To je moc milé od naší čtenářky s nicke Nikar. Takže, milé ženy-in, která jste ještě nestihla napéct, možná máte šanci, že vám Nikar nějaké pošle. Kdepak, dělám si legraci. Raději si přečtěte recepty oblíbeného cukroví, které přikládá ke svému příspěvku

Dobré ráno redakce a ženy-in, cukroví ráda peču a ještě raději ho daruji. Já jsem kuchařka - pekařka samouk, takže nemám žádný recept po mamince, babičce, pratetě apod. Recepty si vyhledávám a zkouším sama. Už mám dost receptů na cukroví odzkoušených, u nás zdomácnělých. Manžel přiznává, že to moje mu chutná nejvíce a to je pro mě ta nejsladší odměna.

Co u nás nesmí chybět - vanilkové rohlíčky (já dělám s mandlemi), linecké (nesmí chybět rybízová marmeláda, ale již je neobaluji v cukru), oříškové košíčky, karamelové oválky, išelské koláčky, kakaové ořechy, klášterní rohlídky, citronové tyčinky (jsou osvěžující v záplavě čokolády), marcipánové koule (trochu pracnější, ale stojí za to, aby ne, když dělám domácí marcipán, a navíc, hodí se nejen na Vánoce), mokka oválky, z nepečných kávová zrna, kokosové kuličky (nepřidávám tam žádné sušenky ani piškoty, čokoláda a kokos, to je základ), manžel vždy vyžaduje jeho oblíbená vosí hnízda.

To je u nás taková klasika, někdy něco neupeču a zkusím nový recept. Vynikající jsou i andělská nepečená očka, kraple, podvodnice, opilé rozinky...Kdybych mohla, peču a peču, kdo by to pak ale jedl? No, jedlíci by se i našli, ale ty následky po tom. Pečení je moje láska a vá&s caron;eň. Přebytky u nás nejsou, něco rozdáme rodině před svátky, něco se vezme do práce a zbytek se s jistotou s ní ještě do Nového roku. Letos navíc jsem si po mnoha letech udělala radost a udělala jsem můj oblíbený vaječný likér. Ano, cukroví to není, ale k Vánocům to podle mě patří. Není nad domácí likér z domácích vajíček. Ta slast, ach.

No, a jakým recept přispěji?

Co takto karamelové oválky

h10 g prosáté hladké mouky, 140 g másla, 70 g cukr moučka, 2 žloutky, citronová kůra, 1 PL holandského kakaa, 140 g mletých ořechů náplň: 1 salko, 250 g másla, čokopoleva

Z uvedených surovin připravíme těsto, necháme v lednici odležet,poté vykrajujeme oválky (a pečeme do růžova na 180 st.C. POZOR, jsou po upečení křehké. Salko dáme do hrnce s vodou a vaříme asi tři hodiny neotevřené, necháme vychladnout, poté otevřeme a zkaramelizované salko vymícháme s máslem do hladka (nejlépe to jde v robotu) (kupovaný karamel jsem na to nezkoušela). Cukrářským sáčkem zdobíme oválky, necháme zatuhnout a na závěr namočíme do čokopolevy (používám čokoládu a máslo).

Nebo kraple:

n

300 g hl. mouky, 300 g másla, 2 žloutky, 4 PL mléka, 1 lžíce octa, 1 lžíce rumu, moučkový cukr na obalení

Suroviny zpracujeme v těsto a necháme půl hodiny odpočinout (déle ne, ztuhlo by). Rozválíme na 6 mm silný plát a vykrajujeme různé tvary. Poklademe na plech potažený pečícím papírem a pečeme asi 7 min při 180 st. C. Cukroví se nafoukne. Ještě teplé obalujeme v moučkov&eac ute;m cukru.

V případě zájmu mohu poslat i jiný recept. 

Přeji příjemné pečení a ještě příjemnější ochutávání a zobání. 

Nikar

Milá Nikar, já myslela, že budete sbírat objednávky, a vy na nás s recepty...chi chi

Text nebyl redakčně upraven

Co pro vás znamená vánoční cukroví.

  • Dokážete si bez něj představit Vánoce?
  • Proč ho pečete?
  • Už máte hotovo? Kolik děláte druhů? Máte nějaký recept, který se v rodině dědí a na který jste obzvlášť pyšná?
  • Nebo se na pečení teprve chystáte?
  • Ráda experimentujete a sbíráte nové recepty, nebo se držíte tradice?
  • Jaký druh cukroví u vás nesmí rozhodně chybět?
  • Co děláte s přebytky po vánocích?
  • Pošlete nám fotku svého cukroví? Nebo dokonce recept vašeho nejoblíbenějšího?

Na vaše příspěvky a fotky se moc těším na adrese:

redakce@zena-in.cz

Na co se můžete těšit vy?

Připravila jsem si pro vás moc zajímavou kuchařku s jednoduchými recepty z celého světa, hlavně z Itálie. Takže pokud máte rády středomořskou kuchyni, můžete se o ni utkat v dnešném cukrovíčkovém klání. Bude se losovat, takže šanci na výhru má opět každá.

k

Reklama