Bulvár

Čtenářka Snížek ví, jak vypadá dřina

Drsnou realitu bez dnešních vymožeností zažila u své babičky a maminky naše pravidelná čtenářka s nickem SNÍŽEK. Posuďte sami...

DĚKUJI,NECHCI

Civilizace posunuje člověka někam dál,nechtěla bych se vracet zpět.Moje babička měla krávy,mléko prodávala,máslo stloukala,chovala slepice a vajíčka prodávala,měla králíky,prasata,vodu si nosila ze studny,záchod byl dřevěný na hnoji,prala ve škopku,budil je kohout a živilo pole.Měla i kolovrátek a jí vyrobené prostěradla měla mamka ve výbavě,i peřiny z nadraného peří z domácích hus.Celý život dřela a její rčení bylo-kdyby ta práce umřela,šla bych jí i na pohřeb.Splnilo se jí to,umřela 1.5.,na svátek práce,v 92 letech,sedřená.Moje mamka vyšívala kroje,dřela na poli a v JZD,měla taky prasata,slepice,králíky a husy,drala peří a malovala kraslice.Už měla splachovací záchod a koupelnu,ale tam jsme museli zatopit v kamínkách,aby byla teplá voda,méla i pračku.V kuchyni musela zatopit v kamnech aby uvařila a v každém pokoji byly kamna pilińáky,do kterých táta s náma dusal piliny a zapaloval.Těsto míchal
a vařečkou v neckách.Umřela sedřená ve věku 87 let.Já mám jen zahrádku,domek,odmítla jsem pole jako dědictví.Topíme a vaříme na plynu,plynový bojler nám ohřívá vodu,používám robot,automatickou pračku,zvířata nechováme a když to srovnám s babičkou a s mamkou,máme se jak prasata v žitě.

SNÍŽEK

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.


Stále můžete psát na dnešní téma: Život bez civilizace. Soutěžte o hezký kosmetický balíček.

V dnešním tématu si povídáme o životě bez civilizace. Myslíte, že byste se dokázaly obejít bez všeho, co vám každý den usnadňuje život?

 • Jak moc jste závislá na dnešních technických vymoženostech?
 • Bez kterých a na jak dlouho byste se (ne) dokázala obejít?
 • Líbilo by se vám žít bez civilizace nebo v úplně jiném století?

Podělte se o své závislosti a napište mi své příběhy nebo názory k dnešnímu tématu na redakční e-mail redakce@zena-in.cz .
Autorka nejlepšího příspěvku na dnešní téma získá luxusní rtěnku značky L´Oréal, vlasový styling Lybar a bělící pastu na zuby speciálně vyvinutou pro kuřáky a milovníky kávy (viz. obrázek níže).

cena

   
09.02.2011 - Příběhy - autor: Eva Dömény

Komentáře:

 1. [7] veruli15 [*]

  Nerada rýpu, ale proč se asi babička i maminka dožily tak krásného věku??? Asi že měly dost pohybu, že?

  Jinak, vše je otázkou volby a toho, co chceme, někdy i co si můžeme zrovna dovolit.

  Topíme v kamnech, máme domácí zvířata, zahrádku, 2 děti a nic nám neschází - naopak. Jak holka z města si už neumím představit, že bych měla hnít někde v paneláku, unidila bych se k smrti.

  Dřina je sice dřina, ale musíte si za ni vybrat odměnu - šťastný úsměv dětí, vděk a věrnost zvířat. I s těžší fyzickou prací může být přece život radostný!!!

  superkarma: 0 09.02.2011, 22:27:31
 2. avatar
  [6] kebulkaevulka [*]

  OlgaMarie — #4 Sml22Sml67Sml16Sml67

  superkarma: 0 09.02.2011, 16:56:46
 3. avatar
  [5] SNÍŽEK [*]

  OlgaMarie — #4 já než jsem šla do školy,musela jsem napást housata,nakrmit kuřata a nakoupit Sml22

  superkarma: 0 09.02.2011, 16:03:17
 4. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Sml79Mám slzy v očích! Já ještě chodila pást kozu a i když jsme se koupali v sobotu v kuchyni v neckách, tak na tu kozu nostalgicky vzpomínám. Když slyším kecy o tom, jak se na venkově mají a lacinější jídlo, v duchu si říkám, běž si to zkusit za jakou je to cenu. Brrr ta zima ráno a když čoudila kamna...

  1. na komentář reaguje SNÍŽEK — #5
  2. na komentář reaguje kebulkaevulka — #6
  superkarma: 0 09.02.2011, 15:29:45
 5. [3] stara blazkova [*]

  Já ti nevim, jestli to přece jen nemá své kouzlo.

  Dnešní open space kanceláře, každou chvíli nějaký brainstorming, protože project manager to tak řekl, furt nějaké analýzy, implementace...

  superkarma: 0 09.02.2011, 15:13:57
 6. avatar
  [2] Altamora [*]

  Je vidět, že těžká práce oběma svědčila. Vždyť se dožily vysokého věku. Ony sice tvrdě pracovaly, ale v podstatě nežily ve stresu - samy si stanovovaly, kdy co udělají, tedy kromě zvířectva, to se ošidit nedá.

  superkarma: 0 09.02.2011, 14:53:52
 7. [1] pateta [*]

  Jako bys psala o mé babičce a o tchýni. Kéž by se naši potomci měli ještě lépe než my!Sml67

  superkarma: 0 09.02.2011, 14:44:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme