Bulvár

Cvičení mezi rudými prapory

 

Před nedávnem jsem se dočetla, že se uvažuje o obnovení hromadných cvičení, která kdysi probíhala pod názvem spartakiáda. Tato informace mě dost zaujala. Nedávno jsem psala o obezitě, a tak mě napadlo, zda v „spartakiádním věku“ byli lidé štíhlejší. Pokud ano, existuje alespoň jedna rozumná příčina, proč motivovat lidi k této formě masového sportu (i když mají možnost běhat maratóny, zúčastňovat se turistických pochodů a dalších hromadných sportovních akcí).

Když jsem se ptala svého okolí, co by řeklo na to, kdyby se opět cvičila spartakiáda, kupodivu se některým tenhle nápad zamlouval.

Já jsem spartakiádu nikdy necvičila (chodila jsem reprezentovat školu v pěveckých, literárních a divadelních soutěžích), ale přiznám se, že vždy jsem měla odpor k uniformitě, cvičkám Jarmilkám, modrým trenýrkám, bílému tričku, a hlavně k věcem, které jsem „musela“ dělat.    

 

Ráda bych se však vypravila do minulosti a alespoň trošku vám přiblížila historii spartakiády, která, myslím, stojí za to.

Slovo spartakiáda je tak jako slovo robot (autorem byl Karel Čapek) český patent. Spartakiádu vymyslel funkcionář Jiří Chalupecký ve 20. letech minulého století. Toto slovo sloužilo k označení dělnických tělovýchovných slavností. Už podle názvu asi víte, že základem slova je jméno Spartakus.

Chalupecký byl římským gladiátorem okouzlen. Spartakus totiž vedl vzpouru otroků, kterou si Chalupecký vyložil jako vzpouru proti vykořisťovatelům, a tak bylo slovo spartakiáda na světě a s nadšením schválené.

Od roku 1921 až do druhé světové války se spartakiáda spojovala s dělnickou tělovýchovnou slavností, kterou organizovala komunistická strana. V roce 1948 byla však tato činnost socialistickým režimem zakázána. Až prezident Antonín Zápotocký v roce 1954 myšlenku spartakiády obnovil. Spartakiáda byla celostátní událostí, politicky a ideologicky prioritní, opakující se v pětiletých intervalech. Poselství spartakiád bylo vyjádřeno ústředním ideovým heslem, skladbami a povinnými cvičebními sestavami, které připravovaly školy, armáda a další organizace.

 

Poslední spartakiáda proběhla v roce 1985. A mám i obrázek!

 

 

 

 

 

 

 

Co si myslíte o spartakiádě vy?

Je dobrý nápad vracet se k této tradici?

Máte nějaký zážitek, který se spojuje s touto událostí?

 

Pište, pište, pište na adresu, kterou znáte jako vlastní boty: redakce@zena-in.cz

Můžete vyhrát DVD s filmem Muž bez minulosti a časopis Hyper.

   
25.04.2006 - Společnost - autor: Natálie Rolková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [92] Brett [*]

  Ja jsem cvicila na Strahove 3x, jednou jako zakyne s cevenymi krychlemi, podruhe jako starsi zakyne s cervenymi micky v sitce a potreti jako zena v modrych satech. Uznavam, ze obleceni nebylo nic moc, ale ten pocit kdyz prochazite Branou borcu na stadion je ohromny a dodnes na nej nemohu zapomenout. Pokazde kdyz jedu kolem stadionu tak mam vztek, jak to tam dnes vypada, jak je to vsehno zchatrale a osklive.
  At si kazdy stoji za svym, ja nepovazuji spartakiadu za vec politickou. Cviceni takoveho mnozstvi lidi najednou na mne vzdy silne pusobilo, obdivovla jsem ty, kteri to pripravovali, jak si dovedli predstavit jak to v celku bude nakonec vypadat.
  Pokud jde o diskusi s opravdovym muzem, myslim si, ze ma spravny nazor. Jak jiz z vyse uvedeneho vyplyva, jsem starsi generace a takove vztahy mezi lidmi, ktere drive panovaly, o tech si dnesni mladez muze nechat jenom zdat. Ano, vojna byla tvrda, ale dodnes ti, kteri tam nasli prave pratelstvi a taky legraci, kdyz se sejdou tak si o tom povidaji a radi vzpominaji. Casem zapomenou na ty spatne chvile a vzpominaji jen na to hezke. Dnesni mladi by radi hlavne hodne penez, co mozna nejmene pro to udelat, kazdeho oblafnout. Proste totalni upadek moralky.
  Ale abych se vratila ke spartakiade. Rada na ni vzpominam at si o tom mysli kdo chce co chce. Byl to obrovsky zazitek a basta. Ne vse, co bylo za minuleho rezimu, bylo spatne. Zdravotnictvi a skolstvi bylo zadarmo, vsichni meli praci. Pravda nemohli jsme jezdit na zapad, ale kdo z tech, kteri dnes mohou, si to muze z financnich duvodu dovolit? Jen urcita skupina lidi a je mnoho tech, kteri dnes ani pas nemaji, protoze by ho stejne nepouzili.
  Preji vsem krasny zbytek dnesniho (alespon u nas v Praze) slunecneho dne.

  superkarma: 0 26.04.2006, 13:49:53
 2. avatar
  [91] femme [*]

  já jsem cvičila na Strahově v r. 65 a byla jsem na to hrozně hrdá

  superkarma: 0 25.04.2006, 20:19:40
 3. [90] Tobbi [*]

  Hm, řekla bych, že se teď hrozně řeší ten ideový rozměr a každý se "hrdinsky" chlubí tím, jak ho cvičení nebavilo a jak se ulil...
  Co já slyšela od starších (než já, ne od nějakých stařenek) ženských, tak to pro ně byla možnost, jak se dostat do Prahy, udělat si hezký výlet a některé ještě byly pyšné, že se tam dostaly...
  Mně masové cvičení nic neříká, kazila bych ho nikoliv ze své vůle ale z prostého nedostatku pohybového talentu. Ale proti gustu... Líbí se mi, když má někdo odvahu říct - jo, mě to bavilo, na hesla sem se vykašlal, omrknul Prahu a snažil se to cvičení nepodělat všem, který na tý přípravě makali. Těch "hrdinů" je najednou nějak moc.
  Nevěřím, že to má naději na obnovení, ty ideové konotace jsou příliš zřetelné. Na Sokolské slety zase chodí akorát důchodci

  BTW: Co myslíte, že jsou americké soutěže roztleskávaček (chearleaders? - takový ty třepetalky, co dřív povzbuzovaly pouze při sportovních utkáních)? Teď už tam jsou v týmech i kluci. Tvoří různé pyramidy, obrazce, dělají salta...prostě něco mi to připomíná.

  superkarma: 0 25.04.2006, 16:25:05
 4. avatar
  [89] Itinka [*]

  tornado-lou: Aspoň tedy ke něčemu byla spartakiada dobrá. Zkus to navrhnou vládě, budou vyřešený důchody.
  Mně spartakiáda líbila, ale byla jsem moc mladá na rozšíření statistiky.

  superkarma: 0 25.04.2006, 15:53:06
 5. [88] tornado-lou [*]

  proc by se mely obnovovat spartakiady? sokolsky slety prece fungujou, ne? a jestli vam deti nechteji cvicit, tak na spartakiadu je taky nedostanete a vylet do prahy je taky nedojme. jak jsem to tak letmo cetla, tak na spartakiadu tu vetsina lidi dobre vzpomina protoze byli mladi. byla to proste predvadecka rezimu, rikejte si co chcete.
  jo a statistiky ukazuji, ze 9 mesicu po kazde spartakiade rapidne stoupla porodnost

  superkarma: 0 25.04.2006, 14:38:32
 6. avatar
  [87] opravdový muž [*]

  Nyotaimori: Nebudu to komentovat, úsudek nechť si každý udělá sám.

  superkarma: 0 25.04.2006, 14:31:58
 7. avatar
  [84] opravdový muž [*]

  Nyotaimory: nějak to nečteš pozorně. Jestli se nepletu, napsal jsem, že jsem nepotřeboval ze sebe dělat debila, ne že někdo je debil. Tal alko nemystifikuj nečím co není pravda

  superkarma: 0 25.04.2006, 13:44:31
 8. avatar
  [83] opravdový muž [*]

  Jenka: měl jsem na mysli vojnu 80., ne ten pinýrský tábor co následoval po revoluci až do jejího zrušení. To bychom srovnávali nesrovnatelné. Je vidět, že Tvůj počáteční názor pramenil z něčích zkušeností. Já se na vojně naučil pořádku, pokoře, umění mlčet, naslouchat, uznávat autoritu, ale také poznal kamarádství, nové kraje (Slovensko), první velkou lásku, zkrátka se ze mne stal muž ( opravdový )
  Nyotaimory: soudě podle té civilky, zase srovnáváš jinou dobu, než tu spartakiádní. Vůbec jsem něměl vojnu v pohodě, buzerace, šikana, zima, hlad, ale prostě to bylo fajn, viz pár vět výše. Asi to bude tím, že jsem nikdy nebyl mámin mazánek a uměl se i v těžké situaci o sebe postarat.

  superkarma: 0 25.04.2006, 13:34:59
 9. [81] Jenka2 [*]

  opravdový muž: to, že jsem něco nezažila, neznamená, že na to nemůhu mít názor (to k tomu šoupání nohama). Zažila jsem vojnu svého synka a myšlenka, že ho rok bude živit stát a že se naučí aspoň pořádku, vzala rychle za své. Byl doma každý druhý víkend, prala jsem mu ponožky (vždycky hlásil: Matko, přivez´jsem ti chemickou zbraň! a že to tedy byla síla), prala jsem i maskáče. Poslední noc mu někdo ze zamčené skříňky ukradl foťák a hodinky, ale vzhledem k poslednímu dni nikdo nic nechtěl řešit a všechny vykmitli. Byl to zbytečně ztracený rok!

  superkarma: 0 25.04.2006, 13:19:02
 10. avatar
  [80] opravdový muž [*]

  Nyotaimori: čtu rád Tvé příspěvky k jakémukoliv tématu a vždycky se u toho hezky zasměju. Myslím, že ač nevojačka, budeš na tom s hlavou podobně jako já

  superkarma: 0 25.04.2006, 13:07:59
 11. avatar
  [79] Meander [*]

  Ač jsem přežila školní docházku pod vedením soudružek učitelek, nikdy se mě kolektivní spartakiádní tělotřesení ani nedotklo. Miluju pohraničí!

  superkarma: 0 25.04.2006, 13:06:39
 12. avatar
  [78] alko [*]

  Nyotaimori: Chtělo by to trochu tolerance! Každému se líbí něco jiného. Když ty máš jiný názor, nemusí být ten druhý blbec

  superkarma: 0 25.04.2006, 13:06:24
 13. avatar
  [76] opravdový muž [*]

  Nyotaimori: vojna je věc, kterou jsi nezažila tudíž ani nemůžeš se k ní vyjadřovat, tak buď v klidu a šoupej nohama...

  superkarma: 0 25.04.2006, 12:44:14
 14. [73] Anai [*]

  Sensitiveskin a další: Výpadek ve vzdělání? No, možná to mám zjednodušené, ale spartakiáda = dělníci = komunisté = totalita. Za tím si stojím! Jsem r. 1955 a shoduju se tady, jak vidím, pouze s a....

  superkarma: 0 25.04.2006, 12:23:27
 15. avatar
  [72] opravdový muž [*]

  a... : Tvá odpověď je trochu mimo, psala jsi o zdravých co ze sebe dělali nemocné, to je trochu rozdíl Nějak si to nedovodu představit. Slyšel jsem o tom, že se třeba kluci pomočovali, nebo dělali ze sebe homosexuály, jen aby dostali modrou knížku. To by mi tedy za to nestálo..

  superkarma: 0 25.04.2006, 12:12:19
 16. avatar
  [71] Dášule [*]

  Kačena1: Já nejsem pro návrat přesně v té podobě a s tím jménem /to ani nepřipadá v úvahu/. Osobně je mi líto, že třeba ze sletů nejsou žádné přenosy. Sama už toho moc nenacvičím, ale ráda bych se podívala. Pro mnoho lidí je šokující představa, že na spartakiádu jel někdo rád a naopak, byl smutný, když nemohl. Ano, návik byl povinný. Spolužačka znala celou naši skladbu, protože se to nacvičovalo v tělocviku, ale jela na dny mládeže s TJ v místě, kde žila a nikdo ji nenutil jet s námi, naopak, bylo to místo navíc. A jak jsme byly šťastné, když jsme prošly u prověrek. Prostorové obrazce jsou krásné. Na koukání i když tam člověk stojí, ví že je sice jedním z mnoha, ale má pocit, zodpovědnosti, aby to těm ostatním nepokazil. A přeju hodně hezkých setkání na sletu.

  superkarma: 0 25.04.2006, 11:38:30
 17. avatar
  [70] SENSITIVESKIN [*]

  a....: nech na hlavě

  superkarma: 0 25.04.2006, 11:31:51
 18. avatar
  [69] SENSITIVESKIN [*]

  opravdový muž 67: tak teď si to vyžereš

  superkarma: 0 25.04.2006, 11:30:35

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [68] a.... [*]

  opravdový muž: domníváš se, že každý, kdo má psychické problémy je DEBIL???? opravu by to byla sai radost potkat té "naživo"

  superkarma: 0 25.04.2006, 11:29:13
 2. avatar
  [67] opravdový muž [*]

  a.. : naštestí jsem nepotřeboval dělat ze sebe debila a na vojnu jsem se těšil. Bohužel, dnešní mladí kluci by jí potřebovali jako sůl a už není...

  superkarma: 0 25.04.2006, 11:25:21
 3. avatar
  [66] gerda [*]

  a....: .... sml80>

  superkarma: 0 25.04.2006, 11:12:13
 4. avatar
  [65] šája [*]

  Já si teď ještě vzpomněla, že o naší rodině se pak psalo i v místních novinách Máma cvičila za ženy, já za poupata a táta tam hrál s dechovkou. Byl to článek právě o té dechovce a mažoretkách Článek byl ve stylu "Rodinná účast na spartakiádě"

  superkarma: 0 25.04.2006, 11:10:44
 5. [64] a.... [*]

  opravdový muž: no moji přátelé z mladých let řešili vstup do armády obstaráním si papírů na hlavu v takové situaci bych udělala totéž ..pak se podobným silám vyhneš

  superkarma: 0 25.04.2006, 11:01:34
 6. avatar
  [63] opravdový muž [*]

  a... : ta síla? Úplně jednoduché, stačilo přečíst mé jméno v denním rozkaze. V civilu by mne účast nikdy nenapadla. Na druhou stranu, proč nejet do Prahy, kochat se pohledem na poupata, dorostenky,matky s dětmi nebo ženy? Pohyb také nebyl k zahození a pořád lepší než buzerace v kasárnách.

  superkarma: 0 25.04.2006, 10:56:12
 7. [62] a.... [*]

  gerda: myslíš, že toužím vytvářet prostorové obrazce???? Prostorové obrazce jsou mi zcela lhostejné

  superkarma: 0 25.04.2006, 10:50:24
 8. avatar
  [61] Ťapina [*]

  gerda: No to zas chápu, že každý nemusí mít nutně touhu tvořit prostorové obrazce

  superkarma: 0 25.04.2006, 10:49:31
 9. avatar
  [60] tyrkys [*]

  gerda: a proč vytvářet prostorové obrazce?

  superkarma: 0 25.04.2006, 10:49:00
 10. avatar
  [59] gerda [*]

  a....: no a jak chceš individuálně vytvořit prostorový obrazec?

  superkarma: 0 25.04.2006, 10:46:14
 11. avatar
  [58] Kačena1 [*]

  gerda: Dášule: Dyk to povídám pořád dokola - "spartakiádní" akce pokračují a není pravda, že jsou jenom pro pravidelně cvičící. Každá sokolská jednota Tě ráda přivítá, hlavně když bude o jednu zaplněnou značku víc. Vím o čem mluvím, ač nesokolka, přesto jsem minule jako trenérka nacvičovala skladbu žen za "naši" župu. Když jsem došla na první nacvičování, všichni na mě NAZDAR a já jím Dobrý den, to koukaly nevraživě. Pak ještě chtěly vědět která jsem župa a já byla jako spadlá z višně, že se na něco takovýho hraje . Takže letnímu sletu NAZDAR a na příštím můžete pobejt .

  superkarma: 0 25.04.2006, 10:42:47
 12. [57] a.... [*]

  gerda54: to se neshodujem ..kolektivní akce masového typu z duše nenávidím a nedovedu si představit sílu, která by mě přiměla se jich účastnit. Možná, že někteří na nich měli radost z pohybu nebo něco takového, ale já preferuji pohyb čistě individuální a tělocvičny, natožpak strahovský stadion mě děsí

  superkarma: 0 25.04.2006, 10:38:19
 13. avatar
  [56] gerda [*]

  gerda: jsem to ale Tatar, ty přípravy 2x....snad pochopíte, co tím chtěl básník říci

  superkarma: 0 25.04.2006, 10:27:32
 14. avatar
  [55] Dášule [*]

  Gabi: Ano, i já jsem měla pocit, že raději cvičit na spartakiádu než šplhat po laně. Slet je fajn, ale je jen pro lidi, kteří chodí pravidelně cvičit, spartakiáda to nevyžadovala. Je pravdou, že nácvik ve školách byl povinný, ale účast povinná nebyla. Viděla jsem dospělé ženské brečet, že je nevybrali. I můj syn Prahu obrečel a to jsme tam jezdili několik let na týden na prázdniny. Fakt je ten, že úbory byly stále dražší, přispívat na to musely podniky z FKSP a nešlo to z dovolené. Ale povinné to pro většinu skladeb nebylo. A průvod - my jej neměli povinný, ale šli jsme všichni.

  superkarma: 0 25.04.2006, 10:27:12
 15. avatar
  [54] gerda [*]

  to mám radost, že se tady všichni shodujeme na tom, jak to bylo fajn... škoda, že tuhle příležitost dnešní děti nemají. Já jsem vůbec neuvažovala, že bych třeba nacvičovat nechtěla. Bavilo nás to. A taky musíme uznat, že s přípravou musela být náročná příprava cvičitelů - zkrotit děcka už je těžké samo o sobě a teď jim ještě nalít do hlav smysl pro hudbu, vyznat se ve značkách - všechna čest.

  superkarma: 0 25.04.2006, 10:26:25
 16. avatar
  [53] jewelinka [*]

  pardon 1985

  superkarma: 0 25.04.2006, 10:25:52
 17. avatar
  [52] jewelinka [*]

  My měli také zelené sukýnky, bílá trička a oranžové stuhy ale bylo to v 84.. Tenkrát nás to ohromně bavilo, taky proto, že jsme kolikrát nacvičovali místo učení . Tenkrát jsme skončily čtvrté z republiky a dokonce jsem byla v první řadě
  Pro nás z malého městečka, už vůbec byl zážitek se dostat do Prahy, jezdit metrem atd
  Vzpomínám na to ráda

  superkarma: 0 25.04.2006, 10:23:27
 18. avatar
  [51] marcellina* [*]

  mne kdysi na spartakiadu nevybrali

  superkarma: 0 25.04.2006, 10:08:47
 19. avatar
  [50] Gabi [*]

  Spartakiáda se štíhlostí neměla co dělat - organizované cvičení bylo doménou Sokola a jen se pokračovalo ve sletech pod jinou fanglí A viz nedávný článek o hromadném cvičení c Sazka Aréně nebo kde, je vidět, že tradice má hluboké kořeny. Já na Saprtakiádu dvakrát nacvičovala, ale dětí a škol bylo hodně a vybírala se nějaká malá skupinka pro Strahov. Nacvičování mi nevadilo, lepší než skákat přes kozu nebo se pokoušet o výmyk

  superkarma: 0 25.04.2006, 10:02:33
 20. avatar
  [49] Aja [*]

  Tenkrát štíhlejší? To by cvičenky nesměly houfně po nácviku posedávat u kafíčka a dortíků...

  superkarma: 0 25.04.2006, 10:01:52
 21. [48] Macek123 [*]

  Tak holky jsme stejný ročník-podle cvičení spartakiády.
  Zdravím vás z brna....Maši, Májik, šaja, suzanne, apina.
  Já na ty oranžový nebo červený dřevěný čtverce zapomněla...díky.

  superkarma: 0 25.04.2006, 09:44:46
 22. [47] Lindaa [*]

  Hlásím se do klubu poupat. Dneska s odstupem casu zasnu, ze tenkrát,v porovnání s jinými "budovatelskými" melodiemi, dovolili zaradit pop písnicku k sestave.

  superkarma: 0 25.04.2006, 09:39:57
 23. [46] Macek123 [*]

  Já cvičila na té předposlední v roce tuším 1980? Byla jsem ve 4. třídě ZŠ a měly jsme bílá trička a zelenobílé sukýnky. Líbilo se mi to. Myslím, že spartakiáda by se mohlůa zase zavést...tělocvik je na všech školách...tak proč ne. V Praze ty obrazce vypadaly nádherně, vždycky jsem se dívala na TV a hlavně na vojáky...za jak dlouho nastoupí a jak budou špinaví..

  superkarma: 0 25.04.2006, 09:35:18
 24. avatar
  [45] Jardine [*]

  Na spartakiádu vzpomínám ráda. Hlavně jak jsme my-žáby v zelených sukních balily mladší žáky s tenisovými raketami. A jak jsme si ze spodních kalhotek vytahovaly obrovské oranžové stuhy k údivu tisíců diváků na Strahově. Já vím, že ideologicky to byl opruz, ale vždycky dám své dítě stokrát raději někam cvičit (pokud ho to baví, samozřejmě) než ho nechat "demokraticky" sprejovat sídliště nebo na compu kosit nepřátele kalšnikovem.

  superkarma: 0 25.04.2006, 09:34:45
 25. avatar
  [44] opravdový muž [*]

  S odstupem času začínám být hrdý na svou účast na Strahově v roce 1985,vojáci byli úplně poslední cvičenci, kteří svou skladbu na Strahově odcvičili.

  superkarma: 0 25.04.2006, 09:33:31
 26. avatar
  [43] Ťapina [*]

  Kačena1: No jo, když ta naše se zrušila, kterou už jsme měli nacvičenou žlutý sukýnky, bílý trička, žlutý mašle ve vláscích, mladší žákyně roku 1990

  superkarma: 0 25.04.2006, 09:27:58
 27. avatar
  [42] Kačena1 [*]

  Ťapina: Nezrušila, dyk to tady povídáme od rána . Jen se opět jmenuje Slet, účast dobrovolná, úhrada vlastní, nacvičováno v době volna, pro Prahu se bere dovolená. Zážitek o to úžasnější, protože když stojíš mezi tisíci cvičenců, kteří tohle všechno dělají jen pro ten dobrý pocit, říkáš si, že lidi nejsou ještě takoví ztracenci, jak to vypadá ve všednodenním životě .

  superkarma: 0 25.04.2006, 09:25:35
 28. avatar
  [41] Ťapina [*]

  Anai: No já si třeba spartakiádu s totáčem nespojuji z toho prostého důvodu, že jsem ji nacvičovala po devětaosmdesátém A že se spolu s režimem zrušila, to mi přijde trošku jako sáhnutí vedle

  superkarma: 0 25.04.2006, 09:14:42
 29. [40] a.... [*]

  Na spartakiády jsem se vždy jako dítě těšila, neb jsme my Pražáci měli o týden delší prázdniny, takže jsem zmizela z Prahy k babičce na venkov . Venkov byl naopak v té době vylidněný, neb mnoho lidí se ať aktivně či pasivně účastnilo spartakiády. Této akce jsem se nikdy neúčastnila a v televizi jsem celou tuhle záležitost zahlédla možná tak jedním okem

  superkarma: 0 25.04.2006, 09:14:42
 30. avatar
  [39] SENSITIVESKIN [*]

  Anai: Spartakiáda není záležitost komunistickýho režimu, máš výpadek ve vzdělání, takže jsi v šoku asi non-stop

  superkarma: 0 25.04.2006, 09:10:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme