Nejen maso zavařuje čtenářka Tina5. Od té doby, co si začala číst v obchodech složení prodávaných potravin, rozhodla se, že bude pokud možno co nejvíc krmit rodinu z domácích zdrojů...

Zavařování a pěstování vlastního ovoce a zeleniny je pro čtenářku Tinu5 základ. Zavařuje i pochutiny, které se běžně nezavařují, třeba meloun.


Milá redakce, děkuji za bezvadné téma.
Zavařování je můj šálek kávy. Z hodně stran slyším, že je to zbytečné, že se to dnes už ani nevyplatí, ale já si to nemyslím. Možná pro rodinu s jedním dítětem bydlícím v paneláku bez zahrádky by zavařování bylo opravdu velmi zvláštní, sama jsem několik let žila v paneláku a v té době jsem se naučila vážit si i každé kuličky rybízu, kterou jsem dostala. Pro někoho je možná právě rybíz a třešně taková popelka nebo podřadné ovoce, ale dají z nich vykouzlit úžasné dobroty. Letos jsem zkoušela třešnovou maremládu obzvláštnit banány, rybízem, malinami, jahodami a skořicí. Luxus.
Od doby, co jsme se přestěhovali skoro do hor a bydlíme v domku se zahradou a zahrádkou, se snažím vypěstovat co nejvíce věcí doma a také zužitkovat. Co nesníme, zavařím, nasuším.
Dcery milují kompoty (mají po kom :-)), nejraději mají míchané. A pokud se ve dveřích objeví nečekaná návštěva a doma toho moc nemám, stačí udělat palačinky či lívance a s domácí marmeládou a kopečkem šlehačky je to luxusní pochoutka, jak jsem slyšela a dostala velikou pochvalu.
Druhá věc na zavařování je úspora peněz. Můžeme si dovolit mlsat to, co bychom si nemohli koupit a když jsem doma na MD, mám dobrý pocit, že pro rodinu něco udělám.
A když jsem se začala zajímat o to, co jíme, co rodině kupuji a předkládám, jsem potěšena mnohonásobně, protože do dětí necpu spoustu éček a konzervantů. Od doby, kdy jsem začala číst složení výrobků, spoustu věcí šokovaná s otevřenými ústy vracím zpět do regálu a nechápu, jak se to vůbec může prodávat.
Někdo se chytá za hlavu, někdo mě bere takovou jaká jsem. Neřeším, co si kdo myslí. Stačí pohled na pochutnávající si rodinku, poslouchat pomlaskávání holčiček a dívat se, jak jim chutná, hned se rozplývám blahem a mám chuť zkoušet další a další kombinace ovoce, zeleniny, masa a koření..
Je to úžasný pocit a parádní pocit, když jdu do špajzu a tam je slušná zásoba naplněných sklenic všemi možnými dobrotami. Zavařovala jsem i meloun ve skladkokyselém nálevu, to miluje můj manžel, zvláště přidám-li do skleniček sem tam nějakou domácí feferonku. Otevře si zavařené maso (to doporučuju opravdu všem, rychlovka, mňamka a hned připravená i na cesty nebo rychlou večeři), ukrojí čerstvě dopečený chléb a zavařený meloun, zapije dobře vychlazenými Svijany a v tomto vedru je po skvělé večeři. A co je víc než veliká pochvala od manžela? Nevím, mě stačí ta :-)
Sama miluju jablečnou či hruškovou nutelu a červenou řepu se zelím. Toho bych se ujedla. Zavařování má jen jednu nevýhodu, potřebuju hodně sklenic a také dost místa na zavařeniny. Manžel vymyslel geniální řešení. Dvě staré vyřazené šatní skříně, do kterých na míru udělal police akorát na výšku sklenic, já nemusím popisovat každou sklenici, ale nalepím si jen štítek na poličku a zavařeniny srovnám pěkně do řady za sebe.
Sklenice jsem si nastřádala od různých sousedek, které nezavařují, raději si nakoupí hotové věci a sklenice dřív vyhazovaly. Už mi je schovávají.
Tak dobrou chuť.
Krásný den všem Tina5

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 29.7.2013: Zavařování

Příspěvky k tomuto tématu již neposílejte. Později odpoledne se dozvíte, který z příspěvků (respektive jeho autor/ka) dostane slíbený dárek: balíček s knihou Francouzky netloustnou - kuchařka a k ní fruit dessert Extra Jam od Hamé.

francozkye-jam

Reklama