Rodina

Cvičení ve III.trimestru

V tomto stadiu těhotenství by mělo cvičení probíhat pod vedením zkušené porodní asistentky, protože právě v tomto období, zvláště ke konci těhotenství, dochází k několika změnám:

 1. bránice je vytlačena zvětšující se dělohou, což znamená, že dýcháte povrchněji a rychleji a snadno se zadýcháte,
 2. v poloze na zádech může tlak dělohy na dolní dutou žílu zpomalit návrat krve k srdci, a to může vést k mdlobám (proto je nutné omezit cvičení a spaní na zádech),
 3. děloha také tlačí na žaludek a budoucí maminky si často stěžují na pálení žáhy, dále můžete mít problémy se zácpou,
 4. možný je i výskyt otoků, hlavně dolních končetin,
 5. objemná děloha představuje velkou zátěž na bederní páteř, mění se těžiště a výsledkem je typická chůze těhotných,
 6. v predilekčních místech, jako je kůže břicha, hýždě a někdy i prsa může docházet k praskání podkožního vaziva a vzniku tzv. strií.

 

V posledních třech měsících je cvičení zaměřeno na stejné svalové skupiny jako v předešlých dvou trimestrech (viz. článek cvičení v I. a II. trimestru) a navíc je doplněno o předporodní přípravu k porodu.

Správně prováděná příprava pomáhá zvládnout tělesné i duševní změny, které k těhotenství neodmyslitelně patří. Především pak zmírní nebo zcela odbourá negativní emoce spojené s porodem, dále snižuje strach z bolesti a minimalizuje obavy o dítě. V neposlední řadě má i značný vliv na posílení důvěry vůči zdravotnickému personálu a pomáhá rodičku pozitivně naladit.

Základem této přípravy je dozvědět se o porodu, šestinedělí a o péči o miminko co možná nejvíce. Porodní asistentka Vám zodpoví i případné dotazy týkající se této problematiky a pomůže Vám s výběrem porodnice.

Věřte, že takto připravené maminky se cítí na porodním sále příjemněji, lépe spolupracují a samotný porod si tímto znatelně zkracují. Maminky, které tyto přípravné kurzy nenavštěvovaly, jsou v mnoha případech v průběhu porodu překvapeny a mnohdy si odnáší z vlastního porodu negativní zážitek.

Součástí předporodní přípravy je nácvik správného dýchání během prvních dvou dob porodních, účinné používání břišního lisu a pánevního dna, osvojení si porodní polohy, masáže, ukázky úlevových poloh a v neposlední řadě i relaxace.

Pokud budete cvičení a kurzy navštěvovat pravidelně, získáte k porodní asistence důvěru a mnohdy se jí svěříte i s problémy, o kterých se stydíte mluvit jinde. Problémy se často vyřeší a vy si můžete nadále své těhotenství užívat v klidu a pohodě.

Pokud jste nastávající maminka a ráda byste během těhotenství cvičila, můžete se domluvit přímo s autorkou tohoto článku, diplomovanou porodní asistentkou Lucií Markovou na telefonním čísle: 233 32 41 89.

   
26.03.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Efča [*]

  Tak já absolvovala kurz cvičení a dýchání a taky přednášky v porodnici . Aspoň vím do čeho jdu , ikdyž že bych se zrovna těšila.. to ne
  Ale doufám že o to líp budu spolupracovat s personálem

  Nejlíp ze všeho mi ale dělá plavání , můžu to všem těhulím jen doporučit . Aspoň někde jsem jako rybka ve vodě a mrštná jako dřív

  superkarma: 0 27.03.2004, 17:50:29
 2. avatar
  [3] evusche [*]

  taky si myslím, že cvičení v těhotenství je k nezaplacení. Sice znám pár žen, které to v pohodě zvládly bez cvičení. I tak...co doma?? Raději chodit mezi lidičky než sedět na zadku a čekat až to přijde

  superkarma: 0 26.03.2004, 09:47:41
 3. avatar
  [2] Gabi [*]

  Cvičení, plavání a dobré (!) přípravné kurzy jsou v těhotenství k nezaplacení .

  superkarma: 0 26.03.2004, 08:55:05
 4. avatar
  [1] lightblue [*]

  Včera jsem zrovna četla v Květech článek napsaný 37 letou ženou, která má jedno dítě a chtěla by ještě druhé, ale má tak hrozné zkušenosti z porodu, že se bojí a stále manželovi a prvnímu dítěti říká, že ještě počká. Avšak na druhou stranu si uvědomuje, že jí bude zanedlouho 40 a přemýšlí jak se rozhodnout. Myslím, že předporodní příprava s odborníkem je důležitá. Já osobně stále myslím na větu jednoho lékaře, který řekl: Ženy jsou určeny k rození dětí a nemají se čeho bát.
  Myslím si, že čím více se žena střesuje, že se bojí víc a i delší dobu to trvá. Sama ještě děti nemám, ale zkouším na to nahlížet z té pozitivnější stránky.

  superkarma: 0 26.03.2004, 08:43:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme