Rodina

Čtěte dětem nebo jim povolte stáhnout Lesokraj

Dospělých čtenářů ubývá. A dětských jakbysmet. Česko na tom není tak bídně v porovnání s ostatními státy Evropské unie. Přesto jde čtenářská gramotnost strmě dolů. Zábavná aplikace Lesokraj je dobrou variantou, jak přilákat děti ke čtení.

Děti i dospělí tráví volný čas jinak než před dvaceti či třiceti lety. Nová lákadla v podobě televize, telefonů a tabletů válcují knihy. Přitom čtení rozvíjí fantazii rozhodně víc než animovaný film.

Lesokraj zima

Podobně přemýšleli i čeští autoři nezvyklé animované knížky pro děti, která údajně naučí číst i ty největší nezbedníky.

Hodně se poslední dobou mluví o tom, že děti nečtou a místo toho pořád koukají do tabletů nebo chytrých telefonů. Napadlo nás tedy, že bychom měli právě tyhle nové technologie využít k tomu, abychom děti naučili číst – zprostředkovat jim příběh v přístupné formě, která pro ně bude srozumitelná, ale zároveň se u hraní i něco naučí“, vysvětluje spoluautorka Lou Sanitráková. Ta měla na starosti výtvarnou stránku, její manžel Jakub pak vývoj a animaci. O hudební stránku se postarala Markéta Lisá z hudební formace Midi Lidi, jež složila více jak 80 hudebních motivů, které malé i velké čtenáře příběhem provázejí.

Lesokraj mušky

Bez písmenek nejde příběh dál

A tak vznikla unikátní aplikace, která je na pomezí knihy a počítačové hry, kdy se malý čtenář pročítá postupně skrze jednotlivé kapitoly a sám posouvá příběh z lesa kupředu. V deseti kapitolách školáci potkávají zvířátka, která mluví a mají na věci vlastní názor.

Lesokraj představuje nejenom způsob, jak naučit děti číst a mít zájem o knihy, ale také chvilkovou úlevu pro rodiče, kteří snadno mohou děti zabavit například na dlouhé cestě autem. K hraní není potřeba žádná hráčská zkušenost ani speciální dovednosti, stačí si aplikaci prostě stáhnout a začít klikat a hrát si, číst si.

Lesokraj logoDo tvůrčího týmu Lesokraje nyní přibyla i překladatelka Ellen Painter-Zykmund a aplikace by tak brzy měla být dostupná i v angličtině. Díky své jednoduchosti a intuitivnosti představuje hraní si s Lesokrajem skvělý způsob jak neposedné ratolesti seznámit se základy cizího jazyka.

Dobrou zprávou pro rodiče je, že aplikace je zdarma pro tablety i stolní počítače.

Čtěte také:

   
07.10.2015 - Děti - autor: Vendula Kubalíková

Komentáře:

 1. [4] kelis [*]

  Já používám mobilní aplikace pro děti už několik let a skvěle se osvědčily, když je nebaví televize ani hračky, telefon to vždy zachrání.

  superkarma: 0 27.04.2016, 10:45:13
 2. [3] bobani [*]

  to mně zaujalo

  superkarma: 0 07.10.2015, 14:13:50
 3. avatar
  [2] Ivanka [*]

  My čteme s manželem oba, dětem čteme před spaním každý večer a sedmiletá dcera už si také hledá své knížky a čte si sama.

  V aplikaci nevidím až tak velkou podporu čtení (že by se jeden rozečetl a příště si vzal raději knížku), ale vypadá to zajímavě....

  superkarma: 1 07.10.2015, 14:03:49
 4. [1] MaVy [*]

  já bych to neviděla až tak zle Sml23, sposta dospělých čte, ne, že ne, jen se drahé knihy moc nekupují a lidi si mezi sebou půjčují, pak elektronické knihy, no a děti čtou víceméně jen když to vidí u rodičů, když nečtou oni, nečte většinou ani dítě, takže začít u sebe Sml16

  aplikace fajn, ale není to kniha a nevede to ke čtení-stále je to hra

  superkarma: 1 07.10.2015, 08:20:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme