Čtvrtina dětí ve věku od 7 do 16 let se domnívá, že trpí nadváhou či obezitou. Celkem 39 % z nich v minulosti již drželo, drží nebo plánuje v nejbližší době držet nějakou dietu. O zdravé stravě ale nemají téměř žádné vědomosti.

Především praktičtí dětští lékaři přitom výrazně varují, že diety nejsou pro děti v tomto věku vůbec vhodné a mohou jim způsobit vážné zdravotní problémy! Varovná data vyplývají z dotazníkového průzkumu edukačního projektu Žij zdravě Všeobecné zdravotní pojišťovny, který se ptal 1849 dětí ze základních škol a víceletých gymnáziích po celé České republice v červnu a říjnu letošního roku.

Alarmující stav podtrhuje ještě skutečnost, že pouze 1 % všech dotázaných dětí si uvědomuje, že zdravá strava znamená především jíst pravidelně a pestře. „Je zarážející, jak málo českých dětí ví, co znamená stravovat se zdravě. Všeobecná zdravotní pojišťovna se proto již třetím rokem věnuje jejich edukaci prostřednictvím projektu Žij zdravě a také v letošním roce realizovala Jízdu kuchařů YesNeYes po českých základních školách a gymnáziích. Zde známí kuchaři Filip Sajler a Ondřej Slanina radí dětem, jak snadné je připravit si zdravou, a přitom chutnou, svačinu nebo oběd. To, že hýbat se může být i zábavné předvádějí tanečníci street dance a přední čeští jezdci na BMX kolech,“ říká Jana Chloubová, specialistka externí komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny.

„Jako velký problém vidím zejména to, že děti neřeší svou váhu s odborníky, ale zkouší různé diety. Přitom je prokázáno, že redukční diety poškozují dětský organismus ve vývoji,“ varuje pediatr a dětský obezitolog MUDr. Zlatko Marinov z Dětské polikliniky FN Motol, a dodává: „Odborník může dítěti a jeho rodičům poradit se správným stravováním a citlivě stanovit individuální program s odpovídajícími pohybovými aktivitami.“

České děti tloustnou hlavně kvůli špatným stravovacím návykům, dostatečný pohyb jim podle výsledků dotazníkové ankety totiž nechybí. Až 55 % z nich sportuje pravidelně několikrát týdně, 33 % dětí se snaží sportovat alespoň dvakrát v týdnu. Nejoblíbenější je mezi dětmi cyklistika, dále plavání, fotbal, lyžování a bruslení. Velké oblibě se mezi dětmi těší rovněž in-line bruslení, atletika a bojové sporty. Bohužel jen pohyb nestačí a je třeba se i správně stravovat. Přestože 72 % dětí uvádí, že dává přednost zdravým jídlům, je nejoblíbenějším pokrmem českých školáků pizza následovaná klasickou českou kuchyní. Navíc 18 % dětí zapomíná ráno na snídani. 

Souhrn nejzajímavějších dat z dotazníkové ankety:

 • 80 % dětí se stravuje ve školní jídelně
 • 72 % dětí tvrdí, že dává přednost zdravým jídlům
 • 67 % dětí snídá rohlíky, housky, chléb nebo celozrnné pečivo
 • 56 % dětí jí 3-5x denně
 • 54 % dětí sportuje pravidelně několikrát týdně
 • 48 % dětí si vezme ke svačině ovoce nebo zeleninu
 • 45 % dětí nejraději jí pizzu
 • 39 % dětí drželo, drží nebo se chystá držet nějakou dietu
 • 37 % dětí tráví u počítače více než 2 hodiny denně
 • 34 % dětí jí maximálně 3x denně
 • 24 % dětí má pocit, že má nadváhu nebo trpí obezitou
 • 13 % dětí vůbec nesportuje nebo pouze v rámci hodin tělesné výchovy
 • 1 % dětí si představuje pod pojmem „zdravá strava“ pravidelnou a vyváženou stravu

Zdroj: Tisková zpráva projektu Žij zdravě

Reklama