.

Cyklostezka pro nesportovce a rodiny s dětmi v krásné přírodě? Jeďte do Orlických hor

Cestování

Cyklostezka pro nesportovce a rodiny s dětmi v krásné přírodě? Jeďte do Orlických hor

Pozvat „necyklistu“ na výlet na kolech do Orlických hor, to je celkem odvážná myšlenka. Ještě tak jižní Morava, kde jsou rovinky, říkala jsem si. Ale tlačit kolo do kopců a se strachem v očích z nich sjíždět dolů? Jenže posměch jsem sklidila já. Prý jde o rodinnou stezku po rovince údolím Tiché Orlice, kterou zvládne i pětileté dítě. A to byla výzva!

Jelikož na kole běžně nejezdím, tak ho ani nemám. A stejně by se mi s ním nechtělo cestovat. Ideálním řešením bylo tedy jeho vypůjčení. Věděli jste, že takovou službu nabízejí České dráhy? Já do té doby ne. Trochu jsem se sice obávala, že vyfasuji nějaký historický kousek, ale naštěstí jsem se mýlila. Dokonce i kamarádky, které mají v tomto směru větší přehled, si kola pochvalovaly. Vyzvedly jsme si je v Ústí nad Orlicí, kde náš patnáctikilometrový výlet začínal.

smerovkymapa

Údolím řeky do osady Bezpráví

Během chvilky jsem chytla léty ztracenou rovnováhu i tempo. Jízda na kole se vážně nezapomíná. Projely jsme okrajem města a pak už stezka, vesměs asfaltová, vedla zelení. Nádhera! Potkávaly jsme tu nejen cyklisty, ale také lidi na in-linech. Už jsem pomalu začínala myslet na to, že zastavím a vytáhnu láhev s vodou, když se před námi v osadě Bezpráví objevila restaurace. No, to je silné slovo. Spíše příjemná rodinná „občerstvovací stanice“ U Pildy, kde obsluhují sami majitelé. Ti si zde nejdříve pořídili soukromý výčep jen pro své přátele, kteří za nimi jezdili. Jenže odmítněte žíznivého pocestného… A tak tu teď mají venkovní posezení otevřeno pro všechny.

obcerstveni

V labyrintu světa a ráji srdce

Cesta dál příjemně ubíhala přírodou, jen v obci Perná jsme musely krátký úsek po silnici 3. třídy do Brandýsa nad Orlicí. To už jsme se ale blížily k další zastávce. Přírodnímu labyrintu tvořenému habrovými stěnami. Jeho půdorys představuje zjednodušenou zeměkouli a cesty v něm poledníky a rovnoběžky. Po krátkém bloudění se pak dostanete i k ráji srdce, které se ukrývá uprostřed. Že vám to něco připomíná? Správně! Právě v tomto údolí napsal J. A. Komenský slavný Labyrint světa a ráj srdce. Bludiště je hned naproti památníku, kde kdysi stával jeho srub. Podívat se můžete i do rekonstruovaného sklepení.

 

labyrint

srdcesklep

Idylka kousek od Chocně

Zbývalo už jen pět kilometrů a my se těšily, jak navštívíme nějakou restauraci v Chocni, naší cílové destinaci. Cesta sice nebyla fyzicky náročná, ale na čerstvém vzduchu zkrátka vyhládne. Jenže do města jsme nedojely. Objevil se před námi totiž penzion Mítkov. Kouzelné místo uprostřed přírody, hned vedle řeka... Výborně tu vaří a rozhodně neodjíždějte bez toho, abyste ochutnali domácí dort ze tří druhů mlék. A ještě jedno plus. Na louce tu mají za pěkného počasí pro návštěvníky dokonce připraveny deky s polštářky!

mitkov

Do Chocně, kde jsme vracely vypůjčená kola, už to byla jen chvilka cesty. Až jsme zalitovaly, že jsme si netroufly na delší trasu, která vede až do Vysokého Mýta. Tak třeba příště.

Inspiraci pro další cyklostezky naleznete zde.

Čtěte také:

   
10.06.2015 - Doma - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [12] bobani [*]

  To bych mohla prožít já - sportovní antitalent , na kole někdy v pravěku

  superkarma: 0 13.06.2015, 11:15:42
 2. [11] Maria28 [*]

  Pavla_b — #10 Ano, a pak dál na Pastviny přes Šedivec.Zdravím krajankuSml16

  superkarma: 0 10.06.2015, 17:31:06
 3. [10] Pavla_b [*]

  Maria28 — #5 a koukám, že už je to tu napsáno. Pěkná trasa je i z Ústí na Letohrad. Sml22

  1. na komentář reaguje Maria28 — #11
  superkarma: 0 10.06.2015, 14:01:26
 4. [9] Pavla_b [*]

  Nejsou to Orlické hory, ale podhůří Orlických hor...ale kraj krásný Sml22

  superkarma: 0 10.06.2015, 14:00:28
 5. avatar
  [8] Léthé [*]

  Dobrý tipSml67. Nejvíc se mi líbí výčepní od Pildy Sml30

  superkarma: 0 10.06.2015, 12:57:50
 6. [7] manislava [*]

  Sml67

  superkarma: 0 10.06.2015, 11:58:50
 7. avatar
  [6] kobližka [*]

  Tak všem,kteří mají na dosah cyklostezky upřímně závidím.V okolí našeho osmitisícového města nic podobného není a asi ani nebude.Nemáme tu ani prachobyčejný bazén Sml68 ale to je jiné vyprávění.

  Takže věřím,že to byla krásná projížďka.

  superkarma: 0 10.06.2015, 11:42:45
 8. [5] Maria28 [*]

  Trasa, kterou jela redaktorka, je v podhůří Orlických hor, ne v Orlických horách, jak píše - tam by se řádně zapotila, tady nemusela ani přehazovat. Trasa vede v podstatě kolem hlavní trati na Prahu, dříve se musela několikrát přejíždět, nyní je to v tomto úseku pouze jedenkrát. V občerstvení "U Pildy" se stavujeme pravidelně, majitel prostory neustále zvětšuje, přesto je stále narváno i když ty pověstné klobásky čmoudí na jakémsi mrňavém kuchyňském grilu. Penzion Mítkov nemusím, kdysi jsme se tam stavovali, ale rychle odjeli, protože stojan na kola byl venku a ze dvora tam nebylo vidět a personál nám nedovolil vzít kola dovnitř. Podle fotek jsou již lavice i venku, takže až mi sroste kotník, tak to prověřím. Tato oblast je cyklostezkami hustě protkána,můžete jet každý víkend po jiné trase.

  1. na komentář reaguje Pavla_b — #10
  superkarma: 1 10.06.2015, 10:37:02
 9. avatar
  [4] delfi.na [*]

  vida, dobrý tip, předám doma, zrovna se chystáme na cyklovýlet, tak ať je nějaká změna Sml58

  superkarma: 0 10.06.2015, 09:24:23
 10. avatar
  [3] *modrá [*]

  tam bych se chtěla projet

  superkarma: 0 10.06.2015, 08:46:22
 11. [2] kabalenka [*]

  Hezky tipSml67

  superkarma: 0 10.06.2015, 08:30:29
 12. avatar
  [1] gerda [*]

  Stoprocentně souhlasím. Podorlicko je nádherný kousek naší země, jezdívali jsme o kousek dál - Borohrádek, Vysoké Chvojno, Hoděšovice až k Hradci Králové - kamkoliv se tam vrtnete, je tam krásně. Přitom cesty, i lesní, jsou velmi pohodlné, žádné kopce na schvácení se. A kolik je tam rybníků! Krásné koupání ve Stříbrném rybníku, v Týništi nad Orlicí je přírodní lesní koupaliště - autocamping, no prostě ..... stojí to za to vydat se tam a ověřit si toSml67 Už se tam nedostanu, o to víc prohlížím fotky a jsem ráda, že jsem to prožila.

  superkarma: 0 10.06.2015, 08:10:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme