Že každé dítě prochází nejen vývojem tělesným, ale i duševním, je už známá věc. Duševnímu vývoji svých dětí mohou rodiče hodně pomoci - správnou životosprávou, ale také rodičovskou péčí a pozorností. 

Jednou z aktivit, které jsou pro děti jednoznačně prospěšné, je pravidelné čtení. Čtení zlepšuje jazykové schopnosti, má pozitivní vliv na rozvoj paměti, obohacuje děti o nové vědomosti, a dokonce posiluje jejich sebevědomí. Je prokázáno, že čtenářský návyk se vytváří do 12 let věku, tedy výlučně v dětství. Díky zvyku pravidelně číst se zvyšuje pravděpodobnost, že bude dítě jednou studovat vysokou školu. Zatímco mezi vysokoškoláky je celých 79 % pravidelných čtenářů, mezi těmi, kteří vychodili jen základní školu, jich je pouhých 53 %.

 

Můžeme tedy říci, že čtení je vynikající výchovnou metodou. Nikdo ale nezačne číst sám od sebe, pravidelnému čtení je třeba děti postupně naučit.

Knížky a leporela s říkankami se stávají pravidelnou součástí života už v batolecím věku. Děti nejsou jenom pasivními posluchači, ale na čtení se přímo podílejí – např. napodobují pohyby (paci paci pacičky) či zvuky zvířat, aut, atd. Pro nejmenší děti jsou vhodné jednoduché a krátké rytmické říkanky. Nyní jsou na trhu moderní knížky, které vydávají různé zvuky, jsou obohaceny např. předměty z látky apod. Takovými knížkami rodiče nic nezkazí, mnohem důležitější je však čas, který nad knížkou s dítětem stráví.

 

S přibývajícím věkem dítěte leporela postupně ustupují a začínají být nahrazovány pohádkami či dobrodružnými příběhy. Doporučovány jsou také encyklopedie, které dětem rozšiřují obzory vědomostí. I encyklopedie by ale měly být vybírány s ohledem na zájmy daného dítěte.

 

Až příště budete posílat své dítko do postele, přidejte mu k puse na dobrou noc ještě několik stránek z jeho oblíbené knížky. Může se z toho stát pro oba příjemná tradice. Jako školák už bude dítě číst samo, čímž se zvýší šance na jeho budoucí vzdělání a také uplatnění.

 

Jak jste na tom vy? Čtete si dětmi? Máte předspánkový rituál s přečtenou pohádkou? Čtou si vaše děti, nebo raději pustí cérečko s pohádkou? Napište nám o tom!

 

Reklama