Zdraví

Cvičení s miminky

Takzvaná mateřská centa fungují již v mnoha městech naší republiky.
Jsou to místa, kde se spolu setkávají maminky na mateřské dovolené a jejich děti (což napovídá již sám název). Nabízejí různé možnosti jak příjemně v kolektivu trávit volný čas. V některém je program předem dán, takže třeba v pondělí si děti zacvičí, v úterý něco zajímavého vyrobí apod. Maminky pak často pořádají různé akce – karnevaly, pálení čarodějnic a mnohé jiné.
Jenže program většiny mateřských center je sestaven přibližně pro děti starší 18-i měsíců. A co maminy s miminkama ? Jsou odsouzeny k sezení doma a procházkách po okolí?

Nedávno jsem vám popisovala, jak nadšeně prožíváme plavání s naší desetiměsíční Leontýnkou. Stejný klub u nás také (mimo jiné) organizuje cvičení maminek s dětmi , které rovněž navštěvujeme. Jedná se o děti od dvou do osmnácti měsíců. Děti jsou rozděleny podle stáří do různých skupin, každá skupinka dochází v jiném čase. Celá lekce trvá hodinu a půl, samotné cvičení není delší  než cca 20 minut. Ale abych byla přesná…
Schází se nás přibližně 6 – 8, děti od sebe nejsou věkově vzdáleny více než 3 měsíce. Nejprve přichází na řadu rozcvička. Chodíme do kolečka po klubovně, děti střídavě nosíme v různých úchopech a zpíváme. Střídání způsobů přenášení dětí je důležité, protože v každé pozici musí mrňousci zapojit jiné svalové skupiny. Houpáme děti na nohách, pracujeme s jejich končetinama, využíváme taky žíněnky a gymnastické míče.Každý nový cvik doprovází nová písnička, samozřejmě ne z magnetofonu, nýbrž z úst nás, matek.
Po rozcvičce máme svačinku, která většinou vypadá tak, že pobíháme za dětmi se lžičkou a přesnídávkou či jogurtem v ruce a snažíme se jim něco vpravit do úst. V herně je totiž dost veliký výběh a spousta hraček, takže dětičky jsou k neudržení. V tu chvíli nostalgicky vzpomínáme na naše začátky, kdy se miminka jen vzájemně okukovala v poloze na zádech , maximálně na bříšku, protože jiného pohybu nebyla schopna.
Když se nasytí děti, dáme jim konečně na chvíli pokoj a posedáme na zem s hrníčkem kávy nebo čaje. Nastává tzv. teorie. Na každou lekci si pro nás naše instruktorka připraví nějaké povídání a rady, často na náš podnět.
Když si dostatečně poklábosíme, začíná většinou výtvarná výchova, ale měli jsme už i hudební. To jsme ratolesti seznamovaly s různými jednoduchými hudebními nástroji - rolničkami, bubínky apod. Ale teď se vraťme k té výtvarné činnosti. Děti kolem roku věku vám toho samozřejmě ještě moc nenakreslí. Takže většina práce je na nás. Okreslit , vystřihnout, nalepit... Naše potomky pak využíváme k vybarvování různých ploch. Máme k dispozici velice snadno umývatelné barvičky (prý naprosto neškodné i při případném olíznutí). Namažeme jim jejich tlapičky a prstíčky a pomáháme je otiskovat na papír nebo látku. Nemusí se pořizovat vyloženě přesný otisk dlaně či chodidla (ale i ten jsme vyráběli), prstíčkama se dá „vyťupkovat“ třeba velikonoční kuřátko a společně takhle vytvořit jarní pozdrav pro babičky a dědečky.

Hodina a půl uletí jako voda. Nakládáme děti do kočárků a vyrážíme k domovu. Většinou usnou vyčerpáním a pod tíhou nových zážitků už po pár metrech…

Chtěla bych všem maminkám doporučit, aby se poptaly, jestli v jejich okolí podobné cvičení probíhá. Je to fakt moc prima. A na závěr jedno připomenutí. Věnujte svým dětem namísto drahého oblečení a hraček raději společně a smysluplně strávený volný čas.
Vždyť šťastné dětství je dar, který přináší nejvyšší úroky

   
13.05.2003 - Zdraví - autor: Lora

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Muk [*]

  Dík za inspiraci. Tady je nás málo, abychom se mohly scházet po skupinkách s podobně starými dětmi - jsme obec s ani ne 500 obyvateli. Proto je těžší udělat pro ně program. Ale lepší než být jen doma.

  superkarma: 0 13.05.2008, 11:53:41
 2. avatar
  [8] Ťapina [*]

  jsem moc ráda, že teď jsou takové možnosti.

  superkarma: 0 09.12.2003, 14:42:57
 3. avatar
  [7] Wiki [*]

  Ja bych se i na cinnosti podilela, az budu jednou matka, ale bohuzel jsem na takove veci leva, nedokazu aktivne vest nejakou takovou cinnost...chjo :)

  superkarma: 0 14.05.2003, 11:47:45
 4. [6] niagára [*]

  Já mám dobrou zprávu pro ostravské maminky. V srpnu nejpozději v září bude v Ostravě - Porubě otevřeno první mateřské centrum v Ostravě. Mimo jiné plánujeme také cvičení nebo spíše masáže novorozeňat. Takže v našem MC bude místo i pro ty úplně nejmenší. Bohužel musím dát za pravdu Týně, že hodně maminek se chce účastnit pouze pasivně.Takže vyzývám maminky z Ostravy,které se budou chtít aktivně podílet na programu MC Krteček,ať se mrknou na adresu www.mc-krtecek.wz.cz, je tam i kontakt,tak se ozvěte

  superkarma: 0 13.05.2003, 20:48:32
 5. avatar
  [4] Veruška [*]

  Týna: slibuji, že až budu matka, budu se aktivně podílet na činnosti!

  superkarma: 0 13.05.2003, 11:18:16
 6. avatar
  [1] Týna [*]

  Jsem ve vedení českobudějovicekého MC Máj a mohu se také pod tento článek podepsat. Jen stále narážíme na problém, že maminek, které se aktivně do činnosti centra zapojí - tj. pomohou sestavit program, nějaké hodiny sami vedou je hroooozně málo. Mnohem víc je těch, které se jen chtějí vézt...tj. jen přijít a nechat se zabavit. Což je velká škoda... Bohužel čím mladší maminky, tím menší snaha přispět Takže maminky z Č.B. - koukněte na www.sweb.cz/mc.maj a přijďte za námi...

  superkarma: 0 13.05.2003, 06:41:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme