První názor na šovinismus zaslala k dnešnímu tématu čtenářka ToraToraTora. Její manžel je velký fanda šovinisty Hausmanna a ona sama šovinisty v mnohém chápe...

Co si myslí o šovinistech čtenářka ToraToraTora? To si můžete přečíst v jejím příspěvku k dnešnímu tématu. V podstatě se šovinistů (těch neextremistických) zastává...


Krásný den!
Jsou militantní feministky, které by pro rovnoprávnost klidně chlapům přišily vaginu či naordinovaly PMS. Stejně tak existují radikálové v táboře šovinistů, pro které je žena služka v horším případě věc. Ani jedněm nefandím. Fanatismus se nevyplácí ani v křížovkách natož v názoru na druhé pohlaví.
Můj manžel je velikým fandou Josefa Hausmanna, snad nejslavnějšího šovinisty v téhle republice. Je autorem knížečky Základy mužského šovinismu, kterou mi manžel jeden čas nechával úplně čistě náhodou položenou na nočním stolku. Bylo to pár měsíců po svatbě. Snad doufal, že mu to ještě pomůže.
Přečetla jsem si ji a to dokonce se zájmem. Mělo to hlavu a patu. Dá se říct, že na mne zapůsobila. Především změnila mou představu o šovinistech jako takových.
Nečekaně netouží uvazovat ženu ke dřezu či sporáku. Dokonce ani nepovažují za typicky ženskou práci skládání uhlí a věří, že touží po něčem jiném, než vymazlit gulášek pro svého muže nebo doplést mu svetr do prvního mrazíku. V podstatě ženám přejí kariéru, sebenaplnění, spokojenost a právo volby.
Jen je jim proti srsti, aby se za sluncem šplhalo po jejich zádech nebo za neustálého hudrování, co za vola si to vlastně vzaly. A pokud požadují rovnoprávnost, tak se vším všudy. Kdo má práva, musí mít i povinnosti. A s tím nelze jinak než souhlasit.
Šovinisty zkrátka chápu. Jejich názor je hlasitý a opírá se o základy podepřené staletími patriarchální společnosti. Proč ne.
Já jim jejich stanovisko brát nebudu. Koneckonců již dnes jsou oblasti života, kdy jsou ženami decimováni a utlačováni. Cítí potřebu se bránit.
Jenže výrazy jako bránit, decimovat patří spíš do popisu bitevní vřavy. A mně by se zkrátka líbila místo boje remíza, příměří, spolupráce. Taková rovnováha bude vždycky křehká, protože rozdílnost pohlaví je to prazákladní, co nás rozděluje i spojuje, co je člověk člověkem.
ToraToraTora

Pozn. ret: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 13. prosince 2011: Já a chlapi šovinisti

vichyMinulý týden jsme zde v magazínu probírali feministky a feminismus, bylo by škoda, opomenout i mužský šovinismus, co říkáte, milé čtenářky? Myslím, že na šovinisty má každá žena svůj názor, asi bude nejspíš dost negativní, přesto si myslím, že může být podložený zajímavými argumenty. A právě ty argumenty mě zajímají!

  • Jaký je váš názor na chlapy šovinisty a proč?

Posílejte mi své příspěvky na e-mail uvedený níže a nezapomeňte, že pokud chcete mít šanci na získání krásného dárku (tentokrát pro toho vašeho chlapa, když už si bereme chlapy na paškál), musí váš text být dlouhý alespoň jako tento odstavec. Jaký je to dárek? Kvalitní balzám po holení VICHY HOMME a 500 bodů do naší letošní Vánoční soutěže! Uzávěrka zasílání příspěvků je 13. 12. 2011 ve 14.30 hodin.

A kdybyste náhodou neměly vyhraněný názor a chtěly se přesto dnešního tématu zúčastnit, můžete si jen tak z legrace vyzkoušet napsat šovinistický příspěvek do našeho recesistického šovi-koutku.

Stále hrajeme Šťastnou vánoční soutěž o ceny v hodnotě 30.000 korun! Více zde...

Reklama