Děkujeme za první příspěvek na dnešní téma. A hned poměrně dramatický. Poslala nám ho čtenářka Ula, dcera zkušené včelařky. Co myslíte, půjde v jejích stopách a nechá si dobrovolně dávat žihadla? Těžko, Ula se nám svěřila, že má alergii na žihadla a mohlo by to být pro ni nebezpečné.

Dobrý den, hlásím se, že znám jednu moc šikovnou včelařku - a tou je moje máma. Včelstvo zdědila po dědovi, který se na ní už pět let dívá z nebíčka na to, jak to krásně umí. Když děda „vydržel“ do švestek, tak jsme pak nikdo nevěděli, co máme se včelami dělat. Lítaly si krásně po zahradě a sbíraly pyl z květin... ale tu hlavní práci musí udělat včelař. Práce je to náročná. Mamina se práce chopila jako správná dcera. Pozvala si Přítele včelaře(tak se totiž oslovují včelaři mezi sebou) a ten jí zasvětil do tajů chovu včel. Ze začátku to nebylo bez slziček, protože i když si vzala kuklu a v tom největším vedru chodila do včelína „něco dělat“, dostala třeba deset žihadel. Ty mršky se prostě dostaly pod kuklu a tam řádily. Teď po pěti letech je to zdatná včelařka a jako odměnu má od včel med.

Jako děti jsme včely na zahradě neměly rády, protože jsme často žihadlo dostaly. Říkala jsem si, že kdyby ty včely věděly, že tím, že někoho píchnou, vlastně přijdou o život, určitě by si to rozmyslely. Utíkaly jsme vždy přes celou zahradu domů a stejně nás včela doběhla.

Postupem let jsem načala mít na jakékoliv píchnutí alergii a ta nedávno vyústila v tzv. anafylaktický šok, kdy jsem se začala dusit. Ještě štěstí, že jsem měla čípek Rectodelt jako první záchranu, protože jed po vpíchnutí umí být dost zrádný.

Zdravím všechny včelaře, oceňuji jejich práci a doufám, že i mladí se do včelaření pustí, protože tahle krásná práce má svůj smysl.

Hezký den. Ula

Tak to musely být dost agresivní včely, já jsem si vždycky myslela, že včelka člověka pro nic za nic nepíchne. Asi jsem naivní.

Máte prostor, milé ženy-in, abyste se také vyjádřily k dnešnímu tématu. Jak jste na tom se žihadly a různými letními štípanci? Už jste letos nějaké žihadlo dostala? Jak jste reagovala? Čím ránu potíráte, aby neotekla? Máte nějaký zaručený recept, který byste nám mohla prozradit? A co třeba nějaká zajímavá příhoda na dnešní téma?

Napište nám na redakce@zena-in.cz

Stále probíhá „Grázlovská soutěž“, jejíž pravidla si můžete osvěžit ZDE

RONÁV NAD DOUBRAVOU

 

Reklama