.

Čtrnáctiletá kamarádka mé dcery chodí s třicetiletým mužem. Co na něm vidí?

Vztahy

Čtrnáctiletá kamarádka mé dcery chodí s třicetiletým mužem. Co na něm vidí?

Málo platné, všechny děti jednou vyrostou a budou v pubertě. A všichni rodiče budou tou dobou řešit jejich vztahy, lásky a také první milostné zkušenosti. A to nebývá jednoduché, zvlášť když si dívka najde muže o hodně staršího.

Pokud spolu kamarádí přibližně stejně staré děti, není na tom nic zvláštního. Horší je, když si čtrnáctiletá dívka najde muže kolem třicítky. „Kamarádka mé dcery, Bára, teď chodí s Tomášem, jsou spolu už asi čtyři měsíce. Podle mé dcery je Tomáš docela fajn, jenže je proti Báře starý, je mu asi třicet dva. Vždyť by mohl být její táta!“ říká Monika, jejíž čtrnáctiletá dcera s Bárou kamarádí už dlouho. A ta se teď pokouší tento vztah rozmluvit.

Přečtěte si také:

mil„Dcera už o tom s Bárou mluvila mockrát, ale nemá to smysl, jako by mluvila do dubu. Bojí se, že je Bára opravdu zamilovaná a nic s ní nehne. Pořád mluví o tom, jak je Tomáš úžasný, jak ho miluje, jak bez něj nemůže žít...

Dcera říkala, že Tomáš je pěkný chlap, má pěknou postavu, protože hodně sportuje. Taky má dobrou práci, takže si může dovolit zvát Báru na oběd a brát ji na odpoledne do hotelu. Já ale nechápu, proč si nevybere stejně starou ženskou, proč musí plést hlavu Báře, která je proti němu moc mladá, vždyť tohle nemá budoucnost, Bára s ním akorát marní čas. Až jí bude dvacet, jemu bude skoro čtyřicet. Ale tohle ona teď nechce slyšet, je hluchá a slepá.

A navíc podvádí i své rodiče, lže jim, že se s ním rozešla. Vím, že její rodiče jsou z Tomáše nešťastní, dokonce jí zakázali se s ním stýkat, ale to nepomohlo, stejně za ní Tomáš chodí po škole a Bára je s ním, místo aby byla na kroužkách. A taky s ním spí. Což je nejhorší. Ale dcera s tím bohužel nic nezmůže, dokud to Bára nepochopí sama.“

Jak se na vztahy nezletilých dívek dívá odborník?

Zeptali jsme se psychologa a sexuologa Prof. PhDr. Petra Weisse, PhD.

Pane profesore, je normální, když čtrnáctiletá dívka chodí s třicetiletým mužem?
Co je to normální? Důležité je ale zdůraznit jinou věc. Pokud u takového páru dochází k sexuálním kontaktům v jakékoliv podobě, rozhodně je to závažný trestný čin.

To je pravda. Některé čtrnáctileté dívky ale vypadají hodně vyspěle...
Nejsou o nic vyspělejší než jejich matky! U nás se věk pohlavní zralosti přestal urychlovat v 60. letech a od té doby je to spíš naopak: tělesná pohlavní zralost, resp. věk dospívání, je téměř stejný, jako býval, naopak věk sociální dospělosti se spíš prodlužuje.

Myslíte tedy, že se nemá snižovat hranice pro legální sexuální styk, která je dnes 15 let?
Není žádný, ani nejmenší důvod, proč věk prvního pohlavního styku ze zákona snižovat.

Má podle vás vztah čtrnáctileté dívky a dospělého muže budoucnost?

Možnost%
Určitě ne, ani náhodou.41,7
Asi ne, je to velký věkový rozdíl.21,4
Nevím, je mi to jedno.8,3
Možná ano, jestli si opravdu rozumí, vydrží to.21,4
Určitě ano, proč ne?6
Jiná odpověď (napište do diskuse).1,2

Další články v našem magazínu:

   
29.01.2014 - Ona s ním - autor: Lucie Paličková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [60] kasz [*]

  Je to prostě náhoda a život nejde rozškatulkovat do nějakých předepsaných formulářů. Za chvilku to bude rok, co jsem se seznámil se 14letou dívkou, ve svých 33 letech! Na její 15. narozeniny jsme se rozhodli, že se přijedu představit rodičům. Přijali mě skvěle. Mohu k nim přijíždět každý víkend, zkrátka se mi splnil sen. Ještě 4 roky bude studovat gymnázium a pak by chtěla na VŠ, samozřejmě nejlépe do města, kde bydlím. Uvidíme, jak to nakonec dopadne. Jejích rodičů si nesmírně vážím, protože i když to byl pro ně zpočátku šok, nakonec vše dobře dopadlo a náš vztah ve všech ohledech podporují.

  superkarma: 0 01.03.2016, 11:07:22
 2. [59] andreaorlikova [*]

  No tak asi takhle, dívce je 14, do 15ti to nemá daleko. Až jí bude 15 tak bude co? Taky doufám, že je nikdo neudá a navíc i kdyby - holka je zamilovaná, domluví se s pánem, že řeknou, že žádný styk nebyl.. Já jsem v 15ti začala chodit s o 17 let starším mužem. V žádném případě toho nelituji, ba naopak. DO teď ho mám ráda jako kamaráda. V 16 jsem měla opět stejně starého muže a v 17 dalšího - také o 17 let staršího. Za toho posledního muže jsem nyní vdaná, mám s ním dcerku a jsem ve vztahu velmi spokojená.. 

  Byla jsem zvyklá mezi staršími, s vrstevníky jsem si nerozuměla. S maminkou jsem byla domluvená, že hned v 15ti semnou půjde k doktorce a nechá mi napsat antikoncepci. Tak by to měli řešit i rodiče této dívky.

  Chápu rodiče, že to pro ně není lehké, také bych byla zmatená, kdyby s tím má dcera přišla. Měli by si ale uvědomit, že by s dcerou měli mluvit otevřeně a ne jako s dítětem, vyslechnout ji a pochopit. Popř. aspoň se dohodnout, ať do těch 15tin s pánem počkají. Taky se s tím mužem třeba seznámit.. Každopádně by se do toho neměla starat nějaká známá..

  Možná mě odsoudíte, ale mám podobnou zkušenost a z toho vycházím. Trošku pochopení.. Zajímalo by mě, co by se řešilo, kdyby jí už bylo 15. Není to tabu..

  superkarma: 2 04.02.2014, 23:13:27
 3. avatar
  [58] wich [*]

  cilani — #51 Já už po zkušenostech nevěřím doktorům pomalu ani pozdravení a chodím jen tam, kde fakt musím (preventivky). Doktorů je hodně, lékařů málo...

  superkarma: 1 30.01.2014, 07:20:24
 4. avatar
  [57] Běla [*]

  Nechápu proč už není ve vězení za zneužívíní nezletilé!!!Sml80

  superkarma: 1 29.01.2014, 22:45:48
 5. avatar
  [56] risina [*]

  evelyn — #22 Pedofil je přitahován dětmi bez rozvinutých druhotných pohlavních znaků. Když se dospělým mužům líbí -náctileté dívky, je to hebefilie.

  superkarma: 0 29.01.2014, 22:10:32
 6. [55] Taja [*]

  Pentlička — #30 Je to hebefilie - erotická náklonnost k dospívajícím dívkám.

  (Efebofilie je náklonnost k chlapcům.)

  superkarma: 0 29.01.2014, 20:29:47
 7. [54] cilani [*]

  gerda — #53 tak to jsem velmi šťastná, že mi do toho mamka nezasahovala, takže mazlení s klukama jsem mohla poznat ve 13, kdy jsem zjistila, že to ještě není pro mě.. ve 14 jsem se začla s klukama pořádně líbat a mazlit a sex jsem poznala až téměř v 18. Jsem přesvědčená, že přílišné zakazování mladou holku dotlačí spíše k opaku a pokud rodiče chlápka udaj na PČR, holka je může nenávidět pěkně dlouho a jejich vztah může dostat velké trhliny.. Když mi zavřeli týpka, nikdo mi ho nezakazoval.. Věděla jsem, že se to mamce nelíbí, byť nic neřekla.. ale to, že mi nebránila, jen jednou se zeptala, zda je to dobrý nápad, mě samo dovedlo k tomu, že jsem situaci pořádně zvážila a po nějaké době jsem sama vztah ukončila.. 

  superkarma: 4 29.01.2014, 15:01:02
 8. avatar
  [53] gerda [*]

  cilani — #52 samozřejmě, nejde jen o průnik do vagíny, ale i třeba hlazení prsou. To všechno spadá do zneužívání.

  1. na komentář reaguje cilani — #54
  superkarma: 1 29.01.2014, 14:53:46
 9. [52] cilani [*]

  Pentlička — #49 a mazlení se vztahuje také do pohlavního zneužití?

  1. na komentář reaguje gerda — #53
  superkarma: 0 29.01.2014, 14:21:46
 10. [51] cilani [*]

  wich — #50 právě, že ve zdravotnictví se točí takové prachy, že to, že je něco doporučováno ještě neznamená, že je to také vhodné. Kámoš dělá v jistém oboru obchoďáka (nebo jak to nazvat) - pravda jedná se o stomické pomůcky, ale ty jeho historky jak se tam točí peníze, jak se doktoři navedou tak, aby předepisovali a doporučovali jejich produkty, jak za to za odměnu jezdí do na různé školení, kde jim platí takovou zábavu, o které se nám ani nezdá, tuším, že je brali i někam do Francie.... A to jsou pomůcky, které člověk s určitou diagnózou nutně potřebuje.. Díky němu vím, že je fakt důležité být opatrná a nedat jen na slova doktora, ale také se informovat dále.. Tak jsem ráda za každou zkušenost s tímto.. (i když doufám, že ty, které na to doplatily, dokázaly svůj boj vyhrát..)

  1. na komentář reaguje wich — #58
  superkarma: 0 29.01.2014, 14:21:10
 11. avatar
  [50] wich [*]

  cilani — #43 Točí se v tom miliardy, je to velký byznys. A riziko šílené. A opravdu to nejsou případy vycucané z prstu typu jedna paní povídala, když jsem byla kdysi na praxi ve školce, tak tam onemocněla snad ta ředitelka a ještě jedna paní, snad její sousedka..., byla to tehdy novinka a obě zrovna procházely léčbou. Teď už si to zpětně nevybavuju, už je to fakt pár let, co jsem tam byla a bavily jsme se o tom, ale někde už jsem to tu na ženě-in psal. Strašné, člověk si myslí, co pro své zdraví neudělal a přitom... Sml15

  1. na komentář reaguje cilani — #51
  superkarma: 0 29.01.2014, 14:01:15
 12. avatar
  [49] Pentlička [*]

  Kdo vykoná soulož s dítětem mladším patnácti let nebo kdo je jiným způsobem pohlavně zneužije, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až osm let - § 187 odst. 1 trestního zákona

  1. na komentář reaguje cilani — #52
  superkarma: 1 29.01.2014, 13:58:57
 13. avatar
  [48] OlgaMarie [*]

  cilani — #44 To bylo v nějakém časopise o zdraví někdy v létě, ale zkus gůglit informace o tomto očkování.

  superkarma: 0 29.01.2014, 13:16:26
 14. [47] cilani [*]

  Altamora — #39 ve 14 jsem nechodila s 14 letejma synkama, rozhodně jim bylo nad 15.. Mně bylo jedno co říkají, třídní jsem nevěřila ani dobrej den, takže jsem se vždycky zařídila po svém..

  Kouknu, jestli najdu zákon který tohle upravuje, docela by mě to zajímalo..

  superkarma: 0 29.01.2014, 12:53:33
 15. avatar
  [46] gerda [*]

  Ať jsem za nemoderní starou babu, jednou je zákon 15 let a musí se dodržovat. Kdo ne, ať se zodpovídá. Tedy ten dospělý kozel. Stejně tak by se už mohl obhajovat incest.

  superkarma: 2 29.01.2014, 12:46:40
 16. avatar
  [45] v.poho [*]

  Pentlička — #41 V principu máš jistě pravdu, ale otázkou je, co to, že to budeš řešit přes policii, udělá s psychikou tvojí dcery a s vaším vzájemným vztahem. Obávám se, že tohle řešení přinese víc škody než užitku.

  Ale chlap už je dospělý a dá se předpokládat, že důraznou hrozbou trestní odpovědnosti ho na těch pár měsíců možná zastrašíš.

  superkarma: 0 29.01.2014, 12:46:16
 17. [44] cilani [*]

  OlgaMarie — #37 jee a nemáš prosím ještě to info? Bych si to docela ráda přečetla..

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #48
  superkarma: 0 29.01.2014, 12:45:04
 18. [43] cilani [*]

  wich — #42 děkuju, tohle už jsem právě taky někde slyšela a čím víc to pumpujou do reklam, tim víc mě to odrazuje, protože si říkám, že za tím bude něco (a tím nemyslím zrovna snahu o osvětu a zdraví lidí..)

  1. na komentář reaguje wich — #50
  superkarma: 0 29.01.2014, 12:43:22
 19. avatar
  [42] wich [*]

  OlgaMarie — #34 cilani — #36 Kdybych měla dceru, tak do ní tuhle s prominutím sra.ku nikdy nepustím. Rizika u tohoto očkování jsou sakra velká, nehledě na nabídku typů očkovacích vakcín v ČR, kdy v některých zemích jsou už dávno zakázané.

  A statistika, kdy 2 ženské z mého okolí (a že jich tak moc očkovaných neznám) potom tu rakovinu dostaly...

  1. na komentář reaguje cilani — #43
  superkarma: 0 29.01.2014, 12:33:45
 20. avatar
  [41] Pentlička [*]

  Anai — #38 S tím nemohu souhlasit. Jednou je daná hranice 15 let a pokud je partner mladší, tak sex je prostě tabu a hotovo, jinak je to trestný čin. Je velký rozdíl mít o 10 let mladšího partnera, když jsou oba dospělí a kdyř jde o dítě pod zákonem.

  Být rodiči té dívky, tak už jsem dávno na policii.

  1. na komentář reaguje v.poho — #45
  superkarma: 4 29.01.2014, 12:27:32
 21. [40] ax [*]

  Anai — #38 Sml67

  superkarma: 0 29.01.2014, 12:13:16
 22. avatar
  [39] Altamora [*]

  cilani — #35 Když se těchto aktivit dopouštějí vrstevníci, není ani jeden z nich trestně zodpovědný, takže o nic nejde. Že nemají mít koitus je spíš kvůi těhotenství. Trestán nemůže být ani jeden z nich, pokud jsou oba pod patnáct. Takže ve škole vám lhali jen částečně. Polopravda horší lži, jak praví staré české příslovíSml58.

  Dceři bych jen domluvila, zakázat nelze, protože jsem ji nemohla mít na očích 24 hodin denně. Já bych si došlápla na toho dospělého, který si honí ego na mladých a nezkušených. Bohudík moje děti nebyly trdla a nedělaly to, o čem jsme se dohodli, že už je to přes čáru. Věděly totiž, že v případě, že se do průšvihu dostanou proto, že dělaly něco, o čem věděly, že s tím nesouhlasím,  tak je v tom nechám vymáchat, i když to bude těžké i pro mě. Neměly maminku, která vše svede na špatné kamarády, školu, zlý svět.

  1. na komentář reaguje cilani — #47
  superkarma: 0 29.01.2014, 12:12:30
 23. [38] Anai [*]

  Pevně doufám, že je nikdo nebonzne - není první ani poslední, která žije ve 14 sexuálně (já sama až od 21 let, ale to je jiná historie) a obrovský problém a trauma, do které by se ta holka v roli svědkyně dostala jí může úplně zničit život - ne ten chlap! A předsudky typu, že věkově "svůj k svému" je taky nesmysl, prostě někteří jsou na starší, jiní na mladší, to by ten můj byl v podstatě taky úchyl a já už definitivní! Včera si moje dentální hygienistka stěžovala, že její rodina nechápe a rozmlouvá vztah s o 10 let mladším - jí je 34. Moje matka se podruhé vdávala přesně v tomhle věku za též o 10 mladšího a vydrželo jim to skoro 50 let, no a já 11 let žiju s někým o celou generaci starším, jak mnozí z vás věcí. Mezitím se rozpadly tzv. perspektivní vztahy mých kamarádek, které žili se svými vrstevníky - a náš zůstal. Takže sousloví "perspektivní vztah" považuju za nesmyslné klišé - nikdy nikdo neví...

  1. na komentář reaguje ax — #40
  2. na komentář reaguje Pentlička — #41
  superkarma: 3 29.01.2014, 12:07:42
 24. avatar
  [37] OlgaMarie [*]

  cilani — #36 Synovi jsem přeposílala dlouhý rozbor jedné lékařky, proč ne + názor mé gynekoložky, proč ano. Ta mi říkala, že očkování chrání přes nejrizikovější dobu, kdy mladí se sexem začínají a ruku ta tom dceři držet nebudou věčně. Ona je taková otevřená, příjemná. Antikoncepce je fajn proti otěhotnění, ale proti nákazám různého druhu sázím na prezervativ, ačkoliv nevím, jak se šíří carciogenní virus. Mohla by to redakce objasnit příležitostně rozhovorem s nějakým lékařem.

  1. na komentář reaguje cilani — #44
  superkarma: 0 29.01.2014, 11:53:34
 25. [36] cilani [*]

  OlgaMarie — #34 Tak to si nemyslím.. ona je prostě doba v tomhle asi víc otevřená a děcka to prostě zkouší.. ale i před 15 lety jsem znala holky, co začly se sexem na základce a jiné, které počkaly v poho třeba do 18, bo dříve o to nestály.. Osobně bych asi hodně zvažovala, jestli do toho očkování jít nebo ne (teda s dítětem).. Hlasy pro jsou jasné, ale proti jich moc neslyším, ale nepřijde mi pravděpodobné, že by proti nebyly žádné.. je to tak nafouknuté v reklamách, až mi to připadá, že do toho lidi potřebujou natlačit.. ale snad se mýlím... 

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #37
  2. na komentář reaguje wich — #42
  superkarma: 0 29.01.2014, 11:44:40
 26. [35] cilani [*]

  Altamora — #31 hmm, tak to by mohla mít problém velká spousta synků.. je mi 30 a vždycky jsem si myslela, že do 15 prostě nesmím se synkem spát. I ve škole nám říkali, že mazlení, líbání je OK, že si máme kdyžtak užít to poznávání a nespěchat do samotného sexu..Sml80 Nejsem rodič, ale moc dobře si pamatuju, co se mnou zákazy dělaly.. rozhodně mě nedonutily s něčím přestat, jen jsem si prostě dala lepší pozor, aby mě nenachytali...

  1. na komentář reaguje Altamora — #39
  superkarma: 0 29.01.2014, 11:42:26
 27. avatar
  [34] OlgaMarie [*]

  cilani — #26 On je možná zajímavý dopad nabídky 13 letým dívkám očkování proti rakovině děložního čípku. Pro některou to může vyznít, že už může...

  1. na komentář reaguje cilani — #36
  2. na komentář reaguje wich — #42
  superkarma: 0 29.01.2014, 11:34:14
 28. avatar
  [33] kobližka [*]

  Jestliže 14ti letá dívka chodí s mužem starším víc jak 30 let už několik měsíců,pravděpodobně spolu měli už i sex,tak pán je,mírně řečeno,na palici.Zřejmě si neuvědomuje,že holka je pod zákonem.Nic takového bych netolerovala,ať si působím nemoderně,to je mi fuk.S chlápkem bych si rozhodně promluvila a jestli je to taková "velká láska",tak jí nechá na pokoji a počká,až dosáhne minimálně 15ti let.Pokud ne,je to hazardér.A navíc,za dívku jsou v tomhle věku ještě pořád zodpovědní rodiče,tak se k tomu prostě musí postavit.A je úplně jedno,jestli 14ti letá holka je,nebo vypadá vyspěle,prostě pořád je jí 14 let!

  superkarma: 2 29.01.2014, 11:34:12
 29. avatar
  [32] gerda [*]

  Napadá mi - ta dívka vlastně chodí s kriminálníkem. A to rodičům nevadí? Rozdíl je jedině v tom, že ho zatím nikdo neudal.

  superkarma: 1 29.01.2014, 11:31:20
 30. avatar
  [31] Altamora [*]

  cilani — #20 Nesmějí mít žádnou sexuální aktivitu, nejen koitus. Správně by na ni neměl moc sahat, žádné francouzáky, žádný petting, nic. Leda že by se změnil zákon, tomu ale nevěřím. Nechápu její rodiče. Kdyby mi nějaký starý chlap sahal na moji nezletilou holčičku, udala bych ho. Bez výčitek svědomí. Už proto, že ji po roce vyhodí, protože pro něho bude stará a pak bude ničit život jinému dítěti. Hebefil si může najít zletilou, která vypadá mladší. Není jich zase tak málo. Jenmu ale nejspíš vyhovuje, že je to nezkušená holka, vedle které si připadá jako sexuální bůh, i když je to spíš břídil.

  1. na komentář reaguje cilani — #35
  superkarma: 0 29.01.2014, 11:19:29

Další příspěvky

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme