Bulvár

Ďábelská jízda

V mrazivém větru půl hodiny podupáváme ve frontě a bez mrknutí oka vysolíme dvě stovky, jen abychom mohli zažít několik minut smrtelného děsu. Je to normální? A je to vůbec bezpečné? Tyhle otázky jsme položili několika špičkovým českým lékařům. Odpovědi zní – celkem překvapivě – ANO. Záliba v adrenalinových atrakcích je vcelku normální a není o mnoho riskantnější než jiné běžné lidské činností, jako je třeba sex. Přesto jsou věci, které byste měli vědět ještě dřív, než se zaboříte do sedačky a zaklapnete bezpečnostní pásy. Záchrannou brzdu totiž v tomhle vozítku nenajdete.

Následkem přetížení vám může prasknout cévka v mozku. Je-li cévní stěna v nějakém místě ztenčená nebo špatně vyvinutá, vzniká výduť, slabé a ohrožené místo. V okamžiku, kdy se zvýší tlak v hlavě, výduť se může protrhnout, krev se vylije do mozku a způsobí prudké bolesti, poruchy vnímání, v krajním případě i smrt.
„Úplně stejné následky ovšem mohou mít mnohem prozaičtější úkony: třeba zvednutí těžkého břemene, kýchnutí nebo tlačení na WC,“ říká MUDr. Jolana Marková, primářka neurologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. „Mozek je chráněn tekutým obalem, mozkomíšním mokem, který brání tomu, aby narážel na lebku. Navíc je ještě obalen plenami. Vlivy působící zvenčí na celou hlavu se navzájem vyrovnají, takže výsledný tlak je mnohem nižší, než když má někdo třeba zácpu,“ vysvětluje neuroložka.
Výduť v mozku můžete mít i vy, aniž o tom máte tušení. Pokud ale porovnáte, jak často chodíte na velkou a jak často do lunaparku, je celkem jasné, při které činnosti vám spíš praskne.

Ostré zatáčky, prudké změny rychlosti, trhy a škuby. Jak se dívá na podobné radovánky neurochirurg? „Jakékoli výraznější zrychlení je nefyziologické a může způsobit  poškození mozku či míchy,“ tvrdí MUDr. Jiří Chrobok z pražské Nemocnice Na Homolce. „Řada lidí může mít nezjištěnou vývojovou vadu, páteřní stenózu, nádor atd. Při extrémním přetížení na těchto atrakcích může dojít k náhlému zhoršení stavu, mnohdy i s fatálními následky. Při prudkém trhnutí hlavou je navíc určité riziko poškození vazů a vzniku chronických bolestí krční páteře, které se obtížně léčí.“
Zní to opravdu ošklivě. Jak je tedy možné, že brány pražského Výstaviště neopouštějí zástupy mrzáků, přestože tudy během Matějské pouti projde půl milionu lidí?
Jak se zdá, kouzlo spočívá v pevné fixaci lidského těla, která je u moderních high-tech atrakcí samozřejmostí. Konstrukce sedačky vás sevře ze všech stran a dovolí vám sotva pootočit hlavu, což je poněkud nepříjemné, ale chrání to vaši kostru. Pro úplnost dodejme, že určité procento takových případů možná zůstává neodhaleno. Když se po dvouměsíčním trápení se zády konečně vypravíte k lékaři, těžko dá vaše potíže do souvislosti s dávno zapomenutou divokou jízdou.

Boj mezi zastánci a odpůrci obřích drah zuří v posledních letech především v Americe, zaslíbené zemi lunaparků. „Pokud se okamžitě nestanoví limity pro stavbu podobných atrakcí, lidé začnou hromadně umírat!“ straší jedna strana. „Dnešní dráhy nejsou o nic horší než před 30 lety. Jsou sice prudší, ale zvětšily se poloměry zatáček, všechno je pečlivě vypočítáno pomocí speciálních programů a simulátorů,“ kontrují oponenti. Oba názory jsou podpořeny stanovisky seriózních lékařských asociací. A co říkají čísla? Počet zranění, ke kterým dochází v zábavních parcích, je podle statistik několikanásobně menší než počet úrazů na velkých koncertech nebo při rekreačním sportu.

A jedéém! Co vy a atrakce?

Kdy jste naposled byla na pouti?
A na čem jste se svezla?

Milujete polohu hlavou dolů a stav beztíže,
nebo se radši držíte lochnesky a autíček?

Ječíte hrůzou a blinkáte na horské dráze?
Jste ochotná dát za jízdu třeba stovku?
A co cukrová vata, turecký med a žužu?

Napište nám o tom na redakce@zena-in.cz a vyhrajte dárek!

 

 

   
26.02.2007 - Společnost - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. avatar
  [26] evadolezalova [*]

  Já kdysi vyjrála zájezd do Disneylandu. Byla to paráda ! Ale horská dráha byla pro mě jízdou smrti .

  superkarma: 0 26.02.2007, 21:54:55
 2. avatar
  [25] ratonito [*]

  Několikrát jsme byli v Pratru Na těch nejšílenějších atrakcích ve 40 m nad zemí a 100km rychlosti. Super, super, super Máme tam prolezlé fakt všechno. A na největší horské dráze jsem byla v Sankt-Peterburgu. Takovou fakt ani Prater nemá.

  superkarma: 0 26.02.2007, 15:45:04
 3. [24] a.... [*]

  Poutě fakt ne ne ne ....atrakce za zvuků písní Michala Davida a podobných hvězd spolehlivě u mě vyvolávají husí kůži.Do nějakého Disneylandu by mě taky nikdo nedostal. Z atrakcí se mi jedině líbí takové ty staré vyřezávané kolotoče s koněma, co jsou k vidění na náměstíčkách různých měst třeba ve Francii.
  Jako náhradu atrakcí bych ale možná pro sebe brala aquapark, ty tobogány a další blbinky mě vcelku baví, ale jen ty nepříliš adrenalinový.

  superkarma: 0 26.02.2007, 13:16:01
 4. avatar
  [23] ještěrka.ehp [*]

  Asi tak před pěti lety, pokud nepočítám průchod poutí za účelem nákupu močáků
  Když jsem se svezla naposledy, byla to nějaká atrakce hlavou vzhůru, na strnu, nahoru, ani nevím, jak se to jmenovalo, ale bylo to docela dobrý
  Poloha hlavou dolů mi nevadí, ale jelikož hromady uřvaných fracků všude kolem mi vadí dost, na poutě nechodím
  ne
  ne
  fuj

  superkarma: 0 26.02.2007, 12:31:05
 5. avatar
  [22] Juana [*]

  Koukám, že v anketě chybí možnost "nic, nechodím"
  Hlasuji pro.

  superkarma: 0 26.02.2007, 12:24:49
 6. avatar
  [21] Juana [*]

  Na pouti jsem byla naposledy asi tak před 20 lety, s kamarádkou. Po kombinaci horská dráha, centrifuga a párek se mi udělalo zle a od té doby poutě nemusím.

  superkarma: 0 26.02.2007, 12:23:03
 7. avatar
  [20] Meander [*]

  Fujtajbl!
  Naposledy jsem byla na pouti ještě kdysi dávno s mámou, neb ona tyhle věci mohla. Já nikoliv. Mám dojem, že se jí povedlo vytáhnout mě jenom na lochnesku, a to mě ještě nikdo nesměl obtěžovat tím balonem.
  Vlastně jsem ještě před pár lety byla s kamarádem na autíčkách a málem jsem tam přišla o kotník.
  Na horské dráze neblinkám, neb není síla, která by mě přiměla na něco tak příšerného vlézt.
  Nejsem ochotná dát za jízdu ani korunu.
  Cukrovou vatu v malém množství dokážu pozřít, z toho ostatního se mi zvedá žaludek.

  superkarma: 0 26.02.2007, 11:50:37
 8. avatar
  [19] Clerenc [*]

  Já miluju rúzné adrenalinove atrakce, bohužel na ně nikdo semnou nechce chodit. Přítel zelená i na labutích Když sjem skákala padákem, tak před seskokem 3 dny nejedl, jak mu bylo špatně jenom z té představy

  superkarma: 0 26.02.2007, 11:47:07
 9. [18] Eva Baxova [*]

  My jezdíme už tak 6 let po celé Evropě do různých zábavných parků, kde jsou super atrakce, proti kterým je celá Matějská pouť zábavou pro mimina a nikdy jsme ani my ani nikdo ze "spolucestujících" problémy neměl :-)) A to už nám 20 let není už nějaký ten pátek

  superkarma: 0 26.02.2007, 11:09:49
 10. avatar
  [16] SENSITIVESKIN [*]

  Proč krmit světský?

  superkarma: 0 26.02.2007, 10:17:58
 11. avatar
  [14] wampiregirl [*]

  Kačena1: Já když jela poprvé na centrifuze, tak mi bylo dost blbě, musela jsem mít celou dobu zavřené oči a moje hlava si taky dělala co chtěla - a to jsem neomdlela. Prostě mi padala dopředu, pak narazila na opěradlo a tak pořád dokola.... Takže je to možné

  superkarma: 0 26.02.2007, 09:49:52
 12. avatar
  [12] Kačena1 [*]

  Majucha: Taky je mi to divný. Mám to jenom z povídání, ale krk jsem si držela ještě dva dny. Možná jenom tím tlakem někam vyvrácená hlava? Nemůžu přesně říct, nebyla jsem u toho

  superkarma: 0 26.02.2007, 09:32:18
 13. avatar
  [8] Lostris [*]

  Před pár lety jsem mohla jít na každou atrakci, klidně i několikrát za sebou, a nic to se mnou neudělalo.. Dneska se mi dělá blbě, jen se na ně podívám.. Asi stárnu

  superkarma: 0 26.02.2007, 09:11:29
 14. avatar
  [7] Janecka [*]

  Pocházím z malého města a každý rok je u nás pouť.Chodím s neteřema a synovcem na horskou dráhu,neb s nima nikdo nechce.Hezky si zařveme,já mám strach a řvu nejvíc .manžel hlídá ,zda se něco neuvolňuje a je nervozní asi nejvíce ze všech.

  superkarma: 0 26.02.2007, 09:06:29
 15. avatar
  [6] alušenka [*]

  Kačena1: teda, super sem se zasmála

  superkarma: 0 26.02.2007, 09:02:00
 16. avatar
  [5] Kačena1 [*]

  Ema K.: Já se nikdy do jejich přízně nevloudila. Kdoví, kam bych byla ochotna za svezení jít

  superkarma: 0 26.02.2007, 08:56:37
 17. avatar
  [3] Beruška1 [*]

  Kdysi jsem nevynechala jedinou pouť, ale dneska už jsem ráda na zemi. Ale ty šílené adrenalinové atrakce mě nelákaly nikdy, mě bavila zvonková, řetízák a autíčka. A vzhledem k cenám atrakcí dneska jsem ráda, že to moji neláká vůbec.

  superkarma: 0 26.02.2007, 08:05:45
 18. avatar
  [2] Kačena1 [*]

  Vytáhla jsem na centrifůgu. Děsně se bál, ale přesvědčila jsem ho, že je to suprový, protože jsem ji absolvovala (před 20 roky ) na Matějský.
  Omdlela jsem hned při druhém kole. si myslel, že jsem umřela, jak mi tam vedle něj volně plácala hlava.
  Dole stál zbytek rodiny, prý řval ze všech sil ZASTAV TO! Jenomže dole slyšeli vždykcy jenom ZAS... ZAS... a říkali si, co blbne, on je tak urvaný radostí, že nás každé kolo vidí, že si to i povykuje ?
  Měla jsem jenom bolavý krk z toho bezvládného otloukání hlavy a otlučené koleno o bok klece. Byl to začátek poutě, všichni teprve mířili tam a mě už vedl - kulhajicí, držící si krk, domů. Určitě si nikdo nemyslel, že jsem přebrala
  Mým dětským snem bylo vdát se za kolotočáře. Teď si užívám, co ušetřím peněz

  superkarma: 0 26.02.2007, 07:36:21
 19. avatar
  [1] Canadian [*]

  1. minuly rok
  2. na vsem
  3. ANO ale auticka se hodi
  4. nikdy jsem nevrhla
  5. zalezi na tom o co jde
  6. tak to me nebere

  superkarma: 0 26.02.2007, 05:41:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme