Na letošním dvaadvacátém stomatologickém veletrhu Pragodent, který se konal již tradičně v Praze, byly vyhlášeny výsledky prestižní soutěže Škola roku o nejlepší zubní náhradu zpracovanou žáky.

Soutěž probíhá pod záštitou Komory zubních techniků a jejím cílem je zvyšovat připravenost absolventů a motivovat je k těm nejlepším výkonům. Letos patří vítězství stejně jako loňský rok Střední zdravotnické škole a vyšší odborné škole Karlovy Vary, kde opět zabodovala Jana Müllerová s bravurně zpracovanou fixní zubní náhradou a Monika Maněnová, vítězka v kategorii Snímací zubní náhrada ze Střední zdravotnické školy a vyšší odborné školy Karlovy Vary.

Na otázku, proč prezidentka Komory zubních techniků soutěž pořádá, paní Alexandra Seidlová odpovídá: „V České republice máme doslova přetlak škol, na kterých se vyučuje obor zubního technika. Pro srovnání uvedu Německo, kde mají na území velikostí srovnatelném s ČR dvě školy. V Čechách jich máme hned 11. Každoročně tak absolvuje více techniků, než je volných pracovních míst. Takže zaměstnání získají opravdu jen ti nejlepší. Z tohoto důvodu je třeba zvyšovat připravenost absolventů a neustále se snažit zlepšovat úroveň výuky.

„Z vítězství v této soutěži mám opravdu radost, utvrdila mě v tom, že zřejmě talent pro povolání zubního technika mám,“ říká Jana Müllerová a dodává: „Díky již druhému ocenění Komorou zubních techniků vím, že chci být dobrým zubním techikem a pokračovat ve vzdělávání. Ať už na Vyšší odborné škole u nás v Karlových Varech, nebo na Slovensku, kde bych mohla získat dokonce bakalářský titul. To bych ale musela studia na rok přerušit a jít pracovat, abych si vydělala dostatek financí na nákladné dojíždění. Tato precizní práce je mou vášní, i když má také svá úskalí. Abych totiž mohla vyrobit skutečně kvalitní protézu na míru, musím pacienta vidět osobně. Někde je docházení pacientů k zubnímu technikovi standardem, ve většině případů tomu tak ale z nejrůznějších důvodů není. Například mojí babičce byla zhotovena zubní protéza, která jí neseděla a zřejmě jí dokonce ničila čelist. A protože k nápravě dlouho nedocházelo, opravila jsem jí protézu raději sama,“ vysvětluje studentka.

m

Výherkyně Jana Müllerová s prezidentkou Komory zubních techniků, Alexandrou Seidlovou

„Jsem velice ráda, že se soutěž povedla a že se nám letos opět přihlásilo dost nadaných studentů,“ zhodnotila čtvrtý ročník prezidentka Komory zubních techniků Alexandra Seidlová. „Oběma vítězkám jménem Komory zubních techniků gratuluji. Pro mimořádné výkony a prokázaný talent jsme zvlášť ocenili nadanou Janu Müllerovou, která zvítězila v soutěži již podruhé. Je krásným příkladem nadané a pilné žákyně, ze které bude jistě vynikající zubní technička se smyslem pro detail. Za všechny zubní techniky doufám a věřím, že studium našeho oboru opět získá svoji prestiž, k čemuž dopomůže především změna problematické legislativy,“ dodává závěrem.

Zdroj TZ

Reklama