Vztahy

Cukr, nebo bič?

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda je lepší vychovávat děti přísně, nebo spíš benevolentně? Pokud máte vlastní děti, tak určitě ano. Já jsem o tom začala uvažovat už v době, kdy jsem byla těhotná. Rozhlížím se kolem sebe, dívám se, jak kteří rodiče vychovávají své děti, a přemýšlím i nad tím, jak jsem byla vychovávaná já a moji sourozenci. A porovnávám, které děti se chovají "lépe"?

Ty, které jsou vychovávané přísně, mají daná jasná pravidla, která musí dodržovat, mají své povinnosti a v neposlední řadě i tresty, které následují za provinění? Nebo ty, které mají větší volnost, nemají doma téměř žádné povinnosti a rodiče se jim snaží umetat cestičku a nezatěžovat je přílišnými zákazy a tresty? Co je správné?

Já sama jsem byla vychovávaná spíše přísně. Měla jsem své povinnosti, které jsem musela každý den splnit, a až potom jsem mohla jít ven s kamarády nebo se věnovat svým koníčkům. Pokud jsem porušila pravidla, které jsem měla stanovené (návraty domů, nesplnění svých pravidelných úkolů), následoval trest v podobě domácího vězení nebo jiného zatrhnutí mých oblíbených aktivit.

Určitě mě to v pubertě dost štvalo a cítila jsem se svazovaná. Mnoho mých vrstevníků si dělalo co se jim hodilo, mnoho jich nemuselo doma pomáhat a mohli chodit domů kdy se jim zachtělo.

Pokračovalo to i po mých patnáctinách, kdy jsem chtěla chodit s ostatními vrstevníky na zábavy a diskotéky. Bylo nás jen pár takových, kteří se museli vrátit do půlnoci (s věkem se hranice posouvala, v sedmnácti jsem mohla chodit domů v půl druhé), ostatní si užívali do kdy se jim líbilo.

Dnes můžu s určitostí říct, že mě moji rodiče vychovali dobře a že všechny ty zákazy i povinnosti měly svůj smysl a jsem za ně ráda.

Moji sourozenci už byli vychováváni daleko shovívavěji než já. Největší volnost měl můj mladší bratr, ale i sestra, které je teď šestnáct, a já vidím, že má povoleno daleko více věcí než já. Na druhou stranu mají oba dva i minimum povinností.

V souvislosti s rozdílnou výchovou sourozenců mě teď velice zarazil příběh, který mi vyprávěla moje kamarádka. Přijela k nim na návštěvu její sestřenice, která má dvě dcery. Tříletou a sedmiletou. Když se jim starší holčička narodila, chtěli, aby byla poslušná a dobře vychovaná. Proto ji za jakékoliv prohřešky trestali. Pro tyto účely si pořídili tenký proutek, kterým holčička dostávala výprask.

Dnes, ve svých sedmi letech opravdu poslouchá rodiče na slovo. Ale je vystrašená, zakřiknutá a rodičů se bojí. Když přijdou na návštěvu, posadí se a celou dobu se téměř ani nepohne. Má strach, aby neprovedla něco, za co by ji rodiče mohli potrestat. Na rozdíl od ní, její mladší sestra nezná žádné hranice. Rodiče jí všechno povolí a ona je velice neukázněná a rozmazlená.

Jak tedy na výchovu našich dětí?

Psycholožka Jitka Jeklová upozorňuje, že při výchově více sourozenců by rodiče měli přistupovat ke všem stejně a také, že oba dva rodiče by ve výchovných metodách měli být zajedno.

A jestli na děti spíše přísněji, či laskavěji? "Rodiče by měli zvolit zlatou střední cestu, děti příliš a hlavně zbytečně netrestat, ale dát jim jasná pravidla, která musí obě strany dodržovat."

A ještě dodává: "Děti je třeba vychovávat s láskou i rozumem zároveň. Vždyť, to co do nich vložíme, ony pak zase vloží do dalších generací. Láska je velmi důležitá, ale děti bez pevných hranic také nebývají zcela šťastné."
                 

A jak vychováváte své děti vy?   
   
25.08.2004 - Láska a vztahy - autor: elly

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [165] VAHA008 [*]

  Teda problémy s jídlem jsem u svých dětí neměla.Od mala jsem si je naučila jíst to,co jsem uvařila.A když se ošívaly,že jim to nejede,tak odchod od stolu a nic jiného,než pití.Tak se to řešilo i u nás doma,když jsem byla malá já.Horší to bylo se sladkým jídlem,které odmítal manžel(rýžový nákyp,krupicová kaše atd.)Vymyslela jsem si fígl.Tyhle jídla jsem vařila,jen když byl manžel v práci(chodil na směny).Taky jsem si zažila u dcery vztekání.Byla miloučká holčička,ale když jí chytil amok,stálo to za to.Vůbec venku,když k tomu bylo obecenstvo.Jednou mě tak vytočila,že jsem v zoufalství utrhla kopřivu a přetáhla jsem jí s ní přes holé nožky.A světe div se.Ono to zabralo.Od té doby bylo po scénách.Ještě,že bylo léto...co bych dělala,kdyby byla zima...nevím .Se synem jsem nic podobného nezažila.Co se týče trestů,si myslím,že v přiměřené míře nejsou na škodu.Zarach a zákaz PC,je to co u nás doma spolehlivě zabere.Oba dva mají i své povinnosti,na kterých trvám.Jelikož stále mají snahu posunout hranice kousek dál a zkoušejí co jim projde .Zatím jim nic neslevím,ale jak dlouho to vydržím,to teda nevím .Asi jsme nebyli jiní,i když výchovné prostředky byly o poznání tvrdší.Často vzpomínám na větu:"Počkej jednou ti to vlastní děti vrátí!"
  Tak to se mám na co těšit...

  superkarma: 0 28.08.2004, 10:26:47
 2. avatar
  [164] Kuře [*]

  Landriel: U nás se "nechutenství" léčí hladem. Nechceš - nemusíš. Asi máš plné bříško, to nevadí, necháme ho vytrávit. A do dalšího hlavního jídla jenom pití. Vzhledem k tomu, že Jajda pije ředěné minerálky, nehrozí, že by se nažbryndala sladkýho pitíčka. A další jídlo zpravidla mizí velice rychle. Kdysi měla malá skutečný záchvat nechutenství, kdy odmítala jíst vše (kromě sladkostí a i to málo). Tak byla hledem třetí den jsem nevydržela a valila s ní k doktorce. Ta mi poradila, že jí nemám jídlo ani nabízet. A kdyby se do dalších tří dnů o jídlo nepřihlásila, máme přijít. A Jenom mám hlídat tekutiny (neslazené) a ejhle za další dva dny se dítko samo hlásilo o chleba k večeři a pak už jedla normálně. On dospělej má občas taky období, kdy je přeplácanej a neví proč. Proto se držím toho, že Jáju do jídla nenutím. Ale kokina mám těžce na příděl.

  superkarma: 0 27.08.2004, 11:29:04
 3. avatar
  [163] Libča [*]

  teda ja se tu ted tak krasne bavim holky ty vase nazory to se musi jednou sepsat to je na romany.... fakt super.
  Jinak co mam rici ja???
  Radsi nic. Jsem matka tyranka, jsem prisna, mam hranice. Nesnasim milionkrat neco omilat dokola. Ted mam tu taktiku ze reknu ze to a to se musi udelat(je vecer a je vecerni ritual uz 4 roky nemenny) a hned velmi durazne dodam co se stane kdyz to neudela... a funguje to. Je pravda ze taky co je hodne dulezite a na to jste asi hodne zapomeli, nebo jsem si to tu nevsimla a to je stejnomerna vychova obou rodicu... cili oba bud takovy a nebo makovy... no a to je muj problem.
  Muj muz je flegmatik a to tak extremni ze dokaze meho syna doslova a do pismene vytocit a dohnat do takovych extazi ze je tu u nas pak veselo. I kdyz ted uz to resim jinak .... misto abych hubovala synovi tak si vzdycky chnapnu tatinka bokem a jen mu reknu par slov aby si uvedomil ze opet prehnal. Jenomze i presto vsechno muj syn velmi tihne ke svemu otci, neb vi ze u nej vzdy dojde k tomu co si on preje.. u me jen v tom pripade kdyz vim ze je to v ramci moznosti.
  Musim rici ze vychova deti mi prijde jako neco velmi velmi tezkeho a je jedno jak to delame, stejne to delame spatne, prijde puberta a je to vsechno na nic... nekdo ma stesti na deti, asi je to taky povahou deti a nekdo jako ja ma holt doma dabla s dusi andela.....

  superkarma: 0 26.08.2004, 19:24:58
 4. avatar
  [162] Saarah [*]

  Je fakt, že kdysi jsem taky malého prosila, zakazovala, řvala, že pokud nebude jíst stane se to a to a ve finále jsem to vzdala a jak píšou jiní: nechceš to sníst, tak asi nemáš hlad. Je taky pravda, žejsem vždy vařila malému rozličná jídla, jenže on je tak děsně vybíravý, že jsem v něm začala vidět svého manžela. Děs a hrůza. Ale nenutím jej jíst ani to, co má rád, když je zrovna ve šprajcu. Však on hladem neumře.
  Vzkaz pro Meryl: jeden by řekl, že jste psala o mém manželovi. Jeho maminka to popisovala naprosto stejně.Běh po celém bytě, sirky, panáček, je to až neuvěřitelné.

  superkarma: 0 26.08.2004, 16:15:22
 5. avatar
  [161] Andula [*]

  carlotta: jak píšou holky, já taky vnímám rozdílně, kdybych nutila dítěti něco, co fakt nejí jako je třeba čočku a když se dítě zabejčí, že jíst nebude, protože špenát má o trochu jinej odstín zelené, než si představovalo.
  Ale fakt je, že nejlepší je ty situace nijak nedramatizovat, aby dítě nepřišlo na to, že rodiči na tom záleží, aby to snědlo. Protože ono není divu, že to zkoušejí, když ze všech stran slyší, jak pěkně jedí, nejdeí a podobně.

  superkarma: 0 26.08.2004, 13:53:03
 6. avatar
  [160] Landriel [*]

  Ťapina: jo, čokoládičky, sušenky, bonbonky a zmrzlinka, to by jí jelo stále. A to by se najedla i sama.

  superkarma: 0 26.08.2004, 13:21:19
 7. avatar
  [159] Landriel [*]

  carlotta: já jí ale nedávám nic, co by neměla ráda, ona mi tohle prostě dělá u každého jídla, ale jenom někdy. Donedávna měla období, že chtěla všechno jíst sama, byly jsme třeba v Klokánku, tam jsem úplně zírala, jak krásně a vzorně snědla polévku i právě špenát s bramborem a vajíčkem, jen jsem jí to pokrájela na menší kousky. Myslím, že už jsem tu někde psala, že špenát miluje, aspoň ten můj, s mlékem, vajíčkem a sýrem, ale teď nás prostě takhle zkouší. mmch dnes ráno totéž zkoušela se snídaní, dostala na svoji vlastní žádost chleba s lučinou a stejně zase zlobila - když pochopila, že ji nenakrmíme, tak to najednou snědla úplně sama.

  superkarma: 0 26.08.2004, 13:06:03
 8. avatar
  [158] Ťapina [*]

  carlotta: Jenže Landriel píše, že její dcerka normálně má špenát ráda, jenom teď si prostě postavila hlavu, že ho jíst nebude, a tomu se vyhovět nedá. Jinak by ji za chvíli krmila jenom čokoládama. Jasně, že se nemá nutit dítěti něco, co mu nikdy nechutnalo a asi chutnat nebude, ale když jednou sní špenát s chutí a podruhý se nad ním ofrňuje, protože ví, že v mrazáku je zmrzlina, tak to je něco jinýho.

  superkarma: 0 26.08.2004, 13:01:46
 9. avatar
  [156] Landriel [*]

  Děkuju všem za rady, budu si to sem chodit číst. Ještě mě napadá, že bych snad vážně měla založit auditko, pokud by mi tam dál někdo chodil radit - protože ve všech chytrých knížkách mi scházejí právě ty rady pro konkrétní situace a manuál k dítěti v děloze jaksi nebyl.

  superkarma: 0 26.08.2004, 10:05:23
 10. avatar
  [155] risina [*]

  Andula: Ségra vždcyky vzpomíná, jak jsem na sebe zarytě koukali já a táta blýskali u toho oba brejlema A pak viděla, jak se jednou hádám se synem - a říká, že zažila dokonalý deja vu.

  superkarma: 0 26.08.2004, 09:35:00
 11. avatar
  [154] Léthé [*]

  Si nevzpomínám že bych měla s dětmi když byly malé problémy…a to jsem žádný poučný články nečetla …za to manžel…ten dal zabrat .To na něho jsem tenkrát měla mít návod k použití .

  superkarma: 0 26.08.2004, 01:39:15
 12. avatar
  [153] Lotka [*]

  Eva_Fl: na Adámky jsu alergická - kolegyně má syna - je to tak rozmazlenej fracek, stejně starej, jako mrně....ale ta, když řekne Adámek, to je pro mě znamení, že v překladu to znamená

  superkarma: 0 26.08.2004, 00:00:22
 13. avatar
  [152] Andula [*]

  koule: náš je Bejk, skoro tomu chci věřit, zvláště když ten starší divočák je Střelec :o)

  superkarma: 0 25.08.2004, 23:37:40
 14. avatar
  [151] koule [*]

  Irka1: tak tohle rika i moje mamca
  Andula: jestli znameni nelzou, tak on je beran, jak vysity

  superkarma: 0 25.08.2004, 23:31:49
 15. avatar
  [150] Irka1 [*]

  werka: zkousej nas deticky .

  Muj tchan rika "maly deti maly starosti, velky deti velky starosti" ....Landriel jeste nevi co ji presne ceka .

  superkarma: 0 25.08.2004, 23:28:30
 16. avatar
  [149] kubikm [*]

  kamarádka měla klasické dítě nežravce
  jednou jsme tam byli a můj muž řekl, že dítě nakrmí
  nandal na vidličku - dítě řeklo - jiný
  nabral jiný - dítě řeklo jiný...trvalo to asi 5,10 minut...muž vždy klidně jedno sundal, jiné nandal...skončilo to tak, že dítě podlehlo a snědlo celý obsah talíře...vše v klidu a s úsměvem...od té doby, když tam byl on, malá bez řečí všechno snědla....

  superkarma: 0 25.08.2004, 23:18:43
 17. avatar
  [148] Andula [*]

  koule: to je podobné, jak u nás. Junior je taky děsně paličatej, takže občas si hledíme do očí jak dva bejci

  superkarma: 0 25.08.2004, 22:58:40
 18. avatar
  [147] Eva_CZ [*]

  Lotka: on nesnasi, kdyz se mu tak rika, tak mu to delam just!

  superkarma: 0 25.08.2004, 22:55:34
 19. avatar
  [146] Lotka [*]

  Eva_Fl: jak můžeš takovýmu velkýmu chlapovi říkat Adámek

  superkarma: 0 25.08.2004, 22:49:36
 20. avatar
  [145] werka [*]

  Landriel: Irka1: Ad trest se zaheslovaným počítačem - Irko, tys byla s pondělí večer u nás ? To, co jako trest navrhovala Lan, téměř doslava pravil náš tatínek a od se mu jak první reakce dostalo téměř přesně té odpovědi, o které psala Irka (pravda, pak vycouval a udělal, co měl, ale je mu teprve 10, takže za 3 roky už nejspíš nevycouvá a půjde pařit ke kámošovi).

  Irka1: Ad burizonová holčička - moje tchýně krmila švagrové dvojčata krupičnou kaší pod stolem, protože holčičky ji nikde jinda papat nechtěly

  superkarma: 0 25.08.2004, 22:34:11

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [144] koule [*]

  Andula: mala je taky aktivni, takze obdobi vzdoru probehlo tak jeden den a pak vedela svy. Kluk je sila, ja ho netrestala, ze jsem mu nedala napit, ale ze on proste chtel z jineho hrnicku, z ktereho uz ten den pil
  Eva_Fl: jo, taky dostal. jenez na nem je vydet, ze bude pekne tvrdohlavy. V tomhle bude horsi nez jeho segra

  superkarma: 0 25.08.2004, 22:01:28
 2. avatar
  [143] Eva_CZ [*]

  Andula:

  superkarma: 0 25.08.2004, 21:22:11
 3. avatar
  [142] Andula [*]

  risina: to ne, ale ja proste fakt nemam vzetkly deti, tak nevim. Ja mam jen priserny.

  superkarma: 0 25.08.2004, 21:20:20
 4. avatar
  [141] Eva_CZ [*]

  Adamek se mi jednou jedenkrat pokusil vyvalet venku na chodnicku! Dostal takovou pres hubu, ze mel tezkej sok a vickrat mi venku sceny nedelal.
  (Ja jsem se prej valela furt.... )

  superkarma: 0 25.08.2004, 21:12:56
 5. avatar
  [140] risina [*]

  Andula: Jenže když se dítě vzteká, že pít nebude, násilím mu to do krku nenaleješ.

  superkarma: 0 25.08.2004, 20:58:18
 6. avatar
  [139] Andula [*]

  koule: já nevím, jestli je to výchovu nebo jejich povahama, ale fakt období vzdoru? nevím co to je. U staršího bych řekla, že je to povahou, on jak je divoký, ani na vztekání neměl čas, ale mladší řekla bych naopak, by byl slušný adept, ale asi včas pochopil, že by jen narazil.
  A k pití, tom se zase projevuje moje sekernictví, protože děti po mateřském mléce dostávaly neslazený čaj nebo vodu a doma nic jiného nedostaly dodneška A tersta ho nepitím, to ne, protože o pití se u nás nediskutuje, neboť zatícmo kručení v břiše nevadí, nedostatek tekutin jo

  superkarma: 0 25.08.2004, 20:51:56
 7. avatar
  [138] koule [*]

  Andula: tak to ti zavidim. U kluka zacal vzdor ted. Vcera se vztekal, ze chtel pit, ale nechtel pit z hrnecku do ktereho jsem mu nalila piti. Mel smulu, napit nedostal. No a pak radsi odesel do pokojicku a tam usnul, kdyz se probudil vzal si hrnecek a vypil to. Horsi je nase vztekani venku, kde ma obecenstvo.

  superkarma: 0 25.08.2004, 20:44:52
 8. avatar
  [137] Ladia [*]

  Souhlasím s Meryl a Andulou jinak co se týká jídla... nechceš jíst, nejez, ale nic jinýho až do dalšího jídla nedostaneš, fňukání, že chce krmit na mě zkouší, ale bez úspěchu, když začne, odnáším talíř pryč Chce to mít pevnou vůli a nenechat se obalamutit úsměvem a tak... protože za pár let by bylo ještě hůůůůůř Jakmile človk povolí, už se to s ním táhne a drobátka to zkoušejí zas a zas

  superkarma: 0 25.08.2004, 20:37:10
 9. avatar
  [136] risina [*]

  Meryl: Většina rodičů přikládá jídlu nadměrnou důležitost. U každého dítěte jsme slevovala víc a víc ze svých představ o tom, co "musí" sníst. A postupně jsem přišla na to, co tu říkáme Landriel. třeb ana to s dalším dítětem přijde taky... Samozřejěm, že i mé velké děti mají oblíbená aneoblíbená jídla, ale nikdy nikomu nevařím zvlášť a nikoho nenutím, aby jedl všechno. Prostě si akždý vezme z toho, co je k dispizici, to, co chce. Takže malá občas obědvá třeba suchý knedlíky, protože zelí nejí a maso jí připadá "slizký".

  superkarma: 0 25.08.2004, 20:33:15
 10. avatar
  [135] Andula [*]

  Meryl: to je fakt, já teď už zjišťuju, že fakt můžou zlobit víc, než jsem si kdysi myslela
  A je fakt. že dtěi s rodičema můžou vorat skrz jídlo, zvlášť když poznají, jak důležité pro ně je.
  Ten tvůj příklad jsem neviděla až v takové míře, ale sestřenice svoji malou Kačenku stíhala podobně

  superkarma: 0 25.08.2004, 20:24:39
 11. avatar
  [133] Irka1 [*]

  *Kotě*: jo, jsou vyjimecny pripady anorexie u deti....ale to je jedno z tisicu.

  Na mne to taky neplati, ji ji, neji neji....nedostane nic do dalsiho jidla ( nechtela obed...sla spat o hladu...svacinu ve tri zdlabla vzdycky).
  Vim, ze Cilie nesnasi odmala zeleninu, tak ji ji nenutim, nebudu v ni pestovat odpor jeste vetsi, kdyz mi nad talizem mrkve blila. Ale ani ji nebudu cpat dortama, protoze ji to chutnalo .

  superkarma: 0 25.08.2004, 19:51:02
 12. avatar
  [132] *Kotě* [*]

  Irka1: Já si prostě nedovedu představit tříletý dítě, který bude dobrovolně, jenom ze vzdoru, držet hladovku, až umře. Myslím, že tady jde prostě o souboj "kdo s koho" a že kdyby holčička cítila, že nad mámou prostě nezvítězí, tak by takový ciráty nedělala.

  Ty lidi s burizonama taky nechápu.

  superkarma: 0 25.08.2004, 19:37:10
 13. avatar
  [131] *Kotě* [*]

  Irka1: No jasan, teorii mám zmáknutou do hloubky! Víš, kolik chytrých knih a článků už jsem přečetla? Někde to přece musím uplatnit!

  superkarma: 0 25.08.2004, 19:35:14
 14. avatar
  [130] Andula [*]

  Irka1: já jsem neteoreticky a vidim to stejne jako *KOte*, i kdyz je fakt, ze v praxi je to casto vetsi jizda a ze se ty zasady drzej nekdy dost tezko
  Ta burizonova holcicka, jo to je presne liberalenu vychova

  superkarma: 0 25.08.2004, 19:33:57
 15. avatar
  [129] Irka1 [*]

  *Kotě*: Kote....ty ses spravna matka teoreticka ...to se mi libi....tobe to pujde .

  Nasi znami meli dvouletou holku, nejedla nic, tak nakonec ji krmili tak, ze ji hazeli na podlahu barevny burizony a ona ty cervene obarveny jedla .

  superkarma: 0 25.08.2004, 19:29:47
 16. avatar
  [128] *Kotě* [*]

  Landriel: Ta poučka, co říkala Meryl, se mi moc líbí. "nad plným talířem ještě nikdo hlady neumřel." To si vytesám na zeď kuchyně, až budu jednou krmit vlastní vzpurné dítě.

  Mně přijde zajímavé, že ty vždycky řekneš, že na ni nemůžeš být přísná, protože ji tolik miluješ. Co to je za hloupost? Právě že ji miluješ, tak by ti mělo záležet na tom, co z ní vyroste a ne z ní vlastní benevolencí vychovávat takového spratka. Opět volně cituju Meryl, prostě jí "s láskou zatnout tipec."

  superkarma: 0 25.08.2004, 19:26:37
 17. avatar
  [127] Andula [*]

  Landriel: no, najedla by se příště Ona prostě ví, že ji nakrmíš, tak co by to nezkusila a nevyžadovala.
  Matně si vybavuju, že junior tenhle smělý návrh párkrát vznesl, túdle núdle.
  Ale já jsem, jak Medvěd správně řekla, matka sekernice)

  superkarma: 0 25.08.2004, 19:20:07
 18. avatar
  [126] *Kotě* [*]

  Landriel: Tak by se nenajedla. No a?

  superkarma: 0 25.08.2004, 19:18:03
 19. avatar
  [125] Landriel [*]

  Andula: já ji taky krmit nechtěla, ale ona by se asi nenajedla vůbec.

  superkarma: 0 25.08.2004, 19:15:25
 20. avatar
  [124] Andula [*]

  Landriel: a ještě, já byhc jí asi nekrmila, ona už je dost velká holka

  superkarma: 0 25.08.2004, 19:11:56
 21. avatar
  [123] Andula [*]

  Landriel: tak to hoši asi období vzdoru vůbec neměli, alespoň něco

  superkarma: 0 25.08.2004, 19:09:56
 22. avatar
  [122] Irka1 [*]

  Landriel: a zase se dozvis "....si myslis, ze mi to vadi" .

  superkarma: 0 25.08.2004, 19:09:10
 23. avatar
  [121] Landriel [*]

  Irka1: né, to jí řeknu, že jí zahesluju počítač.

  superkarma: 0 25.08.2004, 19:07:43
 24. avatar
  [120] Irka1 [*]

  Landriel: a chces vedet co bude dal ....az ji bude 10, tak ji reknes, ze ji zmydlis zadnici a ona se na tebe drze podiva a rekne "...si myslis, ze mi to vadi....stejne to neboli a kdyz tak jen chvili" .

  superkarma: 0 25.08.2004, 19:06:36
 25. avatar
  [119] risina [*]

  Landriel: Blahopřeju, nakonec jsi "vyhrála" (i nad sebou). Tak vidíš, že to zabírá. Jen si na to vždycky vzpomeň, až s tebou bude ta tvoje líbeznice manipulovat... Prostě si rozmysli, co je důležitý, a na tom laskavě ale neústupně trvej.

  superkarma: 0 25.08.2004, 18:42:57
 26. avatar
  [118] Eva_CZ [*]

  mam-ča: nechces mi rict, ze az mi bude 98 let, nebude uz z-in, ze ne?

  superkarma: 0 25.08.2004, 18:40:02
 27. avatar
  [117] Landriel [*]

  Lotka:

  superkarma: 0 25.08.2004, 18:36:46
 28. avatar
  [116] Landriel [*]

  mam-ča: přesně tohle dělá moje máti taky.

  superkarma: 0 25.08.2004, 18:36:25
 29. avatar
  [115] mam-ča [*]

  Eva_Fl: Kdo ví, kde do té doby bude archiv Ž-in !
  A kronika je kronika.

  superkarma: 0 25.08.2004, 18:25:50
 30. avatar
  [114] Eva_CZ [*]

  mam-ča: nemusi.... Najde to v archivu z-in!

  superkarma: 0 25.08.2004, 18:23:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme