Také čtenářka Dadma se několikrát stěhovala, ale ne, že by chtěla. Musela ustoupit tehdejším městským rozhodnutím a její rodná místa tak zanikla.

Dobrý den.
Moje stěhování, tedy samotný akt se asi neliší od stěhování jiných lidí,ale liší se tím, že jsme se vždy museli vystěhovat.

Narodila jsem se v Mostě. S rodiči jsme bydleli v malebném městečku Ervěnice  o kterém bylo jako o prvním městě rozhodnuto,že v roce 1960  musí ustoupit těžbě uhlí.Přestěhovali jsme se do domů u ervěnické elektrárny, kde byly byty pro zaměstnance.Do školy jsem musela docházet do Komořan u Mostu.Rodiče tam bydleli až do roku 1979 .Když byly dokončeny elektrárny v Tušimících a v Prunéřově,tak ervěnická elektrárna byla odstavena a bylo rozhodnuto o její demolici a s elektrárnou se zbouraly i domy.

Já jsem se ale odstěhovala již dříve  v roce 1971, a to do města Jirkov,kde manžel dostal od zaměstnavatele byt,který byl v krásném prostředí. Zeleň všude okolo.Narodily se nám tam dvě děti a začaly chodit do školy,když bylo opět rozhodnuto ,že naše domy ustoupí stavbě Domova důchodců. Tak jsme se opět  v roce 1983 stěhovali.Na nově postavená panelová sídliště v Chomutově,kde bydíme dodnes.

Byt jsme si koupili a zrekonstruovali. Jen mě velmi mrzí ,že se nemám kam vracet.Vzpomínám na Ervěnice,starý Most, Komořany a všechny vesnice po kterých zbyla jedna velká jáma.Vybavují se mě lidé,na které ráda vzpomínám a kteří jsou spjati s těmito místy. Místa mého mládí a vzpomínek jsou nenávratně pryč. Já se vlastně nikdy nestěhovala dobrovolně, vždy o tom někdo rozhodl.

Scházíme se každy rok na Červeném Hrádku u Jirkova, kde se pořádá „Sraz obyvatel zaniklých měst a obcí“.

Dadma

pozn.red.: text nebyl redakčně upraven

_______________________

To je hodně smutný příběh, když člověk ztratí místa svého dětství. Myslím, že některá města a vesnice zanikla i neprávem a šlo to vyřešit určitě jinak. Alespoň, že se scházíte na těch společných srazech, to je pěkné.
Děkuji, že jste napsala a přeji pěkný den do Chomutova.
Saša

Téma dnešního dne 6. srpna: Stěhování

 • Kolikrát za svůj život jste se stěhovaly?
 • A z jakých důvodů?
 • Napište, i kdyby jenom jednou.
 • Co považujete u stěhování za nejhorší?
 • Ztratilo se vám někdy něco?
 • Myslíte, že je lepší vyhořet než se stěhovat?
 • A co chudáci lidé ze zaplavených oblastí, kteří se stěhovat musí?
  Znáte nějaké?
 • Pokud máte, napište i nějakou veselou stěhovací historku.
 • A můžete posílat i fotografie, třeba se stěhováky :)

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze čtenářek odměním dárkovou kazetou přírodní bylinné kosmetiky Ryor.

kosmetika

Reklama