Téma považuji za mimořádně tragické už jen proto, že obrana je velmi bolestivá a komplikovaná. Zažil ho každý ve větší či menší míře. Já také. I když v mém případě nebyly následky tak fatální. Byla to zkušenost. Mám husí kůži všude, jen si na to vzpomenu. Zkušenost do života k nezaplacení," píše k tématu „citové vydírání" čtenářka ToraToraTora.

Pravidelná přispěvatelka do denních témat, čtenářka ToraToraTora píše většinou s vlídnou a nadsázkou. Tentokrát ale k nadsázce nepřistoupila, protože téma je prostě příliš vážné a humor si nezaslouží. Přečtěte si, jak dopadá její vysokoškolsky vzdělaná kamarádka pod tlakem nejen citového vydírání, ale troufnu si říct i domácího násilí...


Tak dneska se mi vůbec ale vůbec nechtělo cokoliv psát. Moc se nepobavíme. Téma považuji za mimořádně tragické už jen proto, že obrana je velmi bolestivá a komplikovaná. Zažil ho každý ve větší či menší míře. Já také. I když v mém případě nebyly následky tak fatální. Byla to zkušenost. Mám husí kůži všude, jen si na to vzpomenu. Zkušenost do života k nezaplacení.

Zrovna včera, krátce po vyhlášení tématu mi napsala kamarádka na Facebook, jestli se nemůže stavit dneska na kafe. Tomu říkám znamení... zase ji zbil.

Terezka má vysokoškolské vzdělání v textilním oboru a pedagogickém oboru, vyučuje děti paličkování, provází na nedalekém zámku a studuje další školu. Je velmi šikovná, inteligentní a krásná. Přes to všechno udržuje dlouholetý vztah s Jiříkem, jež po třech letech zanechal střední školy, aby se mohl spolu s ukrajinskými dělníky věnovat své vášni... stavbě lešení. Tedy on měl lepší práci, ale jeho individuální pracovní dobu v třísměnném provozu nepochopili. Má ještě jednu vášeň. Když se napije, nejde pro ránu daleko.

Následuje učebnicový příklad citového vydírání v režii domácího agresora. Útok, většinou pod vlivem alkoholu doprovází ponižování, ničení majetku, několikahodinové vysvětlování, s jak moc velkou nulou vlastně žije... Aby nakonec byl vystřídán afektovaným ujišťováním o jeho lásce, omluvami a sypáním popela na hlavu. V létě to byly modřiny a vyražené dveře. Nedávno noc na pohotovosti. Terezka dlouhodobě užívá antidepresiva. I přes mé domluvy nechce odejít. Nemají děti, společný majetek ani dluhy. Ačkoliv má celý život a všechny šance před sebou, chodí v bludném kruhu. Domů se netěší, svěřit se příteli nemůže s ničím, protože viníkem potíží bude okamžitě označena ona, organizuje jí volný čas, i když sedí v hospodě.

Čtu dnešní příspěvky a vzpomínám na kamarádku. Dneska odpoledne se uvidíme. A já vůbec nevím, jak jí pomoct, co jí říct....tedy co jiného, aby se dokázala pohnout z místa.

Souvisí to se sebeláskou....ne, nemyslím to, co dělají puberťáci pod peřinou. Myslím to, jak člověk na sebe nahlíží, jak se vnímá a jestli si sám sebe váží a má se rád se vším všudy. Protože nenecháme zametat tím, koho milujeme. Kolikrát milujeme toho chudáčka, co musí sedět v hospodě protože tam seděl i místo maturity. Když on to měl tak těžké, ten si přece zaslouží....leda tak koule do svěráku. Jen pokud plnohodnotně milujeme sami sebe, můžeme dát lásku dál a vybudovat vztah dvou rovnocenných lidí. Jenže nevím, jak tohle někoho naučit. To je v nás už od dětství.

Takže sice nevím, co jí odpoledne řeknu, ale zkusím to jinde a od začátku. Třeba u své dcery a budu doufat, že z ní vychovám někoho s páteří a egem, kdo bude milovat za zásluhy a ne ze soucitu.

ToraToraTora

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Citové vydírání

Už vás někdy někdo citově vydíral?

Zavzpomínejte na citové vydírání, které se vám přihodilo, milé čtenářky! Posílejte mi své příspěvky k dnešnímu tématu do redakční pošty. Vaše vzpomínky nechť jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec textu. Proč? Jen tak budete mít šanci, získat za příspěvek krásný dárek v podobě dévédécka Cvičení po porodu a aviváže Silan Aroma Therapy - orchidea a růže.

Reklama