.

„Čum-sem, čum-tam“

Cestování

„Čum-sem, čum-tam“


Také si vybavujete z dětství čínské označení pro rozhlednu? Putování po českých rozhlednách a skalních vyhlídkách patří k nejzajímavějším tuzemským výletům. Dnes spolu navštívíme severní Čechy a vydáme se na Děčínsko. Tady se s rozhlednami a vyhlídkovými plošinami snad „roztrhl pytel“.

Belvedér

„Skalní ochoz, na kterém se vyhlídka rozkládá, původně sloužil majitelům panství Clary–Aldringenům v letech 1701–1711 k hudebním produkcím jako takzvaná sala terrena,“ prozradila Ženě-in manažerka komunikace obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Klára Mrkusová. „Upravená skalní terasa nabízí z výšky 130 metrů úchvatnou vyhlídku do kaňonu Labe. Odtud vedla dodnes patrná čtyřkilometrová kočárová cesta spojující Belvedér se zámečkem v Bynovci.“

Na Belvedér lze dojít pěšky po červené turistické značce vedoucí asi patnáctikilometrovou trasou z Hřenska do Děčína. Další možný přístup pro pěší je od přívozu v Dolním Žlebu. Autem můžete přijet až téměř k vyhlídce, k penzionu Belvedér z Hřenska přes Janov a Arnoltice.

Děčínský Sněžník

Samotný Děčínský Sněžník (723 m) je nejvyšší stolovou horou v České republice. Pískovcový vrch vyrůstá z krajiny asi 7 kilometrů od Děčína. Vrchol hory zaujímá rozlehlá plošina o rozměrech přibližně 1600 x 600 metrů, mírně se naklánějící k severovýchodu.

Třiatřicet metrů vysoká kamenná kruhová vyhlídka byla jako rozhledna zbudována v roce 1864 a jde o jednu z nejstarších rozhleden na území Česka. Původně se jednalo o trigonometrickou věž, kterou pro potřeby rakouských, saských a pruských zeměměřičů nechal zbudovat majitel panství hrabě František Antonín Thun. Od samého počátku však slouží i turistickému ruchu. V roce 1992 prošla zchátralá věž celkovou rekonstrukcí.

Na severním okraji plošiny je Drážďanská vyhlídka, na jižním úpatí se pak dochovaly zbytky Švédského hřbitova z třicetileté války. U rozhledny se můžete občerstvit v bufetu nebo v horské chatě.

Vrchol hory je z několika směrů přístupný turistickými značenými cestami. Nejkratší příchod je od jílovské části Sněžník na západním svahu hory. Odtud vede dvoukilometrová cesta s převýšením 130 metrů. Náročnější trasy začínající v Jílovém nebo už v Děčíně.

Dýmník

Kamenná rozhledna Dýmník se nachází na stejnojmenném vrchu (516 m) zvedajícím se na okraji Rumburku. Rozhledna byla slavnostně otevřena roku 1896 a poskytuje turistům krásný pohled do Lužických hor (hory Luž, Hvozd, Klíč, Jedlová a další). Na úpatí vrchu je turistická chata s možností ubytování.

Na dominantní rozhlednu Dýmník se dostanete velmi snadno rumburskou městskou dopravou, či vlastním automobilem a dále volnou pěší procházkou po barevně vyznačených trasách, v délce kolem půldruhého kilometru
od úpatí kopce.

 

Jedlová

Na třetí nejvyšší vrch Lužických hor směřovaly odedávna kroky milovníků vyhlídek. Rozhledna však byla na tomto kopci postavena až koncem 19. století. O její vznik se zasloužili členové místního turistického spolku. Na vrcholku mohutné znělcovo–pískovcové kupy (774 m) vyrostla elegantní kamenná, třiadvacet metrů vysoká, rozhledna v roce 1891. Hned poté se kopec Jedlová stal doslova turistickým magnetem – hlavě díky fantastickému výhledu.

Pokud výletníkům přeje počasí, lze přehlédnout rozsáhlou oblast od Sněžky až po Klínovec. S pomocí dalekohledu napočítáte tři desítky „sestřiček“ (rozhleden) v sousedním Německu a Polsku.

„Zchátralou rozhlednu se nám s pomocí místního Slovanu a města Jiřetín podařilo zrekonstruovat a znovu zpřístupnit v červenci 1993, sousední přilehlou restauraci o dva roky později,“ říká místní podnikatel Josef Krejčí, který stál za obnovou rozhledny.

Z Jiřetína pod Jedlovou odbočíte na náměstí u penzionu U Draka doprava, pokračujete po úzké asfaltce k hradu Tolštejn, kde mohou motorizovaní návštěvníci zaparkovat. Odtud pak po červené strmě stoupáte dva kilometry až na rozhlednu.

Sokolí vrch

Nově vybudovaná, pět let stará rozhledna se nachází asi 7 km od Děčína u obce Dobrná. Vyhlídka je vysoká 50 metrů, vyhlídková plošina se nachází ve výšce 31,5 metru. „Rozhledna Sokolí Vrch byla postavena roku 2003 jako telekomunikační věž s rozhlednou,“ vysvětluje Miloš Hezký z Dobrné.
„V dubnu 2004 pak byla slavnostně uvedena do provozu.“

K rozhledně se dostanete po silnici z centra obce Dobrná, případně po zelené turistické trase z Huntířova.Dáváte přednost výletům do přírody, nebo v tomto počasí spíš preferujete koupání? Která z vámi navštívených vyhlídek vás nejvíc zaujala?

   
02.06.2008 - Zahraničí - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Krustýna [*]

  Vše vypadá skvěle, za pár dní jedeme na dovolenou k Děčínu, takže některou rozhlednu asi navštívíme, nebo možná že všechny.

  superkarma: 0 03.06.2008, 20:48:38
 2. avatar
  [9] Mipe [*]

  v tomhle vedru rozhodně koupání,jinak výlety miluju

  superkarma: 0 02.06.2008, 12:29:10
 3. avatar
  [8] femme [*]

  ToraToraTora: zkus Macochu

  superkarma: 0 02.06.2008, 11:34:31
 4. [6] Rikina [*]

  Všechny zde jmenované znám, a všechny stojí za vidění.

  ToraToraTora: v Českém Švýcarsku je asi milion roklin. Krásných, romantických, mezi skalami.

  superkarma: 0 02.06.2008, 11:08:55
 5. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Je mi blivno z výšek, výlet do nějaké rokliny by tam nebyl??

  superkarma: 0 02.06.2008, 11:03:33
 6. [4] Astřička [*]

  Díky za tipy na výlet. S manželem jsme byli o víkendu na hradě Houska a pak na bezdězu. Taky super.

  superkarma: 0 02.06.2008, 10:13:01
 7. avatar
  [3] Kelly [*]

  Děčínský Sněžník je nezapomenutelnou záležitostí. Kdo má rád pískovcové útvary a výhled do kraje, vřele doporučuji. Litovat opravdu nebude ...

  superkarma: 0 02.06.2008, 09:30:43
 8. [2] Bozena Zajicova [*]

  supr,taková temata jsou skvělá. Díky

  superkarma: 0 02.06.2008, 09:27:31
 9. avatar
  [1] folkart [*]

  tyto místa opravdu stojí za návštěvu, je tu nádherně

  superkarma: 0 02.06.2008, 08:40:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme