Při velkém úklidu jsem našla u rodičů dřevěnou obruč. Před pár desetiletími to byl hit a tuším, že i náčiní na jednu spartakiádu. Dnes už byste dřevěnou verzi asi nesehnaly, ale cvičení zůstalo a najdete jej v řadě fit klubů pod názvem hooping.

A jaký osud postihnul další tolik oblíbené cvičební pomůcky našeho mládí? Přežily, nebo skončily pod postelí pamětníků a sedá na ně jen prach?

činky

Pojďme si připomenout pár nejznámějších. A k tomu přidáme hrst novinek:

Gumičky

Určitě nejběžnější pomůcka, na kterou narazíte v každém fitcentru. Bývají součástí skupinových lekcí, ale rovněž je najdete volně pohozené v posilovně, aby byly k dispozici těm, kteří nechtějí zrovna zvedat železa.

Cvičebních gumiček existuje několik druhů. Nejčastější je asi úzká guma spojená do kruhu (tzv. zavařovačky, anglicky RUBBER BAND). Pro cvičení se dají spojit i dvě dohromady. Odpor (síla) je rozlišen barvou a jsou výborné na posilování paží, ale také hýždí a nohou.

  • Tyto gumičky se k nám dostaly na konci osmdesátých let a vydržely dodnes.

Oproti tomu typ Thera band je širší pás gumy dlouhý cca 1,2 m, konce jsou volné. Stejně jako v prvním případě našly tyto pomůcky bohaté využití i v rehabilitaci.

Pokud se rozhodnete je používat doma, opět neškodí - jak jsme si zde mnohokrát připomínaly - naučit se správnou techniku pod vedením lektora. Pokud si říkáte s opovržením, že na tom se nedá nic zkazit, tak věřte, že dá. A pozdě pak bycha honiti...

Činky

Klasika, která patřila snad do základní výbavy každého muže. Neměl je váš tatínek také někde po ruce? Čím sportovnější byl mužský duch, tím byly činky větší...

My se zde však bavíme o těch „roztomilých“, které si podmanily dámy. Jsou k dostání v mnoha provedeních (např. plast) - a můžete si pořídit i růžové!

Zátěže bývají od 0,5 kg po 2 kg a uvidíte, jak zakrátko se zbavíte „křidélek“ v místech, kde se má rýsovat triceps... Kde to je? Tam, co se vždy s povzdychnutím podíváme, když si bereme šaty bez rukávů (mluvím za sebe).

  • Činky zřejmě přežijí ještě řadu módních trendů. A když si pořídíte kvalitní, využijí je ještě vaše vnoučata.

Zátěže na nohy a zápěstí

Jde o zapínatelné pásy určené buď na zápěstí nebo na kotníky. Váží od 0,5 kg. Pokud mě paměť nešálí, byly běžně k dostání už v osmedátých letech. Ještě je mám schované... (smích)

Účinné pro posilování svalů horní poloviny těla, ale díky suchým zipům také dolních končetin.

Overball

Populární pomůcka, která se využívá v běžných lekcích i při rehabilitaci. Mimochodem, skvělá záležitost na podepření zad, když trávíte celý den u počítače.

Přítulný balonek je vyroben ze syntetického materiálu a nedofukuje se na maximum. Ačkoliv působí velice křehce, má nosnost až 150 kg a koupit jej můžete ve zdravotnických potřebách a lékárnách.

  • Díky tomuto specifickému náčiní si můžete zacvičit například verzi pilates přejmenovanou na balantes. A čekají vás samá pozitiva!

Fitball

Větší bratříček již zmíněného overballu, česky gymnastický míč, nám umožní nejen aktivně sedět, ale také dokonale procvičit svaly, o kterých se nám ani nezdálo (a po prvních lekcích o nich budete vědět stále, hahaha).

  • Pokud se ve vašem okolí cvičí skupinové lekce s touto pomůckou, tak neváhejte, jde o opravdu skvělé cvičení, které skutečně procvičí celé tělo. Navíc pak cviky snadno můžete cvičit během dne, když si tedy míč pořídíte, což doporučuji (dá se koupit i za celkem přijatelnou cenu, cca 200 Kč)..

Zakoupení fitballu se vyplatí. Pohopsávání má uklidňující efekt na celou rodinu.

Bosu Balance Trainer

Celkem nová balanční pomůcka ve formě půlbalónu s pevnou podložkou. Setkat se s ní můžete opět na skupinových lekcích (bosu), nebo v posilovně, kde bývá volně k dispozici, případně vás na ní potrápí osobní trenér (mluvím z vlastní zkušenosti).

  • Používá se oběma stranami nahoru (odtud název BOSU = BOth Sides Up).

Lze na ní provádět aerobní a posilovací cvičení, ale také cviky se zaměřením na centrum těla a na procvičení rovnováhy. Opět velmi nezbytné naučit se pomůcku používat pod vedením lektora.

  • A než se na ni naučíte elegantně „nastoupit“ (zvlášť když leží na míčové straně, tj. plošinou nahoru), tak se fakt pobavíte (a okolí taky).

Flexi bar

O flexi baru jsme přinesli samostatný článek, ale do výčtu samozřejmě patří. Řadí se spíš k těm novějším pomůckám.

Pak sem patří samozřejmě ještě nejrůznější tyče, rotační disky, posilovače, švihadla, medicinbaly. Fajnšmekři mají doma i závěsné hrazdy, případně kruhy... Ale o tom zase až někdy příště - a to vám představíme i systém TRX, revoluční novinku ve fitness.

  • Mimochodem, vzpomínáte si, v kterém půvabném českém filmu se řešilo, zda má ženich nad postelí kruhy?

Přeji vám, abyste cvičební pomůcky používaly a nesloužily jen jako lapač prachu, nebo po letech exponát do muzea. A když se vám bude chtít, budu ráda, když do komentářů napíšete, s čím jste kdy cvičily vy, a zda to stále používáte. Děkuji.

Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz s databází instruktorů v celé ČR.

Přečtěte si také:

Reklama