Domácnost

Další rána přírodě: obojživelníci před vymřením

Dny ještěrky obecné jsou možná už sečtenyŽáby, mloci, čolci, ještěrky… Na malé mrštné tvorečky připomínající dráčky narazíte v přírodě čím dál méně často. Asi třetina druhů obojživelníků po celém světě je totiž podle nových údajů těsně před vymřením.

Hubí je klimatické změny, chemické znečištění nebo lov. Ekologové proto zahajují nový projekt, který by se rekordnímu úhynu pokusil zabránit. Aliance na záchranu obojživelníků chce spojit současné projekty a zlepšit spolupráci ve vědeckých výzkumech.

Konference v Londýně určila dvě největší hrozby pro tyto primitivní obratlovce. „Největší nebezpečí pro obojživelníky představují infekční onemocnění a ničení biotopů,“ uvedl člen expertní skupiny James Collins. „Jestli chceme zastavit vymírání obojživelníků, musíme se soustředit na ochranu oblastí, kde jsou tyto druhy nejvíce ohrožené,“ dodal jeho kolega Claudie Gascon.

Na všech kontinentech kromě Antarktidy žije přibližně 5 700 druhů. Ze všech obratlovců jsou právě obojživelníci ti nejvíce ohrožení. Jejich největším nepřítelem je houba chytrid. Vědci zjistili, že ale některé druhy žab a mloků umí na svém těle vytvořit speciální látku, která jim zajišťuje přirozenou obranyschopnost. Jejich cílem je proto zjistit, jestli by tato látka nemohla působit jako obrana i pro ty obojživelníky, kteří žádnou takovou v těle nemají.

Kdy jste naposledy – krom výletu do lesa na houby – viděli ve volné přírodě skokana, ještěrku či slepýše? Také jste jako dítě chytali v kalužích čolky nebo „nafukovali“ ropuchy? Cítíte k obojživelníkům odpor, a proto vám ani nevadí jejich drastický úbytek? Jaký je váš vztah k ochraně přírody?

   
27.08.2009 - Zvířátka - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] pajda [*]

  Žab máme kolem domu tolik, že není kam šlápnout (tři druhy, blíže jsem je fakt neurčovala), ještěrky loví naše kočky, je jich plná zahrada a okolí a na silnici za domem jsem napočítala 18 zmijí. Fakt nemám pocit, že by nějak vymíraly. Pokud jde o slepýše, těch jsem, pravda viděla jen asi deset...jenže bych řekla, že když už někde leží mrtvý slepýš, tak málokdy predátoři kolem čekají, až ho nějaký přírodovědec započítá mezi rarity - většinou ho zhltnou hned. Ráno mi koryto u slepic vyžíralo hejno ohrožených vrabců domácích...jestli on nebude problém spíš v tom, že většina živočichů není k vidění v kancelářích a musí se za nimi dál, než za okno...

  superkarma: 0 06.09.2009, 09:16:56
 2. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  janinkab — #5 Jukej do studánek nebo pramenních jímek. Když je vidím u nás na zahradě, vždy si vzpomenu na Čapkovu Válku s mloky.

  superkarma: 0 27.08.2009, 20:51:30
 3. avatar
  [6] čiperka [*]

  Přírodou  celoročně dobíjím své baterky, takže všechny vypsané tvorečky potkávám..Dodnes si pamatuju Pepíka Pertlíků,  který byl z naší vesnice a nafoukl v létě  1963  u potůčku po lesem žabku.Dodnes ho za to nenávidímSml15Drastický úbytek obojživelníků mě moc trápí a velmi si vážím lidí, kteří kvůli  migraci ropuch prosadí  třeba most přes silniciSml67.to jsou opravdu lidi.

  superkarma: 0 27.08.2009, 17:36:04
 4. avatar
  [5] janinkab [*]

  Naposledy před 14 dny jsem měla v ruce 12 malých ropuch a jednu velkou. Na skokany se chodím dívat každou druhou neděli k mamce na zahrádku do jezírka. Ještěrku zahlédnu občas na vlastní zahrádce a občas tu mám i rosničky- nejvíc 4 najednou. Celkem běžný je tu i slepýš. Jen mlok a čolek mi nic neříkají- ani nevím, zda jsem je vůbec někdy v přírodě viděla.

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #7
  superkarma: 0 27.08.2009, 17:15:19
 5. avatar
  [4] tortora [*]

  na zahradě se nám usídlil páreček ještěrekSml16a nějakou tu žabku potkávám běžně...

  superkarma: 0 27.08.2009, 16:04:02
 6. avatar
  [3] átéčko [*]

  OlgaMarie — #1 Letos jsem potkala jen 3 žáby.

  superkarma: 0 27.08.2009, 15:09:47
 7. avatar
  [2] Zázvorka [*]

  To je zajímavé. Na druhé straně zase po mnoha letech či desetiletích začali růst ve větší míře lišky=houby, což je znak zdravého ovzduší.  Takže????

  superkarma: 0 27.08.2009, 14:17:18
 8. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Drastický úbytek obojživelníků mi vadí. Jejich výskyt signalizuje zdravé prostředí pro živou přírodu. I lidé jsou součástí živé přírody a právě obojživelníci se živí tím, co může škodit lidem.

  K žabím stehýnkům nikomu dobrou chuť upřímně přát nebudu.

  1. na komentář reaguje átéčko — #3
  superkarma: 0 27.08.2009, 12:25:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme