Zdraví

Cukrovka – Otázky a odpovědi

Přinášíme vám odpovědi na dotazy týkající se diabetu, které jste v březnu položili doc. MUDr. Martinu Práznému, zástupci vedoucího Diabetologického centra VFN v Praze.

Četla jsem článek o nové léčbě, kde je možné se o ni víc zajímat? Musím na nějaké speciální pracoviště nebo se můžu domluvit se svým lékařem, ke kterému chodím na kontroly? Trpím cukrovkou 2 stupně 5 let.
Ohledně možností  použití nové léčby vašeho diabetu 2. typu se poraďte se svým sledujícím diabetologem,  nemusíte navštěvovat žádná speciální centra, léčba je běžně dostupná pro pacienty, kteří splní potřebná kritéria.

 diabetes

Pokud má cukrovku 2 st. moje maminka, je jí 65 let a léčí se s ní už 10 let, jaká je šance, že ji budu mít taky? Jsem lehce při těle, moc necvičím.
Diabetes 2. typu je určitě částečně dědičné onemocnění. Pokud necvičíte (stačí ale i dostatek běžného pohybu - například chůze) a máte nadváhu nebo obezitu, vaše riziko, že se u vás také rozvine diabetes stejně jako u vaší matky, je pochopitelně vyšší. Nikdy ale není pozdě začít se hýbat a snížit hmotnost můžete i nyní - poradit se můžete se svým praktickým lékařem nebo požádat o konzultaci u nutričního terapeuta (pozor - to je něco jiného než výživový nebo nutriční poradce - na rozdíl od nich je nutriční terapeut vysokoškolsky vzdělaný a skutečný odborník). V případě vyššího stupně obezity je vhodné konzultovat přímo specialisty - lékaře obezitology.

Šest let trpím diabetem 2. typu, jsem ráda, posledního půl roku mi lékaři snižují dávky inzulinu. Je možné, že bych ho jednou nepotřebovala vůbec? Nebo mohla bych mít novou léčbu?
Léčba inzulinem může být buď dočasná, nebo trvalá - záleží na závažnosti diabetu a spolupráci pacienta. Proto je skutečně možné, že byste jednou inzulín nepotřebovala. Pokud budete dodržovat vhodnou dietu a budete se dostatečných hýbat, existuje možnost, že vám bude dávka inzulínu dále snížena nebo že bude inzulín zcela vysazen. Pokud by ale hodnoty krevního cukru nebyly zcela uspokojivé, je možné zvážit i použití některého z novějších léků na léčbu diabetu. O této možnosti se musíte poradit se svým sledujícím diabetologem.

Moje maminka, o kterou se starám, si musí 3x denně píchat inzulín. Nemůžu jí uhlídat, aby nejedla sladké. Jak moc je to pro ni nebezpečné?
Protože píšete, že se o svou maminku musíte starat, předpokládám, že je již starší a také že může mít některé komplikace diabetu. Konzumaci většího množství sladkostí samozřejmě žádnému pacientovi s diabetem nedoporučujeme. Stejně nevhodná je ovšem konzumace většího množství i jiných typů potravin s větším obsahem energie, například jídel tučných. O tom, jaká jídla vaše maminka může nebo nemůže jíst, byste se měla poradit s jejím diabetologem. Obecně však platí, že u starších osob nebo u osob, které mají například problémy s pamětí (může se u nich rozvíjet demence), občas můžeme drobné porušení diety tolerovat. Léčebné cíle jsou u nich trochu volnější, než u osob mladších, u kterých předpokládáme lepší spolupráci.

Mám cukrovku 2. stupně a jsem na inzulinu. Je mi 56 let.  Mám poslední dobou stresy, myslíte, že bych si mohla nechat předepsat antidepresiva? Není to k nemoci moc zatěžující? Děkuji za odpověd, Milada.
Antidepresiva nejsou léky na stres, antidepresiva jsou léky na depresi. Pokud si myslíte, že byste mohla trpět depresí, můžete navštívit svého praktického lékaře nebo psychiatra, ti by měli rozpoznat, jestli máte depresivní poruchu a pak by samozřejmě mohlo být vhodné nasadit antidepresiva. Stres je dnes bohužel běžnou součástí moderního života a rozhodně zhoršuje kompenzaci diabetu a dokonce přispívá k tomu, že se diabetes vůbec objeví. Úplně nejlepší je pokusit se stresu vyhnout, i když chápu, že to není vždy úplně jednoduché. Jinou možností je naučit se stres lépe zvládat, aby pro vás neměl negativní důsledky -  o tom se zase můžete poradit s psychologem.

Moje maminka má dost oteklé a otlačené nohy, má cukrovku druhého typu, bere léky. Mám ji nohy kontrolovat? Někde jsem četla, že jsou diabetici náchylní na poranění nohou.
Nohy u pacientů s diabetem, zejména pokud jsou oteklé a jsou na nich drobná poranění, je skutečně  nutné kontrolovat každý den. Požádejte diabetologa vaší maminky, ať buď on, nebo diabetologická sestra nohy Vaší maminky vyšetří a sdělí Vám, jak postupovat v prevenci rozvoje syndromu diabetické nohy a co to vlastně je.

Pane doktore, napište mi prosím, pro koho je vhodná ta nová léčba? Je drahá? Může mi ji předepsat paní doktorka v nemocnici na Bulovce? Zajímá mě to, děkuji.
V poslední době se setkáváme s některými novými léky na léčbu diabetu, které jsou výhodnější než starší léčba. Mohou například snižovat krevní cukr lépe, než některé starší léky, nevedou ke zvýšenému riziku hypoglykémie a nepřibírá se po nich. Některé z nich jsou dražší než běžná antidiabetická léčba, jiné z nich jsou srovnatelně drahé. Předepsat je může prakticky každý diabetolog u pacientů, kteří splní požadovaná kritéria a u kterých mohou tyto léky zlepšit kompenzaci diabetu. Poraďte se proto se svojí lékařkou o možnostech použití těchto léků při vaší léčbě.

Přejít na stranu:

 
   
13.04.2017 - Cukrovka - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [3] Boros [*]

  Myškomedvídek — #1 je, ale žít se s ní dá

  superkarma: 1 13.04.2017, 17:53:49
 2. [2] bobani [*]

  není o co stát

  superkarma: 0 13.04.2017, 14:08:07
 3. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  Sml57cukrovka je mrcha zákeřnáSml57

  1. na komentář reaguje Boros — #3
  superkarma: 1 13.04.2017, 00:56:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme