.

Čtenářské cestování: Anai na Kubě

Cestování

Čtenářské cestování: Anai na Kubě

 

Rozhodli jsme se vzkřísit seriál Cestovatelský blbník. Jako první se do našeho staronového seriálu přihlásila čtenářka Anai, kterou můžete znát například ze seriálu Taková jsem já, viz Taková jsem já: Anai. Pokud se chcete zapojit do jednoho z těchto seriálů, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: jakub.koci@zena-in.cz!

Co nám Anai napsala o svých zážitcích ze své třítýdenní cesty po Kubě? To si můžete přečíst níže. Anai nám dodala i spoustu fotografií, bohužel se nám ale všechny do článku nevešly, tak alespoň zlomek…

Anai na Kubě

   Koktejly, káva a vůbec nápoje
Ihned po příjezdu do hotelu, asi v jedenáct večer, jsem se hnala do baru, abych spláchla cestovní útrapy nějakým úžasným alkoholickým nápojem. Dala jsem si, jak jinak, Mojito. První doušek jsem ovšem málem vyplivla – s Mojitem, které jsem znala z českých barů a z vlastní kuchyně, to mělo pramálo společného – jenom kyselost, nic víc… Šla jsem tu odpornou chuť spláchnout čistým tmavým rumem.

Jak jsem se později dozvěděla, čím starší rum, tím tmavší, kvalitnější a taky dražší. Bílý se používá pouze do koktejlů a zachází se s ním jako s vodou – často stojí na baru a každý si může posloužit, kolik chce. Tmavý se pije zpravidla tuplovaný, takže když chcete normálního panáka, musíte prsty ukázat jen „štipeček“.

Rum zde patří k nejlevnějším nápojům vůbec. Kubánce jsem ale viděla nejčastěji pít pivo místní výroby. Jelikož dobré (nebo vlastně jakékoli) víno se na Kubě prakticky nevyskytuje, byla jsem tímto pivem nucena potupně zapíjet ryby a plody moře.

Pravou Piňa Coladu z čerstvých surovin jsem pila pouze na vyhlídce u mostu na trase Varadero-Havana. Na Mojitu jsem si zase opravdu pochutnala pouze v kavárně na terase „Hemingwayova“ hotelu v Havaně.

Kafe vaří překapávané nebo presso, a to skvělé a naprosto všude: od hotelů, přes zapadlé kavárničky, až po domácnosti. Tedy všude tam, kam jsme měli přístup. Stejně jako rum je to jejich národní nápoj. Zato pít čaj tam zvykem není.

   Auta
Pro veterány (automobilové samozřejmě) mám velkou slabost, těšila jsem se na ně a jejich počet i typy splnily mé očekávání hned od druhého dne, kdy jsme se vydali na procházku po městečku Varadero. Fotila jsem si je všechny, radovala se ze vzácných úlovků a trápilo mě, když mně některý ujel.

Moje podezření, že se často nejedná o čistokrevné značky, ale o hybridy, se potvrdilo, když jsem občas zahlédla podivné vozidlo: předek škodovka, zadek amerika, nebo naopak. Kubánci jsou zkrátka šikovní mechanici, kteří smontují pojízdné auto z čehokoli.

Zážitek jsem umocnila, když jsem si vyškemrala svezení v taxíku, modrobílém kabrioletu Chevrolet z roku 1958.

   Socialismus – návrat do mládí
Měla jsem neodbytný pocit, že jsem na Kubě omládla o dvacet let – tak moc tam všechno připomíná českou minulost: turisté (teď jsme to ovšem my) jsou něco „víc“.

Co ještě bylo k vidění? Omšelé baráky na spadnutí, špatné silnice a tak dále… To, co by fungovat mělo, nefunguje. Zato to, co by fungovat nemělo (černý obchod), funguje dokonale!

   Obchody – „krámy“
„Normální“ obchody jsou jen za „cucy“ neboli „kuky“, což je konvertibilní peso. Obchody pro domorodce působí tak tristně prázdně a uboze, jak snad nikdy československé krámy nepůsobily. Nebo už hrozně moc dávno, ale já tohle tedy nepamatuji…

 

Zbořené mýty

1. Neustále teplé počasí 
2. Všechny pláže Karibiku jsou úžasné
3. Skvělé koktejly zaručeně „pravé“ chuti

   Bohoslužba
Přestože na kostele v Trinidadu visela cedule „Turistům vstup na bohoslužby zakázán“, nejenže jsme se vplížili do poslední lavice, ale dokonce jsme si tajně mši natočili. Přilákaly nás tam krásné typicky kubánské rytmy, které bohoslužbu doprovázely. Atmosféru nenarušovala ani motorka, ledabyle opřená kousek od vstupních dveří. V tu chvíli mě to nějak všechno dost „vzalo“ a hrozně moc jsem těm lidem přála svobodu…

   Jídlo
To nejlepší, co jsem na Kubě jedla, byly langusty upravené na katamaránu při výletu po Karibiku. Kubánské langusty jsou vyhlášené, kuchyně jako taková ale rozhodně ne, nejobvyklejší jsou tam grilované dary moře, ryby a kuřecí. Jako přílohu si Kubánci dopřávají rýži s fazolemi (moc dobré), banány a nejrůznější vařenou zeleninou, připomínající brambory.

   Cesty a cestování
To, co tam nazývají dálnicí, je taková naše širší silnice, měří jen pár kilometrů a nedá se na ní jet rychleji než stovkou. Důvod? Pohybují se po ní nejen již zmínění veteráni (normální je vidět každých 10 kilometrů řidiče pod odstaveným autem), ale také nákladní veteráni, stařičké traktory, různé povozy (koňské bryčky, kočárky, volská spřežení) a cyklisté (obvykle dva až tři na jednom kole). Do silnice navíc vbíhají každou chvíli stopaři.

Když jsme poprvé viděli mávat na naše auto sexy oblečené domorodky, mysleli jsme si, že na Kubě mohutně kvete sexuální turistika. Z omylu, že jde o prostitutky, jsme ale byli brzy vyvedeni: Na Kubě je stopování normální, auto totiž vlastní málokdo a brát stopaře je pro Kubánce ze zákona povinné! Stejně jako je povinné, aby stopař za svezení zaplatil. Stopem se cestuje z práce a do práce, pokud ovšem pracujícího nenabírá náklaďák (zřejmě tovární dělníky – na korbě sedí ženy na židličkách a chlapi se mačkají ve stoje) nebo vlečňák traktoru, který rozváží zase zemědělce.

   Ubytování
Hotely na Varaderu nabízejí podobný komfort jako jinde, takže i rozdělení hvězdiček odpovídá (my bydleli ve čtyřhvězdičkovém).

Kromě Varadera jsme pět nocí strávili na výletech. Po dvou neblahých zkušenostech z privátního ubytování jsme se raději vrátili k bydlení v hotelech. Ubytování není kdekoliv, kromě pláží, kde jsou téměř výhradně all-inclusive hotely, na Kubě problém – když přijedete do nějakého městečka, okamžitě se objeví „dohazovač“ – mladík na kole, nebo starší paní u okénka auta – a už vás směřují.

Domácnosti jsou všechny vybavené naprosto stejně – máte možnost prohlédnout si je i při pouhé procházce po městě – neexistují tam předsíně, z ulice jdete rovnou do obýváku a dveře jsou většinou otevřené. Okna nemají obvykle sklo, jen dřevěné žaluzie. Každý Kubánec má doma masivní sedací soupravu, televizi a spousta stolečků a skříněk s extrémně kýčovitými dekoracemi. Já si tedy na „pracholepy“ docela potrpím, bez nich je byt takový holý, ale co jsem viděla tam? Hrůza!

Na privátech měli vždy vzorně a čistě uklizeno, lidé byli velmi příjemní a vstřícní. Ale voda v koupelničkách v nejlepším případě kape a je obvykle studená. Navíc jsem tak trošku princezna na hrášku a z trinidadské postele jsem měla otlačeniny. Další zážitky: Sousedovo rádio až do tří do rána, skřehotající kohoutek na dvorku hned v zápětí, komáři, na které nezabírá žádný osvědčený prostředek (když se vám ho tedy vůbec podaří zapojit do zásuvky, obvykle totiž najdete jen ty staré na 110 voltů). Br, privát zkrátka není dobré řešení.

   Zvířata
Na Kubě se nevyskytují divoce savci, ovšem domácí zvířata uvidíte naprosto všude. I ve městech se po silnici volně procházejí krávy, koně, kozy, prasata, psi, drůbež… jídla je zřejmě málo, tak je vypouštějí, aby si urvali, co se dá, a podle toho taky vypadají.

Ptáků je všude spousta, hlavně kondorů a pelikánů.

Zajímavý zážitek máme z krokodýlí farmy – hodně zblízka jsme viděli krokodýly, od těch nejmenších, až po třímetrové giganty.

Nejkrásnější zvířata za celou dobu byli leguáni na ostrůvku v Karibiku, kde nás vysadili z katamaránu. Naprosto krotcí vylézali z děr a nechali se fotit, hladit a tahat za ocasy. Největší byl asi metr a půl dlouhý.

   Lidé
Žijí zde lidé různých barev. Od černočerných, přes mulaty, až k jihoevropskému typu. Blonďáci jsou výjimka. Všichni žijí v naprostém a ukázkovém souladu, zřejmě rozdíly v barvě pletí ani nevnímají.

Oblékají se kupodivu dobře, nedostatek není znát. Nejoblíbenější je džínovina – tu má na sobě každý – nebo spíše každá. Chlapů si moc nevšímám. Dívky obvykle nosí minisukni nebo „capri“, k tomu topy na tělo, bez ohledu na váhovou kategorii, prostě takový lehce vyzývavý styl.

Mladé ženy jsou až „přepěstěné“, neviděla jsem snad žádnou pod 45 (tedy odhaduju), která by nebyla přepečlivě namalovaná, neměla dlouhatánské umělé nehty s ozdůbkami a dlouhé nabarvené vlasy. Potrpí si na tradiční účes: vysoko vyčesané ohony, viděla jsem i typicky americky uvázané šátky. Starší ženy to s péčí o vzhled už vzdávají.

Měla jsem pocit, že mají všichni neustále nataženou ruku pro „cuc“, tedy pro „kapitalistický penízek“… Dělají pro to všechno možné i nemožné – třeba v Havaně, tradičně vystrojení s doutníkem v puse (často jen obrovskou napodobeninou), se snaží „sbalit“ turistu, vyfotit se s ním a pak požadovat často neadekvátní odměnu.

No, já se jim při té bídě (plat v přepočtu asi pět set korun za měsíc a všechno na příděl) ani nedivím… kde a za co kupují to oblečení, které evidentně není možné dostat v „normálním“ krámě a ani ho nefasují, mi bylo záhadou.

   Počasí
První týden našeho pobytu naměřili v Havaně rekord: + 3 stupně Celsia. Zřejmě od počátku, co se na Kubě teplota sleduje. Toužebně jsem vzpomínala na šálu a rukavice zanechané v autě na parkovišti…

   Pláže a potápění
N Kubě jsme se podívali ke třem mořím: Atlantiku, Mexickému zálivu a Karibiku. Nejvíc jsem si užila koupání u hotelu ve Varaderu – tak jiskřivě čistou vodu jsem neviděla. Teplá byla už po pár dnech oteplení vzduchu.

Do Mexického zálivu jsme jeli po třicet kilometrů dlouhé hrázi mezi moři (na Kubě ještě vede podobná na dva ostrůvky). Trajekty tady neexistují, zřejmě proto, aby na nich lidé neprchali na Floridu. 

Karibik mě zklamal, asi jsem si představovala, že všude jsou úžasné nádherné pláže a čistočisté moře… nebylo. Projeli jsme hodně kilometrů kolem moře, než jsme takovou pláž našli, a s Varaderem se, co se kvality koupání týká, srovnat nedala. Nicméně člověk mohl šnorchlovat a pozorovat u břehu život a rostlinky pod vodou. Ale kvůli krásnému šnorchlování nemusíte nutně do dalekého Karibiku, stačí Rudé moře a budete mít stejný zážitek.

Viděla jsem ale, jak turisté vylovili úžasnou obrovskou hvězdu a pak jiní neméně úžasnou mušli, kde se zabydlel krab poustevník. Hodně mě mrzelo, že jsem takové trofeje nemohla dovléct domů, jsem na mušličky úchylná… Jinak nejčastějším obyvatelem pobřeží je obrovský mořský ježek, takže bez ploutví či bot je tu velké riziko do vody vůbec vkročit.

   Ach, ty nemoci…
Bohužel přítel cestoval už v horečkách (chřipka), já zase s nedoléčeným vyvrknutým kotníkem. Jak jsem se snažila první chladný týden v hotelu zahřát výukou salsy, dostala jsem do druhé nohy zánět žil. Naštěstí jsem ho vyléčila hrozně drahou mastí zakoupenou v tamní lékárně.

Když se přítel dal trochu dohromady, půjčili jsme si auto a vyrazili napříč Kubou. Jelikož nás oba postihla střevní chřipka, měla jsem dokonce horečku a zimnici, do Quantanama ani do Santiaga de Cuba už jsme nedorazili, bála jsem se a toužila po relativním bezpečí našeho hotelu, který jsme měli předplacený na celé tři týdny.

S kubánskou agenturou jsme absolvovali ještě výlet do Havany s noční návštěvou proslulého kabaretu Tropicana a výlet malým vrtulovým letadlem na ostrov Playa Largo, s plavbou na katamaránu a návštěvou ostrova leguánů.

    Co jsme nestihli
Výlet s koupáním s delfíny, hlavně proto, že byly příliš velké vlny. Byly opravdu tak velké, že sebraly mému příteli sluneční brýle a na pláž vyvrhovaly nádherné modré medúzy ve tvaru plachetnice, které jsem nikde jinde neviděla a ani netuším, zda žahaly stejně nebezpečně, jako jejich vzhledově odlišné „sestřičky“, které známe z ostatních pobřeží.

Vůbec nevím, jestli jsem zvládla popsat všechno a jestli mi to redakce (Jakub) všechno vezme, takže se mě klidně v diskuzi ptejte, třeba mi tím něco připomenete…

   
23.03.2009 - Exotika - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [56] tajnostii [*]

  Moc pěknéSml22Sml22Sml22Sml22

  superkarma: 0 14.07.2012, 18:15:46
 2. [55] soleco [*]

  Taky by mě Kuba lákala..zamlada jsem si dost dlouho dopisovala s Kubáncem-studentem,dodnes si pamatuji jeho jméno,třeba bych ho našlaSml58... ale jinak moc pěkná reportáž!!!

  superkarma: 0 23.07.2009, 10:30:33
 3. [54] Ski067 [*]

  Doporučuji Kubu navštívit co nejrychleji, dokud přijdou velké změny

  superkarma: 0 20.07.2009, 16:12:40
 4. [53] orangutan [*]

  Sml16jednou se tam podívám také

  superkarma: 0 31.05.2009, 23:35:48
 5. avatar
  [52] Zoro [*]

  Kuba mě také moc láká, ale  výlet je to celkem drahý, a proto si už ted střádám dvacetikoruny do kasičky (třeba stihnu našetřit do důchodu) Sml36

  superkarma: 0 31.05.2009, 05:39:13
 6. [51] matuszyk [*]

  Moc zajímavé.........Sml16

  superkarma: 0 30.05.2009, 13:12:57
 7. [50] stanadrahna [*]

  Teda fakt nádhera, také bych se tam někdy ráda podívala

  superkarma: 0 29.05.2009, 13:12:04
 8. avatar
  [49] Hanula [*]

  Krásný cestopis!!!!

  superkarma: 0 27.05.2009, 13:28:08
 9. [48] FAXÍK [*]

  na Kubě jsem nikdy nebyla,ale vypadá to lákavě

  superkarma: 0 21.04.2009, 11:35:33
 10. [47] mafi [*]

  Kubu jsme s muzem hodne zvazovali, neni to pro nas otazka penez. Nakonec jsme urcite uzasnou a velmi osobitou Kubu zavrhli, a to z pro nas hodne zavazneho duvodu. Nemuzu si pomoct, ale tim, ze navstivim Kubu jako turista, podporuji dovezenymi dolary tamni vladu. A s tim se nejak neumim smirit Samozrejme si uvedomuji, ze az bude Kuba svobodna, jeji osobitost se pod tihou globalizace pomalu, ale jiste vytrati...

  superkarma: 0 24.03.2009, 11:51:12
 11. avatar
  [46] Dudlajlama [*]

  gerda: #20, rozhodne mi nepripada, ze by Anai Kubu hanila, popis se mi zda velice vyvazeny. Co je hodno chvaleni, to chvali(rozhodne nadherne more a plaze). Na Kube jsem byla, i kdyz jsem cestovala o dost min a vyrazeli jsme jen na dlouhe tury na kolech, v podstate se ale me postrehy s jejimi shoduji. A ze tam vladne komunisticky duch, nektere nesvary s nim spojene a ne zrovna vysoka zivotni uroven, je k neprehlednuti. No, maji tam alespon teploucko a tak se v haluznickach zije lepe, nez kdyby jim omrzala zadnice.

  superkarma: 0 23.03.2009, 18:19:17
 12. avatar
  [45] man-mimo [*]

  petul: ono je taky dobrý se podívat, kdo to psal. A fakt pořád věříš všemu, co si kde přečteš?

  superkarma: 0 23.03.2009, 16:52:12
 13. avatar
  [44] RenataP [*]

  teda, to je úžasný cestopis - chválím!!! redakci za skvělý nápad a Anai za skvělý materiál!!!

  superkarma: 0 23.03.2009, 16:16:43
 14. avatar
  [43] vládík [*]

  Hezké Anai , díky. Poznávat Kubu jsme měli začít tuto sobotu, bohužel to ale nevyšlo. Tak snad za 3 týdny El Salvador, Honduras a Quatemala ... snad

  superkarma: 0 23.03.2009, 16:01:23
 15. [42] Anai [*]

  German: v pohodě, je tam bezpečno - prý je to tím, že je tam pořád Fidel, tvrdili naši kanadští přátelé (Češi), že prý se budou bát přijet, až padne...nevím, to se ukáže, až to nastane.

  superkarma: 0 23.03.2009, 15:54:52
 16. avatar
  [41] shb [*]

  Anai: díky, krásné čtení, úplně to na mě dýchlo to teploučko a vůbec ten pocit dovolené.....no dnes už nic neudělám

  superkarma: 0 23.03.2009, 15:40:05
 17. [40] German [*]

  Anai: A jak je to na Kubě s kriminalitou?

  superkarma: 0 23.03.2009, 15:35:05
 18. [39] Anai [*]

  Monina: vypůjčení auta stojí kolem 2000 Kc na den. Nejvýhodnější je to na týden.

  superkarma: 0 23.03.2009, 15:29:20
 19. [38] Anai [*]

  Monina: ještě: ubytování tj. se snídaní (docela bohatou)

  superkarma: 0 23.03.2009, 15:14:20
 20. [37] Anai [*]

  Monina: priváty stojí nejvíce 30 "cuců", tedy asi 30 euro pro dva, stejně jako třihvězdičkové hotely obvykle na městských periferií - moderně zařízené. Na plážích ubytování sehnat trošku problém, jsou tam jen hotely all-inclusive, ale ten jediný hotel pro ind. turistiku se nám nakonec najít podařilo - fungují tam cest. agentury - ovšem musíš dát zase "cuc" úředníkovi, aby se postaral.
  petul: stejně jako kdysi u nás - třeba obligátní džíny mají prostě "z tuzexu", valuty od příbuzných v USA, nebo od turistů, to je jasné... stejně tak když chtějí něco v drogerii. Jinak na příděl, protože v krámech nemají prostě NIC!

  superkarma: 0 23.03.2009, 15:13:18
 21. avatar
  [36] petul [*]

  Anai: Bylo to myšleno v tom smyslu, že je tam skoro všechno na příděl
  V novinách to psali stylem: Vaše dítě si ve vaně hrálo s mýdlem a to se úplně rozpustilo? Nevadí, koupíte si v obchodě nové. Na Kubě ve stejné situaci máte smůlu, protože na mýdlo máte nárok jednou za 2 měsíce.
  A takových příkladů tam bylo víc

  superkarma: 0 23.03.2009, 15:02:54

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [34] Anai [*]

  Monina: Benzín drahý jako u nás, pumpy fungují kupodivu i 24 hodin a není problém je najít. Některé vypadají i velmi evropsky. Oni se od 90. let prostě hrozně snaží, aby byli u nich turisté spokojení, protože jedině tak mohou přežít.

  superkarma: 0 23.03.2009, 14:44:07
 2. [32] Anai [*]

  Petul: aha, blbě jsem to pochopila, ano, obyvatelé Kuby co nepracují zrovna v hospodě to s jídlem nemají lehké, kupodivu hubení nejsou, starší dámy jsou zpravidla baculaté, stejně jako u nás.
  Ale fakt nás příručky varovaly, že se tam nedá normálně sehnat jídlo, ani když jsi turista...

  superkarma: 0 23.03.2009, 14:25:46
 3. [31] Anai [*]

  Na fotce mám skutečně víno - jsem fajnšmekr na vína, takže nic moc, ale kokteil či rum k jídlu nějak nemohu....

  superkarma: 0 23.03.2009, 14:23:12
 4. [30] Anai [*]

  kareta: kdybych věděla, že chceš kupovat krokodýla, tak bych se Ti tam zeptala, ale opravdu nevím, zkus "vygooglovat".
  Petul: Ano, říkali to, než jsme tam jeli, ale není to pravda! Hospod všude podél silnic a ve městech dost a "tuzexů", kde se dá sehnat to balené jídlo a pití taky! Zcela zbytečně jsme ssebou měli sušenky.... A když bydlíš v soukromí, tak Ti tam i uvaří, když chceš.

  superkarma: 0 23.03.2009, 14:21:44
 5. avatar
  [29] dajdada [*]

  Anai: dík za vysvětlení, to jsou teda šupáci

  superkarma: 0 23.03.2009, 14:20:51
 6. [28] Anai [*]

  Monina: ano, dá se tam půjčit, docela nová, akorát taková "vybraná", tedy zákl. vybavení - ale my měli Hyundai - Athos - půjčovna přímo v hotelu, cena dost vysoká (vyšší, než v Evropě), napíšu to později, přítel nezvedá telefon a já jsem se radši moc o ceny nezajímala...
  Dajdada: Tam jsme letěli přes Toronto a trvalo to 12 hodin (vše s německou cestovkou) a nazpět přímo jen přes Irsko a trvalo to 8 hodin.
  Víno v hotelu a ve většině hospod "nic moc", takové stolní, dalo se pít k jídlu, nebo jako střik - 5 hvězd. hotelu a v Havaně, kde jsme se stravovali na výletě se skupinkou, bylo mnohem lepší. Ovšem leckdy narazíš na restauraci, kde nemají víno dokonce vůbec žádné, proto jsem musela pít pivo k langustě.... Stejně jako čaj tam pití vína nemá tradici, nepěstuje se tam.

  superkarma: 0 23.03.2009, 14:18:55
 7. avatar
  [27] SARI [*]

  Abych byla upřímná, tak Kuba mě zrovna moc nebere ......

  superkarma: 0 23.03.2009, 11:53:48
 8. avatar
  [26] Jakub D. Kočí [*]

  Anai: Jsi příliš skromná - moc jsem toho neupravoval. Jen jsem se bál, že nám to Pavel seseká kvůli délce Nesesekal a je to dobře, vážně pěkné vyprávění!

  superkarma: 0 23.03.2009, 11:24:46
 9. avatar
  [25] petul [*]

  Skvělý článek, díky za rozšíření obzorů

  Četla jsem nedávno článek o životě běžných obyvatel Kuby v Hospodářských novinách - prý mají jenom tři problémy. A ty problémy se nazývají: snídaně, oběd, večeře
  Problém sehnat jídlo a nějak to přežít

  superkarma: 0 23.03.2009, 11:23:28
 10. avatar
  [24] dajdada [*]

  Visnery: aha díky, tak to bych možná ještě vydržela. Nejdál jsem letěla na Grand Canaria, to bylo tak akorát. Šéfka letěla do Thajska, přestupovaly, ale ta cesta to by mě zmohlo.

  superkarma: 0 23.03.2009, 11:19:27
 11. avatar
  [23] Visnery [*]

  Monina: je to v nazvu clanku :)))

  superkarma: 0 23.03.2009, 11:12:49
 12. avatar
  [22] Visnery [*]

  dajdada: ja jsem letela z Nemecka a let trval 10,5 hodiny tam a 8,5 hodiny zpatky. zadne prestupy :)

  superkarma: 0 23.03.2009, 11:12:27
 13. avatar
  [21] kareta [*]

  Anai: krokodýlí kůže- dá se tam něco kupit laciněji?

  superkarma: 0 23.03.2009, 11:11:43
 14. avatar
  [20] gerda [*]

  Asi budu za protivnou babu, ale co se týká Kuby připadá mi, že tam každý jede jen kvůli tomu, aby potom napsal, jak je to tam hrozné

  superkarma: 0 23.03.2009, 10:07:08
 15. avatar
  [19] dajdada [*]

  Anai, kolik hodin cca trvá let?
  Jakto, že tam nemaj kvalitní víno, takový hrubý nedostatek???
  Na té jedné fotce u jídla, ale máš asi nějaké víno, nebo co to je voda a?

  superkarma: 0 23.03.2009, 09:59:03
 16. [17] IvaKr [*]

  Nádhera, snad se mi někdy povede našetřit na takovouhle dovču :-).

  superkarma: 0 23.03.2009, 09:10:41
 17. [16] Anai [*]

  Evelyn: Ano, je to stejné, jako kdysi u nás, když bývaly tuzexové bony (některé jistě pamatují), "tuzexů" je tam hodně, nejen v hotelu, ale i v každém městečku - není problém koupit cokoliv, co si zapomeneš přivést ssebou, též balené potraviny. Tedy pro Tebe, jako turistu, domorodci mají vše na příděl, jejich obchody, to je tristní pohled (stejně jako jejich "kavárny"), tam se nedá koupit nic!

  superkarma: 0 23.03.2009, 09:07:54
 18. [15] Anai [*]

  Visnery: než jsme jeli, četla jsem vše dostupné o Kubě, Tvůj článek taky. Náš hotel Las Morlas vybral přítel, protože měl nejlepší reference a je fakt, že vadili jen příliš hluční italští animátoři.

  superkarma: 0 23.03.2009, 09:04:49
 19. [14] Anai [*]

  Jakub dal dohromady moje neumělé "plácání" o cestě skvěle - je opravdu profesionál - akorát fotky těch nejhezčích aut - "amerik" v článku chybí...(no, však jsem na ně úchylná... )

  superkarma: 0 23.03.2009, 09:01:02
 20. avatar
  [13] evelyn [*]

  Anai: maj ceny pro turisty a pro mistni, rikali kolegove

  superkarma: 0 23.03.2009, 08:59:31
 21. [12] Anai [*]

  Kareta: reklamy pro domorodce opravdu nemají - na co taky . (možná v Tv, jako u nás kdysi pan Vajíčko), je to socialismus!!! Možná nějaký druh reklamy pro turisty je jistě propagace místních lákadel.
  evelyn: na autovýletech jsme strávili celkem 7 dní a nemám pocit, že by se turista někam nesměl dostat. Jinak někdo si priváty chválí, ale já prostě měla špatné zážitky - ve Viňales jsem se nevyspala díky sousedově rádiu, které řvalo do jedné v noci, pak navázal místní kohoutek a do toho štípali komáři a ve větru bouchaly dveře.... V hotelu je anonymní soukromí a nejsou dražší.

  superkarma: 0 23.03.2009, 08:58:06
 22. avatar
  [11] hraluc [*]

  Moc pěkné - díky za článek......

  superkarma: 0 23.03.2009, 08:48:04
 23. avatar
  [9] Visnery [*]

  My jsme byli v tomto hotelu, neco jsem o Kube sepsala, byla to nejhezci dovolena v mem zivote, vsem doporucuji!!!

  http://blog.zarohem.cz/clanek.asp?cislo=720

  superkarma: 0 23.03.2009, 08:36:00
 24. [8] dadma [*]

  Kareta: Já na Kubě nebyla ,ale proč by je měly? Všechno je státní.My jsme to tady dříve také neměli.Aspoň běžel film v jednom kuse a ne rozdělený 7 minutovou reklamou co 20 minut.

  superkarma: 0 23.03.2009, 08:24:53
 25. avatar
  [7] vikuna [*]

  super článek

  superkarma: 0 23.03.2009, 08:22:39
 26. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Díky tobě i redakci!

  superkarma: 0 23.03.2009, 08:04:36
 27. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Díky

  superkarma: 0 23.03.2009, 07:30:34
 28. avatar
  [3] evelyn [*]

  ted o Vanocich tam byla sefka (manzel je puvodne kubanec) a spolupracovnik, jeho nynejsi pritelkyne mela manzela kubance, tak tam ma kontakty. Oba byli nadseni, videli to trochu z jine strany, zadne luxusni ubytovani, pruvodce meli z rodiny, tak se dostali i tam, kam turiste nemaj pristup.

  superkarma: 0 23.03.2009, 07:28:20
 29. avatar
  [2] Pajinka [*]

  paráda, moc pěkné, krásné fotky, tenhle seriál ani neznám, tak jsem ráda, že se znovu objevil

  superkarma: 0 23.03.2009, 07:25:00
 30. avatar
  [1] kareta [*]

  kráááása
  Prý nemají na kubě reklamy a billboardy, je to pravda?

  superkarma: 0 23.03.2009, 07:08:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme