Vztahy

Čtyři kroky ke štěstí

Celosvětové průzkumy ukazují, že ačkoliv jsme bohatší, než byly předchozí generace, nejsme šťastnější. Tak například ve Velké Británie se před 50 lety cítilo šťastnými přes 50 % lidí, nyní se tak cítí zhruba jedna třetina, přestože bohatství se za tu dobu ztrojnásobilo. V USA je nyní podíl depresí desetkrát vyšší než byl v roce 1960 a průměrný věk nástupu deprese je nyní 14,5 roku v porovnání s rokem 1960, kdy to bylo 29 let. Co nás učiní šťastnějšími, když to není bohatství, prestiž, společenský statut? Své rady předkládá „profesor štěstí“ Tal Ben-Shahar z Harvardské univerzity. V současné době vyučuje kurzy Pozitivní psychologie a Psychologie vůdcovství, které navštěvuje více než 1400 studentů.

Čtyři kroky ke  štěstí
1. Dovolte si být člověkem
2. Zjednodušte si život
3. Cvičte pravidelně
4. Soustřeďte se na to pozitivní


1. Dovolte si být člověkem
Mnoho z nás věří, že když prožíváme takové emoce, jako je smutek, vztek, obavy, nejsme v pořádku, ačkoliv opak je pravdou. Jsou jen dva druhy lidí, kteří takové emoce nezažívají: psychopati a mrtví. Když si tyto emoce zakážeme, tak si vlastně nedovolíme být lidmi a platíme pak za to vysokou cenu. Bolestné emoce zintenzivní a my se pak cítíme ještě hůře.

2. Zjednodušte si život
Nobelovou cenou oceněný psycholog Daniel Kahneman s kolegy provedl výzkum, který ukázal, co to znamená, když je něčeho hodně. Ženy popsaly své činnosti z minulého dne a jak se při nich cítily. Jídlo, nakupování, domácí práce, péče o děti, práce… Nečekaně vyplynulo, že většinu žen moc netěšil společně strávený čas se svými dětmi. Přestože matky milují své děti, možná nejvíce ze všeho na světě, tak protože  mají toho tolik na práci, nemohou si užívat čas strávený s nimi. Je to stejné, jako kdybyste se snažili poslouchat své nejoblíbenější dvě skladby současně – vznikne chaos a neužijete si to. Můžete současně zažívat mnoho dobrých věcí, ale když chcete prožít štěstí, méně je někdy více. Jsme všichni tak zaměstnaní, snažící se stíhat stále více činností za kratší dobu. A pak si nemůže  užít ty zdroje štěstí, které mohou být všude kolem nás – ať je to naše práce, hudba, příroda, partneři a naše děti.

3. Cvičte pravidelně
Více a více studií ukazuje, že naše mentální zdraví zlepšuje fyzické cvičení. Michael Babyak a jeho kolegové z Duke University prokázali například, že cvičení 3x týdně po 30 minutách pomohlo pacientů s depresemi jako užívání léků.
Všichni máme potřebu pohybu, a když ji nenaplníme, zaplatíme za to. Nebyli jsme stvořeni proto, abychom seděli celý den před počítačem. Byli jsme stvořeni, abychom chytili antilopu k obědu, nebo abychom utíkali před lvem, abychom se nestali jeho obědem.
John Ratey, harvardský profesor psychiatrie, říká: „Fyzické cvičení je vysněnou léčbou psychiatrů. Pomáhá při strachu, panické úzkosti a stresu obecně, které mají velmi blízko k depresi.“ Současně cvičení posílí sebedůvěru, prodlouží život, zlepší spánek a sex a posílí imunitní systém. 

4. Soustřeďte se na to pozitivní
Štěstí nezáleží jenom na událostech našeho života, ale také na jejich interpretaci. Naše úroveň štěstí není jenom závislá na tom, co máme, ale také zda oceňujeme to, co máme. Málokdy oceňujeme, že jsme zdraví, že máme přátelé, jídlo na stole. Až teprve když se nám přihodí něco zlého, jako je ztráta nebo nemoc – tak teprve oceníme, jak šťastni jsme byli před tím. Otázka je, zda potřebujeme, aby se nám život zhoršil, abychom uznali, jak nádherný byl před tím? Potřebujeme nejdříve tragédii, abychom ocenili život? Odpověď je NE, pokud jsme schopni ocenit život takový, jaký je. Protože být vděční je opakem považování všeho za samozřejmé. V jednom experimentu byli lidé požádáni, aby každý večer napsali přinejmenším pět věcí, za které jsou vděčni. Za krátkou dobu se začali cítit daleko smířenější se svým životem, mnohem optimističtěji, měli mnohem méně fyzických potíží, snadněji dosahovali svých cílů a více pomáhali ostatním. Zkuste si to také, každý večer před spaním se soustředit na pár minut na sebe, na vše, za co jste vděční, a zapsat si to. Důležité však je, abyste si plně tyto pocity prožili, a nedělali jste toto cvičení automaticky. Můžete to vyzkoušet  současně se svým partnerem nebo dětmi. Doporučujeme toto krátké cvičení provádět alespoň jeden měsíc, abyste si tento zvyk osvojili. 

A co Vy, cítíte se šťastnější?
Co potřebujete k tomu, abyste zažívali pocity štěstí?

Zdroj: Guardian Unlimited

   
07.01.2008 - Láska a vztahy - autor: Eva Bedrníčková

Komentáře:

 1. [14] Mánek [*]

  a hurá do toho

  superkarma: 0 12.01.2008, 11:14:11
 2. avatar
  [13] Petunie [*]

  Evisek: ty jsi předvoj online ataku Armády spásy?

  superkarma: 0 08.01.2008, 00:18:57
 3. [12] terenniberuska [*]

  ke štěstí potřebuji stálé veselou mysl mít aby všichni v mém okolí byli spokoje,zdraví,mět radost s každé maličkosti a každý den co nejlépe prožít a být sama i se sebou spokojena

  superkarma: 0 07.01.2008, 20:36:19
 4. avatar
  [11] jirulinka 55 [*]

  Hm to se to krásně píše,ale hůř provádí!!!

  superkarma: 0 07.01.2008, 19:48:16
 5. avatar
  [10] MEK [*]

  jsem moc šťastná se svou rodinou

  superkarma: 0 07.01.2008, 19:24:51
 6. [9] FAXÍK [*]

  ke štěstí potřebuji moře lásky

  superkarma: 0 07.01.2008, 17:11:23
 7. avatar
  [8] Ni-ka [*]

  Souhlasím s Esko.Nikdo nemá čas cvičit a mít hlavu v oblacích,každý má starosti a nemyslí jen na to pozitivní,když ho obírají o peníze,nervy,klid.

  superkarma: 0 07.01.2008, 16:33:18
 8. [7] Esko [*]

  pridala by som asi este piaty bod. Najdite si na vsetky tie vyssie uvedene body hlavne cas!!!!! Nakolko prave ten nam mnohym v dnesnej uponahlanej dobe chyba

  superkarma: 0 07.01.2008, 11:29:20
 9. avatar
  [6] Meander [*]

  Hašišmarjá!
  Nikdy si nedovolím být člověkem, tak hluboko neklesnu.
  Zjednodušte si život? No dobře, nebudu si čistit zuby a splachovat záchod.
  Cvičit? A navíc pravidelně? To snad radši budu pravidelně šňupat koks.
  Soustřeďte se na to pozitivní? Nemůžu, tolik koksu nemám.

  Bambína: Pro tebe bude smrt vysvobozením.

  superkarma: 0 07.01.2008, 11:18:03
 10. avatar
  [5] Bambína [*]

  Pro mě je štěstí,mít zdravé děti a vnoučata.Žena cvičí celý život,běhání kolem plotny,dětí muže,atd.

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:00:57
 11. [4] Evisek [*]

  1. Jak být člověkem,když žijete na ulici bez domova jako toulavé zvíře?
  2.Jak si zjednodušit život,když nevíte,co bude za hodinu natož zítra?
  3.Bezdomovci cvičí každou chvíli,aby neumrzli a že by z toho byli šťastnější?
  4.Jestli do rána neumrznu,budu žít! Velice pozitivní myšlenka a domnívám se,že i silná touha každého,kdo ztratil domov a přestal být "šlověkem".
  Myslí i na tyto lidi takové výzkumy? Nebo pro ně již neplatí pocity štěstí? Ne každý se dostal na ulici vlastní vinou a vrátit se zpět je setsakramentsky těžké. Kdyby místo takových výzkumů věnovali peníze na obyčejné bydlení,bylo by šťastných lidí mnohem více i bez výzkumů...

  superkarma: 0 07.01.2008, 10:00:51
 12. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  Pro mne je štěstí,že mohu ještě žít s ničím se raději jiným nezaobírám

  superkarma: 0 07.01.2008, 09:41:54
 13. [2] meme [*]

  Ten čtvrtý krok je asi nejvíc opomíjený.A to cvičení často taky.

  superkarma: 0 07.01.2008, 08:27:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme