Zdraví

Další proskřípaná noc!

„To zas byla noc!“

Tak takhle dost často začíná moje ráno, když u mě někdo přespává.

Ne, nechrápu, ale skřípat zuby prý dokážu nepřetržitě a tak nahlas, abych druhým nedovolila usnout. A když zrovna neskřípu, začnu něco vyprávět.

Skřípání zubů mně samotné nikdy nevadilo. Jednak jsem o něm ani nevěděla a následky urputného nočního drcení zubů jsem nezaznamenala, zuby mám zatím v pořádku.

Minulý týden jsem se ale ráno vzbudila úplně zmlácená. Bolela mě hlava a čelisti tak, že jsem chvilku přemýšlela, co se předchozí den dělo. Bolely mě i tváře. Pak jsem zaťala zuby, stejně jako když jimi skřípu (už to dovedu i na požádání) a bylo jasno. Tuto noc by si nikdo po mém boku neodpočinul.

dlaha

 

Našla jsem si na internetu informace o skřípání zuby – bruxismu, a nepřestávala se divit. Jeho následky totiž můžou být dost hrozné. Totálně zničené zuby, někdy i samotné čelisti. To jsem nečekala.

Začala jsem pátrat po příčinách. Všude se píše, že je to většinou záležitost stresu nebo úzkosti, častou příčinou může být i alkohol.

A jak se dá skřípání odstranit?

Existují prý léky na uvolnění svalů, já ale léky nerada… Našla jsem ale tzv. zubní dlahy, které zuby v noci chrání. Dají se koupit ve specializovaných prodejnách nebo je možné nechat si je dle otisku nechat vyrobit u zubního lékaře.

Protože máme velmi dobrý vztah se společností Profimed, která dlahu také nabízí, oslovila jsem je s tím, zda by mi pomohli. Byli velice ochotní, brzy budu moci zubní dlahu vyzkoušet.

Hned jak ji pár dní vyzkouším, určitě se s vámi podělím o pocity a dojmy. Jen doufám, že s ní dokážu usnout nebo ji po pár dnech nerozdrtím! Ale musí to jít, zničit si zuby rozhodně nechci.

Zde najdete dlahy od společnosti Profimed.

   
02.03.2010 - Zuby - autor: Linda Wimmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] aďka [*]

  já bych to asi v puse nesnesla a poblinkala bych se hned při nasazování (mám blbej dávicí reflex) nesnesu u zubaře ani tampony v puse a takové otisky na můstek ... katastrofa. Sml80

  superkarma: 0 02.03.2010, 17:17:44
 2. avatar
  [7] peetrax [*]

  Když se dívám na ty ceny, tak lituju, že nemám také dobré vztahy se společností Profimed. Sml57

  Skřípu zubama od dětství (naštěstí jen občas), příčina je neznámá. Nevím, co za problém, který by to mohl způsobovat, se se mnou táhne od dětství do dospělosti. Sml80

  superkarma: 0 02.03.2010, 15:37:26
 3. avatar
  [6] Petrushe [*]

  I já skřípu, už od malička. Na ZŠ na lyžáku se všichni budili s pytlema pod očima se slovy "kdo tu v noci drtil ty plechovky" a podobných situací byla spousta. Nemenším problémem je, že mám velmi tvrdé spaní, takže i kdyby na mě někdo celou noc mlaskal nebo nade mnou tančil rituální tance ve snaze vyhnat ďábla, tak neuspěje...Zubní dlahy jsem dostala před lety k narozeninám, od kolegů, kteří se mnou strávili víkend v jedné chatce. Ale do dneška jí mám v lékárně a nějak mám pocit, že by mě to v noci mohlo dusit, nikdy jsem nenašla odvahu je použít...No, když půjde do tuhého, tak se možná překonám Sml30 A také jsem se někde dočetla, že je to z napětí a stresu a dobré je naučit se před spaním zrelaxovat, uvolnit a jít spát v klidu.

  superkarma: 0 02.03.2010, 14:32:29
 4. avatar
  [5] kačinka [*]

  wich — #4 Nevím, jestli je to stresem, já v dětství skřípala a mohla jsem to mít z matky, jak píšu pod jiným příspěvkem, ale synek skřípe od mala a babička se k nám přistěhovala až v jeho pěti letech.

  superkarma: 0 02.03.2010, 12:08:27
 5. avatar
  [4] wich [*]

  Nerozumím moc problému, u nás tím nikdo netrpí, ale neměla by se léčit především příčina? Dlouhodobý stres, úzkost není banalita, zvlášť když takhle často skřípou děti Sml80

  1. na komentář reaguje kačinka — #5
  superkarma: 0 02.03.2010, 09:00:03
 6. avatar
  [3] kačinka [*]

  Kolegyně to má, říkáme tomu skřípátko, a je velmi spokojená. Nedavno jsem s ní byla na služební cestě, spaly jsme v jednom pokoji a ani neskřípla. Můj starší syn taky skřípe, zrovna jsem ho na odlitek objednala.

  superkarma: 0 02.03.2010, 08:59:16
 7. [2] karym [*]

  Mám tak trochu obavy, že by po použití těchto udělátek nahradilo skřípání slintání Sml16.

  superkarma: 0 02.03.2010, 06:07:42
 8. avatar
  [1] karinečka [*]

  Tak na ty pocity a dojmy jsem velmi zvědavá,mám ten samý problém,čelisti bolí jako čert,zuby mám z jedné strany úplně ojetý,dokonce jsem o jeden už přišla,tak počkám,jaký to je a potom jdu do tohoSml36

  superkarma: 0 02.03.2010, 05:37:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme