.

Další střípek z dovolené: Benátky - nádhera, nezlomil mě ani vorvaň ve výtahu!!

Cestování

Další střípek z dovolené: Benátky - nádhera, nezlomil mě ani vorvaň ve výtahu!!

Když jsme s Radkem okoukali všechno v Římě, čekaly nás Benátky. Město zamilovaných a romantika doslova v koncentrovaném stavu. Moc jsem se těšila…

Moc bych chtěla Ráďo, když se nám nepodařilo se ubytovat se v Římě s výhledem na Coloseum, abychom v Benátkách našli nějaký romantický privátek s výhledem na kanály…“, škemrala jsem už v autě a představovala jsem si, kterak večer naslouchám šplouchání a tlumeným hlasům i stylové hudbě, linoucí se z malých barů a kavárniček, které znám z  prospektů…

No, výhled na kanál by neměl být moc drahý a mě těší, jak jsi skromná“, pravil ironicky, při čemž věděl jistojistě jak to myslím.

Dorazili jsme před půlnocí a byli jsme rádi, že jsme se ubytovali v milém penzionu několik kilometrů od Benátek, protože do Benátek se autem vůbec vjet nedá, jak jsme záhy zjistili.

Noc byla ale příjemná a cena rovněž. I ten kanál, jsem z okna viděla!!

Druhý den jsme se plní očekávání,  vypravili vstříc gondolám a pověsti, které město lásky obchází.

Na parkoviště jsme se nevešli.

Musím vjet támhle do těch patrových garáží, nedá se nic dělat“, pravil Radek opatrně s ohledem na mou klaustrofobii a maximální oblibu parkingů se sníženými stropy a vysokou koncentrací olova.

To jsem vodvázaná“.

Vyjeli jsme do sedmého patra a zaparkovali podle pokynů nějakého zaměstnance, který to všechno řídil.

Vystoupili jsme.

V momentě, když se Radek chystal zamknout auto, přiskočil onen chlapík a mávaje rukama, snažil se Radkovy klíčky od jeho zánovního vozu vzít.

Nedám Ti klíčky, proč?“ bránil se.

Anglicky uměl ten člověk ještě o něco hůř, než já.

Klíč potřebovat já, vy je tady nechat pro mě. Tady vy číst“… ukázal na nápis, kde se psalo, že klíčky od vozu musí po zaparkování zůstat v zapalování.

No, tak teď jsem vodvázanej já“, komentoval nařízení Radek.

Později nám došlo, že oni tam s těmi auty různě pendlují a vyjíždí a zase zajíždí podle toho, jak kdo potřebuje odjet.

Je to nádhera, jen se v ní nesmíte pohybovat podle mapy

Skutečně jsou Benátky něčím, co si člověk neumí představit, aniž by to viděl.

Malinkaté uličky a zvláštní atmosféra, kouzlo zašlých časů a vůbec mnoho emocí ve vás vyvolá tenhle originální kout Itálie.

b

Některé uličky jsou tak uzoučké, že tudy neprojdete s krabicí od pizzy, pokud ji neotočíte naplacato.

Zakoupili jsme mapu a šli na autobus, který staví na náměstí Svatého Marka.

Samozřejmě, autobus je loď.

Návštěva  Baziliky sv. Marka nezklamala.

b

Gondoliér zpíval!!

„Být v Benátkách a nesvézt se gondolou nelze“, usoudil Radek. Měla jsem úplně stejný názor. On ho trošku přehodnotil po té, co nám gondoliér sdělil cenu této atrakce.

Při slovech 120 euro se jeho růžovoučké tvářičky lehce odkrvily.

Nicméně byl statečný.

Opravdu krásný zážitek a řekla bych, že to za to stálo, byť každému je jasné, jak natažené ceny tihle chlapíci mají. Ten náš byl ale hrozně příjemný, vtipný a dokonce nám zazpíval „Santa lučíííja“, no krása!

Celá jízda trvala dvacet minut.

b

Cestou hodně vyprávěl a ukázal nám dům Marca Pola. Dozvěděli jsme se, že na některých místech jsou kanály hluboké i šest metrů. Všechna voda je tu logicky mořská.

Zážitek krásný.

Půjdeme pomalu zpátky tady podle mapy, navrhl Radek, maje onu mapku a pevnou víru, že v mapách jakožto chlap číst rozhodně umí. Chtěla jsem jet zpátky autobusem, ale vlastně proč nejít pěšky?

Proč?

No protože každá druhá ulice v Benátkách, končí v kanále!!!

Po té, co jsme se již po čtvrté vrátili na stejné místo a několikrát skončili s pohledem do vody, jsem začínala trpět „schýzou“.

„Já chci jet autobusem !!“

„Hele, teď už jsem na to přišel, pojď, zkusíme to“

Nepřišel na to. Ulička se zužovala a zužovala, až se dočista ztratila.

Palakala jsem, později křičela. Byla bych si lehla, ale styděla jsem se.

Jestli teď nepůjdeš Ty podle mě, zavolám policii a nechám se odsud vyvézt," zvolala jsem s nepříčetným výrazem a vyrazila rozhodně po cedulích „přístav".

Když jsme vyšli u parkingu, ujistil mě Radek, že kdybychom tentokrát šli podle něho, vyšli bychom v táááámhle tý ulici.

Prostě někde je mapa krátká a je dobře řídit se těmi, kdo už tu párkrát byli.

Ale stejně to bylo krásné.

b


Přežila jsem dokonce i moment, když se dvakrát v parkingu neotevřel výtah, kvůli tlustému chlápkovi, co se k nám narval i přes to, že byl nadpočetný i převýšil nosnost.

Chtěla jsem ho vyrazit z výtahu, ale byl to Holanďan a tu řeč neumím.

Sice jsem se pokusila česky „chlape, vystupte, jsme přetíženi“ a pak i „Vidíš ty sádlo, teď tady možná chcípnem kvůli tobě, ale budeš první, koho sežerem“, ale stejně jsem se musela jen modlit, aby se v přízemí výtah zase otevřel a já mohla hystericky utéct se slovy „po třetí si to tu s tím vorvaněm užijte sami !!“.

V každém případě, stojí Benátky za návštěvu. Je to překrásné, originální město s neopakovatelnou atmosférou a energií.


Pomalu se dostáváme k házení lahve. Pamatujete na ní? Asi ještě nikam nedoplula, protože ještě nikdo na náš vzkaz neodpověděl.

   
03.09.2010 - Zahraničí - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. [18] Františka Švecová [*]

  Benátky jsou krásné, jen co je pravda. My tu s manželem strávili úžasné líbánky. Průvodce si najít také není od věci, naplánujete si tak dovolenou na každý den, i když bude třeba pršet.

  superkarma: 0 28.03.2014, 13:20:34
 2. avatar
  [17] risina [*]

  Ony už neprocházejí jazykovou úpravu ani články místních redaktorů? Že jsou chyby  v novinkách od čtenářek, to se dá pochopit, ale proč je tolik chyb (a jedna hrubka!) v redakčním článku?

  superkarma: 0 04.09.2010, 00:34:40
 3. avatar
  [16] peetrax [*]

  Atmosféra byla úchvatná, uličky taktéž, ale gondola mě nelákala. Klidně bych se tam ještě vrátila. Sml16

  superkarma: 0 03.09.2010, 16:06:08
 4. [15] Anai [*]

  V Benátkách jsme byli před 5 lety a moc krásně si je užili: prochodili křížem krážem úplně celé a utratili jsme v nich v té euforii všechny peníze určené na následnou dovolenou na Elbě Sml30 Jeli jsme tam vlakem z Reggio Emilio, kde jsme byli ubytovaní u mé nevl. maminky, která tam desítky let žije. Cestovali jsme nejen tam, ale i do ostatních okolních památných měst vlakem a bylo to naprosto úžasně pohodlné a zejména pro Benátky vřele doporučuju, mají tam totiž z nádraží výlez okamžitě na to nejkrásnější místo. Když jsem to zjistila, povykovala jsem jako blázen, pamatuju se na ten šok. Čekala jsem nějakou ošklivou rušnou ulici, typickou pro nádraží a ono všechno jinak. Moc ráda bych se tam znovu podívala, nejen proto, že na gondolu už jsme peníze tehdy neměli....

  superkarma: 0 03.09.2010, 14:49:08
 5. avatar
  [14] Milala [*]

  Benátky i přes ten smrad a špínu jsou nádherné.Nikdy na ně nazapomenu,páč vím,že se tam už asi nedostanu.Náměstí sv.Marka - nádhera,neustále je vidím před očima.Nejhorší zážitek? Když jsem procházela jednou uličkou a najednou se otevřely dveře a pod nohama mi protékala voda z pračky,která stála na chodbě.A nejhezčí zážitek? Když jsem seděla asi dvě hodiny u přístavu a hleděla na moře a lodě a gondoly.Kdybych nemusela odjet,tak tam sedím dodnesSml67Sml30

  superkarma: 0 03.09.2010, 14:48:10
 6. avatar
  [13] ToraToraTora [*]

  Benátky znám dobře z fotek, když jsem je třídila. Manžel tam byl s bývalkou a když jsem se stěhovala a dělala si místo na moje věci, probrala jsem i fotoalbum. Sml57

  superkarma: 0 03.09.2010, 12:44:05
 7. avatar
  [12] Clerenc [*]

  Clerenc — #11 fuj hrubka jak fík. Omlouvám seSml15

  superkarma: 0 03.09.2010, 11:17:41
 8. avatar
  [11] Clerenc [*]

  Tak mě Benátky nenadchnuly ani malinko. Kanály smrděli, všechno posraný od holubů, davy lidí a oprejskané domySml80 Ovšem Řím to je naprosto jiná liga....Sml59

  1. na komentář reaguje Clerenc — #12
  superkarma: 0 03.09.2010, 11:16:45
 9. avatar
  [10] jazuzinka [*]

  už to jde:

  superkarma: 0 03.09.2010, 10:23:34
 10. avatar
  [9] Michaela Kudláčková [*]

  schnaxy — #8 ..tak to prosím před Radkem ani nevyslovuj Sml52Sml52

  superkarma: 0 03.09.2010, 10:05:28
 11. [8] schnaxy [*]

  Míšo, gondoliéra jsme ukeceli ze 100 na 80 euro a projížďka trvala cca 45 min.Jinak Benátky jsou opravdu kouzelné.Mám na ně krásné vzpomínky,abych nezapoměla byla jsem tam v červenci,možná ceny byly jiné.Sml25Sml25Sml25

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #9
  superkarma: 0 03.09.2010, 09:59:11
 12. avatar
  [7] jazuzinka [*]

  jinak prohlídku Benátek mám v plánu časem Sml30 pojedu SAMA popř. s kámoškou..... s mým mužem to bylo stejné jako návštěva divadla, nespočet komentářů ke všemu a vlastně jsem neviděla ani jednu z památek (dle mého chotě zřícenin samej šutr a barevnej flek), co jsem chtěla Sml31

  superkarma: 0 03.09.2010, 08:57:52
 13. avatar
  [6] jazuzinka [*]

  dala bych pár fotek z Benátek, ale nějak nejdou nahrát na server Sml80

  superkarma: 0 03.09.2010, 08:54:55
 14. avatar
  [5] Myškomedvídek [*]

  Benátky jsem ještě neviděla jen z povzdálí,protože jsme s mužem jen projížděli.Sml80

  superkarma: 0 03.09.2010, 08:21:35
 15. [4] macamala [*]

  maje — #3 Tak já mám dojmy asi jako Míša. Benátky krásné, bylo po deštích, voda nesmrděla, počasí velmi příjemné - na Lidu se lidi koupali.

  Po památkách jsme se pak s přítelem ruku v ruce jen tak nechali zlákat na toulky městem. 

  superkarma: 0 03.09.2010, 07:47:30
 16. avatar
  [3] maje [*]

  míšo, i já byla v benátkách. bohužel moje dojmy byly jiné. voda neuvěřitelně páchla (jako stoka?Sml80), počasí nám nevyšlo, ale ty památky a atmosféra - nádhera.Sml22Sml22

  1. na komentář reaguje macamala — #4
  superkarma: 0 03.09.2010, 07:43:50
 17. avatar
  [2] Heather [*]

  Benátky se mi taky moc líbily Sml67 Byla jsem tam dvakrát a na gondole jsem se svezla jako dítě, když jsme tam byli poprvé, před 19 lety. Vzhledem k ceně jsme se tehdy vezli jen na druhou stranu kanálu, abychom si to prostě mohli osahat a vyfotit se Sml30

  superkarma: 0 03.09.2010, 07:38:41
 18. avatar
  [1] Danka22 [*]

  S poslední větou musím víc než souhlasit Sml22...Já navštívila Benátky minulý týden a bylo to báječné Sml22 . Jen ta gondola neklapla-bohatě nám stačila káva na náměstí San Marco - 2x presso 25 EUR Sml52

  superkarma: 0 03.09.2010, 06:49:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme