrazována různými jinými modely. Děti jsou tak vychovávány v rodinách neúplných, rozvrácených, dysfunkčních, s různými partnery, zkrátka různě jinak než v tradiční rodině. Ba někdy jsou vychovávány i páry homosexuálními, jedná-li se o dítě jednoho z partnerů. Takže povolením adopce pro homosexuální páry se na současném stavu rodiny nic nezmění. Výběrové řízení s adoptivními rodiči bude tak jako tak větší zárukou vhodnosti páru, než je mnohdy biologické rodičovství.

Proti adopci dětí homosexuálními páry se vyjadřují nejen odpůrci homosexuality jako takové, ale i řada zastánců tradičního rodinného modelu. Argumentují tím, že si děti odnesou z výchovy nesprávné vztahové a sexuální vzorce. Nepopírají přitom, že tyto nesprávné vzorce získají i děti z rodin neúplných či dysfunkčních. Říkají však, že skutečnost, že něco (tradiční rodina) nefunguje tak, jak by mělo, není důvodem k povolení dalších nefunkčních modelů. Místo povolování adopce homosexuálům bychom se tedy měli zaměřit na podporu tradiční rodiny.

Další častou výtkou proti zastáncům adopce homosexuálními páry je, že prezentují situaci jako vyhrocenou - buď homosexuální pár nebo ústav, přičemž ústav je primárně vnímán jako špatný. Existuje však celá řada dalších funkčních modelů, od rozšíření pěstounské péče, zlepšení adopčních zákonů, aby se děti mohly dostávat do rodin snáze, po péči v rodinných zařízeních a různé formy vesniček. Místo nabízení dětí k adopci homosexuálním párům bychom se tady měli zaměřit na podporu těchto zařízení a forem péče.

Osobně jsem odpůrcem adopce dětí homosexuálními páry. Zajímá mne ovšem Váš názor. Takže, ženy-in, co si o tom myslíte? Povolily byste adopci homosexuálům? Nemyslíte si, že dítě získá špatné informace o své pohlavní roli? Stanovily byste nějaké omezení - třeba nedávat holčičky mužům a chlapečky ženám? Nebo si myslíte, že dítě sexuální orientace „rodičů“ neovlivní?

   
05.02.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [233] Mickey Mouse [*]

  Petr Tomeš: Je mi líto, homosexuálové se od heterosexuálů liší právě tím, že stejné situace prožívají s odlišnými pocity od heterosexuálů. Vaše neschopnost naslouchat argumentům je pozoruhodná.
  Studie UEL jen dokazuje dávno přijaté tvrzení, že homosexualita je vrozená. Nezabývá se sociální interakcí a citovým životem homosexuálů. Je tedy z mého pohledu off-topic.

  superkarma: 0 06.02.2007, 10:57:55
 2. avatar
  [230] Mickey Mouse [*]

  Petr Tomeš: (227, 228, 229) Ovšem to je z vaší strany jen ukázka vztahovačnosti a naprostého nepochopení! Sexuální orientace je určující pro prožívání citového vztahu, k objektu sexuálního zájmu chová jedinec velmi odlišné city, než k objektu, který sexuální zájem nevzbuzuje. Nikde netvrdím, že je sexuální orientace převychovatelná, právě naopak, považuji postoj vnímání za určující pro prožívání životních situací.
  BTW: svetcelebrit je bulvár. Používat jej jako autoritu v této diskuzi je směšné...

  superkarma: 0 06.02.2007, 09:55:41

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [223] prosty sekacek travy [*]

  gentiana: predstava homosexuala zahledeneho na pohlavi muze u vedlejsiho musle je dle meho predstavou jedince s nizkym sebevedomim. chlapi maji na zachodcich uplne jina traumata...viz dawe barry - rukovet spravneho chlapa

  superkarma: 0 06.02.2007, 00:44:56
 2. [222] gentiana [*]

  Mickey Mouse 210: Oj, tysmi to nandal, asi bych měla zajít ke cvokaři. Pocit vlastní výlučnosti, terminus technikus používaný pro neoprávněnou namyšlenost, zdá se mi to, nebo je v tom osten invektivy? To, že vím, že se nějak liším od většiny lidstva, není pocit, ale prostá a nudná skutečnost. Nevidím důvod,proč bych na to byla pyšná. Někdy je to praktické, někdy obtížné. Nedostatek vcítění se obvykle používá jako eufemistické označení chladného necity. Ale abych se pokusila přimět tě k pochopení toho, co jsem plácla zhruba ve znění, že obecně nechápu náznaky, tak ještě jednou. To, že si nevšimnu, že krčení obočí není tik, ale významné krčení obočím, neznamená, že nechápu smutek někoho, komu zemřela sestra. To jenom nezaregistruju, že mi někdo významným krčením obočí dává najevo, ze se Blaženy nemám ptát na sestru, protože zemřela. Nedostatek vcítění by byl, kdybych Blaženě řekla, že to je putna, že její sestra stejně byla haštěřivá drbna a že lidí je plnej svět. Moje problémy se vztahy nepochopí nikdo úplně, protože nikdo není se mnou zcela identický. Z tohoto důvodu nikdo úplně nepochopí i jiná hnutí mé mysli - tak to na světě chodí, lidé se můžou, nejsouce identičtí, chápat pouze rámcově. Problémy s komunikací mám hlavně v těchto případech: s tebou tady, na státních úřadech ap. institucích, s lidmi, kteří mluví jazykem, kterému nerozumím, třeba mongolsky, s lidmi, kteří nechcou být pochopeni. A taky když strávím příliš mnoho času psaním nebo překládáním a pak vylezu mezi lidi a musím si v obchodě říct o něco, co se netýká středověké Itálie nebo tak něčeho. A nedostatek představivosti.... hele, přečti si, co píšu a pak se zamysli ještě jednou.

  Jinak, předpokládat, že někdo je teplej a proto ho vzrušuje pozorovat někoho stejného pohlaví při čůrání, je hodně velká mentální zkratka. Podle téhle logiky by heteráka měl rajdovat čůrající příslušník opačného pohlaví... ale kromě specializovaných fetišistů to tak kupodivu není.
  Mimochodem, více než málo lidí si na záchodě čte. Literaturu jako Svět motorů, Rybářský měsíčník, Kůň přítel člověka, Pleteme a háčkujeme, Divadelní noviny a jiné zájmové časopisy vidno na soukromých úlevištích ve valné většině. Někdy také letáky ze supermarketů a křížovky. Občas má některý intelektuální jedinec na hýzlíku regulérní knihovničku. Literatury všeobecné, nikoli pornografické Tož tak. Ale asi se stýkáme se zcela jiným okruhem lidí.

  superkarma: 0 06.02.2007, 00:31:13
 3. [221] prosty sekacek travy [*]

  Nyotaimori: btw nechapu, proc jsou na zaklade bible odsuzovani homosexualove a celnici si klidne behaji po svobode :-D myslim ze vyklad bible ze strany cirkve je nekdy hodne naivni, az smesny

  superkarma: 0 06.02.2007, 00:25:02
 4. [220] prosty sekacek travy [*]

  Nyotaimori: v podstate je tam napsano, ze muzum je zapovezeno analne se vzajemne ukajet. ale popravde ani nevim, jestli to bylo ve starem, ci novem zakone. mam pocit, ze to bylo v mistech, kde se hovorilo o tom, kolik smi mit muz, ci knezi zen atd. takze asi stary zakon

  superkarma: 0 06.02.2007, 00:16:45
 5. [218] prosty sekacek travy [*]

  Nyotaimori: 216 - inu, nesud blizniho sveho...stejne si myslim (byt jsem to cetl naposledy pred mnoha lety a presnou formulaci neznam), ze v bibli nebylo hovoreno o homosexualech, ale o necem jinem. kdyby bible pamatovala na homosexualy, bylo by to formulovano jinak, pamatujice pritom i na zeny.

  superkarma: 0 06.02.2007, 00:00:42
 6. [215] prosty sekacek travy [*]

  Mickey Mouse: mezi lidmi neni podstatny rozdil v sexualni orientaci, ale v tom, zda umi nebo neumi milovat.

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:39:47
 7. avatar
  [214] Mickey Mouse [*]

  prosty sekacek travy: gentiana: Těšilo mne, můžeme někdy pokračovat. Zatím se na to musím vyspat. A možná na mne čeká .

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:35:04
 8. [213] prosty sekacek travy [*]

  gentiana: btw strop mi na hlavu spadl mockrat, ale ted jsem v takovem divnem obdobi, kdy strop ne a ne spadnout

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:33:18
 9. avatar
  [212] Mickey Mouse [*]

  prosty sekacek travy: Jistě, neumím. Stačí mi se dobře bavit. Stále čekám, kdy mi objasníte, že se homosexuál vlastně od heterosexuála vůbec neliší, takže svou sexuální orientaci vlastně nikdo nezná

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:32:36
 10. [211] prosty sekacek travy [*]

  gentiana: aha...to je asi nejaka metropolitni zkratka, jsem si to spatne prebral...to vis, prosty sekacek travy...co muzes chtit

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:31:06
 11. avatar
  [210] Mickey Mouse [*]

  gentiana: Buzík je divné označení. A homosexuál jistě na WC také(!) vylučuje. To se s jinými jeho reakcemi a pocity nijak netluče.¨Tvoje problémy se vztahy nikdo nepochopí úplně, ovšem nedostatek vcítění a představivosti, pocit vlastní výlučnosti, problémy s komunikací a obtížné včlenění do kolektivu - hm, hm, hm, hmmmm...

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:30:01
 12. [209] prosty sekacek travy [*]

  Mickey Mouse: rozhodne, takova sebejistota je dukazem nejistoty...neumis se na sebe podivat s nadhledem a humorem

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:28:36
 13. avatar
  [208] Mickey Mouse [*]

  prosty sekacek travy: Nevím, jak dalece jsem sebejistý nebo nejistý. Podle mých dosavadních zkušeností nejspíš jsem heterosexuální. Okolní společnost mne přesvědčuje, že jsem muž. Máš nějaké pochybnosti?

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:25:17
 14. [207] gentiana [*]

  prosty sekacek travy: UB, čteno ú bé, znamená úplně blbý. A... líbíš se mi, prokazuješ správný přístup k této silně nyní již surreálné debatě. Zajímalo by mě, komu v případě domácích katastrof padá na hlavu strop.
  Mickey Mouse: No vidíš, sám přiznáváš, že buzík na hajzlíku vylučuje a problém má někdo jinej.
  A moje problémy se vztahy nechápeš. Jenom víš, že jsem řekla, že existují.... což je pro tebe možná totéž a v tom případě jsi ideální materiál na generálního tajemníka OSN, sultána Evropské unie nebo jiného ředitele zeměkoule.

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:22:08
 15. avatar
  [206] Mickey Mouse [*]

  prosty sekacek travy: (201) Život ve městech je z hlediska historie a vývoje rolí v rodině velmi krátkou epizodou. Ovšem ženy skutečně netrávily den u ohniště, u krbu nebo u plotny ani v lovecké společnosti, ani v zemědělské společnosti, ani v době řemeslné nebo manufakturní výroby. Vždy se podílely na vytváření hodnot a sdružovaly se do společenství.

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:21:49
 16. avatar
  [205] man-mimo [*]

  zlaté jednoduché ..... Tomeš

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:20:39
 17. [204] prosty sekacek travy [*]

  Mickey Mouse: na tve reakci je videt, ze nejsi sebejisty heterosexualni muz. alespon v jedne z tech 3 veci vaznes.

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:18:23
 18. [203] prosty sekacek travy [*]

  gentiana: kdyz heterosexual vyhori, je to jako kdyz by byl homosexual vytopen....a obracene

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:15:23
 19. avatar
  [202] Mickey Mouse [*]

  gentiana: To o Hurvínkovi si v současné chvíli myslím já o Tobě. Přesto si nerozumíme. Ale už chápu Tvoje problémy se vztahy.
  prosty sekacek travy: Traumata na WC mají jen nesebejistí heterosexuální muži. Zbytek populace tam řeší jiné problémy. Samozřejmě každý podle svých určujících potřeb a fyziologických reakcí svého těla.

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:15:19
 20. [201] prosty sekacek travy [*]

  Mickey Mouse: aha..jsem nepochopil, ze jde o lov mysi
  tak ten se jiste tykal i mestskych zen...jsem si nejak celou dobu nedokazal predstavit, kam a skym hokynarova zena v brne jezdi na lov. napadl ne jen lov rajskych jablek na zelnem trhu, ale ted je mi vse jasne

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:13:25
 21. [200] gentiana [*]

  Mickey Mouse: Zajímavé. Já se teda na záchodě zas tak moc neodhaluju, ale možná jsem divná. Dokonce se ani nekoukám po ostatních, asi že si za sebou zavírají dveře.
  Nevím, jak můj otec (nebo kdokoli z příbuzenstva) rozumí problémům heterosexuáoních žen, protože jsem se nikdy neptala a pámbu chraň, abych s kýmkoli z příbuzenstva včetně vlastních rodičů řešila své vztahové problémy, to si radši ukousnu nohu. Problémy jsem myslela třeba to, že bych vyhořela.
  Stejně si myslím, že si homosexuáoy a jejich vztah ke zbytku lidstva představuješ jako Hurvínek válku.

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:11:44
 22. [199] prosty sekacek travy [*]

  Mickey Mouse: nemuzes posuzovat zeny a muze na zachodcich. zeny se tam chovaji uplne jinak, nemaji tam nase muzska traumata, at jsou jakekoliv orientace

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:10:52
 23. avatar
  [198] Mickey Mouse [*]

  prosty sekacek travy: (156) Ovšem, to je opět nepochopení. Nečti Štorcha a romantiky 19.století. Lov hlodavců a jiných drobných zvířat byl velmi dlouhou dobu v historii doménou žen.

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:10:22
 24. [197] prosty sekacek travy [*]

  gentiana: UB - to je nejaky vyraz pro inteligenci nad 100?

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:08:22
 25. [196] prosty sekacek travy [*]

  ivana.kuglerova: 80 to slysim poprve, ze vdane zeny se venovaly lovu, ja myslel, ze v pripade zen, byl lov pristupny pouze tem frivolnim, vyuzivanym v diplomacii.
  btw na tomto webu me bavi jedna vec, ta nesourodost nazoru jednotlivych redaktoru...jedni, neznali zakladu ceskeho jazyka sve chyby omlouvaji jeho rozvojem a druzi, uznavajice (byt je je ve vlastnim zivote nedodrzuji) tradice, stavi na kulturnim odkazu minulosti svou budoucnost. zde se clovek dozvi, ze redaktor, pise-li pro babicky, nemusi v ramci modernizace jazyka umet cesky a v ramci popularizace ani vedet, o cemze to vlastne pise.

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:06:47
 26. avatar
  [195] Mickey Mouse [*]

  gentiana: Protože se homosexuál jaksi na záchodcích setkává s nahotou stejného pohlaví. Teď jsi právě ukázala to nepochopení, ten propastný rozdíl ve zkušenosti a v pohledech.

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:03:51
 27. avatar
  [194] Mickey Mouse [*]

  gentiana: Tvůj otec Tě chápe, protože odpovídáš nějaké jemu známé šabloně - on přece ví, jak v různých životních situacích reagují heterosexuální dívky. S homosexuální dcerou by byl mnohem bezradnější, možná zklamaný, možná přímo odmítavý.

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:02:24
 28. [193] gentiana [*]

  Mickey Mouse: Proč mají homosexuála vzrušovat záchody? já myslela, že jde o příslušníky stejného pohlaví, ne o sanitární keramiku.

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:01:55
 29. [192] gentiana [*]

  prosty sekacek travy: Mickey Mouse, zdá se mi, je nějaký nepochopitelný. Budeme z toho mít výchovné trauma?
  :))))))

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:00:13
 30. avatar
  [191] Mickey Mouse [*]

  prosty sekacek travy: Zbytečně to zlehčuješ. Je to tak jednoduché. V běžném světě
  - eroticky cílená reklama: heterosexuál = vzrušen, homosexuál = nechápe,
  - návštěva wc: homosexuál = vzrušen, heterosexuál = nechápe.
  A to jsou velmi primitivní a běžné situace, kde jednomu i druhému schází zkušenosti s jiným světem.

  superkarma: 0 05.02.2007, 23:00:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme