Zdraví

Další dietní bludy a mýty, které nám brání v hubnutí

Včera jste se seznámily s nejčastějšími dietními mýty (ZDE), se kterými se ve své praxi setkává odbornice na zdravý životní styl a redukci nadváhy Kristina Galová. Když jsem si je přečetla, napadla mě řada dalších, a možná ještě absurdnějších. Co na ně říká Kristina tentokrát?

 

diet

Jezte citron, stáhne se vám po něm žaludek a méně toho sníte

Kyselina citrónová, kterou obsahuje citrón, ale i jiné ovoce má schopnost snižovat kyselost žaludeční šťávy, ale schopnost stáhnout žaludeční stěnu a tak zmenšit obsah žaludku nemá. Její účinky ocení hlavně ti lidé, kteří trpí pálením žáhy. Co se týče hubnutí, výhodou citrónu je, že má nízký obsah energie, pouze 130kJ / 100 gr a je bohatým zdrojem vitamínu C a jiných antioxidantů, minerálů a vlákniny.

Margaríny jsou dietnější a pro linii vhodnější než máslo a sádlo

Základní rozdíl mezi živočišnými a rostlinnými tuky je ten, že živočišné tuky obsahují ve vyšší míře nasycené mastné kyseliny, které jsou rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění. Kravské máslo a margaríny obsahují méně tuku a méně energie než vepřové sádlo a olivový olej, které jsou téměř 100% tuky (mají porovnatelnou i energetickou hodnotu). Máslo obsahuje asi 80% tuku a má vyšší obsah nasycených mastných kyselin než rostlinné margaríny. Ty, podle druhu výrobku, mohou obsahovat od 30 až do 80 % tuku. S poklesem tuku a zvyšováním obsahu vody ve výrobku se mění chuť margarínu. Rostlinné margaríny s příliš nízkým obsahem tuku, jsou už téměř bez chuti. Máslo proto chutná lépe než například light margarín.

Rostlinné margaríny neobsahují cholesterol, který se nachází jen v potravinách živočišného původu. Obsahují nenasycené mastné kyseliny, u kterých byl dokázán příznivý vliv na zdraví, jsou obohaceny o vitamíny a dobře se roztírají. Během redukční diety je třeba příjem tuků a energie kontrolovat a je jedno, či jde o tuky živočišného anebo rostlinného původu. Zjištění dokazují, že více než 64 procent všech přijatých tuků jsou skryté tuky v potravinách, které na první pohled jako tučné nevypadají.

Když chceš zhubnout, tak nežer! Co říkáte na hladovky?

Hladovky nejsou vhodným řešením pro trvalý úbytek hmotnosti bez následných zdravotních komplikací. Naopak je velmi důležité změnit životní styl a nastavit si zásady ve stravování, které dopomohou k pozvolnému úbytku hmotnosti a následnému udržení optimální váhy. Rovnoměrným rozdělením příjmu energie do celého dne se vyhneme výraznému kolísání hladiny krevního cukru, a tím i pocitu nezvladatelného hladu. Jídelníček bychom měli rozdělit optimálně do 5 až 6 porcí jídla denně.
V rámci svačin a druhé večeře volíme potraviny s nižší energetickou hodnotou (zeleninu, zakysané mléčné výrobky, ovoce - množství ovoce během redukce omezujeme na 1 porci denně).
Poslední jídlo konzumujeme alespoň 2 hodiny před spánkem.

Tukožroutská polévka je jediná dieta, která opravdu zatočí s tukem.

Jako ostatní diety, není ani tukožroutská dieta vhodná pro trvalý úbytek hmotnosti. Principem této diety je extrémní omezení tuků a sacharidů. Tělo si proto sahá do zásob tuku. Tukožroutská dieta byla navržena pro pacienty, kteří potřebovali rychle snížit svoji hmotnost např. před operací. Proto po delším dodržování zásad této diety dochází k podvýživě. Tělo trpí nedostatkem základních živin, vitamínů, minerálních látek nebo například enzymů. V souvislosti s extrémně nízkým příjmem energie trpí člověk malátností a únavou. Někteří lidé trpí nadýmáním nebo průjmy. V neposlední řadě, jako u každé jednostranné diety dochází k následnému JOJO efektu a pozvolnému zpomalování metabolismu.

Zvířátka a kytičky. Jedině dělená strava mi pomůže zhubnout.

Zdravé hubnutí očekává vyvážený příjem živin i během diety. V případě diety podle dělené stravy v některých dnech je vysoký příjem bílkovin a tuků, v jiný den zase vysoký příjem sacharidů. Dieta nebere ohled na přirozenou potřebu příjmu živin a na individuální chutě. Neposkytuje možnost volby a přizpůsobení jídelníčku aktuálním okolnostem a možnostem. Například pro lidi, kteří jsou pracovně a společensky aktivní, je náročné kontrolovat kombinaci potravin a zabezpečit střídání dnů bílkovinových a sacharidových. Dělená strava také není vhodná pro diabetiky a lidi se srdečním onemocněním.
Dobré zkušenosti s hubnutím a dietou podle dělené stravy mají někteří lidé hlavně proto, že při jejím dodržování se začnou stravovat pravidelně, kontrolují svůj jídelníček a tím i celkový energetický příjem za den. Hubnutí a snížení hmotnosti je tak přirozeným důsledkem negativní energetické bilance, a ne dělením potravin.

Krabičkové diety. Když po nich hubnou celebrity, určitě budou účinné

Krabičkové diety se staly populárními zejména díky své jednoduchosti. „Objednáte si je a nemusíte dále přemýšlet o tom, co jíst či nejíst, jaké potraviny si nakoupit, jak je upravovat. V tom je ovšem kámen úrazu. „Krabičkovému dietáři“ chybí důležité informace o výživě a pohybu, proto je pro něj těžké si získanou hmotnost udržet. Pokud se chceme vyvarovat jojo efektu, je důležité po skončení diety přejít na racionální stravování - a pravidla racionální výživy mnoho lidí nezná, nebo o ní má mylné představy. Riziko navrácení váhy je navíc podporováno příliš nízkou kalorickou hodnotou redukční stravy. U krabičkových diet se většinou snižuje denní příjem energie až na 4 400 kJ. Obecně se k redukci hmotnosti nedoporučuje méně než cca 5000 kJ u žen a 6000 kJ u mužů. Pokud je doporučená hranice překročena, dochází k podvýživě organismu, tělo se „naprogramuje“ na nízký příjem energie a návrat k původní stravě po skončení diety tak vede k jojo efektu.

Když se budu natírat zeštíhlujícím krémem, ubudou mi centimetry na problematických partiích bez námahy

Používání zeštíhlujících krémů nezabezpečí viditelný úbytek centimetrů na obvodech. Tyto krémy většinou obsahují látky, které podporují mikrocirkulaci, čímž se může zlepšit vzhled a kvalita pokožky. Mírného úbytku (několik milimetrů) je možné dosáhnout pravidelným několikaminutovým masírováním daného místa. Masírování zlepší cirkulaci a odvod lymfy, ale vždy jenom na krátký čas.

Počkej, až budeš v přechodu, ztloustneš i z vody. Klimakterium rovná se automaticky tloušťka.

Přechod - jinak menopauza je přirozený stav v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků, v důsledku čehož se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Zastavuje se menstruační cyklus a nastává ztráta plodnosti. Menopauza nastupuje zhruba mezi 45. až 50. rokem věku ženy. Navýšení hmotností u žen tohoto věku je spíše zapříčiněné zpomalováním metabolismu. Ten se zpomaluje v souvislosti s postupným stárnutím. Pokud žena prochází menopauzou, je důležité hlídat si energetický příjem, kvalitní příjem základních živin, vitamínů a minerálních látek ve stravě. Ženy v tomto rizikovějším období by neměly zapomínat i na pravidelný pohyb, který dopomáhá k udržení si váhy.

Co vy na to, milé ženy-in? Stala jste se někdy obětí nějakého dietního mýtu? Najdete ještě nějakou „povedenější“ dietu? Dodržovala jste snad některou z výše uvedených diet? S jakým výsledkem?

Ve spolupráci s Kristýnou Galovou, odbornicí na zdravý životní styl a redukci nadváhy

Čtěte také:

   
05.06.2012 - Hubněte - autor: Dana Haklová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [44] Ema.A [*]

  Krabičková dieta není až tak špatná. Pořídila jsem si knížku s recepty na krabičkovou dietu a jídlo je chutné, přijde mně normální a překvapilo mně, že se používají běžné suroviny, jako je třeba majonéza, hermelín, vepřové maso. Takže podle této diety se lze v podstatě stravovat pořád a zdravě a ani vám nepřijde, že držíte dietu. Jestli to chcete zkusit, zrovna probíhá soutěž o knížku s recepty na krabičkovou dietu, takže se zúčastněte a třeba vyhrajete zrovna vy: http://woman-in.cz/soutez-o-knihu-vase-krabickova-dieta-pripravte-si-doma-sami/

  superkarma: 0 30.11.2012, 14:06:10
 2. avatar
  [43] cibulicka [*]

  souhlasím s malým dvorkem avelkým bičemSml16Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 11.06.2012, 22:12:50
 3. [42] cernovlaska [*]

  Držela jsem 2x dietu s Dietnicek.cz, vždy bez  jojo efektu. Poprvé před 4 lety, kdy jsem se vyloženě vyžrala, podruhé po porodu. Ono vlastně ani nejde o dietu, ale dobře udělaný program krabičkové diety. Takže jsem jedla klidně i sušenky, bramboráčky a vůbec si ta jídla dost užívala. Kilama jsem šla o 5 dolů, ale velikostně o 2 čísla. Jak mi bylo řečeno, pokud se jde hodně na kila, je to špatně, protože odchází svalovina a ta je těžká. Tuky jsou lehčí, avšak objemější, proto se při správné dietě hubne hlavně na objemu.

  superkarma: 0 06.06.2012, 13:12:10
 4. [41] babočka12 [*]

  heligona — #34 článek jsem četla,jelikož mě zajímalo,zda tu přečtu něco,co jsem ještě nevěděla.bohužel nic nového jsem se nedočetla.a souhlasím s názorem,že takové diety jak jsou v článku popisovány...jsou nanic,jelikož jak člověk najede zpět je tu jo-jo efekt.tedy souhlasím i s další větou autorky,že nejlepší je pravidelná strava a pohyb.snad už to chápete a pokud ne,tak mě nečtěte.

  hezký večer.

  superkarma: 0 05.06.2012, 19:35:13
 5. avatar
  [40] bonda [*]

  malý dvůr a velký bič - to jediné na mě funguje

  superkarma: 0 05.06.2012, 19:03:51
 6. [39] Reni [*]

  Sml23 Diety už držet nebudu. Vždy se pak přibere a stojí to peněz. Osvědčené je jíst méně a kvalitně a pohyb. Sml22

  superkarma: 0 05.06.2012, 18:09:24
 7. [38] Monika76 [*]

  Chcete zhubnout pomocí bylinek? Napište si o více informací na mail: MonikaKlatovska@seznam.cz

  MončaSml59Sml16Sml59

  superkarma: 0 05.06.2012, 18:04:59
 8. [37] Jala [*]

  Některé informace zajímavé - třeba citron na pálení žáhy.

  superkarma: 0 05.06.2012, 18:03:55
 9. avatar
  [36] daska59 [*]

  Diety nedržím a nikdy držet nebudu. Leda by to bylo ze zdravotních důvodů.

  superkarma: 0 05.06.2012, 17:10:05
 10. [35] Trefa [*]

  Trefa:stale se mluvi o dietach.hlavne se musi clovek hodne hybat.ubrat na jidle a hlavne snizit tuky.hodne pit tekutiny.

  superkarma: 0 05.06.2012, 15:45:08
 11. avatar
  [34] heligona [*]

  Juričková — #33 Naprosto souhlasíš s názorem, který hlásá "k čemu diety???" pod článkem, který se na ně zaměřuje. To mi připadá jako jít do obchodu pro rybáře a vyřvávat tam, na co jsou vlasce a olůvka.

  Ale možná jsem to pochopila blbě a souhlasíš s něčím jiným, pak se omlouvám Sml3

  1. na komentář reaguje Juričková — #41
  superkarma: 0 05.06.2012, 14:33:59
 12. [33] babočka12 [*]

  heligona — #26 ToraToraTora — #27 jestli mít svůj názor je blbý kec,tak sorrySml80.

  článek jsem četla,jelikož mě zajímalo,co zde bude.bohužel jsem se nedozvěděla nic nového,toť vše,a pokud vás můj názor natolik rozčílil,tak sorrySml16.

  1. na komentář reaguje heligona — #34
  superkarma: 0 05.06.2012, 14:00:58
 13. avatar
  [32] heligona [*]

  Lydia001 — #31 a tohle je určitě ještě přínosnější komentář Sml57

  superkarma: 1 05.06.2012, 13:46:47
 14. [31] Lydia001 [*]

  Určitě přínosný článek.

  1. na komentář reaguje heligona — #32
  superkarma: 0 05.06.2012, 13:34:00

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] pajda [*]

  Krabičkovou dietu držím už třetí měsíc. Neříkám, že bych shodila nějaké převratné kilogramy, ale shodila jsem docela dost - při stresu mám tendenci se přejídat a toho se mi podařilo se zbavit. A cena? Pokud někomu sponzoruje jídlo zaměstnavatel, tak možná drahá. Dokud jsem ale neměla placené obědy ani stravenky (teoreticky jsme měli možnost jíst v závodní jídelně za příspěvek, v praxi jsme ale měli obědovou přestávku už v 10:00, kdy jídelna samozřejmě nevařila) a pracovala jsem v centru Brna, vyšlo mě to zhruba stejně jako krabičky.

  superkarma: 0 05.06.2012, 13:20:32
 2. avatar
  [29] vladka006 [*]

  ekleinovka — #23 Juričková — #24 Přiměřeně k snídani koláček s přiměřenou dávkou kakaa, k obědu přiměřeně knedlo-zelo-vepřo, přiměřeně zapít pivem, k večeři přiměřeně palačinky.

  Hýbat se. Se hýbu i u počítače. Zrovna teď se mi hýbou prsty a houpu u toho nohou Sml52.

  superkarma: 0 05.06.2012, 13:05:33
 3. [28] jithule [*]

  zajímavé informace

  superkarma: 0 05.06.2012, 12:59:49
 4. avatar
  [27] ToraToraTora [*]

  heligona — #26 Dokud je sborově nepoplácáme po rameni, jaké jsou frajerky, tak nedají pokoj Sml30 Ony ale netuší, že na poplácání by to bylo pod jiným tématem a jednou, ne opakovaně, blbě a ještě pod tímto tématem, Sml24

  1. na komentář reaguje Juričková — #33
  superkarma: 0 05.06.2012, 12:47:28
 5. avatar
  [26] heligona [*]

  ekleinovka — #23 Juričková — #24 proč teda tyto články pořád dokola čtete a máte blbý kecy? když vás to nezajímá, neopruzujte pořád ty, které ano Sml24

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #27
  2. na komentář reaguje Juričková — #33
  superkarma: 2 05.06.2012, 12:37:00
 6. avatar
  [25] carmi [*]

  vladka006 — #21 V tomhle já mám teda vlastně štěstí. Miluju maso a taková představa pěkného kusu masa a k tomu třeba grilovaná zeleninka - to je úžasné!

  superkarma: 0 05.06.2012, 12:34:08
 7. [24] babočka12 [*]

  ekleinovka — #23 naprosto s vámi souhlasím.Sml67

  1. na komentář reaguje heligona — #26
  2. na komentář reaguje vladka006 — #29
  superkarma: 0 05.06.2012, 12:12:22
 8. avatar
  [23] ekleinovka [*]

  Tohle je pořád to samé - k čemu diety???Ono stačí jíst přiměřeně a hýbat se....

  1. na komentář reaguje Juričková — #24
  2. na komentář reaguje heligona — #26
  3. na komentář reaguje vladka006 — #29
  superkarma: 0 05.06.2012, 11:47:33
 9. avatar
  [22] Dante Alighieri [*]

  V dalším dílu seriálu byste mohli konečně vyvrátit mýtus, že se zhubne hlavně pohybem. Sml80 Pokaždé se tu tak vyjadřuje fůra čtenářek.

  superkarma: 0 05.06.2012, 11:03:33
 10. avatar
  [21] vladka006 [*]

  step1 — #19 Jo, bez příloh a pečiva se dobře hubne. Jen mi vadí to maso Sml57.

  1. na komentář reaguje carmi — #25
  superkarma: 0 05.06.2012, 10:43:55
 11. avatar
  [20] vladka006 [*]

  carmi — #15 Nehladovíš a tělo dostane, co potřebuje. Ne, že ne.

  Většinou jí kritizují lidé, kteří o tom ví houbeles, včetně doktorů. Málkdo si dělenku prostuduje do hloubky a hlavně to není jen dělená podle Lenky Kořínkové.

  Já třeba při té, co držím, smím sníst kytičky i zvířátka dohromady Sml16. Jen jde o to, jaké kytičky a jaká zvířátka.

  superkarma: 0 05.06.2012, 10:43:19
 12. [19] step1 [*]

  Jednou jsem potřebovala zhubnout. Omezila jsem moučné výrobky, cukr, přílohy. Jedla jsem maso, zeleninu, jogurty. A šlo to.

  1. na komentář reaguje vladka006 — #21
  superkarma: 0 05.06.2012, 10:43:16
 13. [18] Saritka [*]

  Zajimavé, každý si tady najde , co potřebuje vědět.Sml16

  superkarma: 0 05.06.2012, 10:03:20
 14. [17] Dana Haklová [*]

  lidicka — #6 Krabičky jsem si vyzkoušela, abych věděla o co jde. Byla sice jen na tři dny, ale pro zkušenost to bylo dobré. Na mě bylo jídla až moc, a nikdy jsem to nesnědla všechnoSml23

  superkarma: 0 05.06.2012, 09:43:06
 15. avatar
  [16] Altamora [*]

  Jindriska8 — #1 Koupila jsem si krabičkovou dietu ve slevomatu. Fungovala. Za plnou cenu bych si ji nedala. Doufala jsem, že se přinutím dělat si krabičky sama. Nepřinutila jsem se. Nejsem dostatečně motivovaná k hubnutí. Možná až budu mít zdravotní potíže, teď se ale cítím mnohem lépe než před patnácti kily.

  superkarma: 0 05.06.2012, 09:25:11
 16. avatar
  [15] carmi [*]

  vladka006 — #11 Souhlas. S dělenou stravou mám dobré zkušenosti. Je na ní dobré i to, že člověk je nucen trochu přemýšlet o tom, co jí.

  1. na komentář reaguje vladka006 — #20
  superkarma: 0 05.06.2012, 09:05:23
 17. avatar
  [14] vladka006 [*]

  LudPa — #4 Přesně tak.

  Absolutně mi nevyhovovala dieta, kdy jsem denně musela sníst maso Sml54, tu dietu jsem dostala z Naturhousu. Navíc mi doporučovali pouze light mléčné výrobky. A třeba Danině dceři ta dieta z Naturhouse vyhovuje.

  Mám akupnukturu druhý měsíc a stravovací režim je docela podobný dělené stravě a hubnu rychle. Navíc si vařím mňamky, které jí i zbytek rodiny. Potěšení je, když mě vidí lidé, co mě dlouho neviděli a slyším. "Ty jsi krásně zhubla." Tohle je to nejlepší zrcadlo a podpora, že vydržet stále mám.

  superkarma: 0 05.06.2012, 08:50:43
 18. [13] murat [*]

  Sml22 jasně, jedině pohyb a hlídat příjem. nic jinýho nikdy nezabere.

  superkarma: 0 05.06.2012, 08:45:21
 19. avatar
  [12] vladka006 [*]

  vmarta — #3 Nejvíc dělá to jídlo. Pohybem urychlíš, ale základ je správná strava. Tím nechci říct dieta vysloveně, ale zdravý životní styl celkově.

  superkarma: 0 05.06.2012, 08:44:27
 20. avatar
  [11] vladka006 [*]

  Kdo to psal, tak o dělené stravě ví prdlačku.

  Jinak zbytek je už více zajímavý.

  1. na komentář reaguje carmi — #15
  superkarma: 0 05.06.2012, 08:41:46
 21. [10] FAXÍK [*]

  moc zajimavý článek, některé věci o hubnutí jsem si myslela přesně naopak, než doopravdy jsou Sml80

  superkarma: 0 05.06.2012, 08:40:06
 22. [9] Roland [*]

  Krabičková dieta je možná výhodná, ale určitě finančně náročná.

  superkarma: 0 05.06.2012, 08:24:43
 23. [8] helča 65 [*]

  Sml16 V klimakteriu jsem hodně zhubla, protože jsem prožívala složité životní období. Přemíra stresu se u mne projevuje ztrátou chuti k jídlu. Ale po odchodu do důchodu jsem začala pomalu, ale jistě přibírat, až jsem se dostala na 86 kg, zjistili mi zvýšený cukr, cholesterol a nevím co ještě. Tak jsem se rozhodla zhubnout. Zpočátku jsem asi dva měsíce hubla pod dohledem dietní poradkyně, která mi navrhla jídelníček. Ten byl doplněný potravními doplňky. Zpočátku šlo hubnutí dost pomalu a dieta byla nad moje finanční možnosti. Přestala jsem brát drahé potravní doplňky a začala jíst pravidelně každé 3 hodiny menší porce,zmenšila přílohy a přidala zeleninu a za rok mám dolů 12 kg bez trápení. Nejvíc mě udivuje to, že vůbec nemám chuť na sladké, bez něhož jsem dřív nemohla být. Takže zhubnout se dá i ve vyšším věku. A ještě jsem začala hodně chodit, protože na cvičení jsem líná. Sml59

  superkarma: 2 05.06.2012, 08:18:06
 24. [7] babočka12 [*]

  držím si váhu,díky tomu,že jím pravidelně po menších dávkách,a jím vše.a také jím naposledy v 18,30.Sml22

  superkarma: 0 05.06.2012, 08:05:06
 25. [6] lidicka [*]

  Se vším výše napsaným souhlasím. Teď se reklamuje krabičková dieta - jenže na celý měsíc to vyjde hodně draho.A je to jen pro jednu osobu, pro ostatní členy rodiny se stejně musí vařit.Sml30

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #17
  superkarma: 0 05.06.2012, 06:44:18
 26. avatar
  [5] Kytinkak [*]

  nojo, tukožroutská polévka, v syrovém stavu úžasná, jak se uvařila dala se jíst tak 3 dny pak už to bylo strašný

  superkarma: 0 05.06.2012, 06:35:14
 27. avatar
  [4] LudPa [*]

  Každý je stavěný jinak, ale myslím, že hýbat se a nepřejídat platí stále.Zaručené hubnoucí diety jsou blbost.

  1. na komentář reaguje vladka006 — #14
  superkarma: 0 05.06.2012, 06:12:21
 28. avatar
  [3] vmarta [*]

  Pohyb pohyb pohyb a kila jdou doluSml59

  1. na komentář reaguje vladka006 — #12
  superkarma: 0 05.06.2012, 00:49:25
 29. avatar
  [2] hubajda [*]

  Jindriska8 — #1 to zalezi asi na kazdem nekomu pomaha nekomu ne ja si myslim ubrat sladke jist s mirou a vice se hybat a kila jdou dolu sice pomalu ale jdou

  superkarma: 0 05.06.2012, 00:21:41
 30. avatar
  [1] Jindriska8 [*]

  O krabičkových dietách jsem slyšela,že nepomáhají a jsou to vyhozené peníze.Sml22

  1. na komentář reaguje hubajda — #2
  2. na komentář reaguje Altamora — #16
  superkarma: 0 05.06.2012, 00:19:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme