Vztahy

Čtu dětem pohádky

Tohle nebude pohádka, jen o pohádkách.

Jako dítě jsem je samozřejmě milovala. V televizi jich tehdy ještě tolik nebylo, ale nikdy jsem si nenechala ujít Tři oříšky pro Popelku. Ale stejně jsem ze všeho nejradši měla, když si se mnou maminka lehla večer do postele, zhasla a pohádky mi vyprávěla. To bylo moc hezké. Někdy, pravda, usnula dřív než já, ale to nevadilo. Vzpomínka je to pro mne nesmazatelná.

Mé dceři je pět let. Je zaníceným televizním divákem. Snažím se to omezovat, ale popravdě se mi to moc nedaří, asi to také znáte. A tak alespoň každý večer, když ukládám svou berušku ke spaní, lehám si k ní do postele a beru do ruky knížku (nejsem zdatný vypravěč). Našimi společnými favority jsou knížky Václava Čtvrtka, které jsou půvabné, srozumitelné a krásně ilustrované. A tak můžeme číst stále dokola o žabce Márince a žabáku Josefovi, o Makové panence, o víle Amálce, o Křemílkovi a Vochomůrkovi.

Já tyhle chvilky pohody nad knížkou miluju přinejmenším stejně jako moje dcera, která je opravdu vděčným a pozorným posluchačem. Vím, že je to banální, takové okamžiky prožívate se svými dětmi jistě také. Ale já pevně věřím, že jsou pro moji malou přínosem a že si hezké vzpomínky na ně uchová do dospělosti. Stejně jako já ty své na vyprávění mojí maminky.

Všechny zdraví Winnie
   
05.05.2005 - Láska a vztahy - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [13] saruz [*]

  taky jsme večer před spaním dětem četli, nejdříve pohádky a později i dobrodružné dětské knížky, ty už vlastně četly děti nám a byly to krásné večery Sml16

  superkarma: 0 26.11.2012, 21:39:09
 2. avatar
  [12] peguša [*]

  Winnie the Pooh: Knihovnu fakt vřele doporučuju. Člověk tam najde leccos. Navíc jsou dneska knihy poměrně nákladná záležitost a tak kupujeme jen něco a něco zase vypůjčíme. U nás je to pro děti zdarma a dospělák platí jednou ročně asi 40,- Kč. To se rozhodně vyplatí. Dcera si tam půjčuje i knížky, které využije v některé hodině ve škole.

  superkarma: 0 06.05.2005, 10:31:51
 3. avatar
  [11] Winnie the Pooh [*]

  O knihovně jsem taky už přemýšlela. Jdeme do toho!

  superkarma: 0 06.05.2005, 07:48:49
 4. avatar
  [10] jiraka [*]

  Fiona: Já ze začátku pohádky vyprávěla. Říkala jsem Davídkovi Kuřátko a obilí, on se tomu smál, moc se mu líbilo slovo "pípá", ale to mu byly 2 roky. Pak měl rád O Karkulce, jednou jsem to změnila na Perníkovou chaloupku. Další den chtěl zase Karkulku, a když jsem jí dopověděla, tak prohlásil: "Eště Ečebabu." Žádný velký čtenář z něj není, ale byly to hezké chvilky.

  superkarma: 0 06.05.2005, 00:15:54
 5. avatar
  [9] Landriel [*]

  Fiona: u nás to taky docela trvalo, zkoušela jsem to mockrát, ale ona vždycky chtěla jen obracet stránky, koukat na obrázky, až docela nedávno právě u pejska a kočičky začala poslouchat, jeden večer jsem přečetla snad 3 pohádky, než usnula, taky se jí líbí Dopisy od Felixe...

  superkarma: 0 05.05.2005, 20:26:06
 6. avatar
  [7] peguša [*]

  Žábina: To máš naprostou pravdu. Dcera má ve třídě spoustu dětí, které pomalu neví, jak knížka vypadá. Teda kromě učebnic.
  Winie, taky jsem dceři hodně četla, učila ji mít knížky ráda a pěkně s nimi zacházet a vyplatilo se. Dnes je jí deset a každý měsíc mažeme do knihovny, abychom si nějakou knížku půjčily. Krom toho dostává knížky jako dárky. Mladší je teprve 6 a číst ještě neumí (do školy půjde v září), ale do knihovny chodí také. Má svou průkazku, na kterou je moc pyšná (připadá si dospělejší) a půjčuje si obrázkové knížky a ty které nepřečte jí čte ségra. A někdy se ráno slezeme v pelíšku a já jim čtu oběma. Jsou to moc milé chvilky. Takže čti a čti, stokrát se ti to vrátí.

  superkarma: 0 05.05.2005, 17:09:26
 7. avatar
  [6] Žábina [*]

  Winnie, ještě bych ti chtěla napsat, že to že čteš své dcerce před spaním pohádky, není taková samozřejmost...znám dost dětí, kterým by se o tom mohlo jen zdát

  superkarma: 0 05.05.2005, 15:14:49
 8. avatar
  [5] Žábina [*]

  alenčinu i Martínkovu čítanku znám
  ale víte co je moc pěkná a poučná knížka pro děti?
  O Birlibánovi
  Birlibán je chlapeček, který zlobí, nechce jíst, nechce chodit spát a rozbíjí hračky...svému milovanému zajíčkovi utrhne dokonce ucho! a tak se na něj hračky domluví a utečou mu...jdou do pohádkové země a cestou prožívají různá dobrodružství...když Birlibán zjistí, že mu hračky utekly, je moc smutný a rozhodne s je najít....
  tuhle knížku vřele doporučuju všem, co mají doma malé nezbedy

  superkarma: 0 05.05.2005, 13:58:32
 9. avatar
  [3] Winnie the Pooh [*]

  Talenka: Alenčinu i Martínkou čítanku máme taky už přečtenou, jsou super,i další knížky od Petišky, třeba Pohádkový dědeček. Po Jakubovi a Jáchymovi se poohlédnu. Dík za tip.

  superkarma: 0 05.05.2005, 13:08:51
 10. avatar
  [1] talenka [*]

  Já už se taaak těším, až budu Talíkovi číst pohádky. jako dítě jsem to milovala. Naši nám četli, dokud jsme neuměly číst samy. Pamatuju si, jak občas švindlovali a chtěli to zkrátit, ale my jsme to znaly zpaměti, takže naši neměli šanci . Mám všechny knížky schované, je jich spousta. pamatuju si na Alenčinu a Martínkovu čítanku s obrázky paní Zmatlíkové. A moje oblíbená byla Jakub a Jáchym. Znáte ji? Mrně muselo při čtení spolupracovat...

  superkarma: 0 05.05.2005, 12:52:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme