Čtení pomáhá, Pomozte dětem a nakladatelství Albatros pořádají netradiční maraton. Již tento pátek, 9. listopadu 2012, v 9.00 bude v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze odstartován charitativní čtecí maraton.

Zapojit se do něj může každý. Čtecí maraton podpořily i známé české osobnosti – Tomáš Hanák, Zora Jandová, Jan Potměšil a další. Chybět nebudou ani ambasadoři Čtení pomáhá spisovatelka Alena Ježková a básník a písničkář Jiří Dědeček. Výtěžek z akce poputuje „žlutému kuřeti“, tedy sbírce Pomozte dětem.

kuře

V pátek 9. listopadu 2012 od 9 do 19 hodin se v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze uskuteční charitativní čtecí maraton, jehož cílem je pomoci dětem, které potřebují „záchranný kruh“, aby mohly žít normální život. Zúčastnit se může každý. Symbolické zápisné pro děti činí 30 korun, pro dospělé 60 korun. Výtěžek z čtecího maratonu bude věnován na sbírku Pomozte dětem.

„Přemýšleli jsme, jaký typ charitativní akce bychom mohli udělat tak, aby se do ní mohli zapojit dospělí ale především zdravé i handicapované děti. A číst umí přece každý. Navíc knížky jsou běžnou součástí našeho života a snad každý má nějakou tu svou oblíbenou,“ říká Alena Šváchová, manažerka projektu Pomozte dětem.

„Čtecí maraton je krásná událost hned z několika důvodů. Jednak pomůžeme dětem, které naši pomoc potřebují, dále oslavíme knihy jako věc, která má smysl a hodnotu, a zároveň podpoříme čtení a čtenářskou gramotnost, která je pro všechny děti důležitá,“ říká spisovatelka Alena Ježková, ambasadorka projektu Čtení pomáhá.   

Program čtecího maratonu

Dopolední program maratonu bude věnován hlavně školám a dětem z podpořených organizací. Bude se nejen číst, ale i povídat. Své knihy představí jejich autoři i ilustrátoři. Odpoledne se můžete těšit na divadelní sobor Ty-já-tr a na jejich představení na motivy knihy Pan Buřtík a pan Špejlička od Zdeňka Svěráka. Po celý den se budou číst knihy nejrůznějších žánrů. Co pět minut se knihy chopí jiný čtenář, kterým může být jakýkoli zájemce.

Akci podpořili…

Organizátory akce jsou Čtení pomáhá, Pomozte dětem a nakladatelství Albatros. Charitativní čtecí maraton podpořily také známé české tváře. Akce se zúčastní Tomáš Hanák, Zora Jandová, Míša Maurerová a Jan Potměšil. Za Čtení pomáhá přijdou ambasadoři Alena Ježková a Jiří Dědeček. A děti jistě potěší Kašpárek v rohlíku.

Čtecí maraton a sbírku Pomozte dětem podpořily také děti zapojené do Čtení pomáhá. Na charitativní projekt „Čteme pro Kuře“ totiž poslaly prostřednictvím svých kreditů za přečtené knihy celkem 100 tisíc korun.

***

Projekt Čtení pomáhá podporuje čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Každý rok se tak různým nadacím rozdělí 10 miliónů korun. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou právě dětští čtenáři. Každý z čtenářů, který se zaregistruje na webových stránkách projektu, přečte některou z doporučených knih a správně zodpoví kontrolní otázky k dané knize, získává kredit 50 korun. Ten pak věnuje na některou z nabízených konkrétních charitativních akcí. Charity navrhují oslovené dobročinné organizace a partneři projektu. Knihy zařazené do projektu byly vybírány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu. V odborné porotě, která knihy navrhovala, byly osobnosti, jako je Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a Martin Roman, který je iniciátorem a donátorem projektu. Jedním z ambasadorů Čtení pomáhá je také Vojta Dyk

Reklama