Zdraví

Cukrovka: Změřte si svá rizika zdarma

Diabetická asociace ČR zahájí v úterý podzimní část kampaně, v rámci které bude provádět na několika místech po republice bezplatná měření hladiny cukru a cholesterolu v krvi. O startu druhé části kampaně s názvem Cukrovka, změřte si svá rizika informuje asociace na svých internetových stránkách.

Bezplatná veřejná měření budou provádět zdravotní a nutriční sestry ve vybraných prodejnách sítě supermarketů Billa od konce října až do prosince. Postupně se s nimi budou moci setkat nakupující v obchodech v Praze, Liberci, Brně, Olomouci a Plzni, a to vždy po dobu dvou dnů.

Ti, kteří o vyšetření projeví zájem, budou prakticky ihned seznámeni s výsledky měření. Zdravotnice jim zároveň doporučí další postup.

Cukrovka na internetu

První část kampaně nesla název Cukrovka - nečekejte, až dojde na Vás! a její start byl načasován na počátek letních prázdnin. Jejím cílem bylo informovat veřejnost o problematice onemocnění, jeho příčinách i důsledcích a možnostech prevence a léčby.

V rámci kampaně byly spuštěny internetové stránky www.stopcukrovce.cz, na kterých lze nalézt i jednoduchý dotazník, s jehož pomocí si může každý zjistit, jak velké riziko propuknutí choroby mu vlastně hrozí. Stránky kromě toho slouží jako zdroj informací o onemocnění cukrovkou a dalších aktivitách na podporu prevence zdraví Diabetické asociace ČR. Součástí letní části kampaně byla i inzerce a redakční podpora v tištěných i elektronických médiích, bannery, rozhlasové spoty a rámečky v dopravních prostředcích na území metropole.

Co je to cukrovka?

Cukrovka (diabetes mellitus) je souhrnný název pro několik různých onemocnění. Všechny tyto choroby se přitom projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií). Medicína rozlišuje mezi několika typy cukrovky - cukrovka 1. typu, cukrovka 2. typu, cukrovka v těhotenství a další specifické typy. Všechny jsou zapříčiněny nedostatečným působením hormonu inzulinu v cílových buňkách.

Inzulin se rozhodující měrou podílí na regulaci hladiny cukru v krvi, jen díky jemu může cukr vstoupit z krve do buněk, kde je využit jako zdroj energie. Produkci inzulinu má na starosti slinivka břišní.

Pro onemocnění cukrovku je charakteristický nedostatečný transport cukru do buněk, které tak trpí nedostatkem energie, proto se zvyšuje uvolňování cukru z jater. V játrech cukr vzniká buď novotvorbou, nebo štěpením zásobní látky glykogenu. Hladina cukru v krvi se dále zvyšuje. Pokud zvýšená hladina cukru v krvi působí na lidský organismus velmi dlouhou dobu, způsobuje tzv. pozdní komplikace cukrovky.

Cukrovkou trpí přes 750 tisíc Čechů. Podle odhadů lékařů je však nemocných mnohem víc. Až 250 tisíc lidí totiž podle odborníků o své nemoci doposud netuší. Jejich počet navíc meziročně neustále narůstá. Příčinou jsou nesprávné stravovací návyky, nedostatek pohybu a narůstající míra obezity.

Necháte si změřit svá rizika? Máte v rodině někoho, kdo trpí cukrovkou?

   
13.10.2009 - Zdraví - autor: MediaFax

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Ronyka [*]

  Mám oba rodiče diabetiky.Táta je na inzulinu a mamka má prášky.Nač bych si nechávala měřit rizika?mám docela jasnoSml15

  superkarma: 0 13.10.2009, 16:00:37
 2. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  haninecka — #1 Sml79 to je dobře, že už nemusí, chudinka si asi užila Sml79

  Nemáme nikdo v rodině cukrovku, ale když jsem ležela po těžký operaci na ARU, jj měla jsem jí, ale ztratila se, prý to bylo po tý operaci.

  superkarma: 0 13.10.2009, 10:13:33
 3. [1] haninecka [*]

  moje dcera měla cukrovku od 8 let,před 2 roky podstoupila transplantaci ledviny a slinivky takže si už nemusí píchat inzulín,který si píchala 4x denně

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #2
  superkarma: 0 13.10.2009, 09:10:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme