Zdraví

Čtyři nejčastější důvody, proč potřebujete nové brýle

Mnoho lidí zažívá chvíle, kdy jsou jejich oči unavené a předměty vidí rozmazaně. Pokud však čísla na monitoru mikrovlnky vidíte rozmazaně neustále nebo už dáváte předměty do větší vzdálenosti od očí pro lepší rozeznání jednotlivých znaků, pak je načase začít uvažovat o nových brýlích.

 1. Šilhání – Mezi základní symptomy, které vám napoví, že je načase podívat se po nových brýlích, je šilhání. Když k sobě víčka přivřete blíže, zaostříte světlo na sítnici a to vám v daný moment umožní lepší vidění. Oftalmolog, tedy váš oční lékař, poté vydá recept pro přizpůsobení současného nastavení brýlí. V případě častého šilhání kontaktujte svého oftalmologa co nejdříve.
 2. Bolesti hlavy – Patří mezi další symptomy, jež mohou poukázat na potřebu výměny brýlí. Jestliže své oči v průběhu čtení namáháte, mohou se za nějaký čas dostavit bolesti hlavy. Stejné obtíže můžete zažívat při neoptimálním nastavení brýlí během řízení motorových vozidel nebo sledování televize či filmů. I v tomto případě je třeba jít za oftalmologem pro nový předpis.
 3. Potíže se zrakem na blízkou a střední vzdálenost – Jasným signálem pro pořízení nových brýlí jsou také chvíle, kdy si pro zřetelné přečtení např. cenovek, musíte odstoupit a zvětšit vzdálenost mezi vámi a nápisem, který chcete přečíst. Obvykle to znamená výměnu dvouohniskových brýlí nebo jejich potřebu. Ať již používáte brýle na blízko, do dálky, nebo oboje, nemusí vám tyto brýle vyhovovat při práci u počítače. Navíc se k rozmazanému vidění může přidat i únava očí. Tento problém se vyřeší posunutím monitoru blíže či dále, ovšem někdy je potřeba si pořídit nové čočky, speciálně vyvinuté pro práci s počítačem. Podle serveru Allaboutvision.com je tato obtíž nazývána „střední korekce“, protože se pohybuje mezi klasickým předpisem brýlí na blízko a na dálku.
 4. Špatné vidění ve tmě – Za temnějšího osvětlení se zornice rozšiřují a mohou zhoršit již existující problémy se zrakem. Pokud zaznamenáte problémy se zrakem při řízení v noci, je podle názoru očních optiků z The College současné vhodné brýle vyměnit.

brýle

Věnujte pozornost svým očím a nepodceňujte výše zmíněné symptomy. Včasnou návštěvou očního lékaře můžete předejít daleko vážnějším nemocem, např. degenerativním změnám periferní sítnice nebo sklivce. Navíc jsou brýle v dnešní době ideálním módním doplňkem a není třeba se za jejich nošení stydět.

Zdroj: www.zeleny-zakal.cz

   
23.01.2015 - Oči - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [8] macasev [*]

  Brýle na čtení změří i v některých optikách a bývá to bez objednání

  superkarma: 0 24.01.2015, 12:43:43
 2. avatar
  [7] Allma [*]

  Já jsem přišla, řekla že špatně vidím na čtení. Čekala jsem až na mě dojde řada - asi 0,5h. Vyšetřili mě, dali lístek na brýle, s tím jsem zašla do optiky a za 3 dny jsem měla brýle za 1150kč

  superkarma: 1 24.01.2015, 09:09:03
 3. avatar
  [6] hubajda [*]

  assaly — #1ja jsem se objednavala v lednu a na vysetreni jdu v kvetnu

  superkarma: 0 23.01.2015, 11:15:15
 4. [5] Rikina [*]

  Bohužel bych už zase měla uvažovat o nových brýlích, ale nemám na ně. Zrak se mi zhoršuje moc rychle a pořizovat si nové brýle každý druhý rok, to fakt nezvládám. Sml31 Mám brýle na čtení i na dálku, celkem momentálně šestery brýle. Takže letos obnovím ty na dálku, a to jen jedny, možná dvoje, podle toho, zda náhodou nebude nějaká zlevňovací akce na skla. I tak to bude drahý špás, a ty na čtení budou muset počkat ještě tak rok dva. Sml80

  superkarma: 0 23.01.2015, 10:44:33
 5. avatar
  [4] denkas [*]

  assaly — #1Co dva měsíce! U nás půl roku!

  superkarma: 0 23.01.2015, 10:00:11
 6. [3] janavys [*]

  Chystám se pro brýle, ale stále odkládám Sml22

  superkarma: 0 23.01.2015, 09:10:40
 7. avatar
  [2] Pentlička [*]

  Já nosím brýle od svých 5 let, na dálku. Vždy jsem s nimi mohla normálně číst, v posledních asi 2 letech si musím brýle na čtení sundávat a hodně malá písmenka si hodně přiblížit k obličeji. Odhodlávám se, že se objednám k očaři, jestli nepotřebuji brýle na čtení, ale nějak to pořád odkládám.

  superkarma: 0 23.01.2015, 08:58:03
 8. [1] assaly [*]

  nejhorší je se rozhoupat a objednat, pak dva měsíce čekat a pak čekat dalsi 2 hodiny v ordinaci Sml15

  1. na komentář reaguje denkas — #4
  2. na komentář reaguje hubajda — #6
  superkarma: 0 23.01.2015, 08:17:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme