Zdraví

Dáda Patrasová: O stáří nepřemýšlím

Dáda Patrasová bude babičkou, ale kosti má podle lékařů jako mladice!

Dáda Patrasová

Dáda PatrasováZájem o zdraví, prevenci a vyvážený životní styl přivedly na Kliniku GHC herečku a zpěvačku Dádu Patrasovou, která v minulých letech prošla řadou zdravotních problémů loni jí šlo po operaci páteře a následné trombóze doslova o život.

„Můj tatínek, o kterého jsem se několik let před jeho smrtí doma intenzivně starala, měl Alzheimerovu chorobu. Protože významnou roli u této choroby hraje dědičnost, chtěla jsem vědět, jak je to v mém případě a nechala jsem si v GHC udělat genetické testy,“ vysvětluje Dagmar Patrasová. „Sice mi spadl kámen ze srdce, vím, že genetické předpoklady k Alzheimeru nemám, ale i tak o sebe musím pečovat. Například i u trombózy, kterou jsem prodělala, má vysoký vliv dědičnost. Kdybych o této dispozici věděla dříve, možná by to bylo jinak,“ dodává.

GenScan je genetické vyšetření, které odhaluje genetické vlohy k různým chorobám a vlastnostem organizmu. Na základě speciální analýzy DNA lze stanovit náchylnost k více než dvaceti často se vyskytujícím nemocem a fyziologickým schopnostem organizmu. Výsledky analýzy GenScan upozorňují klienta i jeho lékaře na rizika vzniku závažných onemocnění a umožňují zasáhnout včas a efektivně v rámci preventivních opatření a ne až ve chvíli, kdy nemoc udeří,“ vysvětluje primářka MUDr. Monika Koudová, klinická genetička z GHC Genetics.

Dáda PatrasováV návaznosti na genetický test GenScan podstoupila Dagmar Patrasová na Klinice GHC tzv. komplexní screening. Vyvinula ho NASA na konci 80.let pro testování kosmonautů. Jedná se o soubor více než dvou desítek vyšetření, které podrobně diagnostikují zdravotní stav. Obrovskou výhodou je, že všechna vyšetření proběhnou během jednoho jediného dne a na jediném místě. Součástí screeningu jsou klinická vyšetření ve všech hlavních lékařských oborech, popisná vyšetření jako sonografie či RTG a funkční a laboratorní vyšetření. Mimo běžnou diagnostiku je komplexní screening zaměřen na rozpoznání časných metabolických změn.

Dáda Patrasová„U paní Patrasové jsme při vyšetření hustoty kostní tkáně, tzv. denzitometrii, zjistili, že v rámci své věkové skupiny má nadprůměrně dobré kosti a osteoporóza jí zatím nehrozí,“ prozradil docent MUDr. Lubomír Novák, CSc., primář interního oddělení a vedoucí lékař Kliniky GHC.

„Stáří? Tak na to zatím nemyslím a nebojím se ho, vždyť právě prevence a péče o zdraví je tím, co nám pomáhá život prodloužit a zkvalitnit,“ říká nastávající babička Dagmar Patrasová, která se těší na svého prvního vnoučka, jenž se má narodit letos v srpnu.

   
27.07.2011 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. [10] astrolog [*]

  Jistě. Vyšetřením se nic nezkazí. Jen malý dovětek. A tyto stránky nejsou bulvár? To jen malá narážka na to čím možná opovrhuješ. Přečíst si člověk může všechno......Čím více informací, tím rozčířenější obzor. Informace se dají třídit, aniž by člověk utrpěl.

  superkarma: 0 03.08.2011, 00:57:53
 2. avatar
  [9] kobližka [*]

  astrolog — #8 Já nečtu bulvár (fakt) a tak nevím nic o tragédiích,co se vytahují na světlo.Jen jsem poznamenala,že na tom vyšetření nevidím nic špatného.

  superkarma: 0 30.07.2011, 22:30:16
 3. [8] astrolog [*]

  Ale možná by jí ta kartářka poradila, že někdy méně je více. Prostě sestupná fáze ve všech směrech. S tím se nedá nic dělat. S Felixem jsou již poněkud trapní, když jako ostatní "hvězdy" vytahují na světlo boží "tragedie" staré někdy i 40 let. To je fakt na hlavu.Sml23

  1. na komentář reaguje kobližka — #9
  superkarma: 0 27.07.2011, 22:23:57
 4. avatar
  [7] kobližka [*]

  Proč ne,třeba má před sebou nějaké velké plány a chce mít "jakous-takous" jistotu.Před nějakým rokem to udělal i režisér Adamec.Pořád lepší než běžet za nějakou kartářkou....

  superkarma: 0 27.07.2011, 20:47:54
 5. avatar
  [6] Vivian [*]

  orangutan — #5 Ale tak třeba ji to uklidnilo, když jí řekli, že má dobrý kosti a nemusí se bát osteoporózy, nebo že jí nehrozí Alzheimer... Ale jinak si taky myslím, že v pětapadesáti už je na prevenci docela pozdě, že by se to hodilo spíš dvacetiletýmSml54  A stejně jsou věci, kterým člověk neuteče Sml26

  superkarma: 0 27.07.2011, 20:35:10
 6. [5] orangutan [*]

  neřeší stáří ale nemoci ale kolikrát je lepší nic nevědět,pak se vše změní a člověk se dívá na svět jinýma očima a kolikrát se s dědičnými nemoci v takovém věku,jako je Dáda už asi nic nenedělá,nebo ano?Sml80Sml79

  1. na komentář reaguje Vivian — #6
  superkarma: 0 27.07.2011, 17:53:04
 7. avatar
  [4] Vivian [*]

  rucklova — #3 16 860,- Kč (vč. DPH) - info z jejich webu

  superkarma: 0 27.07.2011, 13:00:08
 8. [3] rucklova [*]

  Dobrý den, mě by spíš zajímalo, kolik takové vyšetření pro každého jiného /normálního/ občana stojí.V.R.

  1. na komentář reaguje Vivian — #4
  superkarma: 0 27.07.2011, 12:22:46
 9. avatar
  [2] ajko [*]

  Vivian — #1 Sml59

  superkarma: 0 27.07.2011, 10:34:36
 10. avatar
  [1] Vivian [*]

  Nechala si udělat test genetických předpokladů pro Alzheimera (kromě miliónu jiných testů) a tvrdí, že neřeší stáří? :-) Já myslím, že v pětapadesáti přemýšlí o stárnutí většina ženských, ale jen některé nemají problém to říct... Já řeším stárnutí od šestadvacetiSml30

  1. na komentář reaguje ajko — #2
  superkarma: 0 27.07.2011, 09:59:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme